İtalya’da Hukuk Okumak

İtalya Avusturya, İsviçre, Slovenya ve Fransa ile sınır komşusu olan bir güney Avrupa parlamenter cumhuriyetidir. Topraklarının bir parçası olarak Sardunya ve Sicilya adalarını içerir. Vatikan ve San Marino, İtalya’da bulunan egemen devletlerdir ve Campione d’Italia’daki İtalyan yerleşim bölgesi ise İsviçre’dedir. Avrupa Birliği’nin dördüncü büyük ekonomisi olarak İtalya, aynı zamanda etkili bir bölgesel güçtür. NATO, Dünya Ticaret Örgütü ve üç yıllık “G” zirvesinin kurucu üyesidir. Birçok alanda dünyaya entegre bir ülke olan İtalya’da hukuk okumak uluslararası öğrenciler için çok farklı ufuklar açacaktır.

İtalya’da hukuk eğitimi bütünleşik (unico ciclo) bir programdır ve lisans ve yüksek lisans eğitimi birlikte verilmektedir. 3+2 şeklinde toplam 5 yıl sürer. İtalya’da hukuk okumak isteyen öğrenciler için lisans düzeyinde bir üniversitede İngilizce eğitim verilmektedir ve eğitim süresi 3 yıldır. İtalya’da hukuk master programlarında ise seçenek daha geniştir. 

İtalya Hukuk Sistemi 

İdare, ceza ve hukuk mahkemeleri İtalyan hukuk sistemini oluşturmaktadır. Ceza davaları avukatlar, savcı, hakimler ve jüriden oluşmaktadır. İdare ve hukuk mahkemelerinde ise sadece savcı ve avukatlar bulunmaktadır. Mahkemelerde verilen kararın ardından taraflar İtalyan Yüksek Mahkemesi’ne kadar silsileyle bir üst mahkemeye başvurabilir. 

Bireysel ve meşru çıkarların korunması, İtalya’nın idari mahkemelerinin işlevidir. İdare mahkemesinde görülen davalar öncelikle kamu yararı, kamu fonu ve mülkleri, idari makamları veya şehir / köyleri ilgilendiren problemleri ele almaktadır.

italyada-hukuk-okumak

İtalya’da Hukuk Lisans Eğitimi

İtalya’da hukuk lisans eğitimi genellikle İtalyancadır. Ancak bir üniversitede uluslararası hukuk eğitimi İngilizce olarak verilmektedir ve eğitim süresi 3 yıldır. Bu bölüme kabul alabilmek için en az B2 seviyesinde uluslararası geçerliliği olan dil belgesi talep edilmektedir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans 

İtalya’da yüksek lisans eğitimi ülkemizdeki gibi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için daha çok Avrupa Çalışmaları, İş ve Şirketler Hukuku, Ticaret Hukuku gibi alanlarda İngilizce eğitim verilmektedir. Ayrıca bazı araştırma merkezleri ve yüksek öğretim kurumlarında 1 yıllık programlar bulunmaktadır. 

İtalya’da hukuk yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan İtalya’da işletme, ticaret, ekonomi gibi alanlarda güncel hukuk programları sunulmaktadır. Bu programlar İtalya’nın en iyi üniversitelerinden Bologna Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi, Padova Üniversitesi, Torino Üniversitesi gibi üniversitelerde verilmektedir. 

Bu konuyla alakalı bilgi almak için bize ulaşarak İtalya’da Yüksek Lisans Yapan arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Bölümleri 

  • İş Hukuku ve Avrupa Ekonomisi
  • Sınır Ötesi Suç
  • Avrupa Hukuku ve Politikaları
  • Avrupa Hukuk Çalışmaları
  • İnsan Hakları ve Çok Aşamalı Yönetim
  • Uluslararası Ticaret Hukuku
  • Hukuk Çalışmaları

italyada-hukuk-egitimi

İtalya’da Hukuk Fakültesi

İtalya’da hukuk fakültelerine girişte farklı kabul şartları söz konusudur. Yüksek lisans için herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. İtalya’da İtalyanca hukuk eğitimi almak isterseniz de en az B2 veya C1 düzeyinde İtalyanca dil bilgisi ve bunun kanıtlayacak dil belgeniz olması gerekmektedir. 

İtalya’da Hukuk Eğitimi Sonrası

İtalya’da hukuk eğitiminiz sonrası avukatlık yapabilirsiniz. Bunun için İtalya’nın yapmış olduğu sınavı geçmeniz gerekmektedir. Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz de baronun belirleyeceği fark derslerini almanız gerekmektedir. Bu da 1 veya 2 yıl sürebilmektedir. Ayrıca İtalya’da uluslararası firmalara hukuki danışmanlık da kariyer seçenekleriniz arasında bulunmaktadır. 


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Hukuk Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here