Bölümler

İtalya’da Eczacılık Eğitimi

İtalya’da Eczacılık Eğitimi

İtalya’da eczacılık eğitimi bütünleşik bir programdır (unico ciclo) ve 5 yıl sürmektedir. Eğitim boyunca eczacılık mesleğinin uygulanması ve sağlık alanında ilaç ve sağlık ürünlerinde uzman olmak için gerekli donanımlar öğrencilere kazandırılmaktadır. Sağlık alanında faaliyet göstermek için gerekli olan sağlam bir bilimsel temele sahip mezunlar yetiştirmek amaçlanmaktadır. Eğitim boyunca teorik ve pratik bilgiler bir arada harmanlanarak uluslararası çevre ve standartlara uygun bir eczacılık eğitimi verilmektedir.

İtalya’da eczacılık okumak öğrencileri meslek için yararlı olan bilgileri edinmeye ve aşağıdakilerle ilgili ayrıntılı çalışmalar yapmaya yönlendirmektedir. İtalya’da eczacılık eğitiminde verilen temel eğitimlerden bazıları:

  • Farmakoterapi ve kronik tedavilere hastanın uyumu 
  • Biyoteknolojik ilaçlar hakkında bilgi
  • Farmakovijilans
  • Tıbbi cihazların bilgisi

Ayrıca İtalya’da eczacılık programları, mezunlarının profesyonel iş yaşamları için tamamlayıcı olan biyoetik, genetik, epidemiyoloji ve klinik patoloji gibi alanlarda verilen derslerden oluşmaktadır.

italyada-eczacilik

Neden İtalya’da Eczacılık Okumalısınız?

  • İnsanların refahı için olmazsa olmaz ve sağlık alanında insanların önemli ihtiyacı olan bu alanda uzmanlık elde etmek
  • Uluslararası hareketliliği yüksek bir üniversite ve kampüste alanında dünyada söz sahibi uzmanlardan dersler almak
  • Eczacılık biliminin ilaç, sağlık, biyolojik ve kimyasal bilimler için bir buluşma noktası olması
  • Öğrencileri doğrudan eczacılık çalışmalarına hazırlaması ve eczacılık mesleğinin dünya standartlarını öğrencilere tanıtması
  • İlaç ve sağlık ürünlerinin tedarik zincirinde çeşitli iş fırsatları sunması

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler 

İtalya’da Eczacılık Fakültesi

İtalya’da eczacılık eğitimi alabileceğiniz eczacılık fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerin çoğunluğu İtalyanca eğitim vermekte iken İngilizce eğitim alabileceğiniz eczacılık fakülteleri de mevcuttur. Girişte öğrencilere genellikle TOLC-F adı verilen bir sınav uygulanmaktadır. Sınav içeriğinde Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik ve Mantık soruları yer almaktadır. İngilizce eczacılık eğitimi için ise İngilizce TOLC-F sınavına girebilirsiniz. TOLC sınavı ve türleri ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

2020 yılında itibaren TOLC-F sınavı İngilizce olarak da düzenlenmeye başlamıştır.

İtalya özelinde düzenlenen ve her yıl daha fazla sayıda İtalyan üniversitesi tarafından kabul gören TOLC sınavı hazırlık kurslarıyla ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Eczacılık Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da İngilizce eczacılık eğitimi iki şehirde  verilmektedir.
Bu üniversiteler Roma  ve Bologna şehirlerinde bulunmaktadır.
Ancak üniversitelerin öğrencilerden sağlamalarını istediği farklı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartları öğrenmek için bizimle
iletişime geçebilirsiniz. 

İtalyanca eczacılık eğitimi için ise TOLC-F gibi sınavlarla öğrenci kabulü yapılmaktadır. Ayrıca CILS, CELI gibi İtalyanca dil belgelerinden B1/B2 düzeyinde edinmeleri gerekmektedir.

İtalya’da Eczacılık Eğitim Ücretleri / Fiyatları

İtalyan üniversiteleri eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. İtalya’da eczacılık eğitimi veren üniversitelerin eğitim ücretleri ise 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Ancak okul ücretinden indirim sağlayabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Siz de bu konuda destek almak için uzman ekibimize danışabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eczacılık Burs İmkanları

İtalya’da eczacılık okumak isteyen öğrenciler için burs seçenekleri bulunmaktadır. İtalya’da yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alabilirsiniz.

İtalya’da Burslu Eczacılık Eğitimi için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-eczacilik-okumak
italyada-eczacilik-okumak

İtalya’da Eczacılık Mezuniyet Sonrası 

İtalya’da eczacılık eğitiminiz sonrası, eczacılık mesleğinin sadece ilaç dağıtımından ibaret olmadığını göreceksiniz. Dünyanın en önemli sektörlerinden biri olan ilaç sektöründe İtalya’da faaliyet gösteren önemli ilaç firmaları bulunmaktadır.
Ayrıca İtalya’nın Türkiye’yle olan ticari faaliyetlerinde ilaç sektörü de önemli bir yere
sahiptir

İtalya’da eğitiminiz sonrası ileri düzey İngilizce ve İtalyanca bilgisiyle bu sektörde iş bulabilir, isterseniz Türkiye’de eczacılık mesleğini sürdürebilirsiniz. Yani İtalya’da eczacılık eğitimi almak sizi dünyanın her yerinde prestijli bir meslek olarak görülen eczacılığa evrensel bir anlayışla giriş yapmanızı sağlayacaktır.

İtalya’da eczane açmak ve eczacılık mesleğini icra edebilmek için ise İtalyan devletinin yaptığı bir sınav bulunmaktadır. Sınav içeriği olarak pratik ve laboratuvar çalışması, ardından da 300 soruluk bir test ve sözlü sınav bulunmaktadır. Sınavda başarılı olanlara eczane açma ruhsatı verilmektedir. Ayrıca eczanenin açılacağı şehirde sicil kaydının alınması gerekmektedir. İtalya’da eczanelerin nüfus ile orantılı bir şekilde açılmasına izin verilmektedir. Nüfusu 12.500’den az olan yerleşim yerlerinde her 5000 kişi için bir eczane, diğer kasaba ve şehirlerde ise her 40.000 kişi için bir eczane zorunluluğu bulunmaktadır.


  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir