BölümlerMimarlık

İtalya’da İç Mimarlık Eğitimi

İtalya’da İç Mimarlık Eğitimi 

İç mimarlık eğitimi öğrencilere bir evin, dairenin veya bir ofisin iç alanını, keyifli bir yaşam ortamı yaratmak için dizayn etme becerisi katar. İç mimarlık, estetik prensiplerin yanı sıra antropoloji ve ergonomiyi birleştiren bir ortam yaratarak yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan bağımsız bir disiplin statüsü kazanmıştır. İç mimarlık ve tasarım, yaratıcılığı görsel hassasiyetin yanı sıra teknik unsurlar ile birleştirerek, iç mekanların işlevselliğinin artırılmasına yardımcı olur. İç mimarlık grafik tasarım, endüstriyel tasarım ve mimari gibi diğer tasarım disiplinleri ile yakından ilgilidir. İtalya’da iç mimarlık eğitimi ise harika mimarisi ve bu alanda dünyanın en iyi okullarına sahip olmasıyla sizin için benzersiz bir tecrübe olacaktır. 

İtalya’da iç mimarlık ve tasarım eğitimi öğrencilere yaratıcı yetenekler ve mükemmel iletişim becerileri kazandırır. İç mimarlar genellikle ayrıntılara büyük özen gösteren ve takım çalışmasına yatkın insanlardır. Teknik beceriler açısından eğitim yaşamında hesaplama yapma ve tasarım yazılımı uygulamalarında yetkinlik kazanmaları beklenir. İç mekan tasarımcısı yaşam alanları oluşturmak ve döşemek için kullanılacak uygun malzeme ve ürünleri seçmekle sorumludur. Ayrıca doku, renk, aydınlatma ve diğer faktörlerin nasıl birleştiği ve etkileşime girdiğini de hissedecek estetik anlayışa sahip olmalıdır.

Bu estetik anlayış ve profesyonelliğin birleştiği ülke ise İtalya’dır. İtalya’da iç mimarlık alanında kısa dönemli sertifika programlarından lisans ve yüksek lisans düzeyindeki programlara kadar çok geniş seçenekler sizleri bekliyor. 

İtalya’da İç Mimarlık Lisans Eğitimi

İtalya’da iç mimarlık eğitimini lisans düzeyinde İngilizce veya İtalyanca olarak alabilirsiniz. Bu alanda iç mimarlık eğitiminin yanında mobilya tasarımı, aydınlatma, ürün tasarımı gibi programlar da eğitim müfredatının içerisindedir. İtalya’da iç mimarlık lisans eğitiminizi Milano, Roma, Floransa gibi mimari açıdan dünyanın en ünlü şehirlerinden birinde alabilirsiniz. 

İtalya’da İç Mimarlık Lisans Ücretleri

İtalya’da iç mimarlık lisans eğitimi yıllık ücretleri okul bazında değişiklik göstermektedir. NABA yıllık eğitim ücreti 16.500 Euro, IED yıllık eğitim ücreti 17.000 Euro, ACCADEMI ITALIANA yıllık eğitim ücreti 8.300 Euro, MARANGONI yıllık eğitim ücreti ise 19.000 ile 26.000 Euro arasında değişmektedir.*

italyada-iç-mimarlık-eğitimi
italyada-iç-mimarlık-eğitimi

İtalya’da İç Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği alanlardan biri de iç mimarlık yüksek lisans programlarıdır. Bu programların süresi 1 veya 2 yıldır. Bu alanda dünyanın en iyi mimarlık ve dizayn okulları arasında gösterilen NABA, DOMUS ACADEMY, MARANGONI ve IED İtalya’da bulunmaktadır. Bu okulların uluslararası ağı oldukça gelişmiştir. Moda ve tasarımla özdeşleşmiş birçok şehir ve ülkede de kampüsleri bulunmaktadır. Ayrıca lüks moda markaları ve dünyaca ünlü tasarım atölyeleri ile geniş bir işbirliği içerisindedirler. İtalya’da iç mimarlık master eğitimi alırken yeteneklerinizi göstermek için birçok fırsat sizi bekliyor olacak. 

Daha öğrenciyken yeteneklerinizi keşfetme ve bunları sergilemekle ilgili çok büyük bir destek göreceksiniz. Birçok ünlü marka ve atölye bu okullarla ortak çalışmalar yapmakta, öğrencilerin dizayn ettikleri ürün veya projeleri değerlendirmektedir. 

İtalya’da İç Mimarlık Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’da iç mimarlık programlarının yıllık eğitim ücretleri eğitim alacağınız okul, program ve programın süresine göre değişmektedir. NABA 1 yıllık master programlarının ücreti 17.950 Euro, 2 yıllık programlarda ise yıllık ücret 16.500 Euro dur. DOMUS ACADEMY lisans üstü eğitim alanında uzmanlaşmış bir okuldur. 1 yıllık master programları sunulan okulun yıllık ücreti 28.600 Euro dur. MARANGONI iç mimarlık master programları yıllık eğitim ücretleri ise 33.000 Euro civarındadır. IED iç mimarlık yüksek lisans programları için ise yıllık ücret 18.900 Euro dur.

italya-ic-mimarlik

İtalya’da İç Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İç Mimarlık Sertifika Programları

Öğrencilerin en çok talep ettiği bir başka alan ise İtalya’da iç mimarlık sertifika programlarıdır. 3 haftalık yaz kurslarından tek sömestrlık kurslara kadar farklı sürelerde verilen kurslar, başlangıçtan ileri düzeye kadar öğrenci ve profesyonellere hitap etmektedir. İtalya’da iç mimarlık sertifika programlarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Interior and Spatial Design
  • Interior Design -Focus on Retail and Commercial Spaces-
  • Furniture Design
  • Interior Design and Decoration
  • Interior and Showroom Design
  • Contemporary Interior Design
  • Lightning Design
  • Interior and Living Design

İtalya’da iç mimarlık sertifika programları ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir