TOLC Sınavı Nedir?

TOLC sınavı, TOLC bünyesinde bulunan üniversitelerde çevrimiçi olarak yapılan bir sınavdır. TOLC-I ve TOLC-E sınavları 2018 yılından beri İngilizce olarak da yapılmaya başlanmıştır. TOLC-F sınavı da 2020 yılından itibaren İngilizce olarak yapılmaya başlandı.

Özellikle İtalya’da Mühendislik Eğitimi, İtalya’da Ekonomi Eğitimi ve İtalya’da Eczacılık Eğitimi veren bazı İtalyan üniversiteleri, öğrencilerin kabul sürecinde TOLC sınavına girme şartı aramaktadırlar.

Her katılımcı için farklı sorulardan oluşan sınavda öğrencilere veri tabanından otomatik olarak rastgele seçilen sorular sorulmaktadır.

Her TOLC sınavı, üniversiteler tarafından belirlenen sınav merkezlerinde bilgisayar üzerinden yapılır. Bu sayede sınav için eğitim almak istediğiniz üniversiteye gitmeniz gerekmez. Sınava girebileceğiniz merkezler arasında İstanbul da bulunmaktadır.

Koronavirüs salgını sabebiyle TOLC@CASA adı verilen yeni bir uygulama hayata geçirildi ve TOLC sınavlarının online olarak yapılmasına karar verildi. Siz de sınava İtalya’ya gitmeye gerek kalmadan evinizden girebilirsiniz. Online TOLC sınavı ve sınava hazırlık ile ilgili detaylı bilgi için ekibimize ulaşın! 

TOLC Sınavı Türleri

Üç tür İngilizce TOLC sınavı bulunmaktadır:

1) İngilizce TOLC – I

 • Sınav şu konulardan oluşmaktadır:
  • Matematik, Mantıksal Akıl Yürütme, Fizik, Kimya ve Okuduğunu Anlama
 • Her doğru cevap 1 puan getirirken, yanlış cevap 0,25 puan götürür. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur.

İngilizce TOLC-I Sınav İçeriği

TOLC sınav içeriğinde Matematik, Fizik, Kimya, Mantık gibi alanlardan sorular bulunmaktadır. Sadece İtalyan üniversitelerine girişte düzenlenen özel bir sınav olduğu için sınava hazırlık da özel kaynaklarla mümkündür. Siz de İtalya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim için TOLC sınavlarına hazırlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

tolc-sinavi-nedir
tolc-sinavi-nedir

TOLC-I Konu Başlıkları

TOLC-I sınavı içeriği ve sınava özel hazırlık kaynaklarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2) İngilizce TOLC – E Sınavı 

 • Bir diğer İngilizce TOLC sınavı ise TOLC-E dir. Sınav şu konulardan oluşmaktadır:
  • Mantıksal Akıl Yürütme, Okuduğunu Anlama ve Matematik
  • Her doğru cevap 1 puan getirirken, yanlış cevap 0,25 puan götürür. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur.

İngilizce TOLC-E Sınav Yapısı

Sınav mantık ve okuduğunu anlama ağırlıklı bir sınavdır. Türk eğitim müfredatına uymayan bir sınav yapısı olduğu için bu sınava hazırlık da özel bir süreç gerektirmektedir.

TOLC-E Konu Başlıkları

TOLC-E sınavı konu başlıkları ve sınava özel hazırlık kaynaklarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3) İngilizce TOLC-F 

Bir diğer İngilizce TOLC sınavı da TOLC-F tir. 2020 yılından itibaren İngilizce olarak da düzenlenmeye başlanan sınav şu konulardan oluşmaktadır:

 • Biyoloji
 • Kimya
 • Fizik
 • Matematik
 • Mantık

İngilizce TOLC-F Konu Başlıkları ve Yapısı

İngilizce TOLC-F sınavı konuları, hazırlık kurslarıyla ilgili detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

DİĞER TOLC SINAVI TÜRLERİ

İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerden istenen diğer İtalyanca TOLC sınavları ise şu şekilde:

TOLC-I

Mühendislik bölümlerine girişte istenen sınavdır. TOLC-I’in yapısı 4 bölüme ayrılmış 50 sorudan oluşmaktadır.
Bölümler:

 • Matematik 20 soru
 • Mantık 10 soru
 • Fen Bilimleri 10 soru
 • Okuduğunu Anlama 10 soru.

