İtalya’da Yaşam Maliyetleri

İtalya, Avrupa’da hem kaliteli hem de cazip bir eğitim alabileceğiniz harika bir ülkedir. Üniversitelerinin kalitesi, eğitim ücretlerinin düşük olması ve geniş burs imkanlarına sahip olması İtalya’yı çekici kılan unsurlardan bazılarıdır. Ayrıca İtalya’da yaşam maliyetleri Türkiye’de bir özel üniversitede eğitim maliyetleri arasında çok farkı yoktur.

italyada-yasam

İtalya’yı Cazip Kılan Etkenler

Bu yazımızda bir öğrencinin İtalya’da yaşam maliyeti nedir sorusuna yanıt arayacağız. Yaşam maliyetlerini aylık ve yıllık bazda vereceğiz. Tüm maliyetler ortalama olup, İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahip bir ekip tarafından ortaya konulmaktadır.

İtalya’da Yaşam Maliyetleri – Konaklama

İtalya’da öğrenciler konaklama seçenekleri olarak genellikle yurtları tercih etmektedirler. Yurtlar hem öğrenciler için daha sosyal bir ortam fırsatı sunmaktadır. Bunun yanında oda ve daire kiralama yoluna da gitmektedirler. İtalya’da konaklama maliyetleri güney ve kuzey bölgelerinde değişmektedir. Kuzey bölgesi İtalya’da ekonomik olarak daha gelişmiştir ve yaşam maliyetleri de buna orantılı olarak daha yüksektir.

İtalya’da Öğrenci Yurdu Fiyatları

İtalya’da yurt ücretleri aylık 250-400 Euro arasında değişmektedir.
Oda fiyatları ise 350 Eurodan başlayıp 600 Euroya kadar çıkabilmektedir.

Daire seçenekleri monolocale, bilocale, trilocale şeklindedir. Monolocale stüdyo dairedir ve genellikle mutfak oda içerisindedir. Bilocale iki odalı, trilocale ise üç odalı dairelerdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Fiyatları

İtalya’da üniversitelerin yıllık eğitim ücreti aile gelirine göre belirlenmektedir. Devlet üniversiteleri için yıllık eğitim ücreti 500-2300 Euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerin ücretleri ise 5.000-25.000 Euro arasındadır. İtalya’da üniversitelerin çoğunluğu ise devlet üniversitesidir. Özel üniversiteler moda tasarım, dizayn, gastronomi gibi eğitimler üzerine uzmanlaşmış üniversitelerdir. Türk öğrenciler yıllık ortalama 1.000 Euro gibi bir eğitim ücreti ödemektedirler.

İtalya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler genellikle ders notları ve oldukça zengin içerğie üniversite ve şehir kütüphanelerinden yararlanmaktadır. Bunların yanında ders için gerekli veya yardımcı kaynak kitap ve kırtasiye masrafları aylık 20 euro civarındadır.

italyada-yasam-maliyetleri

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da  Yeme-İçme Maliyetleri

İtalya, mutfağıyla ünlü bir ülkedir. Pizza ve makarna en bilinen İtalyan yemekleri olsa da her bölgesinde çok farklı yemekleriyle her damak tadına hitap eder.

İtalya’da üniversitelerde öğle yemekleri verilmektedir ve oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Bu yüzden mutfak masrafları daha hesaplı hale gelmektedir. İtalyanların dışarıda yeme kültürü genellikle “aperativo” denilen içecek ve açık büfe akşam yemeği şeklindedir. Kahvaltı genellikle kahve ve brioche (kruvasan) eşliğinde hafif bir kahvaltıdır.

İtalya’da bir öğrencinin aylık mutfak masrafı 100-120 Euro arasındadır. İtalya’da Lidl, Esselunga, Pam, Simply gibi marketler öğrenciler için oldukça hesaplıdır. Ürünlerinin kalitesi ise birbirine yakındır ve iyi seviyededir.

Yemeği dışarıda yemek her ülkede daha maliyetlidir. İtalya’da dışarıda yemek yemek istediğinizde bunun maliyeti 8-15 Euro arasında olacaktır. Ayda bir kaç defa arkadaşlarınızla dışarıda yemek yediğinizde bunun maliyeti aylık 50-60 Euro civarında olacaktır.

İtalya’da Ulaşım Maliyetleri 

İtalya’da Ulaşım Ücretleri şehir için ulaşım metro, otobüs tram gibi tüm ulaşım araçlarını kapsamaktadır. Öğrenciler için aylık indirimli kartlar bulunmaktadır ve o ay içerisinde sınırsız kullanım hakkı vermektedir. Şehirden şehre değişmekle birlikte aylık ortalama şehir için ulaşım maliyeti 22-30 Euro arasında değişmektedir.

Ayrıca bazı üniversitelerin kampüsleri farklı şehirlerde olabilmektedir. Veya bölgenizde bulunan farklı şehirleri görmek isteyebilirsiniz. Bu durumda da bulunduğunuz bölgedeki trenler ve tüm toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz tek bir kart alabilirsiniz. Bunun maliyeti de bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 100 Euro civarındadır.

İtalya’da Öğrenciler İçin Çalışma Hakkı

İtalya’da öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Ancak İtalya’da iş bulabilmeniz için İtalyanca bilmeniz gerekmektedir. Yabancı dil olarak İngilizce bilmeniz iş bulmak için yeterli olmayabilir.

İtalyanca bildiğinizde ise seçenekleriniz daha fazladır. İtalya’da iş bulabilmek için İtalyanca bilmek oldukça önemli arz etmektedir.

İtalya’da Sosyal Yaşam Giderleri
(Gezi, Eğlence, Kültür, Sanat)

İtalya, doğası, turizmi, tarihi eserleriyle oldukça zengin bir ülkedir. Her şehrinde konserler, sergiler, festivaller yapılır ve sosyal yaşam oldukça canlıdır. İtalya’da her ayın ilk pazar günü birçok müze ücretsizdir. Düşük bütçelerle birçok müze gezebilirsiniz. Ayrıca uluslararası öğrenci hareketliliği de oldukça yüksek olan İtalya’da partiler, doğa yürüyüşleri, tanışma etkinlikleri gibi birçok etkinlik de bulabilirsiniz.

İtalya’da bir öğrencinin aylık sosyal yaşam gideri 150-200 Euro civarındadır.

İtalya’da Yaşam Maliyetleri Genel Toplam

Konaklama : 250-500 Euro

Kitap ve Kırtasiye Masrafları : 20 Euro

Yeme-İçme : 100-150 Euro

Ulaşım : 22-30 Euro

Sosyal Yaşam : 150-200 Euro

1 Öğrenci için Ortalama Aylık Gider : 550 – 900 Euro

Ayrıca İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti olarak Türk öğrenciler için genellikle 1.000 Euro ödemektedirler. Tüm bu masraflar göz önünde bulundurulduğunda 1 yıllık İtalya’da yaşam maliyetleri toplam 6.000-9.000 Euro civarı olmaktadır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Yaşam Maliyetleri ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here