Moda ve Tasarım

İtalya’da Moda Eğitimi

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi

İtalya’da moda tasarım eğitimi ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz! İtalya denilince akla ilk gelen konulardan biri de modadır. Milano, dünyanın moda başkentlerinden biridir ve İtalyanlar dünyada şık giyinen bir millet olarak nam salmıştır. Sadece giyim alanında değil; Lamborghini, Ferrari gibi dünyanın en lüks araçlarıyla endüstriyel tasarımda da öncü olduğunu kanıtlayan bir ülkedir İtalya. İtalya’da moda tasarım eğitimi almak tam da bu şöhretin bir parçası olmaktır. İtalya’da kısa süreli kurslar, lisans ve yüksek lisans düzeyinde moda tasarım eğitimi alabilirsiniz. 

italya-moda-egitim

İtalya’da Nasıl Moda Tasarım Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da moda tasarım eğitimini lisans, yüksek lisans ve kısa süreli kurslar olarak alabileceğiniz birçok moda tasarım okulu bulunmaktadır. Bazı okullar motivasyon mektubu ve portfolyo talep ederken, bazı okullar başlangıç seviyesinden eğitime başladığı için portfolyo talep etmemektedir. Ayrıca eğitim alacağınız dilde (İngilizce/İtalyanca) en az B1/B2 seviyesinde dil belgisi de bu okullarda eğitim için talep edilmektedir. 

İtalya’da Moda Eğitimi – Hangi Şehirlerde Alabilirsiniz?

İtalya’da moda tasarım okumak isteyen öğrenciler için en çok tavsiye ettiğimiz şehirler başta Milano olmak üzere Roma, Floransa, Venedik gibi İtalya’nın en iyi moda okullarının bulunduğu şehirlerdir. Örneğin İtalya’nın ve dünyanın en iyi moda okulları arasında gösterilen NABA, IED, Marangoni, Domus Academy gibi okulların kampüsleri bu şehirlerde bulunmaktadır. 

italyada-moda-egitimi

Yurtdışı Moda Tasarım Okulları

Yurtdışında moda tasarım eğitimi alabileceğiniz bir çok ülke seçeneği bulunmaktadır. Ancak eğitim alacağınız ülkeyi seçerken moda alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden birini seçmeniz yerinde olacaktır. Bunun için ise dünya moda başkentleri arasında gösterilen şehirler ve bu şehirlerin yer aldığı ülkeleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Bu anlamda ise İtalya, Milano gibi dünyanın moda başkentlerinden birine sahip olması ve dünyanın en iyi moda tasarım okullarının İtalya’da yer almasıyla bir adım öndedir. Ayrıca İtalyan moda tasarım okulları dünyanın diğer moda başkentleri olan Londra, Paris, Miami, Madrid, Barcelona, Mumbai gibi şehirlerde de kampüslere sahiptir. Yani İtalya’da moda eğitimi demek uluslararası çapta bir ağın parçası olmak demektir.

İtalya Moda Tasarım Okulları

İtalya’nın dünyaca ünlü moda tasarım okullarından bazıları şunlardır:

Özel Okullar

 • IED (Istituto Europeo di Design)
 • Marangoni
 • Domus Academy
 • Nuova Accademia Di Belle Arti Milano (NABA)
 • POLIMODA
 • Scuola Politecnico Di Design (SPD)
 • Istituto Superiore Di Design (ISD)
 • Milano Fashion Institute
 • Accademia Italiana
 • ISAD Design School
 • Florence Design Academy
 • Haute Future Fashion Academy

Devlet Okulları


IED (Istituto Europeo di Design)

Elli yıldan fazla bir süredir IED (Istituto Europeo di Design) tasarım, moda, görsel iletişim ve yönetim disiplinlerinde eğitim ve araştırma çalışmaları içerisindedir. Bugün IED lisans ve master eğitimi, sürekli mesleki gelişim ve ileri eğitim kursları düzenleyen bir eğitim kurumudur. Sürekli genişleyen uluslararası ağıyla da dünyanın en önemli moda okullarından biridir.

IED tarihinin en önemli dönüm noktaları, Milano’da (1966), Roma’da (1973), Torino’da (1989), Madrid’de (1994), Barselona’da (2002), São Paulo’da (2005), Venedik’te (2007) kampüslerinin kurulmasıdır. Floransa (2008), Cagliari (2009) ve 2012’de Como’da Aldo Galli Akademisi de IED’in yeni kampüsleri olarak faaliyete girdi ve 2013’ten itibaren Brezilya’daki ikinci IED okulu Rio de Janeiro’da eğitime başladı. Tüm bu tarihler IED’in uluslararası kimliğini vurgulayan önemli gelişmeler olarak göze çarpmaktadır. 

