Sınavlar

IMAT Çıkmış Sorular

IMAT Sınavı Nedir?

The International Medical Admission Test (IMAT) Türkçe çevirisi ile Uluslararası Tıbbi Kabul Testi, İtalyan Uluslararası Tıp Okullarında Tıp ve Cerrahi kurslarına başvuranlar için Cambridge Assessment tarafından tasarlanmış, konuya özel İngilizce bir kabul testidir.

IMAT Sınav Formatı

IMAT, dört bölüme ayrılmış çoktan seçmeli toplam 60 sorudan oluşan bir kalem-kağıt testidir. Tüm soruların yalnızca biri doğru olan beş seçeneği vardır. Adayların testi tamamlamak için 100 dakikaları vardır ve format aşağıdaki gibidir:

5 soru – Mantıksal Akıl Yürütme
4 soru – Genel Kültür ve Okuduğunu Anlama
23 soru – Biyoloji
15 soru – Kimya
13 soru – Fizik ve Matematik

IMAT Puan Hesaplama

Bir adayın toplam puanı aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır:

  • Her doğru cevap için 1,5 puan
  • Her yanlış cevap için -0.4 puan
  • Cevaplanmayan her soru için 0 puan.

Toplam puan (en fazla 90 puan); Mantıksal Akıl Yürütme, Genel Kültür ve Okuduğunu Anlama, Biyoloji, Kimya, Fizik ve Matematik bölümlerinin her birine ilişkin bir puanla birlikte rapor edilecektir.

IMAT Sınavı Zorluk Seviyesi

Okul sınavlarında mümkün olan en yüksek notları almış olanlar da dahil olmak üzere, IMAT sınavı öğrenci adayları arasında etkili bir şekilde ayrım yapmayı hedeflemektedir.

IMAT Sınav Bölümleri

Mantıksal Akıl Yürütme

İlk bölüm adayların genel kültür ve düşünme becerilerini değerlendirecektir. Öğrencilerin bir derste en üst düzeyde başarılı olabilmeleri için sahip olmaları gerekir. Bu tür beceriler, genellikle öğrencilerin yeni problemler çözmelerini veya bir sonucu haklı çıkarmak için ileri sürülen argümanları dikkate almalarını veya belirli bir bakış açısını teşvik etmelerini veya savunmalarını gerektiren herhangi bir akademik çalışma için temeldir.

Genel Kültür ve Okuduğunu Anlama

Genel Kültür soruları, edebi, tarihi, felsefi, sosyal ve politik kültürün yönleri dahil olmak üzere bir dizi kültürel konuyu ele alabilir. Bu sorular okul müfredatının belirli bir bölümüne dayanmamaktadır; daha ziyade amacı, adayların çok çeşitli alanlardaki ilgi ve bilgilerini test etmektir. Ulusal ve uluslararası haberleri düzenli olarak takip eden, güncel olaylara müfredat dışı ilgi duyan adaylar, bu tür soruları yanıtlamak için daha iyi hazırlanacaklardır. Okuduğunu anlama kısmı ise öğrencinin metinden gerekli çıkarımları yapıp yapamadığın ölçmektedir.

Biyoloji

IMAT sınavının üçüncü bölümü olan biyoloji:

  • Canlıların kimyası, yaşamın temeli olarak hücre, biyoenerji, üreme ve kalıtım, kalıtım ve çevre, hayvanlar ile insanların anatomisi ve fizyolojisi konularından oluşur.

Kimya

IMAT sınavının üçüncü bölümü olan kimya:

  • Maddenin bileşimi, atomik yapı, elementlerin periyodik tablosu, kimyasal bağlar, kimyasal reaksiyonlar, çözeltiler, yükseltgeme-indirgeme tepkimeleri, asit ve bazlar, organik kimyanın temelleri ve inorganik kimyanın temelleri konularından oluşur.

Fizik ve Matematik

IMAT sınavının son bölümü Fizik ve matematikten oluşur. Fizik:

  • Ölçümler, kinematik, dinamik, akışkanlar mekaniği, termodinamik, elektrostatik ve elektrodinamik konularından oluşmaktadır.

Son olarak matematik ise:

  • Cebir ve sayısal kümeler, fonksiyonlar, geometri, olasılık ve istatistik konularını kapsar.

Ayrıca IMAT Sınavı’na hazırlanmayı düşünen öğrencilerimize sunmuş olduğumuz hazırlık eğitimimizi de her yıl yüzlerce Türk ve yabancı öğrencinin girdiği

Öğrencilerimize özel olarak hazırlamış olduğumuz güncel deneme sınavlarımızdan da faydalanabilirsiniz.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu

Ayrıca EduScala Eğitim Danışmanlık kurslarıyla IMAT Sınavına hazırlanabilirsiniz. IMAT Hazırlık Kursları hakkında bilgi almak için ise bu sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haziran-Temmuz 2024 tarihlerinde düzenleyeceğimiz kurs içeriğinde 110 ders bulunuyor. Derslerimiz hem online hem de yüz yüze şekilde olacak. Detaylar için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kurs içeriğimiz ve 2024 yılı IMAT sınavında bizi bekleyen güncel gelişmelerle ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

IMAT Sınavı 2024

IMAT Sınavı 2023 yılında 17 Ekim’de düzenlendi. IMAT sınavı 2024 için öğrencilerimizle hazırlık sürecimiz tüm hızıyla devam ediyor. Siz de sınava özel kaynaklarımız ve deneme sınavlarımızla en iyi şekilde hazırlanmak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

2024 sınava hazırlık güncel çalışma programı ile birlikte!


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

IMAT Çıkmış Sorular ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve nolu telefonumuzu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir