Politecnico Di Milano Tarihi

Politecnico Di Milano (Milano Politeknik Üniversitesi veya Milano Teknik Üniversitesi) yaklaşık 42.000 öğrencisi bulunan İtalya’nın en iyi teknik üniversitesidir. Üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde eğitim verilmektedir ve eğitim mühendislik, mimarlık ve tasarım alanlarında yoğunlaşmıştır. Milano Teknik Üniversitesi 1863 yılında kurulmuştur ve Milano’nun en eski üniversitesidir.

Üniversitenin ikisi Milano’da, beşi ise çevre şehirlerde olmak üzere yedi kampüsü bulunmaktadır. Milano’da bulunan kampüsleri üniversitenin merkezidir ve eğitim faaliyetlerinin çoğu bu kampüslerde yürütülmektedir. Ayrıca üniversitenin rektörlüğü ve diğer idari birimleri Milano’daki kampüslerde yer almaktadır. 1927’de kurulan Milano kampüsü üniversitenin en eski ve en büyük kampüsüdür.

Milano Teknik Üniversitesi’nin mezunları arasında birçok nobel ödüllü bilim adamı ve alanlarında dünya çapında üne sahip akademisyenler bulunmaktadır. 1963 yılında Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görülen Giulio Natta ve iki kez Nobel Edebiyat Ödülü‘ne aday olarak gösterilen Carlo Emilio Gadda üniversitenin mezun ettiği ünlü kişilerden sadece birkaçıdır.

politecnico-di-milano-uni

Politecnico Di Milano Nerede?

Politecnico Di Milano ismini aldığı Milano şehrinde bulunmaktadır. Milano, Avrupa’nın ve dünyanın en turistik şehirlerinden biridir. Milano Teknik Üniversitesi’nin yanında İtalya’nın en iyi üniversitelerinden Milano Üniversitesi, Bocconi Üniversitesi ve daha birçok üniversiteye de sahip olan Milano şehri, uluslararası öğrenci hareketliliği olarak da oldukça canlıdır.

Milano, İtalya’nın en zengin bölgesi olan Lombardiya’nın başkentidir. Lombardiya bölgesi İtalya’nın araştırma ve geliştirme yatırımları ve teknolojik yenilikler konusunda lokomotif bir şehirdir ve ülke ekonomisinde lider konumdadır.

Milano denildiğinde akla moda, fuarlar, defileler gelmektedir. Dünyanın en ünlü İtalyan ve yabancı moda markalarının lüks mağazaları Milano’da bulunur. Ve yılın her döneminde Milano defileler, fuarlar, dizayn haftalarıyla oldukça canlı bir şehirdir.

 

politecnico-di-milano
politecnico-di-milano

Milano Teknik Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Politecnico Di Milano mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Milano Şehrinde Öğrenci Hayatı

Milano, İtalya’nın nüfus ve ekonomik gelişmişlik olarak en büyük şehirlerinden biridir. Turistik bir şehir olduğu kadar öğrenci hayatı olarak da canlı bir şehirdir. Dünyanın hemen hemen her ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapan Milano, yılın her döneminde öğrenci etkinlikleriyle ve konserler, sergiler, defileler, fuarlarla doludur.

politecnico-milano

Milano’da Üniversite Eğitimi

Milano İtalya’nın hem ekonomik hem de demografik olarak en büyük şehirlerinden biridir. Yılın her yılı ayrı bir canlılıkta olan Milano, üniversiteleri ve üniversite eğitimiyle de İtalya’nın en gözde şehirlerinden biridir. Milano’da üniversite eğitimi hem teknik alanda öncü Milano Teknik Üniversitesi hem de sosyal bilimler alanlarında öncü üniversiteler olan Milano Üniversitesi ve Bocconi Üniversitesi ile oldukça iyi bir tercihtir.

İtalya’da öğrenci yaşamında da en canlı şehirlerden biri olan Milano fuarları, sergileri, müzeleri, konserleri ve tarihi mekanlarıyla öğrencilere farklı bir eğitim yaşamı vaat etmektedir. Ayrıca birçok şehre bir kaç saat mesafede olması ve İtalya’daki tren ağının önemli noktalarından biri olması İtalya içi gezilerinizde de sizin için önemli bir artı olacaktır. Ayrıca Milano İtalya’nın kuzeyinde yer alır ve önemli birçok Avrupa şehrine yakındır. Milano’da üniversite okumak hem eğitim alıp hem de boş zamanlarını farklı yerler görerek geçirmek isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir seçimdir.

