IMAT Sınavı Nedir?

IMAT sınavı İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın Cambridge Assessment’s Admission Testing ile ortak olarak düzenlediği spesifik bir sınavdır. Sınav dili İngilizcedir. İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise İtalyanca ayrı bir sınav yapılmaktadır.

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin IMAT’a girerek tercih ettikleri okulun belirlenen kontenjanına girmesi gerekmektedir. Üniversitelerin okuldan okula değişiklik göstermektedir. İtalya’da tıp eğitimi veren özel okullar ise IMAT formatına benzer olan kendi sınavlarıyla öğrenci kabulü yapmaktadırlar.

Sınav 60 sorudan oluşur ve öğrencilere bu soruları cevaplamaları için 100 dakikalık süre tanınır. IMAT Sınavı temel olarak sayısal bilimler ile ilgilidir ancak bunun yanında öğrencinin analitik düşünme becerilerini, genel kültürünü ve problem çözme becerilerini de ölçmeyi hedefler.

IMAT’te mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 soru sorulmaktadır.

IMAT Nedir?

IMAT: International Medical Admission Test

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi?

İtalya Avrupa’da tıp eğitimini en uygun koşullarda alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Avrupa’nın ilk üniversitesine ev sahipliği yapması dolayısıyla köklü bir eğitim geleneğine sahip olan İtalya, uluslararası öğrenciler için de birçok fırsat sunmaktadır. Özellikle düşük eğitim harçları ve geniş burs imkanları dolayısıyla son yıllarda oldukça tercih edilir hale gelmiştir.

 

imat-sinavi
imat-sinavi

IMAT Sınavı Konuları

IMAT içeriğinde genel fen bilimleri alanları ve mantık ve genel kültür gibi konular bulunmaktadır. Mantık ve genel kültür gibi konular Türk öğrenciler için farklı gelebilmektedir. Bu yüzden sınava özel bir hazırlık yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanında yılda yıla artan oranda talep de puanların yükselmesine sebep olmaktadır.

IMAT konuları ise şu şekilde:

 • Mantık
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik-Matematik
 • Genel Kültür

IMAT Sınavı Soru Dağılımı

Sınav Konuları Soru Sayısı
Genel Kültür 12
Mantık (Logical Reasoning) 10
Biyoloji 18
Fizik-Matematik 8
Kimya 12

IMAT Sınavı İçeriği

 • IMAT sınavı 100 dakikalık bir sınavdır.
 • Doğru cevap için +1.5 puan, yanlış cevap için -0,4 puan,
 • Cevaplanmayan sorular için puan olarak alınır.
 • Sınavda hesap makinesi kullanılmamaktadır.
 • Sınavda Periyodik tabloya izin verilmemektedir.
 • Maksimum puan 90 ‘dır.
 • Sınav 2018 yılından beri artık İstanbul’da da yapılmaktadır.
 • Her adayın bir üniversiteye yerleşebilmesi için minimum 20-25 doğru yapması gerekmektedir.
imat-sinavi-nedir
imat-sinavi-nedir

IMAT Sınavıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Sınav her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Sınava tercih ettiğiniz okullarda girebileceğiniz gibi 2018 yılından itibaren İstanbul da sınav merkezlerinden biri olmuştur. Sınava İstanbul’da da girmeniz mümkündür.
 • Sınav 60 sorudan oluşmaktadır ve 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Öğrencilere tüm soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre verilmektedir.
 • Her doğru cevap 1,5 puan getirirken her yanlış cevap da 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan sorular etki puana etki etmemektedir.
 • Sınavda öğrenciler yanlarına sadece siyah tükenmez kalem alabilirler.
 • Sınavda herhangi bir taban puan bulunmamaktadır.
  Her üniversite için belirlenen kontenjan sayısınca öğrenciler puan sıralamasına göre sıralanmaktadırlar.
 • Boş kalan veya kayıt yaptırmayan öğrenciler yerine yedek listelerden öğrenciler kabul edilmektedir.

IMAT’a Girebilmek İçin Yapmanız Gerekenler

 • Öncelikli şart 12 yıllık temel eğitimi tamamlamanızdır.
 • Sınav için belirlenen tarihlerde sınav kaydınızı yapmanız ve 130 Euroluk sınav ücretini yatırmanız gerekmektedir.

IMAT Başvuru Şartları

Başvuru şartı olarak herhangi bir kriter aranmamaktadır.
4 yıllık bir liseden mezun olmanız ,
Türkiye’de üniversite sınavında iki oturumda da barajı aşmanız yeterlidir.

IMAT’a Kimler Girebilir?

Sınava girebilmek için ön kayıt işlemlerini yapmak gerekmektedir. Bunun dışında imat sınavı kayıt ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sınava girebilmek için kişisel bilgileriniz dışında herhangi birşey istenmemektedir. Lise mezunu ve ön kayıt işlemini başarı ile tamamlamış her öğrenci imat sınavına girebilmektedir.

