Sınavlar

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT sınavı İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın düzenlediği spesifik bir sınavdır. Sınav dili İngilizcedir. İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için ise İtalyanca ayrı bir sınav yapılmaktadır.

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin IMAT’a girerek tercih ettikleri okulun belirlenen kontenjanına girmesi gerekmektedir. Üniversitelerin kontenjanları yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir. Tıp eğitimi veren özel okullar ise IMAT formatına benzer olan kendi sınavlarıyla öğrenci kabulü yapmaktadırlar.

Sınav 60 sorudan oluşur ve öğrencilere bu soruları cevaplamaları için 100 dakikalık süre tanınır. IMAT Sınavı temel olarak sayısal bilimler ile ilgilidir ancak bunun yanında öğrencinin analitik düşünme becerilerini, genel kültürünü ve problem çözme becerilerini de ölçmeyi hedefler.

Mantık, genel kültür ve okuduğunu anlama, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından 60 soru sorulmaktadır.

IMAT: International Medical Admission Test

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi?

İtalya Avrupa’da tıp eğitimini en uygun koşullarda alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Avrupa’nın ilk üniversitesine ev sahipliği yapması dolayısıyla köklü bir eğitim geleneğine sahip olan İtalya, uluslararası öğrenciler için de birçok fırsat sunmaktadır. Özellikle düşük eğitim harçları ve geniş burs imkanları dolayısıyla son yıllarda oldukça tercih edilir hale gelmiştir.

imat-sinavi
imat-sinavi

IMAT Sınavı Konuları

IMAT içeriğinde genel fen bilimleri alanları, mantık ve genel kültür gibi konular bulunmaktadır. Mantık ve genel kültür gibi konular Türk öğrenciler için farklı gelebilmektedir. Ayrıca fen bilimleri ve matematik alanında bazı sorular Türk müfredatına göre eğitim alan öğrenciler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu yüzden sınava özel bir hazırlık yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanında yılda yıla artan oranda talep de puanların yükselmesine sebep olmaktadır.

Sınav konuları şu şekilde:

 • Mantıksal Akıl Yürütme
 • Genel Kültür ve Okuduğunu Anlama
 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik-Matematik

IMAT Sınavı Soru Dağılımı 2024

Sınav Konuları Soru Sayısı
Genel Kültür ve Okuduğunu Anlama 4
Mantıksal Akıl Yürütme 5
Biyoloji 23
Kimya 15
Fizik-Matematik 13

IMAT Sınavı İçeriği

 • IMAT sınavı 100 dakikalık bir sınavdır.
 • Doğru cevap için +1.5 puan, yanlış cevap için -0,4 puan,
 • Cevaplanmayan sorular değerlendirmeye alınmamaktadır.
 • Sınavda hesap makinesi kullanılmamaktadır.
 • Sınavda Periyodik tabloya izin verilmemektedir.
 • Maksimum puan 90 ‘dır.
 • Sınav 2018 yılından beri İstanbul, 2021 yılından itibaren Ankara’da da yapılmaya başlamıştır.
 • Her adayın bir üniversiteye yerleşebilmesi için minimum 45-50 puan civarında bir puan alması gerekmektedir.
imat-sinavi-nedir
imat-sinavi-nedir

IMAT Sınavıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Sınav her yıl Eylül-Ekim aylarında düzenlenmektedir. Sınava tercih ettiğiniz okullarda girebileceğiniz gibi 2018 yılından itibaren İstanbul, 2021 yılından itibaren Ankara da sınav merkezlerinden biri olmuştur. İstanbul ve Ankara’da sınava girmeniz mümkündür.
 • Sınav 60 sorudan oluşmaktadır ve 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Öğrencilere tüm soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre verilmektedir.
 • Her doğru cevap 1,5 puan getirirken her yanlış cevap da 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan sorular puana etki etmemektedir.
 • Sınavda öğrencilerin yanlarında kimlik ve sınava girişle ilgili belgeler bulunmalıdır. Sınavda kullanılacak kalem sınav merkezi tarafından verilmektedir.
 • Sınavda herhangi bir taban puan bulunmamaktadır.
  Her üniversite için belirlenen kontenjan sayısınca öğrenciler aldıkları puanlara göre sıralanmaktadırlar.
 • Boş kalan veya kayıt yaptırmayan öğrenciler yerine yedek listelerden öğrenciler kabul edilmektedir.