Detaylı bilgi için “Milano’da Üniversite Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

Milano Politeknik Üniversitesi Dünya Sıralaması

Politecnico Di Milano İtalya’nın ve dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en iyi 10 teknik üniversitesinden biri olan POLIMI, dünya çapında da üst sıralarda yer almaktadır. Milano Teknik Üniversitesi;

2020 verilerine göre mühendislik alanlarında dünyanın en iyi 16. üniversitesi, mimarlık alanında 11. üniversitesi, dizayn alanında ise dünyanın en iyi 6. üniversitesi seçilmiştir. POLIMI’den mezun olmak demek prestijli bir diplomaya sahip olmak ve iş dünyasında bir adım öne çıkmak demektir. Son yayınlanan sıralamalara göre 12 sıra atlayarak dünyanın en iyi 137. üniversitesi seçilmiştir. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Milano Teknik Üniversitesi Bölümleri

POLIMI mühendislik ve mimarlık alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır ve yurtdışında mimarlık ve mühendislik eğitimini çok cazip imkanlarla alabileceğiniz mükemmel bir seçim olacaktır.

 • Mimarlık
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Mimari Dizayn
 • Mühendislik Yönetimi
 • Uzay Mühendisliği
 • Havacılık Mühendisliği
 • Çevre Mühendisliği
 • Matematik Mühendisliği
 • Ürün Servis Sistemi Dizayn
 • Fizik Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Malzeme Mühendisliği ve Nanoteknoloji
 • Dizayn ve Mühendislik
 • Moda Sistemleri İçin Dizayn
 • Nükleer Mühendisliği
 • Dijital Dizayn
 • Jeoinformatik Mühendisliği
 • Otomasyon ve Kontrol Mühendisliği
milano-teknik-universitesi
milano-teknik-universitesi

Politecnico Di Milano Yurt ve Konaklama İmkanları

Milano Teknik Üniversitesi öğrencileri için üniversitenin sağlamış olduğu yurt seçeneği bulunmaktadır. Ancak bu yurtlar için belirli bir kontenjan olduğu için her öğrenci için bu seçenek mümkün olmayabilir. Buna alternatif olarak da üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır.

Yurt ücretleri 250 Euro dan başlamaktadır ve lokasyonu, okula yakınlığı gibi etmenlere bağlı olarak fiyatları değişmektedir.

Milano’da aylık özel yurt ücretleri çift kişilik odalar 350 Euro, tek kişilik odalar ise 420 Euro dan başlamaktadır.

Stüdyo daire veya odaların fiyatları ise 400 Eurodan başlamaktadır.

Milano’da öğrencilik yaşamının en zor süreçlerinden biri olan konaklama noktasında Milano’da bulunan ekibimizden destek alabilirsiniz. Detaylar için bizimle iletişime geçiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano Burs İmkanları

Politecnico Di Milano öğrencileri uluslararası öğrenciler için sunulan çeşitli burslardan faydalanabilirler. Bu bursların miktarı aile gelirine göre belirlenmekte ve taksitler halinde verilmektedir. Bursun diğer taksitlerini almak veya tekrar başvurabilmek için ise bölüm bazında belirlenen kredide ders verilmesi gerekmektedir.

Milano Teknik Üniversitesi’nde Burslu Eğitim Fırsatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Milano Politeknik Üniversitesi Ücretleri

İtalya’da üniversite eğitimi almak demek kaliteli bir eğitimi cazip imkanlarla almak demektir. İtalya’da üniversite harçları da diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça düşük seviyededir. Sosyal devlet anlayışı yerleşmiş olan İtalya’da eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir.

Milano Teknik Üniversitesi için de bu durum geçerlidir. Yıllık eğitim ücretleri 800-3.900 Euro arasında değişen üniversitede okul ücretinden indirim sağlayabilmek için izlemeniz gereken belli bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili olarak uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Politecnico Di Milano Lisans Eğitimi

Politecnico Di Milano’da birçok lisans programı sunmaktadır. İngilizce olarak ise mimarlık eğitimi verilmektedir. POLIMI’de mimarlık eğitimi için her yıl Eylül ayında ortak bir sınav düzenlenmektedir. İtalya’da mimarlık eğitimi için sınava özel hazırlık kaynaklarımız ve denemelerimizle öğrencilerimizi en iyi şekilde hazırlıyoruz. Siz de İtalya’da mimarlık sınavına iyi bir hazırlık süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Milano Teknik Üniversitesi bünyesinde ayrıca İtalyanca dizayn bölümleri de bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler tarafından da çokça tercih edilen bu bölümler için de sınavla öğrenci kabulü yapılmaktadır. Siz de Politecnico Di Milano’da Dizayn eğitimi almak için sınava özel hazırlık kaynaklarımız ve sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetleri için bize ulaşabilirsiniz.

