IMAT Sınavı Nedir?

IMAT sınavı İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın Cambridge Assessment’s Admission Testing ile ortak olarak düzenlediği spesifik bir sınavdır. Sınav dili İngilizcedir. İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise İtalyanca ayrı bir sınav yapılmaktadır.

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin IMAT’a girerek tercih ettikleri okulun belirlenen kontenjanına girmesi gerekmektedir. Üniversitelerin kontenjanları yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir. Tıp eğitimi veren özel okullar ise IMAT formatına benzer olan kendi sınavlarıyla öğrenci kabulü yapmaktadırlar.

Sınav 60 sorudan oluşur ve öğrencilere bu soruları cevaplamaları için 100 dakikalık süre tanınır. IMAT Sınavı temel olarak sayısal bilimler ile ilgilidir ancak bunun yanında öğrencinin analitik düşünme becerilerini, genel kültürünü ve problem çözme becerilerini de ölçmeyi hedefler.

Mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 soru sorulmaktadır.

IMAT: International Medical Admission Test

 

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi?

İtalya Avrupa’da tıp eğitimini en uygun koşullarda alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Avrupa’nın ilk üniversitesine ev sahipliği yapması dolayısıyla köklü bir eğitim geleneğine sahip olan İtalya, uluslararası öğrenciler için de birçok fırsat sunmaktadır. Özellikle düşük eğitim harçları ve geniş burs imkanları dolayısıyla son yıllarda oldukça tercih edilir hale gelmiştir.

imat-sinavi
imat-sinavi

IMAT Sınavı Konuları

IMAT içeriğinde genel fen bilimleri alanları, mantık ve genel kültür gibi konular bulunmaktadır. Mantık ve genel kültür gibi konular Türk öğrenciler için farklı gelebilmektedir. Ayrıca fen bilimleri ve matematik alanında bazı sorular Türk müfredatına göre eğitim alan öğrenciler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu yüzden sınava özel bir hazırlık yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanında yılda yıla artan oranda talep de puanların yükselmesine sebep olmaktadır.

Sınav konuları şu şekilde:

 • Mantık
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik-Matematik
 • Genel Kültür

IMAT Sınavı Soru Dağılımı

Sınav Konuları Soru Sayısı
Genel Kültür 10
Mantık 10
Biyoloji 15
Kimya 15
Fizik-Matematik 10

IMAT Sınavı İçeriği

 • IMAT sınavı 100 dakikalık bir sınavdır.
 • Doğru cevap için +1.5 puan, yanlış cevap için -0,4 puan,
 • Cevaplanmayan sorular değerlendirmeye alınmamaktadır.
 • Sınavda hesap makinesi kullanılmamaktadır.
 • Sınavda Periyodik tabloya izin verilmemektedir.
 • Maksimum puan 90 ‘dır.
 • Sınav 2018 yılından beri İstanbul, 2021 yılından itibaren Ankara’da da yapılmaya başlamıştır.
 • Her adayın bir üniversiteye yerleşebilmesi için minimum 20-25 doğru yapması gerekmektedir.
imat-sinavi-nedir
imat-sinavi-nedir

IMAT Sınavıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Sınav her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Sınava tercih ettiğiniz okullarda girebileceğiniz gibi 2018 yılından itibaren İstanbul, 2021 yılından itibaren Ankara da sınav merkezlerinden biri olmuştur. İstanbul ve Ankara’da sınava girmeniz mümkündür.
 • Sınav 60 sorudan oluşmaktadır ve 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Öğrencilere tüm soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre verilmektedir.
 • Her doğru cevap 1,5 puan getirirken her yanlış cevap da 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan sorular puana etki etmemektedir.
 • Sınavda öğrenciler yanlarına sadece siyah tükenmez kalem alabilirler.
 • Sınavda herhangi bir taban puan bulunmamaktadır.
  Her üniversite için belirlenen kontenjan sayısınca öğrenciler aldıkları puanlara göre sıralanmaktadırlar.
 • Boş kalan veya kayıt yaptırmayan öğrenciler yerine yedek listelerden öğrenciler kabul edilmektedir.

IMAT’a Girebilmek İçin Yapmanız Gerekenler

 • Öncelikli şart 12 yıllık temel eğitimi tamamlamanızdır.
 • Sınav için belirlenen tarihlerde sınav kaydınızı yapmanız ve 130 Euro sınav ücretini yatırmanız gerekmektedir.

   

İtalya’da Tıp Eğitimi için KENDİN YAP!

