Politecnico Di Milano Tarihi

Politecnico Di Milano (Milano Politeknik Üniversitesi) yaklaşık 42.000 öğrencisi bulunan İtalya’nın en büyük teknik üniversitesidir. Üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim verilmektedir ve eğitim mühendislik, mimarlık ve tasarım alanlarında yoğunlaşmıştır. Politecnico Di Milano 1863 yılında kurulmuştur ve Milano’nun en eski üniversitesidir.

Üniversitenin ikisi Milano’da, beşi ise çevre şehirlerde olmak üzere yedi kampüsü bulunmaktadır. Milano’da bulunan kampüsleri üniversitenin merkezidir ve eğitim faaliyetlerinin çoğu bu kampüslerde yürütülmektedir. Ayrıca üniversitenin rektörlüğü ve diğer idari birimleri Milano’daki kampüslerde yer almaktadır. 1927’de kurulan Milano kampüsü üniversitenin en eski ve en büyük kampüsüdür.

Milano Politeknik Üniversitesi’nin mezunları arasında birçok nobel ödüllü bilim adamı ve alanlarında dünya çapında üne sahip akademisyenler bulunmaktadır. 1963 yılında Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görülen Giulio Natta ve iki kez Nobel Edebiyat Ödülü‘ne aday olarak gösterilen Carlo Emilio Gadda; üniversitenin mezun ettiği en önemli ve ünlü kişilerdendir.

Politecnico Di Milano Nerede?

Politecnico Di Milano ismini aldığı Milano şehrinde bulunmaktadır. Milano, Avrupa’nın ve dünyanın en turistik şehirlerinden biridir. Politecnico Di Milano’nun yanında İtalya’nın en iyi üniversitelerinden Milano Üniversitesi ve daha birçok üniversiteye de sahip olan Milano, uluslararası öğrenci hareketliliği olarak da oldukça canlıdır.

Milano, İtalya’nın en zengin bölgesi olan Lombardiya’nın başkentidir. Lombardiya bölgesi İtalya’nın araştırma ve geliştirme yatırımları ve teknolojik yenilikler konusunda lokomotif bir şehirdir ve ülke ekonomisinde lider konumdadır.

Milano denildiğinde akla moda, fuarlar, defileler gelmektedir. Dünyanın en ünlü İtalyan ve yabancı moda markalarının lüks mağazaları Milano’da bulunur. Ve yılın her döneminde Milano defileler, fuarlar, dizayn haftalarıyla oldukça canlı bir şehirdir.

 

politecnico-di-milano
politecnico-di-milano

Politecnico Di Milano Mezunu Ünlü Kişiler

Politecnico Di Milano mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Milano Şehrinde Öğrenci Hayatı

Milano İtalya’nın nüfus ve ekonomik gelişmişlik olarak en büyük şehirlerinden biridir. Turistik bir şehir olduğu kadar öğrenci hayatı olarak da canlı bir şehirdir. Dünyanın hemen hemen her ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapan Milano, yılın her döneminde öğrenci etkinlikleriyle ve konserler, sergiler, defileler, fuarlarla doludur.

politecnico-milano

Milano’da Üniversite Eğitimi

Milano İtalya’nın hem ekonomik hem de demografik olarak en büyük şehirlerinden biridir. Yılın her yılı ayrı bir canlılıkta olan Milano, üniversiteleri ve üniversite eğitimiyle de İtalya’nın en gözde şehirlerinden biridir. Milano’da üniversite eğitimi hem teknik üniversitesi  Politecnico Di Milano hem de sosyal bilimler alanlarında öncü üniversiteler olan Milano Üniversitesi ve Bocconi Üniversitesi ile oldukça iyi bir tercihtir.

İtalya’da öğrenci yaşamında da en canlı şehirlerden biri olan Milano fuarları, sergileri, müzeleri, konserleri ve tarihi mekanlarıyla öğrencilere farklı bir eğitim yaşamı vaat etmektedir. Ayrıca birçok şehre bir kaç saat mesafede olması ve İtalya’daki tren ağının önemli noktalarından biri olması İtalya içi gezilerinizde de sizin için önemli bir artı olacaktır. Ayrıca Milano İtalya’nın kuzeyinde yer alır ve önemli birçok Avrupa şehrine yakındır. Milano’da üniversite okumak hem eğitim alıp hem de boş zamanlarını farklı yerler görerek geçirmek isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir seçimdir.

Politecnico Di Milano Dünya Sıralamaları

Politecnico Di Milano İtalya’nın ve dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en iyi 10 teknik üniversitesinden biri olan POLIMI, dünya çapında da üst sıralarda yer almaktadır. Milano Politeknik Üniversitesi;

Mühendislik alanlarında ise dünyanın en iyi 16. üniversitesi, mimarlık alanında ise 11. üniversitesidir. POLIMI’den mezun olmak demek prestijli bir diplomaya sahip olmak ve iş dünyasında bir adım öne çıkmak demektir.