IMAT Sınavı Çıkmış Sorular

IMAT sınavı 2011 yılından beri düzenlenmektedir.
 imat sınavı örnek çıkmış sorularına bu sayfamızdan
 ulaşabilirsiniz.


IMAT Puan Hesaplama – IMAT Exam Score Calculator

IMAT Sınavı Puanınızı Hesaplamak için hazırladığımız hesap aracına ücretsiz olarak
bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Tarihi

GÜNCEL DUYURU:  IMAT Sınavı 10 EYLÜL 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir.
2020 için takvim açıklandı. En güncel gelişmeler için bizi takip ediniz.

IMAT Sınavı Başvuruları

IMAT Sınavı Başvuruları 1 Temmuz 2020 itibariyle resmi olarak başlamıştır.
Başvuru işlemleri için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.
Unutmayın ki IMAT için önce başvuru ve tercihler yapılmakta sonra ise sınava girilmektedir.

IMAT Sınavı Kitapları

IMAT İtalya özelinde yapılan spesifik bir sınav olduğu için, hazırlık sürecinde de sınava özel ve etkili kaynaklarla hazırlanmak oldukça önemlidir. Bu noktada İtalya’da bulunan ekibimiz aracılığıyla tüm güncel gelişmeleri ve yayınları yakından takip ediyoruz.
Sınava hazırladığımız öğrencilerimizi sürekli olarak yeni ve güncel kaynaklarla besliyoruz. Siz de IMAT sınavı hazırlık kitapları, öğrencilerimize özel online hazırlık sistemi ve sunduğumuz diğer tüm hizmetlerle ilgili olarak ekibimize ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Hazırlık

Sadece İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler için düzenlenen spesifik bir sınav olduğu için hazırlık sürecinde buna uygun bir çalışma planı yapılması önemlidir. Öğrencilerin bu 60 soruyu cevaplandırmak için 100 dakikası bulunmaktadır. Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur. Üniversitelerin taban puanları yıldan yıla değişmektedir. Sınavdan alınması gereken belli bir puan yoktur. Sıralama usulü en yüksek puandan başlayarak kontenjan sayısınca öğrenci başarılı sayılmaktadır. Bunun yanında yedek liste de bulunmakta ve sınavı kazanan ancak eğitime başlamayan öğrenciler yerine yedek listeden öğrenci kabulü yapılmaktadır.

Sınavın İngilizce olması, soru sayısı-süre oranının düşük olması, içeriğinde mantıktan, biyolojinin bazı spesifik alanlarından sorular barındırması sebebiyle profesyonel olarak hazırlanılması gereken bir sınavdır. Özellike mantık, kimya ve biyolojide Türk öğrencilerin aşina olmadığı alanlardan sorular gelmektedir ve lise son sınıfta üniversite sınavıyla birlikte hazırlanılması da öğrencileri ciddi stres yükü altına soktuğu için erken hazırlık önem kazanmaktadır. Yıldan yıla İtalya’da Tıp Eğitimi ne artan ilgi de sınavın zorluğuna, sınava giren öğrenci sayısına ciddi şekilde yansımaktadır. Bunun sonucu olarak erken ve ciddi bir hazırlık sınavı kazanmada önemli bir unsur olmaktadır. Bunun için öğrencilerimize IMAT sınavı için özel ders ,kurs ve sınava özel hazırlık kitaplarından faydalanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu konuda bizi arayarak destek alabilirsiniz.

İtalya’nın En İyi Tıp Fakülteleri

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi fırsatı sunan 12 devlet üniversitesi bulunmaktadır.
1 üniversite ise İngilizce diş hekimliği eğitimi sunmakta ve yine IMAT sınavıyla öğrenci kabul etmektedir. İtalya’da tıp eğitimi alabilmeniz için üniversitelerin belirlenmiş kontenjanlarına puan sıralamasına göre girmeniz gerekmektedir.

 

Tıp eğitimi için en çok talep gören üniversiteler ise
Pavia Üniversitesi, Milano Üniversitesi, Roma Sapienza Üniversitesidir.

 

Bu üniversiteler için talebin ve rekabetin yüksek olması nedeniyle daha yüksek puanlarla kabul alınmaktadır. Güneydeki üniversiteler ise kuzeye göre daha az talep almaktadır. Dolayısıyla kabul için alınması gereken puanlar daha düşüktür. Ancak eğitim olarak çok fazla bir fark bulunmamaktadır.

 

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren  Devlet Üniversiteleri

Yukarıdaki okullar IMAT sınavı ile öğrenci kabul etmektedirler. Tüm devlet üniversitelerinde tıp fakülteleri için bu koşul vardır.

İtalya’da diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin de IMAT sınavına girmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için buraya tıklayın. 

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren  Özel Üniversiteler

Eğitim alabileceğiniz 4 özel üniversite vardır, bu okullar ise kendi sınavlarını yapmaktadırlar.

İtalya’da tıp eğitimi veren özel okullarla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

IMAT Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here