Yazı İçeriği

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak Avrupa’da kaliteli bir eğitimi çok cazip bir şekilde almak demektir. İtalya’da üniversite eğitimi öncesi geçilmesi gereken birtakım adımlar da bulunmaktadır. İtalya’da okumak istiyorum ama aklımda soru işaretleri var diyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda
İtalya’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

italyada-okumak-icin-gerekenler

İtalya‘da Üniversite Eğitimi Öncesi Bölüm Belirlenmesi

Yurtdışında eğitim almak istediği ülkeyi İtalya olarak seçen öğrencilerin eğitim öncesi karar vermeleri gereken ilk konu İtalya’daki hangi alanda eğitim alacaklarıdır. İtalya birçok bölümde tamamen İngilizce olarak eğitim fırsatı sunmaktadır. Ancak bölümlerin farklı öğrenci kabul kriterleri bulunmaktadır. Bazı bölümler sınavsız kabul verirken; bazı bölümler için sınav bulunmakta bazı bölümler için de Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrenci kabul edilmektedir.

italya-sinava-hazirlik

İtalya’da Sınavla Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

İtalya’da okumak için ülkemizdeki gibi merkezi bir üniversite sınavına girmek gerekmemektedir. Bölüm bazında farklı ve İtalya’ya özel sınavlar düzenlenmektedir. Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için düzenlenen birebir veya dönemsel kurslarımızı tercih edebilirsiniz. 

İtalya’da mühendislik , mimarlık , tıp gibi bölümler sınavla öğrenci kabul eden bölümlerdir.
Örneğin İtalya’da tıp sınavı olan IMAT her yıl Eylül ayında düzenlenir.

Bunun yanında mühendislik ve mimarlık eğitimi alabilmek için İtalya’ya özgü düze sınavlar da bulunmaktadır. Bu sınavların bazıları sadece İtalya’da, bazıları da hem İtalya’da hem de İtalya dışında belirlenen sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

IMAT sınavı 2018 yılından beri İstanbul’da da düzenlenmeye başlanmıştır.

Örneğin, IMAT 2019 12.09.2019 da İtalya’daki üniversitelerde ve içerisinde İstanbul’un da olduğu sınav merkezlerinde eşzamanlı olarak yapılmıştır.    

İtalya’da Sınavsız Öğrenci Kabul Eden Bölümlere Hazırlık

İtalya’da çoğu sosyal bilimler alanlarında olmak üzere bazı bölümler için herhangi bir giriş sınavı şartı bulunmamaktadır.

İtalya’da Sınavsız Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler için bu yazımıza ulaşabilirsiniz.

Sınavsız Eğitim alabileceğiniz bölümler için bize ulaşın.

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler 

  • 70 ve üzeri not ortalaması
  • Dil belgesi
  • Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için yapılan sınavlarda başarılı olmak

İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Eğitim Almak İçin Gerekenler

İtalya’da İtalyanca eğitim almak isterseniz seçeneğiniz çok daha geniştir. Üniversiteler genellikle B1/B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi talep etmektedirler. Ancak üniversiteler bünyesinde İtalyanca hazırlık eğitimi almak da mümkündür.

İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler 

  • B2 Seviyesinde Dil Belgesi ( TOEFL – IELTS)
  • Olabildiğince yüksek lisans not ortalaması
  • İlgili lisans bölümünden mezuniyet diploması

İtalya’da yüksek lisans yapmak için gerekli temel şart Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmanızdır.
Bunun yanında yine lisans eğitiminde olduğu gibi B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi gerekmektedir.

İtalya’da okumak için üniversitelerin diploma mezuniyet ortalamasıyla ilgili bir üniversite haricinde herhangi bir alt sınırı bulunmamaktadır.
Ancak ortalamanızın yüksek olması başvurunuzun değerlendirilme sürecinde elinizi güçlendiren bir unsurdur.

İtalyan Üniversitelerine Başvuru Süreci

İtalyan üniversitelerine başvuru sürecinde bölümlere göre talep edilen yetkinlikler , başvuru tarihleri gibi konular farklılık arz etmektedir. Bu yüzden bürokratik süreçlerle ilgili profesyonel destek almak sağlıklı bir başvuru ve eğitim öncesi sürecin sizin için daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Başvuru sürecinden İtalya’daki eğitiminize hazır olana kadarki tüm süreçte sunduğumuz profesyonel destek hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Yaşam Maliyeti

İtalya üniversite ücretleri oldukça uygun seviyededir. Üniversite harçları aile gelirinize göre belirlenir ve 500 ile 3.000 Euro arasında değişmektedir. İşlemlerini yaptığımız öğrencier için okul ücretlerinden indirim sağlamaktayız.

Bunun yanında İtalya’da burs alma imkanınız da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da okumak için bir yıllık yaşam maliyeti 6.000-9.000 Euro civarındadır. Bu tutara okul ücretleri ve öğrencilerin İtalya’da yapacakları tüm giderler dahildir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz 300’ün üzerinde bölüm bulunmaktadır. İtalya’da okumak için seçebileceğiniz, Türk öğrencilerin İtalya’da eğitim için seçtikleri bazı bölümler ise şunlardır:

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler” yazımıza göz atabilirsiniz.


Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi Almalıyım?

İtalya, Avrupa’nın en köklü üniversitelerine sahiptir ve yerleşmiş sosyal devlet anlayışından dolayı okul ücretleri aile gelirine göre belirlenir. Diğer Avrupa ülkelerine göre ise düşüktür. Bunun yanında dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. Çeşitli araştırma kuruluşlarına göre sayı değişse de 33 İtalyan üniversitesi dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasındadır.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

İtalya’da lisans eğitimi (laurea) 3 yıl, yüksek lisans eğitimi (laurea magistrale) ise 2 yıl sürmektedir. Tıp, eczacılık, hukuk, veterinerlik gibi bazı programlar ise unico ciclo denilen bütünleşik programlardır ve 5-6 yıl sürmektedirler. Bunların yanında 1 yıllık master programları, 1 aydan 1 yıla kadar sertifika programları ve çeşitli uzmanlık programları da mevcuttur.

İtalya’da Hangi Bölümlerde Eğitim Alabilirim?

Türkiye’de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerin hemen hemen hepsini İtalya’da tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. İtalyanca eğitim almak istediğinizde ise seçenek çok daha geniştir ve hazırlık eğitimi alma imkanınız bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler” yazımıza göz atabilirsiniz.

 


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here