İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur?

İtalya, eğitim almak ya da ziyaret etmek için büyüleyici bir ülkedir ve uluslararası bir öğrenci olarak ikisini birden yapabilirsiniz. Dünyanın en eski üniversitelerinden birine, Bologna Üniversitesine ev sahipliği yapan, bugün bildiğimiz üniversite sisteminin temellerinin atıldığı İtalya’da okumayı seçmek dünya standartlarında eğitim için nokta atışı bir tercihtir. Ayrıca sunduğu tamamen İngilizce geniş program seçenekleri, geniş burs imkanları ve sosyal devlet anlayışı gereği düşük okul ücretleriyle tam bir eğitim ülkesidir. En iyi İtalyan üniversitelerine başvurmadan önce, İtalya’da nasıl üniversite okuyabileceğinizi öğrenmenin vakti geldi.

İtalya’da nasıl üniversite okunur? Bu soruyu adım adım inceleyeceğiz.

italyada-universite-nasil

İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?

1) İtalya’da Okumak İçin Bölüm Seçimi

İtalya’da tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz yüzlerce bölüm bulunmaktadır. Bu bölümleri seçerken ilginize uygun olan ve kabul şartlarını sağlayabileceğiniz bölümleri seçmeniz oldukça önemli. İşte İtalya’da okumak için en çok tercih edilen bölümlerden bazıları:

Detaylı bilgi içinİtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümleryazımıza göz atabilirsiniz.

2) Doğru İtalyan Üniversitesi Seçimi

Yurtdışında eğitim maceranız için göz önünde bulundurmanız gereken birçok İtalyan üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteler çok farklı alanlarda tamamen İngilizce olarak eğitim sunmaktadırlar. İtalyanca eğitim almak istediğinizde ise seçeneğiniz çok daha geniştir. İtalya’da okumak için tercih edebileceğiniz en iyi İtalyan üniversitelerinden bazıları şunlardır:

Detaylı bilgi içinİtalya’nın En İyi Üniversiteleriyazımıza göz atabilirsiniz.

3) İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

İtalya, düşük öğrenim ücretleriyle sunduğu dünya çapında kalitesini kanıtlamış eğitimle ünlü bir ülkedir. İtalya’da eğitiminize başlamadan önce öğrenim ücretlerini ve yaşam maliyetlerini kontrol edin. İtalya’da yaşam harika bir tecrübe olabilir, ancak bütçenizin sınırlarına bağlı olarak pahalı olabilir.

Detaylı bilgi içinİtalya’da Eğitim Ücretleriveİtalya’da Yaşam Maliyetleriyazılarımıza göz atabilirsiniz.

italyada-universite

4) İtalya’da Üniversitesi Okumak için Gerekli Şartları Yerine Getirme Aşaması

İtalya’daki bir üniversiteye başvurmadan önce, öncelikle niteliklerinizin İtalya’da üniversite eğitimi için istenen şartlara uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu kontrol etmek için İtalya’da üniversite eğitimi için istenen şartlara bakalım:

İtalya’da Lisans Okumak İçin Gerekenler :

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesi
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için B1/B2 İtalyanca seviyesinde dil belgesi
 • Türkiye’de üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmış olmak.
 • Sınavla öğrenci kabulü yapan tıp, mühendislik, mimarlık gibi bölümlerin sınavlarından yeterli puanı almak veya belirlenen kontenjana girmek.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler :

 • Türkiye’de lisans bölümünden mezun olmak veya başvuru İtalya’da eğitime başlanacak süreye kadar mezun olabilecek durumda olmak
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesi
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için B1/B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi
 • İtalya’da bir üniversite (3,00 ve üzeri ortalama şartı bulunmaktadır) haricinde üniversitelerin ortalama için koyduğu bir alt limit bulunmamaktadır. 

italyada-universite-egitimi

5) Konsolosluk İşlemleri Aşaması 

Başvurduğunuz üniversiteden olumlu yanıt gelmesi durumunda sıra konsolosluk işlemlerine gelmektedir. Bu aşama işlemlerin yoğunluğu ve konsolosluk çalışma saatlerinin sınırlı olması sebebiyle yıpratıcı olabilmektedir. Tüm bu süreçler için EGE ABROAD- İtalya’da Okumak ekibi olarak profesyonel danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Buraya kadar süreci aşama aşama anlatmaya çalıştık. Şimdi de İtalya’da üniversite nasıl okunur sorusuyla birlikte aldığımız diğer soruları yantıandırmaya çalışacağız.

İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce eğitim seçeneği sunan birçok üniversite bulunmaktadır. İtalya’da eğitim alabileceğiniz 300’ün üzerinde bölüm ve onlarca üniversite seçeneği bulunmaktadır. Size uygun bölüm seçeneklerini öğrenmek ve İtalya’da eğitim fırsatlarından yararlanmak için EGE ABROAD-İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak (Lisans eğitimi için)
 • TYT-AYT sınavlarında her iki oturumda da barajı aşmış olmak (Lisans eğitimi için)
 • Sınavla öğrenci kabul eden bölümlerin sınavların başarılı olmak (Lisans eğitimi için)
 • B2 seviyesinde dil belgesi (Lisans ve yüksek lisans eğitimi için)
 • İlgili lisans bölümünden mezun olmak (Yüksek lisans eğitimi için)

Detaylı bilgi içinİtalya’da Okumak İçin Gerekenleryazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Okumak

Dünya mimarlık tarihine yön vermiş bir ülke olan İtalya’da tamamen İngilizce olarak mimarlık eğitimi almam mümkündür. Lisans düzeyinde iki üniversite bünyesinde İngilizce mimarlık eğitimi verilirken, yüksek lisans düzeyinde seçenek çok daha geniştir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Mimarlık Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Okumak

İtalya’da tamamen İngilizce olarak mühendislik eğitimi almak mümkündür. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde birçok mühendislik programı bulunmaktadır. Mühendislik lisans eğitimi için bazı üniversiteler sınavla öğrenci kabulü yapmakta iken bazı üniversiteler ise mülakat gibi yöntemlerle öğrenci kabul etmektedirler. Mühendislik yüksek lisans programlarında ise seçenek oldukça geniştir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Mühendislik Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Okumak

İtalya’da tamamen İngilizce olarak psikoloji alanında da eğitim almak mümkündür. Lisans düzeyinde sadece Padova Üniversitesi bünyesinde İngilizce eğitim verilirken, yüksek lisans düzeyinde üniversite ve bölüm seçeneği oldukça geniştir. Klinik psikoloji yüksek lisans programları gibi psikoloji öğrencilerinin çokça tercih ettikleri programlarda İtalya’da İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Psikoloji Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya Devlet Üniversiteleri Fiyatları

İtalya’da devlet üniversiteleri fiyatları oldukça uygundur. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen üniversite ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Bunun yanında yıllık 2.000-5.200 Euro arasında burs imkanı da sağlanmaktadır.

Başvurularınızdan İtalya’da eğitime başladığınız ana kadar tüm süreçte hizmet sunmaktayız. Siz de İtalya’da eğitim alabileceğiniz üniversiteler ve bölümlerle ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Üniversite Nasıl Okunur ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here