İtalya’da Eczacılık Eğitimi

İtalya’da eczacılık eğitimi bütünleşik bir programdır (unico ciclo) ve 5 yıl sürmektedir. Eğitim boyunca eczacılık mesleğinin uygulanması ve sağlık alanında ilaç ve sağlık ürünlerinde uzman olmak, sağlık alanında faaliyet göstermek için gerekli olan sağlam bir bilimsel temele sahip mezunlar yetiştirmek amaçlanmaktadır. Eğitim boyunca teorik ve pratik bilgiler bir arada harmanlanarak uluslararası çevre ve standartlarda bir eczacılık eğitimi verilmektedir.

İtalya’da eczacılık okumak öğrencileri meslek için yararlı olan bilgileri edinmeye ve aşağıdakilerle ilgili ayrıntılı çalışmalar yapmaya yönlendirmektedir: 

  • Farmakoterapi ve kronik tedavilere hastanın uyumu 
  • Biyoteknolojik ilaçlar hakkında bilgi
  • Farmakovijilans
  • Tıbbi cihazların bilgisi

Ayrıca İtalya’da eczacılık programları, mezunlarının profesyonel iş yaşamları için tamamlayıcı olan biyoetik, genetik, epidemiyoloji ve klinik patoloji gibi alanlarda verilen derslerden oluşmaktadır.

italyada-eczacilik-egitimi
italyada-eczacilik-egitimi

Neden İtalya’da Eczacılık Okumalısınız?

  • İnsanların refahı için olmazsa olmaz sağlık alanında insanların önemli bir uzmanlık elde etmek 
  • Uluslararası hareketliliği yüksek bir üniversite ve kampüste alanında dünyada söz sahibi uzmanlardan dersler almak
  • Eczacılık biliminin ilaç, sağlık, biyolojik ve kimyasal bilimler için bir buluşma noktası olması
  • Öğrencileri doğrudan eczacılık çalışmalarına hazırlaması ve eczacılık mesleğinin dünya standartlarını öğrencilere tanıtması
  • İlaç ve sağlık ürünlerinin tedarik zincirinde çeşitli iş fırsatları sunması

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler 

İtalya’da Nasıl Eczacılık Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da eczacılık eğitimi alabilmeniz için iki üniversitenin de iki farklı kabul şartı bulunmaktadır. Roma Tor Vergata Üniversitesi ve Bologna Üniversitesi öğrenci kabulünde farklı şartlara sahiptir. Tor Vergata Üniversitesi kendi bünyesinde sınavla öğrenci kabul etmektedir. Bologna Üniversitesi’nde ise giriş sınavı bulunmamaktadır. Ancak üniversitelerin öğrencilerden sağlamalarını istediği farklı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İtalya’da Eczacılık Eğitim Ücretleri

İtalyan üniversiteleri eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. İtalya’da eczacılık eğitimi veren üniversitelerin eğitim ücretleri ise 500-3.200 Euro arasında değişmektedir. Türk öğrenciler ise yıllık ortalam 1.000 Euro eğitim ücreti ödemektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eczacılık Burs İmkanları

İtalya’da eczacılık okumak isteyen öğrenciler için burs seçenekleri bulunmaktadır. İtalya’da yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alabilrsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-eczacilik-okumak
italyada-eczacilik-okumak

İtalya’da Eczacılık Mezuniyet Sonrası 

İtalya’da eczacılık eğitiminiz sonrası, eczacılık mesleğinin sadece ilaç dağıtımından ibaret olmadığını göreceksiniz. Dünyanın en önemli sektörlerinden biri olan ilaç sektöründe İtalya’da faaliyet gösteren önemli ilaç firmaları bulunmaktadır. Ayrıca İtalya’nın Türkiye’yle olan ticari faaliyetlerinde ilaç sektörü de önemli bir yere sahiptir

İtalya’da eğitiminiz sonrası ileri düzey İngilizce ve İtalyanca bilgisiyle bu sektörde iş bulabilir, isterseniz Türkiye’de eczacılık mesleğini sürdürebilirsiniz. Yani İtalya’da eczacılık eğitimi almak sizi dünyanın her yerinde prestijli bir meslek olarak görülen eczacılığa evrensel bir anlayışla giriş yapmanızı sağlayacaktır. 


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Eczacılık Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here