EduScala – İtalya’da Okumak olarak IED Türkiye resmi temsilciliğini yapmaktayız. Ücretsiz danışmanlık için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Marangoni

1935 yılında Milano’da İtalyan Giulio Marangoni tarafından özel bir moda okulu olarak kurulan Marangoni, günümüzde Londra, Floransa, Şanghay, Mumbai ve Miami gibi dünyanın çok farklı noktalarında kampüsleri bulunan başarılı bir okuldur. Mezunları arasında Alessandro Sartori, Domenico Dolce, Franco Moschino ve Alessandra Facchinetti gibi ünlü modacılar bulunmaktadır. Instituto Marangoni birçok program seçeneği sunmaktadır. 

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Domus Academy

1982’de Milano’da kurulan Domus Academy, ülkenin ilk lisansüstü tasarım okuludur. Öğrencilerine moda ve tasarım sektöründe hayallerini gerçekleştirebilmek için yeni ufuklar açan Domus Academy, stajlar ve saha deneyimi etkinlikleri ile de öğrencilerine üst düzey bir eğitim sunmaktadır. Domus Academy’nin partnerleri arasında Eastpak, Stefanel, Trussardi,Versace, Ferragamo, Nike, Ferre gibi ünlü şirketler bulunmaktadır. Domus Academy genellikle moda üzerinde bir yıllık master programları sunmaktadır. 

Domus Academy resmi Türkiye temsilcisiyiz. Ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için bize ulaşın!

Nuova Accademia Di Belle Arti Milano (NABA)

1980 yılında kurulan NABA, İtalya’daki en büyük özel sanat akademisidir. İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından akredite edilmiş olan, lisans ve yüksek lisans programlarını İtalyanca ve İngilizce olarak okumak mümkündür. Milano ve Roma’da kampüsleri bulunur. 

Lisans programları için giriş şartları olarak motivasyon mektubu ve portfolyo çalışması talep edilmektedir. Ayrıca en az B1 seviyesinde İngilizce dil belgesi şartı bulunmaktadır. 

NABA resmi Türkiye temsilcisiyiz. Ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için bize ulaşın!

POLIMODA

1986 yılında Floransa’da kurulmuştur. Okul, öğrencilerine moda tasarımla ilgili birçok alanda eğitim seçeneği sunmaktadır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim verilen okul POLIMODA’nın Gucci, Chanel, Dior gibi lüks markalarla işbirliği çalışmaları bulunmaktadır. Bu da bünyesinde eğitim alan öğrencilere dünya çapında kariyer imkanları fırsatları sunması anlamına gelir. 

Scuola Politecnico Di Design

SPD (Scuola Politecnica di Design) 1954’te Milano’da kurulmuştur. Bugün SPD işlev ve ifade ve üretim arasında bir denge sağlayarak projeler geliştirmek için deneyim alışverişinde bulunan uluslararası bir eğitim kurumudur. Okul her yıl geliştirilen yaratıcı çalışmalarla şirketler, üreticiler ve tasarım zinciri boyunca yer alan çeşitli aktörlerle iş birliği içerisinde üst düzey bir eğitim sunmaktadır. SPD tarafından sunulan master programları IULM Üniversitesi ile işbirliği içinde düzenlenir ve İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından tanınmaktadır.

Istituto Superiore Di Design

Istituto Superiore di Design (ISD) 1989 yılında Napoli’de kurulmuştur. Moda ve tasarım alanlarında eğitim vermektedir. Temel amacı moda ve tasarım alanında yetişmiş, profesyonel bireyler yetiştirmektir. ISD bünyesindeki tüm programlar İtalyancadır. Uluslararası öğrenciler için ise İngilizceye simultane olarak çevrilerek dersler verilmektedir. 

Milano Fashion Institute 

Milano Moda Enstitüsü (Milano Fashion Instıtute) öğrencilerine uluslararası düzeyde araştırma alanında beceri ve deneyim kazandırmak üzere kurulmuştur. Enstitü Bocconi Üniversitesi, Cattolica Üniversitesi ve Politecnico Di Milano ortaklığında kurulmuştur. Dizayn, yönetim ve iletişim alanında dersler verilmektedir ve eğitim dili İngilizcedir. 1 yıllık master programları sunulmaktadır ve eğitim genellikle Ocak ayında başlamaktadır.

Accademia Italiana

1984 yılında kurulan Accademia Italiana, Floransa ve Roma’da kampüsleri bulunan ve moda, tasarım ve fotoğrafçılık alanında yükseköğretim düzeyinde eğitim seçenekleri sunan İtalya’nın en prestijli kurumlarından biridir. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce eğitim seçenekleri sunan okul, makul eğitim ücretleriyle dikkat çekmektedir.

italya-moda-okullari

İtalya’da Moda Tasarım Yüksek Lisans Eğitimi için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Moda Tasarım Devlet Üniversiteleri

İtalya’da eğitim sistemi ülkemize göre biraz daha farklıdır. Sosyal devlet anlayışı yerleşmiş olan İtalya’da üniversitelerin çoğunluğunu devlet üniversiteleri oluşturmaktadır. Ancak moda tasarım gibi pratiğe dayalı eğitimler daha çok özel okullar bünyesinde verilmektedir. Bu anlamda İtalya’da moda tasarım eğitimlerini özel okullar bünyesinde alabilirsiniz.

