İtalya'da Yaşam

İtalya Covid(Pandemi) Son Durum

Pandemi Döneminde İtalya

Bu içerik 31.08.2021 tarihinde güncellenmiştir.


İtalya Seyahat Kısıtlamaları – 31.08.2021

25 Ekim 2021 tarihine kadar geçerli olacak yeni COVID-19 önlemleri kapsamında;

Türkiye’den İtalya’ya seyahat edecekler için;

-Varış öncesi son 72 saatte alınmış PCR testi,
-Varış sonrası 10 günlük karantina,
-Giriş öncesi form doldurma , gibi Türkiye’nin dahil olduğu kısıtlamalar devam etmektedir. Liste E
de yer alan tüm ülkeler için aynı şartlar geçerlidir.

Diğer ülkelere ait giriş kısıtlamalarına da bakıldığında Türkiye maalesef Liste-E de yer almaya devam etmekte ve Türkiye’den İtalya’ya turistik seyahat yasağı devam etmektedir.

Türkiye’den İtalya’ya sadece aşağıdaki sebeplerle girişlere izin verilmektedir.
-İş, sağlık, eğitim, acil durum, veya ana ülkeye geri dönüş.

Detaylı bilgi için bu linkten resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa’da COVID-19 salgınının ilk patlak verdiği ülke olan İtalya, salgının ilk dönemlerinden itibaren sıkı tedbirler alsa da gerek ciddiyetinin farkında olunmaması gerek bölgesel bazda yanlış politikalar sonucu pandemiden ciddi derecede etkilenmiştir. İtalya’nın Avrupa’nın en yaşlı 2. ülkesi olması da salgının etkisini artıran sebeplerden biri olmuştur.
Pandemi döneminde İtalya ‘da güncel gelişmelere bağlı Başbakanlık kararnameleri ile (DPCM) bölgesel ve ulusal bazda alınan tedbirlerle salgın kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. İtalya Covid önlemlerini had safhada tutmaktadır. Eğitim almak isteyen öğrenciler için ise  akademik olarak hiçbir duraksama olmaksızın eğitimlerine devam etmektedir. 

Pandemi Döneminde İtalya – Yaşam

İlk vakalar olarak 31 Ocak 2020 tarihinde Roma’da 2 Çin’li turistin Koronavirüs testleri pozitif çıkmıştır. Bu gelişme üzerine ilk olarak bölgesel bazda sonrasında ise ülke çapında karantina uygulamasına gidilmiştir. Sağlık, iş, temel ihtiyaçlar ve acil durumlar dışında sokağa çıkma yasaklanmış ve bölgeler arası geçişler durdurulmuştur.

Pandemi Döneminde İtalya – Eğitim

Dünyada COVID-19 salgınının en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim olmuştur. İlk vakalardan sonra İtalya’da online eğitime geçilmiş ve üniversiteler ve tüm eğitim kurumlarında gerekli alt yapı çalışmaları hızlandırılmıştır. Sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülke olan İtalya’da öğrencilere ücretsiz internet ve bilgisayar desteği sağlanmıştır. Ayrıca okul ücretleri ve konaklama noktasında da destek sağlanmıştır.

Pandemi Döneminde İtalya’da Neler Değişti?

Koronavirüs salgını döneminde İtalya’da özellikle İtalya dışından ve İtalya içinde seyahat kısıtlanmıştır. Acil durumlar ve ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmak yasaklanmış, okullarda online eğitime geçilmiştir. Güncel gelişmelere bağlı olarak hazırlanan Başbakanlık kararnameleri ile (DPCM) bilimsel verilere dayanılarak bölgesel ve ulusal bazda tedbirler sürekli olarak güncellenmektedir.

Pandemi’nin İtalya’da Eğitime Etkisi

pandemi-doneminde-italya

İlk vakalardan sonra İtalya’da tüm eğitim kurumları online eğitime geçmiştir. Ancak üniversitelerin online alt yapılarının güçlü olması pandeminin İtalya’da eğitime etkisini azaltmıştır. Ocak 2021 dönemi itibariyle laboratuvar ve diğer zorunlu çalışmalar dışında online eğitime devam edilmektedir. Eğitimden tüm öğrencilerin eşit bir şekilde faydalanabilmeleri için üniversiteler tarafından öğrencilere ücretsiz internet ve bilgisayar desteği sağlanmıştır.

Araştırma çalışmalarına oldukça önem veren İtalyan üniversiteleri, salgının önlenmesi için bilimsel çalışmalara salgının ortaya çıkışıyla birlikte başlamıştır ve ara vermeden devam etmektedir. Sağlık bilimleri alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Milano Üniversitesi COVID-19 araştırmalarına en çok katkı sunan kurumlar arasında Avrupa’nın 1., dünyada ise 4. üniversitesi olmuştur.

Ayrıca öğrenciler burs, bilgisayar ve internet desteği, harç ve yurt ücretlerinden indirim gibi birçok kolaylık sağlanmıştır.

Detaylı bilgi için İtalya Uluslararası Öğrenciler için Hangi İmkanları Sağlıyor? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

italya-covid-son-durum

Pandemi Döneminde İtalya’da Okullar Açık Mı?

Pandemi döneminde eğitimin aksamasını önlemek için daha önce de belirttiğimiz gibi online eğitime geçilmiştir. Laboratuvar çalışmaları gibi pratik çalışma gerektiren durumlar haricinde eğitim online olarak devam etmektedir. İtalya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için ise başvurular önceki yıllarda olduğu gibi devam etmektedir. Başvurular ve konsolosluk işlemleri zorunlu durumlar dışında online olarak yürütülmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi ve bazı İtalyan üniversiteleri yüz yüze eğitime de geçeceğini duyurdu. Salgının günden güne etkisini yitirdiği İtalya’da yüzyüze eğitime kademeli olarak geçiş yapılacak.

İtalya’da Üniversite Başvuruları Devam Ediyor Mu?

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için başvurular devam etmektedir. İtalya Covid’e karşı online eğitime çok hızlı bir şekilde geçiş yapılan İtalya’da başvuru süreçleri de online olarak devam etmektedir.2020 yılı içerisinde yüzlerce Türk  öğrenci de  İtalya’da eğitimine başladı.

2021-2022 akademik yılı başvuruları ise Ocak 2022 itibariyle başlayacaktır. 

Şimdi Başvuru Yap!

İtalya’da Okumak – EduScala Eğitim Danışmanlık Ekibi olarak İtalya’da ve Türkiye’de öğrencilerimiz için hizmet sunmaya devam ediyoruz. Pandemi döneminde öğrenci-veli görüşmelerimiz ve kurslarımıza büyük oranda online olarak devam etmekteyiz.

Siz de İtalya’da Üniversite Eğitimi’ni her yönünü öğrenmek ve en güncel gelişmelere göre sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de Yapılan Covid Aşısı İtalya’da Geçerli Mi?

İtalya için nasıl green pass alabilirsiniz? Tıklayınız

İtalya’da GreenPass Covid Aşı Sertifikası Nasıl Alabilirsiniz?

https://www.dgc.gov.it/spa/public/home linkteki siteden detaylı bilgi alabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir