İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak Avrupa’da kaliteli bir eğitimi çok cazip bir şekilde almak demektir. İtalya’da üniversite eğitimi öncesi geçilmesi gereken birtakım adımlar da bulunmaktadır. İtalya’da okumak istiyorum ama aklımda soru işaretleri var diyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda
İtalya’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

italyada-okumak-icin-gerekenler

İtalya‘da Üniversite Eğitimi Öncesi Bölüm Belirlenmesi

Yurtdışında eğitim almak istediği ülkeyi İtalya olarak seçen öğrencilerin eğitim öncesi karar vermeleri gereken ilk konu İtalya’daki hangi alanda eğitim alacaklarıdır. İtalya birçok bölümde tamamen İngilizce olarak eğitim fırsatı sunmaktadır. Ancak bölümlerin farklı öğrenci kabul kriterleri bulunmaktadır. Bazı bölümler sınavsız kabul verirken; bazı bölümler için sınav bulunmakta bazı bölümler için de Skype mülakatı bulunmaktadır.

italya-sinava-hazirlik

İtalya’da Sınavla Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

İtalya’da okumak için ülkemizdeki gibi merkezi bir üniversite sınavına girmek gerekmemektedir. Sadece bazı bölümler bazında düzenlenen ortak veya bir defadan fazla girebileceğiniz şekilde düzenlenmiş sınavlar bulunmaktadır. Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için düzenlenen birebir veya dönemsel kursları tercih edebilirsiniz. 

İtalya’da mühendislik , mimarlık , tıp gibi bölümler sınavla öğrenci kabul eden bölümlerdir.
Örneğin İtalya’da tıp sınavı olan IMAT her yıl Eylül ayında düzenlenir.

Bunun yanında TOLC-I , TOLC-E , TIL gibi mühendislik ve ekonomi tarzı İtalya’ya özgü sınavlar da bulunmaktadır. Bu sınavların bazıları sadece İtalya’da, bazıları da hem İtalya’da hem de İtalya dışında belirlenen sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

IMAT sınavı 2018 yılından beri İstanbul’da da düzenlenmeye başlanmıştır.

Örneğin, IMAT 2019 12.09.2019 da İtalya’daki üniversitelerde ve içerisinde İstanbul’un da olduğu sınav merkezlerinde eşzamanlı olarak yapılacaktır.    

İtalya’da Sınavsız Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

İtalya’da çoğu sosyal bilimler alanlarında olmak üzere bazı bölümler için herhangi bir giriş sınavı şartı bulunmamaktadır. Bu bölümler için lise diploma puanınız, dil belgeniz, bölümlere göre SAT , ACT sınavları gibi sınav skorları belirleyicidir.

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler 

  • 70 ve üzeri not ortalaması
  • B2 seviyesinde dil belgesi ( TOEFL – IELTS)
  • SAT Sınav Skoru (Bazı bölümler için)

İtalya’da okuyan/mezun olan öğrenciler ekibi olarak öğrencilerimize 70 ve üzeri lise mezuniyet ortalaması, uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan B2 ve üzeri İngilizce dil belgesi edinmelerini tavsiye ediyoruz.
SAT sınavından ise 1000 puan ve üzerini tavsiye etmekteyiz.

İtalya’da lisans okumak için gerekenler bölümlere göre farklılık arz etmektedir. Bazı bölümler için ortak düzenlenen sınava girmeniz ve bu sınavda belirlenen kontenjana girmeniz gerekmektedir. Bazı bölümlerde ise başvuru belgeleriniz üzerinden değerlendirme yapılır.

 

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler 

  • B2 Seviyesinde Dil Belgesi ( TOEFL – IELTS)
  • Olabildiğince yüksek lisans not ortalaması
  • İlgili lisans bölümünden mezuniyet diploması / geçici mezuniyet belgesi

İtalya’da yüksek lisans yapmak için gerekli temel şart Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmanızdır.
Bunun yanında yine lisans eğitiminde olduğu gibi B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi gerekmektedir.

İtalya’da okumak için üniversitelerin diploma mezuniyet ortalamasıyla ilgili bir üniversite haricinde herhangi bir alt sınırı bulunmamaktadır.
Ancak ortalamanızın yüksek olması başvurunuzun değerlendirilme sürecinde elinizi güçlendiren bir unsurdur.

İtalyan Üniversitelerine Başvuru Süreci

İtalyan üniversitelerine başvuru sürecinde bölümlere göre talep edilen yetkinlikler , başvuru tarihleri gibi konular farklılık arz etmektedir. Bu yüzden bürokratik süreçlerle ilgili profesyonel destek almak sağlıklı bir başvuru ve eğitim öncesi sürecin sizin için daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Alanında uzman ve İtalya’da eğitim konusunda tecrübeli kurum ve kişilerle çalışmanız zorlu İtalyan bürokrasisi karşısında sizi rahatlatacaktır.

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

İtalya üniversite ücretleri oldukça uygun seviyededir. Üniversite harçları aile gelirinize göre belirlenir ve 500 ile 2300 Euro arasında değişmektedir.
Bazı üniversitelerde ise bu ücret 1000 Euro ya sabitlenmiştir.

Türk öğrenciler için İtalyan üniversitelerinin yıllık ücreti ortalama 1000 Euro civarındadır. Bunun yanında İtalya’da burs alma imkanınız da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da okumak için bir yıllık yaşam maliyeti 6.000-9.000 Euro civarındadır. Bu tutara okul ücretleri ve öğrencilerin İtalya’da yapacakları tüm giderler dahildir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz 200’ün üzerinde bölüm bulunmaktadır. İtalya’da okumak için seçebileceğiniz, Türk öğrencilerin İtalya’da eğitim için seçtikleri bazı bölümler ise şunlardır:


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here