Yurtdışı Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

Türkiye’de oldukça popüler bir eğitim alanı olan hukuk, her yıl yenileri eklenen hukuk fakülteleri ve mezunlarıyla iyi bir kariyer için rekabetin yüksek olduğu bir alan haline gelmiştir. Bu noktada ise yabancı dil bilmek ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek önemli bir avantajdır. Bu iki avantajı da sağlayacak en önemli adım ise yurtdışında hukuk yüksek lisans eğitimi almaktır. Bu yazımızda İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Birçok ülkede hukuk master programları mevcuttur. Bunlar arasında ise İtalya, düşük eğitim ücretleri, köklü eğitim kurumları ve geniş burs seçenekleriyle ön plana çıkmaktadır. İtalya’da birçok alanda tamamen İngilizce hukuk master programları mevcuttur.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da yüksek lisans eğitiminin süresi Türkiye’dekine denk olup, 2 yıldır. Bu iki yıllık eğitimin sonunda bitirme tezinizi sunar ve mezun olursunuz. 

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerini; 

 • Avrupa Çalışmaları
 • İş ve Şirketler Hukuku
 • Ticaret hukuku 

olarak sıralamak mümkündür. 

Bu yüksek lisans programlarının eğitim dili tamamen İngilizcedir. Bunun haricinde bazı araştırma merkezleri ile yüksek öğretim kurumlarında bir yıllık eğitimler de mevcuttur.

Hukuk alanında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan İtalya’da; işletme, ticaret, ekonomi gibi alanlarda güncel hukuk programları bulunmaktadır. İtalya’da hukuk master programları dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alan İtalyan üniversiteleri bünyesinde verilmektedir. Hukuk alanında 15 İtalyan üniversitesi dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında yer almaktadır. 

İtalya’da hukuk master eğitiminizden sonra ise 1 yıl iş arama izni alabilirsiniz. İş bulduğunuz taktirde oturum izninizi çalışma iznine çevirebilirsiniz. Ayrıca elde edeceğiniz “mavi diploma” Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede geçerlidir. Bu da yurtdışında iş bulmanız durumunda, akademik yeterliliğinizle ilgili bürokratik engellere takılmadan çalışabileceğiniz anlamına gelir.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

italyada-hukuk-yuksek-lisans

İtalya’da Hukuk Üniversiteleri

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz birçok üniversite seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Milano Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Programları

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz programlar ise şunlardır:

 • İşletme Hukuku
 • İş Hukuku ve Avrupa Ekonomisi
 • Uluslararası Ticaret Hukuku
 • Uluslararası Hukuk
 • Avrupa Hukuk ve Politikaları
 • Avrupa Hukuku Çalışmaları
 • Sınır Ötesi Suçlar
 • İnsan Hakları ve Çok Aşamalı Yönetim
 • Hukuk Çalışmaları

İtalya’da Nasıl Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak için Türkiye’de ilgili lisans programından diploma ve B2 seviyesinde dil belgesine sahip olma şartı bulunmaktadır. Bunun dışında CV, motivasyon mektubu ve referans mektupları da istenen başvuru evrakları arasındadır. Ancak İtalya’da eğitim süreci başvurulardan İtalya’ya gidene kadar uzun soluklu ve yorucu bir süreçtir. Yorucu bürokrasisi ile ünlü İtalya’da eğitim almak için Türkiye’de ve İtalya’da yerine getirmeniz gereken birçok resmi prosedür bulunmaktadır. Tüm bu sürecin yürütülmesi ve İtalya’da da konaklama, burs seçenekleri ve tüm resmi işlemler noktasında destek almak için italyadaokumak.com ekibine danışabilirsiniz. İtalya’da Okumak ekibi İtalya’da eğitim almak isteyen adaylar için hem Türkiye’de hem de İtalya’da profesyonel destek hizmetleri sunmaktadır.  

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Hukuk alanında lisans diploması
 • B2 seviyesinde dil belgesi
 • CV
 • Motivasyon mektubu
 • Referans Mektubu

emre-italya-hukuk-yuksek-lisans

İtalya’da Avukatlık Yapmak

İtalya’da avukatlık yapabilmek için 3 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans eğitimi olarak bütünleşik hukuk eğitimini tamamlamış olmanız temel şarttır. Bunun yanında staj ve düzenlenen iki aşamalı sınavda başarılı olmanız gerekir. Ayrıca İtalya’da avukatlık yapabilmeniz için iyi derecede İtalyanca bilgisi şarttır.

İtalya’da Avukat Maaşları

İtalya’da yeni mezun bir avukat aylık ortalama 1.800-2.000 Euro maaş almaktadır. İşte edinilen tecrübeye, eğitim seviyesine ve çalışılan bölge ve şehre göre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Neden İtalya’da Hukuk Alanında Eğitim Almalısınız?

İtalya’da hukuk master eğitimi almak için birçok sebep bulunmaktadır. İtalya’nın hukuk sisteminin Türkiyede’kine benzer olması, İtalya’nın hukuk alanında köklü bir geleneğe ve çağdaş bir anlayışa sahip olması bu sebeplerden bazılarıdır. Ayrıca dünyanın 8. büyük ekonomisi olan İtalya, işletme ve ticaret hukuku alanlarında da köklü bir eğitim geleneğine sahiptir. 

Tüm bunlarla birlikte İtalya’da eğitim masrafları oldukça düşüktür. Devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenir ve 156-3.000 Euro arasında değişmektedir. Bunun yanında yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs almak mümkündür.

Ayrıca İtalya, dünyanın iyi 500 üniversitesi arasında en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. 

Siz de prestijli bir hukuk master eğitimi için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz. İtalya’da Okumak ekibi hem Türkiye’de hem de İtalya’da bulunan ofisleriyle başvurulardan İtalya’daki tüm işlemlerinize kadar profesyonel bir anlayışla destek hizmetleri sunmaktadır. 


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.
İtalya’da Okumak Ekibi olarak Türkiye ve İtalya’da bulunan ekibimiz ile  danışmanlık sağlamakta ve en iyi  hizmeti vermekteyiz.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here