İtalya’da Tıp Eğitimi Dijital Yol Haritası Paketi

İtalya Tıp Eğitimi Dijital Yol Haritamız ile tüm işlemlerinizi kendiniz yürütebilirsiniz. 

İtalya’da tıp eğitimi dijital yol haritası nedir?

İtalya’da tıp eğitimi için ihtiyaç duyulabilecek her şey uzman ekibimiz tarafından dijital bir paket haline getirildi.

Pakette neler yer alıyor?
İtalya başvuru işlem adımları, imat sınavına hazırlık, imat çalışma programı, İtalyan tıp fakülteleri kontenjanları ve puan tablosu.Ayrıca İtalyan şehirleri ve burslar hakkında bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Niçin bu paketi satın almalısınız?
Bu paketi satın alarak konsolosluk dahil tüm işlemlerinizi kendiniz yürütebilir, okullar ve şehirler hakkında detaylı bilgi edinebilir ve imat sınavına hazırlık çalışma programına erişebilirsiniz. Ayrıca burs ve konaklama ile ilgili bilgilendirmeler de yer almaktadır.

Bu ürünü kim hazırladı?
İtalya eğitim ve danışmanlık tecrübesine sahip Mustafa Tasci ve Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi 5.Sınıf öğrencisi Tuğba Uğur tarafından hazırlanmıştır.

İşlemler nasıl yürütülüyor?
Bu sayfa üzerinden erişim sağladığınız dijital ürünümüz, başvuru ve hazırlık sürecinin tüm aşamalarını size bir yol haritası olarak sunmaktadır.
Ödeme yaptıktan sonra erişeceğiniz link size rehber olacaktır. İhtiyaç duymanız durumunda ekibimizden online destek alabilirsiniz.

İşlemleri kendim yürütebilir miyim?
Resmi işlemleri bu paket ile birlikte yürütebilirsiniz, bunun dışında sınava hazırlık için hazırlamış olduğumuz ipuçları ve çalışma programına mutlaka göz atın.

✓ Bu dijital paket Türkiye’de bir ilk olma niteliği taşımaktadır.

Yeni: İtalya’da Tıp Eğitimi Yol Haritası Dijital Paketi ile tüm işlemlerinizi kendiniz yürütebilirsiniz.

2023 sınava hazırlık güncel çalışma programı ile birlikte!

Paket Satın Al

IMAT Başvuru Şartları

 • Başvuru şartı olarak herhangi bir kriter aranmamaktadır.
 • 4 yıllık bir liseden mezun olmanız,
 • Türkiye’de üniversite sınavında iki oturuma da girmeniz yeterlidir.

IMAT’a Kimler Girebilir?

Sınava girebilmek için ön kayıt işlemlerini yapmak gerekmektedir. Bunun dışında IMAT sınavı kayıt ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sınava girebilmek için kişisel bilgileriniz dışında herhangi bir şey istenmemektedir. Lise mezunu ve ön kayıt işlemini başarı ile tamamlamış her öğrenci IMAT sınavına girebilmektedir.

IMAT Sınavı Zor Mu?

IMAT sınavı orta düzeyde zorluğa sahip bir sınavdır. Sınavda kolay, orta ve zor derecede sorular bulunmaktadır. Fen bilimleri ve matematik alanlarındaki sorular Türk eğitim müfredatına benzese de ağırlık verilen konular ve bu konularla ilgili detaylı çalışma gerektiren sorular IMAT sınavına özel bir hazırlığın önemini göstermektedir. Ayrıca her yıl başvuran öğrenci sayısının artması sınavın zorluğu aynı seviyede kalsa bile puanların yükselmesine sebep olmaktadır.

IMAT Puan Hesaplama – IMAT Exam Score Calculator

Sınav Puanınızı Hesaplamak için hazırladığımız hesap aracına ücretsiz olarak
bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Tarihi 2022

Duyuru: IMAT Sınavı 13 EYLÜL 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir.

IMAT Sınavı Başvuruları 2022

IMAT Sınavı Başvuruları 4 ila 22 temmuz 2022 tarihleri arasındadır. 

Unutmayın ki IMAT için önce başvuru ve tercihler yapılmakta sonrasında
 sınava girilmektedir!

Tıp Fakülteleri Sınavına Hazırlanan Öğrencilerimiz için

Bizimle birlikte IMAT için hazırlanan öğrencilerimize yönelik hazırlamış olduğumuz spotify playlistimiz 🙂 katkılarından dolayı tıp fakültesi öğrencilerimizden İdilsu’ya teşekkür ediyoruz.