İtalya Moda Tasarım Okulları Fiyatları 2024

 • POLIMODA’da 3 yıl süren moda tasarımı lisans programı yıllık 14.000-18.000 EURO arasındadır.
 • Domus Academy moda tasarım yüksek lisans ücretleri 20.900-31.900 EURO arasındadır. 
 • Marangoni’de 2 yıl süren moda tasarımı master eğitiminin yıllık ücreti 21.000 Euro civarındadır. 
 • IED’in yıllık eğitim ücretleri ise 17.000-19.000 Euro arasında değişmektedir. 
 • NABA’da lisans ve yüksek lisans programlarının yıllık eğitim ücreti 16.500 Euro, bir yıllık programların ise 17.950 Euro dur. 
 • Scuola Politecnico Di Design bünyesinde sunulan master programlarının yıllık eğitim ücretleri 16.400 Euro, iki alanda sunulan master programları 21.900 Euro ve bir yıllık master programlarını eğitim ücretleri de 11.400 Euro dur. 
 • Milano Fashion Institute yıllık eğitim ücretleri 15.800 Euro dur.
 • Accademia Italiana lisans eğitimi yıllık eğitim ücretleri 8.300 Euro dur.

İtalya moda okulları fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Moda Tasarım Kursu

İtalya’da moda tasarım eğitimi için en çok tercih edilen seçeneklerden biri de kısa dönemli kurslardır. Pratiğe ve sektörel faaliyetlere dayalı bir eğitim modeli sunan İtalya’da moda tasarım kursları 2 haftalık kurslardan 1 dönemlik veya 1 yıllık kurslara kadar farklı periyotlarda seçeneklere sahiptir. Ayrıca temel seviyeden profesyonel kurslara kadar çok geniş seviyede eğitim seçenekleri mevcuttur. Siz de tasarım anlayışınıza farklı bir boyut katacak bir eğitim için İtalya’da moda tasarım kurslarını tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçiniz.

Moda Tasarım Yaz Okulları

İtalya’da moda ve tasarım alanında eğitim veren birçok okul yaz döneminde kısa süreli (genellikle 2-4-6 hafta) kurs seçenekleri sunmaktadır. Bu programlar daha çok lise öğrencilerine yönelik olsa da her seviyede için ve birçok alanda İngilizce kurs seçenekleri bulunur. EduScala Eğitim Danışmanlık NABA ve Domus Academy resmi temsilciliğini yürütür ve bu okullar için ücretsiz danışmanlık hizmet sunar.

NABA bünyesindeki yaz kurslarına buradan ulaşabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık için ekibimizle buradan iletişime geçiniz.

İtalya’da Moda Eğitimi Almanın Avantajları

İtalya’da moda tasarım eğitimi almak demek dünyanın en ünlü okullarında okumak ve her an ilham alabileceğiniz bir ülkede yaşamak demektir. İtalya ayrıca dünyanın en ünlü moda firmalarına sahiptir ve okullar bu firmalarla önemli bir işbirliği içerisindedir. Yani İtalya’da moda tasarım eğitimi alırken yapacağınız çalışmalarla öne çıkmanız ve bu firmalarda çalışmanız gayet mümkündür. 

Ünlü İtalyan Markaları ve Modacıları

 • Emilio Pucci: Floransalı modacı geometrik baskılarıyla tanınmaktadır. Markayı günümüzde kızı Laudomia Pucci devralmıştır. İtalyan eğitim kurumlarıyla da üst düzeyde işbirliği içindedir. Pucci her yıl Polimoda ve Central Saint Martins gibi okullardan öğrencileri marka bünyesinde katmaktadır. 
 • Dolce&Gabbana: İtalya’nın en ünlü markalarından biri olan Dolge&Gabbana’yı Domenico Dolce ve Stefano Gabbana 1985 yılında kurmuşlardır. Markanın yüzlerinden biri de ünlü İtalyan aktris Monica Belluci’dir. 
 • Gianni Versace: Bir diğer ünlü İtalyan markası olan Versace’nin kurucusudur. 1978 kurduğu marka ile dünya çapında üne kavuşmuştur. Gianni Versace daha çok parlak renkleri ve koyu desenleri ile tanınır. 
 • Guccio Gucci: Gucci, 1921 yılında Floransa’da kurulmuştur ve en eski İtalyan moda evlerinden biridir. Özellikle Hollywood film yıldızları arasında ünlenmiştir. 
 • Giorgio Armani: Armani markası dünyanın en ünlü markaları arasındadır. Özellikle ödül törenleri ve galaların vazgeçilmez markasıdır. 
 • Prada: 1913 yılında Mario Prada tarafından kurulmuştur. Minimalist tasarımları ile dikkat çekmektedir. 

İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Moda Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 nolu telefonumuzu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir