İtalya’da Psikoloji Okumak

Psikoloji bilimi, bireylerin zihin ve davranışlarını sistematik olarak inceleyen bilimdir. Psikoloji eğitimi ise Türkiye’de her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği popüler bir eğitimdir ve doğal olarak her yıl binlerce öğrenci bu bölümden mezun olmaktadır. Ancak mezunlarının yoğunluğu ve iş alanlarının daralması öğrencileri kendilerini daha iyi yetiştirebilecekleri alternatifler aramaya itmektedir.
Bu noktada ise İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için, İtalya’da psikoloji eğitimi ön plana çıkmaktadır.

Yurtdışında Psikoloji Eğitimi düşünen adaylar için İtalya’da psikoloji okuma seçeneği bu noktada devreye girmektedir. 

Bu yazımızda İtalya’da psikoloji okumak konusunu tüm yönleriyle inceleyeceğiz. Aklınıza takılan tüm konularla ilgili olarak iletişim formunu doldurup uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.italyada-psikoloji-egitimi

Neden İtalya’da Psikoloji Okumalısınız?

Yurtdışında psikoloji okumak isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir lokasyon olan İtalya, sunduğu birçok imkan ve üst düzey eğitim kalitesiyle son yıllarda popüler hale gelmiştir. Neden İtalya’da psikoloji okumanız gerektiğini ise şu şekilde ayrıntılandırabiliriz:

 • İtalya’da psikoloji lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Özellikle lisans eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de aynı dönemde üniversiteye başlayan öğrencilere göre bir yıl erken mezun olma şansı ederler. Bu sayede hayata erken atılabilir ve daha önceki eğitim hayatını finanse edebilirler.
 • İtalya’da üniversite okumak size ileri seviyede İngilizce yetkinliğinin yanında İtalyanca öğrenme fırsatı da sağlamaktadır.
 • İtalya’da mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu da size herhangi bir bürokratik engele takılmadan Avrupa’da çalışma imkanı verir.
 • Diplomanız YÖK tarafından tanınır. Bu sayede eğitiminiz sonrası isterseniz Türkiye’de herhangi bir bürokratik engele takılmadan çalışabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Kaç Yıl Sürmektedir?

 • Lisans düzeyinde psikoloji eğitimi 3 yıl, yüksek lisans düzeyinde ise 2 yıl sürmektedir.

İtalya’da Psikoloji Eğitim Dili Nedir?

 • İtalya’nın eğitim dili genel olarak İtalyancadır. Fakat psikoloji eğitimini %100 İngilizce olarak lisans ve yüksek lisans düzeyinde alabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır.

İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz bölümler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

İtalya’da Psikolog Olarak Çalışabilir Miyim?

İtalya’da psikoloji okuduğunuzda İtalya’da psikolog olarak çalışabilirsiniz. Ancak bunun için iyi seviyede İtalyanca bilmeniz sizin lehinize olacaktır. Çünkü psikolog mesleği insanlarla iletişimin üst düzeyde olduğu bir meslektir ve o ülkenin yerel dilini iyi seviyede konuşmanız gerekir. Ayrıca İtalya’dan mezun olduğunuz için diplomanızla alakalı herhangi bir bürokratik sorun yaşamazsınız.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Zor Mu?

Yurtdışında İngilizce eğitim almak ilk aşamada birçok öğrenci için zorlayıcı olabilir. Ancak çok farklı ülkelerden ve kültürlerden öğrencilerle aynı ortamda eğitim almak size dünya vatandaşlığı gibi bir etiket kazandıracaktır. Ayrıca İtalya, lokasyon ve kültür olarak yakınlığı sebebiyle Türk öğrencilerin çok rahat uyum sağladıkları bir ülkedir.

yurtdisinda-psikoloji

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak psikoloji okuyabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir.

Lisans eğitiminde Padova Üniversitesi İngilizce psikoloji lisans eğitimi veren tek İtalyan devlet üniversitesidir. Diğer İngilizce lisans eğitim seçeneği ise özel bir üniversite olan Cattolica Üniversitesi bünyesindedir.

Psikoloji master eğitimi için seçenek daha fazladır.

İtalyan üniversiteleriyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Padova Üniversitesi Psikoloji

Lisans düzeyinde İngilizce psikoloji eğitimi sunan tek üniversite olan Padova Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi için uluslararası öğrencilerden istenen bazı şartlar bulunmaktadır.

Padova Üniversitesi psikoloji eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için EduScala-İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Programları

İtalya’da psikoloji master eğitimi tamamen İngilizce olarak şu alanlarda verilmektedir.

 • Klinik Psikoloji
 • Bilişsel Psikoloji
 • Psikoloji, Nörobilim ve Beşeri Bilimler
 • Bilişsel Nöropsikoloji
 • İş ve Örgüt Psikolojisi
 • İş Güvenliği ve Sağlığı

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Fiyatları 

İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Aile gelirine göre belirlenen ücretlerden indirim alabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için uzman ekibimizle iletişime  geçebilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Psikoloji Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da psikoloji okumak için gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu gerekenleri lisans ve yüksek lisans eğitimi için ayrı ayrı inceleyeceğiz.

İtalya’da Psikoloji Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

İtalya’da İngilizce psikoloji lisans bölümü Padova Üniversitesi ve Cattolica Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Psikoloji lisans eğitimi için gerekenler:

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak
 • Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmak
 • TOLC-PSI sınav puanına sahip olmak (Padova Üniversitesi psikoloji giriş sınavıdır.)
 • TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmak

İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmak (Psikoloji veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık) 
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak
 • İtalya’da üniversiteler başvuru için herhangi bir ortalama şartı aramamaktadırlar. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde başvurunuza olumlu katkı yapacaktır.

Detaylı bilgi için İtalya’da Psikoloji Yüksek Lisans yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Psikolog Maaşları

İtalya’da psikolog maaşları çalışanların tecrübeleri, eğitim seviyeleri gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Yeni mezun bir psikolog 1.600-1.700 Euro civarında bir maaş almaktadır. İtalya’da psikoloji eğitimi aldığınızda elde edeceğiniz “mavi diploma” ise tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğu için diğer ülkelerde de çalışma şansınız bulunmaktadır.


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Psikoloji Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here