IMAT’a Girebilmek İçin Yapmanız Gerekenler

 • Öncelikli şart 12 yıllık temel eğitimi tamamlamanızdır.
 • Sınav için belirlenen tarihlerde sınav kaydınızı yapmanız ve 130 Euro sınav ücretini yatırmanız gerekmektedir.

IMAT Başvuru Şartları 2024

 • 4 yıllık bir liseden mezun olmanız veya Ekim ayına kadar mezun olmanız
 • YKS’de her iki oturuma da girmeniz ve puan almanız
 • B2 düzeyinde dil belgesi (Bazı okullar tarafından talep edilir.)

IMAT’a Kimler Girebilir?

Sınava girebilmek için ön kayıt işlemlerini yapmak gerekmektedir. Bunun dışında IMAT sınavı kayıt ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sınava kayıt için Universitaly portalı üzerinden yayınlanan tarih aralığında işlemleri tamamlamanız gerekir. Lise mezunu ve ön kayıt işlemini (pre-enrollment başarı ile tamamlamış her öğrenci IMAT sınavına girebilmektedir.

IMAT Sınavı Zor Mu?

IMAT sınavı orta düzeyde zorluğa sahip bir sınavdır. Sınavda kolay, orta ve zor derecede sorular bulunmaktadır. Fen bilimleri ve matematik alanlarındaki sorular Türk eğitim müfredatına benzese de ağırlık verilen konular ve bu konularla ilgili detaylı çalışma gerektiren sorular IMAT sınavına özel bir hazırlığın önemini göstermektedir. Ayrıca her yıl başvuran öğrenci sayısının artması sınavın zorluğu aynı seviyede kalsa bile puanların yükselmesine sebep olmaktadır.

IMAT Puan Hesaplama – IMAT Exam Score Calculator

Sınav Puanınızı Hesaplamak için hazırladığımız hesap aracına ücretsiz olarak
bu linkten ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Tarihi 2024

Duyuru: IMAT Sınavı 2023 yılında 17 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 2024 yılı sınavıyla ilgili detaylar belli olduğunda buradan duyurulacaktır.

IMAT Sınavı Başvuruları 2024

IMAT Sınavı 2023 Başvuruları 18 ila 29 Eylül 2023 tarihleri arasındaydı. 2024 yılı başvuru tarihleri belli olduğunda buradan duyurusu yapılacaktır.

Unutmayın ki IMAT için önce başvuru ve tercihler yapılmakta sonrasında
 sınava girilmektedir!

Tıp Fakülteleri Sınavına Hazırlanan Öğrencilerimiz için

Bizimle birlikte IMAT için hazırlanan öğrencilerimize yönelik hazırlamış olduğumuz spotify playlistimiz 🙂 katkılarından dolayı tıp fakültesi öğrencilerimizden İdilsu’ya teşekkür ediyoruz.

IMAT Sınavı Kitapları

İtalya özelinde yapılan spesifik bir sınav olduğu için, hazırlık sürecinde de sınava özel ve etkili kaynaklarla hazırlanmak oldukça önemlidir. Bu noktada İtalya’da bulunan ekibimiz aracılığıyla tüm güncel gelişmeleri ve yayınları yakından takip ediyoruz.
Sınava hazırladığımız öğrencilerimizi sürekli olarak yeni ve güncel kaynaklarla besliyoruz. Siz de IMAT sınavı hazırlık kitapları, öğrencilerimize özel online hazırlık sistemi ve sunduğumuz diğer tüm hizmetlerle ilgili olarak ekibimize ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu

Sadece İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler için düzenlenen spesifik bir sınav olduğu için hazırlık sürecinde buna uygun bir çalışma planı yapılması önemlidir. Öğrencilerin 60 soruyu cevaplandırmak için 100 dakikası bulunmaktadır. Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur. Üniversitelerin taban puanları ise yıldan yıla değişmektedir. Sınavdan alınması gereken belli bir puan yoktur. Sıralama usulü en yüksek puandan başlayarak sıralanan, kontenjan sayısınca öğrenci başarılı sayılmaktadır. Bunun yanında yedek liste de bulunmakta ve sınavı kazanan ancak eğitime başlamayan öğrenciler yerine yedek listeden öğrenci kabulü yapılmaktadır.

EduScala Eğitim Danışmanlık bünyesinde Haziran-Temmuz 2024 tarihlerinde IMAT hazırlık kursumuz olacak. Kurs içeriğimiz ve diğer tüm detaylarla sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca IMAT 2024 ve kurs içeriğimizle ilgili olarak videomuzu izleyebilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

IMAT Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 nolu telefonumuzu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir