Psikoloji

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da Psikoloji Okumak

Psikoloji bilimi, bireylerin zihin ve davranışlarını sistematik olarak inceleyen bilimdir. Psikoloji eğitimi ise Türkiye’de her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği popüler bir eğitimdir ve doğal olarak her yıl binlerce öğrenci bu bölümden mezun olmaktadır. Ancak mezunlarının yoğunluğu ve iş alanlarının daralması öğrencileri kendilerini daha iyi yetiştirebilecekleri alternatifler aramaya itmektedir.

Bu noktada Yurtdışında Psikoloji Eğitimi bu alanda çalışmak isteyen bireylere çok daha farklı kapılar açar. Bu noktada ise kaliteli bir eğitimi uygun maddi koşullarla alabileceğiniz İtalya öne çıkmaktadır. Başta Padova Üniversitesi olmak üzere İtalya’da psikoloji eğitimi veren üniversiteler bu alanda dünyanın en iyi ünviersiteleri arasında gösterilmektedir. Buna en iyi örnek ise bu alanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında bulunan 3 İtalyan üniversitesidir.

 1. Roma La Sapienza Üniversitesi (dünyada 61. sırada)
 2. Bologna Üniversitesi (dünyada 84. sırada)
 3. Padova Üniversitesi (dünyada 89. sırada)

Bu yazımızda İtalya’da psikoloji okumak konusunu tüm yönleriyle inceleyeceğiz. Aklınıza takılan tüm konularla ilgili olarak iletişim formunu doldurup uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Neden İtalya’da Psikoloji Okumalısınız?

Yurtdışında psikoloji okumak isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir lokasyon olan İtalya, sunduğu birçok imkan ve üst düzey eğitim kalitesiyle son yıllarda popüler hale gelmiştir. Neden İtalya’da psikoloji okumanız gerektiğini ise şu şekilde ayrıntılandırabiliriz:

 • İtalya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Özellikle lisans eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de aynı dönemde üniversiteye başlayan öğrencilere göre bir yıl erken mezun olma şansı ederler. Bu sayede hayata erken atılabilir ve daha önceki eğitim hayatını finanse edebilirler.
 • Lisans düzeyinde İngilizce psikoloji eğitimi veren 3 üniversite, yüksek lisans düzeyinde İngilizce eğitim veren ise 8 üniversite bulunur. Tüm bu üniversiteler psikoloji alanında dünyanın ilk 300 üniversitesi arasında yer alırlar.
 • İtalya’da üniversite okumak size ileri seviyede akademik İngilizce yetkinliğinin yanında ileri düzeyde İtalyanca öğrenme fırsatı da sağlamaktadır.
 • Yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenir ve 156 Euro’dan başlayıp 4.000 Euro’ya kadardır. Yurtdışı eğitim için popüler ülkeler arasında eğitim ücreti en uygun ülkelerin başında İtalya gelir.
 • Yıllık 7.000 Euro’ya kadar burs alma imkanı bulunur. Bu tutar tüm giderlerinizi karşılayacak düzeyde olmasa da bütçenize çok ciddi bir katkı sağlar.
 • İtalya’da mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu da size herhangi bir bürokratik engele takılmadan Avrupa’da çalışma imkanı verir.
 • Diplomanız YÖK tarafından tanınır. Bu sayede eğitiminiz sonrası isterseniz Türkiye’de herhangi bir bürokratik engele takılmadan çalışabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

 • Lisans düzeyinde psikoloji eğitimi 3 yıl, yüksek lisans düzeyinde ise 2 yıl sürmektedir.

İtalya’da Psikoloji Eğitim Dili Nedir?

 • İtalya’nın eğitim dili genel olarak İtalyancadır. Fakat psikoloji eğitimini %100 İngilizce olarak 3 lisans ve 13 yüksek lisans/master düzeyinde program bulunur. 

İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz bölümler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İtalya’da Psikolog Olarak Çalışabilir Miyim?

İtalya’da psikoloji okuduğunuzda İtalya’da psikolog olarak çalışabilirsiniz. Ancak bunun için iyi seviyede İtalyanca bilmeniz sizin lehinize olacaktır. Çünkü psikolog mesleği insanlarla iletişimin üst düzeyde olduğu bir meslektir ve o ülkenin yerel dilini iyi seviyede konuşmanız gerekir. Ayrıca İtalya’dan mezun olduğunuz için diplomanızla alakalı herhangi bir bürokratik sorun yaşamazsınız. Ancak bu mesleği resmi olarak icra edebilmeniz için girilmesi gereken bir sınav bulunması durumunda sizin de bu şartı sağlamanız gerekir. 

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Zor Mu?

