İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur?

İtalya, eğitim almak ya da ziyaret etmek için büyüleyici bir ülkedir ve uluslararası bir öğrenci olarak ikisini birden yapabilirsiniz. Dünyanın en eski üniversitelerinden birine, Bologna Üniversitesine ev sahipliği yapan, bugün bildiğimiz üniversite sisteminin temellerinin atıldığı İtalya’da okumayı seçmek dünya standartlarında eğitim için nokta atışı bir tercihtir. Ayrıca sunduğu tamamen İngilizce geniş program seçenekleri, geniş burs imkanları ve sosyal devlet anlayışı gereği düşük okul ücretleriyle tam bir eğitim ülkesidir. En iyi İtalyan üniversitelerine başvurmadan önce, İtalya’da nasıl üniversite okuyabileceğinizi öğrenmenin vakti geldi.

İtalya’da nasıl üniversite okunur? Bu soruyu adım adım inceleyeceğiz.

italyada-universite-nasil

İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?

1) İtalya’da Okumak İçin Bölüm Seçimi

İtalya’da tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz yüzlerce bölüm bulunmaktadır. Bu bölümleri seçerken ilginize uygun olan ve kabul şartlarını sağlayabileceğiniz bölümleri seçmeniz oldukça önemli. İşte İtalya’da okumak için en çok tercih edilen bölümlerden bazıları:

Detaylı bilgi içinİtalya’da Üniversite Eğitimiyazımıza göz atabilirsiniz.

2) Doğru İtalyan Üniversitesi Seçimi

Yurtdışında eğitim maceranız için göz önünde bulundurmanız gereken birçok İtalyan üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteler çok farklı alanlarda tamamen İngilizce olarak eğitim sunmaktadırlar. İtalyanca eğitim almak istediğinizde ise seçeneğini daha geniştir. İtalya’da okumak için tercih edebileceğiniz en iyi İtalyan üniversitelerinden bazıları şunlardır:

Detaylı bilgi içinİtalya’nın En İyi Üniversiteleriyazımıza göz atabilirsiniz.

3) İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

İtalya, düşük öğrenim ücretleriyle sunduğu dünya çapında kalitesini kanıtlamış eğitimle ünlü bir ülkedir. İtalya’da eğitiminize başlamadan önce öğrenim ücretlerini ve yaşam maliyetlerini kontrol edin. İtalya’daki şehirler güzel olabilir, ancak bütçenizin sınırlarına bağlı olarak pahalı olabilir.

Detaylı bilgi içinİtalya’da Eğitim Ücretleriveİtalya’da Yaşam Maliyetleriyazılarımıza göz atın.

italyada-universite

4) İtalya’da Üniversitesi Okumak için Gerekli Şartları Yerine Getirme Aşaması

İtalya’daki bir üniversiteye başvurmadan önce, öncelikle niteliklerinizin İtalya’da üniversite eğitimi için istenen şartlara uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu kontrol etmek için İtalya’da üniversite eğitimi için Türk öğrencilerden istenen şartlara bakalım:

İtalya’da Üniversite Eğitimi için Gerekli Şartlar :

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesi
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için ise CILS/CELI gibi İtalyanca sınavlarından en az B1 seviyesinde dil belgesi
 • Türkiye’de üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmış olmak.
 • Sınavla öğrenci kabulü yapan tıp, mühendislik, mimarlık gibi bölümlerin sınavlarından yeterli puanı almak veya belirlenen kontenjana girmek.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi için Gerekli Şartlar :

 • Türkiye’de lisans bölümünden mezun olmak veya başvuru İtalya’da eğitime başlanacak süreye kadar mezun olabilecek durumda olmak
 • İtalya’da başvurmak istenen bölümün Türkiye’de mezun olunan lisans bölümüyle ilgili olması. (Değerlendirme sürecinde aldığınız derslere bakılıp başvuru yaptığınız master bölümü için uygunluğunuz değerlendirilmektedir.)
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesi
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için ise CILS/CELI gibi İtalyanca sınavlarından en az B1 seviyesinde dil belgesi
 • Bazı bölümler için öğrencinin akademik yeterliliğini ölçmek adına Skype mülakatı vs. yapılabilmektedir.
 • İtalya’da Politecnico Di Milano Üniversitesi (3,00 ve üzeri ortalama şartı bulunmaktadır) dışında üniversitelerin ortalama için koyduğu bir alt limit bulunmamaktadır. Ancak ortalamanızın yüksek olmasını tavsiye ediyoruz.  

Detaylı bilgi içinİtalya’da Okumak İçin Gerekenleryazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-universite-egitimi

5) Konsolosluk İşlemleri Aşaması 

Başvurduğunuz üniversite 2-8 hafta arası bölüm için uygunluğunuz hakkında size geri bildirimde bulunacaktır. Kabul şartlarını yerine getiriyorsanız, İtalya için konsoloslukta pre-enrollment süreci başlıyor demektir. Yaşadığınız şehrin sorumluluğunda olan İtalyan büyükelçiliğine veya konsolosluğuna pre-enrollment talebinde bulunmanız gerekir. Türkiye’de İzmir ve İstanbul’da İtalyan konsolosluğu, Ankara’da ise büyükelçilik bulunmaktadır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Üniversite Nasıl Okunur ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here