COVID-19 salgını sebebiyle dizayn bölümü sınavlarının online olarak yapılmasına karar verilmiştir.

Milano Teknik Üniversitesi Mimarlık

Dünyanın en iyi 10 mimarlık fakültesinden birine sahip olan üniversite, lisans ve yüksek lisans düzeyinde İngilizce mimarlık eğitimi seçeneğine sahiptir. Her yıl yüzlerce öğrencinin başvurduğu bu bölümlerde eğitim alabilmek için iyi bir akademik geçmişe sahip olmak ve bu noktada güçlü bir başvuru yapmak önemlidir. Özellikle lisans eğitimi için düzenlenen sınava özel bir hazırlık gerekmektedir. Siz de Milano Teknik Üniversitesi mimarlık bölümlerinde eğitim için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Politecnico Di Milano Mimarlık Sınavı 2020

2 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Politecnico Di Milano İngilizce Mimarlık Eğitimi sınavı için başvurular 7 Temmuz 2020 tarihi itibariyle başlamıştır.
Başvuru işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Milano Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Milano Teknik Üniversitesi yüksek lisans alanında oldukça geniş program seçeneği sunmaktadır. İtalya’nın en iyi teknik üniversitesi olan okul, mühendislik ve mimarlık alanında onlarca bölüm seçeneğiyle Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Milano Politeknik Üniversitesi Yüksek Lisans Şartları

Milano Teknik Üniversitesi yüksek lisans şartları olarak diğer İtalyan üniversitelerinden ayrılmaktadır. Diğer üniversiteler genel olarak ortalama şartı koymamaktadırlar. Milano Teknik Üniversitesi ise 3,00 ve üzeri ortalamayla öğrenci kabul etmektedir. Diğer şartlar ise;

 • B2 seviyesinde dil belgesi veya bunu kanıtlayıcı nitelikte diğer belgeler
 • Yüksek lisans yapmak istediğiniz alanla ilgili lisans diploması
 • Bölümünüze göre portfolyo veya çalışmalarınızı gösteren diğer belgeler
 • CV
 • Motivasyon mektubu

Politecnico Di Milano’da Erasmus Eğitimi

Milano Teknik Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci hareketliliği sadece lisans ve yüksek lisans programlarıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda sunduğu Erasmus programlarıyla da yabancı öğrencileri kendisine çekmektedir. Ayrıca Milano şehri, Erasmus eğitim tecrübesi için oldukça iyi bir seçimdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Milano Teknik Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

İtalya’nın en iyi teknik okulu olan Milano Teknik Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için gerekli şartları lisans ve yüksek lisans eğitimi olarak ayıracağız.

Politecnico Di Milano’da Okumak İçin Gerekenler (Lisans Eğitimi)

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • TYT-AYT sınavlarından her iki oturumda da barajı aşmak.
 • TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmak.
 • İtalya’da mimarlık eğitimi öğrenci kabulü için düzenlenen ortak sınavda belirlenen kontenjana girmek.
 • İtalyanca dizayn bölümü için düzenlenen sınavda başarılı olmak.

Politecnico Di Milano’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler

 • Diploma mezuniyet puanı 3,00 ve üzeri olmak (Politecnico Di Milano dışında diğer üniversiteler herhangi bir mezuniyet puanı barajı koymamaktadırlar.)
 • TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmak.
 • Başvurulan yüksek lisans programıyla ilgili bir lisans diplomasına sahip olmak

Politecnico Di Milano Başvuruları Devam Ediyor!

2020-2021 Eylül başlangıçlı master programları için başvurular sona erdi. 

Şubat başlangıçlı programlar için ise başvurular devam ediyor.
Son tarih 21 Temmuz! Güncel gelişmeler için takipte kalınız.

Başvuru için gerekli belgeler, başvuru prosedürü, burs ve yurt başvuruları, konsolosluk işlemleri gibi tüm konular için bizimle iletişime geçin!


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Politecnico Di Milano ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

4 YORUMLAR

  • Merhabalar,

   Politecnico Di Milano’da eğitim alabilmek için dil belgesi sunmak şartlardan sadece bir tanesidir. Bunun yanında eğitim almak istediğiniz bölümle ilgili sınavda başarılı olmanız veya farklı şartları yerine getirmeniz gerekir. Detaylı bilgi için info@italyadaokumak.com adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here