Politecnico Di Milano İngilizce Lisans Bölümleri

Milano Politeknik Üniversitesi lisans programı olarak sadece mimarlık programını sunmaktadır. İtalya’da mimarlık eğitimi alabilmek için Eylül ayında düzenlenen ortak bir sınava girmek gerekmektedir. Bu sınavda da okullar için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girme şartı bulunmaktadır. POLIMI mimarlık alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır ve yurtdışında mimarlık eğitimini çok cazip imkanlarla alabileceğiniz mükemmel bir seçim olacaktır.

politecnico-milano-universitesi
politecnico-milano-universitesi

Politecnico Di Milano İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Sustainable Architecture and Landscape Design
 • Computer Science and Engineering
 • Mechanical engineering
 • Civil Engineering for Risk Mitigation
 • Architectural Design and History
 • Management Engineering
 • Urban Planning and Policy Design
 • Space Engineering
 • Aeronautical Engineering
 • Landscape Architecture, Land Landscape Heritage
 • Mathematical Engineering
 • Product Service System Design
 • Mechanical Engineering
 • Management of Built Environment
 • Engineering Physics
 • Chemical Engineering
 • Materials Engineering and Nanotechnology
 • Design & Engineering – Design and engineering of the industrial product
 • Telecommunication Engineering
 • Design for the Fashion System
 • Nuclear Engineering
 • Computer Science and Engineering
 • Building and Architectural Engineering
 • Digital and Interaction Design
 • Geoinformatics Engineering
 • Electronic Engineering
 • Automation and Control Engineering

Politecnico Di Milano Yurt ve Konaklama İmkanları

Politecnico Di Milano öğrencileri için üniversitenin sağlamış olduğu yurt seçeneği bulunmaktadır. Ancak bu yurtlar için belirli bir kontenjan olduğu için her öğrenci için bu seçenek değerlendirilemeyebilmektedir. Buna alternatif olarak da üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır.

Yurt ücretleri 250 Euro dan başlamaktadır ve lokasyonu, okula yakınlığı gibi etmenlere bağlı olarak fiyatları değişmektedir.

Milano’da aylık özel yurt ücretleri çift kişilik odalar 350 Euro, tek kişilik odalar ise 420 Euro dan başlamaktadır.

Stüdyo daire veya odaların fiyatları ise 400 Eurodan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano Burs İmkanları

Politecnico Di Milano öğrencileri DSU burslarından faydalanabilirler. Bu bursların miktarı aile gelirine göre belirlenmekte ve yıllık 2 taksit halinde verilmektedir. Bursun diğer taksitlerini almak veya tekrar başvurabilmek için ise bölüm bazında belirlenen miktara göre kredide ders verilmesi gerekmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Politecnico Di Milano’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da üniversite eğitimi almak demek kaliteli bir eğitimi cazip imkanlarla almak demektir. İtalya’da üniversite harçları da diğer Avrupa ülkelerinde nazaran oldukça düşük seviyededir. Sosyal devlet anlayışı yerleşmiş olan İtalya’da eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir.

Politecnico Di Milano için de bu durum geçerlidir. Yıllık eğitim ücretleri 800-3.900 Euro arasında değişen üniversitede Türk öğrenciler genellikle 1.000 Euro eğitim ücreti ödemektedirler.

Detaylı Bilgi İçin “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano’da Lisans Eğitimi

Politecnico Di Milano’da İngilizce olarak mimarlık eğitimi alabileceğinizden daha önce bahsetmiştik. POLIMI’de mimarlık eğitimi için her yıl Eylül ayında ortak bir sınav düzenlenmektedir. İtalya’da mimarlık lisans eğitimi seçeneği sunan iki okuldan biridir. Diğer üniversite ise Politecnico Di Torino‘dur. Eğitim kalitesi olarak aralarında çok da fazla fark bulunmamakla birlikte Politecnico Di Milano daha fazla tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano’da Yüksek Lisans Eğitimi

Milano Politeknik Üniversitesi yüksek alanında oldukça geniş program seçeneği sunmaktadır. İtalya’nın en iyi teknik üniversitesi olan okul, mühendislik ve mimarlık alanında onlarca bölüm seçeneğiyle Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano’da Erasmus Eğitimi

Milano Teknik Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci hareketliliği sadece lisans ve yüksek lisans programlarıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda sunduğu Erasmus programlarıyla da yabancı öğrencileri kendisine çekmektedir. Ayrıca Milano şehri, Erasmus eğitim tecrübesi için oldukça iyi bir seçimdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano’da Nasıl Okuyabilirsiniz?

İtalya’nın en iyi teknik okulu olan Milano Teknik Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için gerekli şartları lisans ve yüksek lisans eğitimi olarak ayıracağız.

Politecnico Di Milano’da Okumak İçin Gerekenler (Lisans Eğitimi)

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • TYT-AYT sınavlarından her iki oturumda da barajı aşmak.
 • TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmak.
 • İtalya’da mimarlık eğitimi öğrenci kabulü için düzenlenen ortak sınavda belirlenen kontenjana girmek.

Politecnico Di Milano’da Okumak İçin Gerekenler (Yüksek Lisans Eğitimi)

 • Diploma mezuniyet puanı 3,00 ve üzeri olmak (Politecnico Di Milano dışında diğer üniversiteler herhangi bir mezuniyet puanı barajı koymamaktadırlar.)
 • TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmak.
 • Başvurulan yüksek lisans programıyla ilgili bir lisans diplomasına sahip olmak

İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Politecnico Di Milano ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here