 

IMAT Sınavı Kitapları

İtalya özelinde yapılan spesifik bir sınav olduğu için, hazırlık sürecinde de sınava özel ve etkili kaynaklarla hazırlanmak oldukça önemlidir. Bu noktada İtalya’da bulunan ekibimiz aracılığıyla tüm güncel gelişmeleri ve yayınları yakından takip ediyoruz.
Sınava hazırladığımız öğrencilerimizi sürekli olarak yeni ve güncel kaynaklarla besliyoruz. Siz de IMAT sınavı hazırlık kitapları, öğrencilerimize özel online hazırlık sistemi ve sunduğumuz diğer tüm hizmetlerle ilgili olarak ekibimize ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Hazırlık

Sadece İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler için düzenlenen spesifik bir sınav olduğu için hazırlık sürecinde buna uygun bir çalışma planı yapılması önemlidir. Öğrencilerin 60 soruyu cevaplandırmak için 100 dakikası bulunmaktadır. Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur. Üniversitelerin taban puanları ise yıldan yıla değişmektedir. Sınavdan alınması gereken belli bir puan yoktur. Sıralama usulü en yüksek puandan başlayarak sıralanan, kontenjan sayısınca öğrenci başarılı sayılmaktadır. Bunun yanında yedek liste de bulunmakta ve sınavı kazanan ancak eğitime başlamayan öğrenciler yerine yedek listeden öğrenci kabulü yapılmaktadır.

 

 

Sınavın İngilizce olması, soru sayısına göre sürenin düşük olması, içeriğinde mantıktan, biyolojinin bazı spesifik alanlarından sorular barındırması sebebiyle profesyonel olarak hazırlanılması gereken bir sınavdır. Özellikle mantık, kimya ve biyolojide Türk öğrencilerin aşina olmadığı alanlardan sorular gelmektedir ve lise son sınıfta üniversite sınavıyla birlikte hazırlanılması da öğrencileri ciddi stres yükü altına sokmaktadır. Yıldan yıla İtalya’da Tıp Eğitimine artan ilgi de sınavın zorluğuna, sınava giren öğrenci sayısına ciddi şekilde yansımaktadır. Bunun sonucu olarak erken ve ciddi bir hazırlık, sınavı kazanmada önemli bir unsur olmaktadır. Bunun için öğrencilerimize IMAT sınavı için özel ders ,kurs ve sınava özel hazırlık kitaplarından faydalanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu konuda bizi arayarak destek alabilirsiniz.

İtalya’nın En İyi Tıp Fakülteleri

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi fırsatı sunan 13 devlet üniversitesi bulunmaktadır.
1 üniversite ise İngilizce diş hekimliği eğitimi sunmakta ve yine IMAT sınavıyla öğrenci kabul etmektedir. İtalya’da tıp eğitimi alabilmeniz için üniversitelerin belirlenmiş kontenjanlarına puan sıralamasına göre girmeniz gerekmektedir.

Tıp eğitimi için en çok talep gören üniversiteler ise
Pavia Üniversitesi, Milano Üniversitesi, Roma Sapienza Üniversitesi’dir.

Bu üniversiteler için talebin ve rekabetin yüksek olması nedeniyle daha yüksek puanlarla kabul alınmaktadır. Güneydeki üniversiteler ise kuzeye göre daha az talep almaktadırlar. Dolayısıyla kabul için alınması gereken puanlar daha düşüktür. Ancak eğitim olarak çok fazla bir fark bulunmamaktadır.

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren  Devlet Üniversiteleri

Yukarıdaki okullar IMAT sınavı ile öğrenci kabul etmektedirler. Tüm devlet üniversitelerinde tıp fakülteleri için bu koşul vardır.

İtalya’da diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin de IMAT sınavına girmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren  Özel Üniversiteler

Eğitim alabileceğiniz 5 özel üniversite vardır, bu okullar ise kendi sınavlarını yapmaktadırlar. 2022-2023 akademik yılı için özel üniversitelerin başvuruları başladı! Detaylar, başvuru ve hazırlık hizmetlerimizden yararlanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da tıp eğitimi veren özel okullarla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

IMAT Sınavı 2022

2022 IMAT Sınavı için öğrencilerimizle hazırlık sürecimiz tüm hızıyla devam ediyor. Siz de sınava özel kaynaklarımız ve deneme sınavlarımızla en iyi şekilde hazırlanmak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

IMAT Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 nolu telefonu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here