TOLC-I’nin sonunda, İngilizce bilgisini test etmek için 30 sorudan oluşan bir bölüm de bulunmaktadır. Sınav süresi 110 dakikadır. Ayrıca 30 soruluk İngilizce bölümü için ise 15 dakika süre verilmektedir. Toplam süre 125 dakikadır.

TOLC-E

Siyaset bilimleri, Uluslararası Çalışmalar, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri, İletişim ve Toplum Bilimleri gibi alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Sınavda 36 soru bulunmaktadır. Soru dağılımı 13 mantık, 10 okuduğunu anlama , 13 matematik şeklindedir. Ayrıca bir de İngilizce bölümü bulunmaktadır. Sınav süresi 90 dakikadır.

TOLC-F 

Eczacılık, farmasötik kimya ve teknolojileri gibi alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Sınav 50 sorudan oluşur. Soru dağılımı 15 soru Biyoloji, 15 soru Kimya, 7 soru Matematik, 7 soru Fizik ve 6 soru mantık şeklindedir. Sınav süresi 72 dakikadır.

TOLC-B 

Biyoloji ile ilgili alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken TOLC sınavıdır. 50 sorudan oluşur. Soru dağılımı ise 20 soru Matematik, 10 soru Biyoloji, 10 soru Fizik ve 10 soru Kimya şeklindedir. Sınav süresi 110 dakikadır.

TOLC–S 

Bilgisayar bilimleri, Bilim ve Teknoloji (TOLC-B de kabul edilir), Biyoteknoloji, Kimya, Endüstriyel Kimya, Fizik (TOLC-I de kabul edilir), Matematik (TOLC-I de kabul edilir), Çevre Bilimleri, Jeoloji Bilimleri (TOLC-B ve TOLC-I de kabul edilir) ve Doğa Bilimleri (TOLC-B de kabul edilir) gibi bölümler için girilmesi gereken sınavdır. Sınavda 50 soru bulunmaktadır. Soru dağılımı temel matematik 20 soru, akıl yürütme ve problem çözme 10 soru, okuduğunu anlama 10 soru ve fen bilimlerinden 10 soru şeklindedir.
Sınav süresi 110 dakikadır.

TOLC-SU

Felsefe, Yabancı Diller ve Edebiyat, İletişim, Dil ve Kültürlerarası İletişim gibi alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Sınavda 50 soru bulunur. Soru dağılımı İtalyanca okuduğunu anlama ve bilgi edinme konusunda 30 soru, lise döneminde edinilen bilgi ve becerilerle ilgili 10 soru, mantıksal akıl yürütmeden 10 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 100 dakikadır.

tolc-sinavlari

TOLC SINAVINA HAZIRLIK

TOLC sınavlarına hazırlık noktasında kurslar, hazırlık kitapları ve denemelerle hazırlanan öğrencilerimiz arasında yerinizi alın! Size de sınava hazırlıkta profesyonel destek almak isterseniz websitemiz iletişim sayfasından veya bu sayfadaki yorumlar bölümü aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

TOLC Sınavı Hangi Bölümler İçin Geçerli?

İtalya’da merkezi bir sınav sistemi bulunmamaktadır. Bazı bölümler için ortak sınav düzenlenmekte iken bazı bölümler için üniversiteler kendi sınavlarını düzenlemektedirler. TOLC sınavı ise İtalyan üniversitelerinde geçerli bir sınavdır. Bölüm bazında farklı sınavlar bulunur ve o bölüm için uygun TOLC sınavına girmeniz gerekir.

TOLC Sınavı Türleri Nelerdir?

Eğitim almak istediğiniz bölüme uygun olarak birçok TOLC sınav türü bulunmaktadır. Bunlar arasında TOLC-I, TOLC-E, TOLC-F, TOLC-S, TOLC-SU bulunur. Detaylı bilgi yazımızda!

TOLC Sınavı İtalyanca Mı?

TOLC sınav türlerinin geneli İtalyanca’dır. 2018 yılından itibaren bazı türleri İngilizce olarak düzenlenmeye başlamıştır. İngilizce TOLC sınavları TOLC-E, TOLC-I ve TOLC-F tir. İtalya’da İngilizce bölüm seçeneğinin artmasına bağlı olarak İngilizce TOLC sınav seçenekleri de artmaktadır.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

TOLC Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here