Yurtdışında İngilizce eğitim almak ilk aşamada birçok öğrenci için zorlayıcı olabilir. Ancak çok farklı ülkelerden ve kültürlerden öğrencilerle aynı ortamda eğitim almak size dünya vatandaşlığı gibi bir etiket kazandıracaktır. Ayrıca İtalya, lokasyon ve kültür olarak yakınlığı sebebiyle Türk öğrencilerin çok rahat uyum sağladıkları bir ülkedir. Eğitim sürecini yakından takip eden öğrenciler için bu süreç çok da zorlayıcı geçmez. Ancak eğitiminde verim alabilme ve bu eğitimin zorluğu konusunun bireysel çalışmayla ilgili olduğunu unutmayınız. İtalyan üniversitelerinde akademik kadro alanında yetkin ve dünya çapında tanınmış akademisyenlerden oluşur. Psikoloji bölümlerine kabul edilen öğrenciler giriş sınavları ve ortalama gibi şartlarla alındığı için eğitim kalitesi oldukça üst düzeydedir. Bu da eğitimin sıkı takip edilmesi gerektiğini gösterir. 

yurtdisinda-psikoloji

İtalya’da İngilizce Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak psikoloji okuyabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır. 

İngilizce Psikoloji Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

Lisans eğitiminde Padova Üniversitesi İngilizce psikoloji lisans eğitimi veren tek İtalyan devlet üniversitesidir. 

İngilizce Psikoloji Master Eğitimi Veren Üniversiteler

Psikoloji yüksek lisans eğitimini ise çoğunlukla devlet üniversitesi bulunurken 2 özel üniversite de psikoloji alanıyla ilgili İngilizce master programına sahiptir.

İngilizce psikoloji master eğitimiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

İtalyan üniversiteleriyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Padova Üniversitesi İngilizce Psikoloji Bölümü

Lisans düzeyinde İngilizce psikoloji eğitimi sunan tek üniversite olan Padova Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi için uluslararası öğrenciler bir English TOLC-PSY ismi verilen bir giriş sınavıyla kabul edilir. Giriş sınavı 100 sorudan oluşur ve içeriği aşağıdaki gibidir.

 • Okuduğunu anlama – 10 soru
 • Temel matematik – 10 soru
 • Biyoloji – 10 soru
 • Sözel mantık (Verbal reasoning) – 10 soru
 • Sayısal mantık (Numerical reasoning) – 10 soru

Sınavda öğrencilere tüm bu sorular için 100 dakika süre tanınır.

2024 yılı başvuruları için giriş sınavı 28 Mart 2024’te online olarak yapılacaktır.

Son başvuru tarihi 7 Mart 2024’tür.

Padova Üniversitesi psikoloji eğitimi giriş sınavına hazırlık ve başvurularla ilgili profesyonel danışmanlık desteği almak için EduScala-İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Programları

İtalya’da %100 İngilizce psikoloji master eğitimi verilen alanlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Klinik Psikoloji
 • Klinik Psikoseksoloji
 • Bilişsel Psikoloji
 • Psikoloji, Nörobilim ve Beşeri Bilimler
 • Bilişsel Nöropsikoloji
 • Eğitim ve Gelişimsel Psikoloji
 • İş ve Örgüt Psikolojisi
 • İş Güvenliği ve Sağlığı

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Fiyatları 

İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri devlet üniversitelerinde 156-3.000 Euro arasında değişmektedir. Bu tutar aile gelirine göre belirlenir. Herhangi bir gelir beyanında bulunmazsanız tam ücreti ödemeniz gerekir. Ücretlerden indirim alabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için uzman ekibimizle iletişime  geçebilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Psikoloji Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da psikoloji okumak için gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu gerekenleri lisans ve yüksek lisans eğitimi için ayrı ayrı inceleyeceğiz.

İtalya’da Psikoloji Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak
 • Üniversite sınavından her iki oturumdan da puan almış olmak (TYT-AYT)
 • Engilish TOLC-PSY sınavında bölüm için belirlenen kontenjana puan sırasına göre girmek (Sadece Padova Üniversitesi için)
 • TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmak (tüm üniversiteler için)
 • CV
 • Motivasyon Mektubu

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

Psikoloji master kabul şartları aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmak (Psikoloji veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık, tercihen psikoloji) 
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak
 • Başvuruda Roma La Sapienza ve Padova Üniversiteleri bölüm bazında minimum ortalama şartına sahiptir. Diğer üniversitelerde 2024 itibariyle ortalama şartı bulunmaz. Ancak ortalamanız ne kadar yüksekse başvurunuza o derecede katkısı olacaktır.
 • CV
 • Motivasyon Mektubu

Detaylı bilgi için İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Psikolog Maaşları

İtalya’da psikolog maaşları çalışanların tecrübeleri, eğitim seviyeleri gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Yeni mezun bir psikolog 1.600-1.700 Euro civarında bir maaş almaktadır. İtalya’da psikoloji eğitimi aldığınızda elde edeceğiniz “mavi diploma” ise tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğu için diğer ülkelerde de çalışma şansınız bulunmaktadır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir