Pandemi Döneminde İtalya

Avrupa’da COVID-19 salgınının ilk patlak verdiği ülke olan İtalya, salgının ilk dönemlerinden itibaren sıkı tedbirler alsa da gerek ciddiyetinin farkında olunmaması gerek bölgesel bazda yanlış politikalar sonucu pandemiden ciddi derecede etkilenmiştir. İtalya’nın Avrupa’nın en yaşlı 2. ülkesi olması da salgının etkisini artıran sebeplerden biri olmuştur. Pandemi döneminde İtalya ‘da güncel gelişmelere bağlı Başbakanlık kararnameleri ile (DPCM) bölgesel ve ulusal bazda alınan tedbirlerle salgın kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. İtalya Covid önlemlerini had safhada tutmaktadır. Eğitim almak isteyen öğrenciler için ise  akademik olarak hiçbir duraksama olmaksızın eğitimlerine devam etmektedir. 

Pandemi Döneminde İtalya – Yaşam

İlk vakalar olarak 31 Ocak 2020 tarihinde Roma’da 2 Çin’li turistin Koronavirüs testleri pozitif çıkmıştır. Bu gelişme üzerine ilk olarak bölgesel bazda sonrasında ise ülke çapında karantina uygulamasına gidilmiştir. Sağlık, iş, temel ihtiyaçlar ve acil durumlar dışında sokağa çıkma yasaklanmış ve bölgeler arası geçişler durdurulmuştur.

Pandemi Döneminde İtalya – Eğitim

Dünyada COVID-19 salgınının en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim olmuştur. İlk vakalardan sonra İtalya’da online eğitime geçilmiş ve üniversiteler ve tüm eğitim kurumlarında gerekli alt yapı çalışmaları hızlandırılmıştır. Sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülke olan İtalya’da öğrencilere ücretsiz internet ve bilgisayar desteği sağlanmıştır. Ayrıca okul ücretleri ve konaklama noktasında da destek sağlanmıştır.

Pandemi Döneminde İtalya’da Neler Değişti?

Koronavirüs salgını döneminde İtalya’da özellikle İtalya dışından ve İtalya içinde seyahat kısıtlanmıştır. Acil durumlar ve ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmak yasaklanmış, okullarda online eğitime geçilmiştir. Güncel gelişmelere bağlı olarak hazırlanan Başbakanlık kararnameleri ile (DPCM) bilimsel verilere dayanılarak bölgesel ve ulusal bazda tedbirler sürekli olarak güncellenmektedir.

Pandemi’nin İtalya’da Eğitime Etkisi

pandemi-doneminde-italya

İlk vakalardan sonra İtalya’da tüm eğitim kurumları online eğitime geçmiştir. Ancak üniversitelerin online alt yapılarının güçlü olması pandeminin İtalya’da eğitime etkisini azaltmıştır. Ocak 2021 dönemi itibariyle laboratuvar ve diğer zorunlu çalışmalar dışında online eğitime devam edilmektedir. Eğitimden tüm öğrencilerin eşit bir şekilde faydalanabilmeleri için üniversiteler tarafından öğrencilere ücretsiz internet ve bilgisayar desteği sağlanmıştır.

Araştırma çalışmalarına oldukça önem veren İtalyan üniversiteleri, salgının önlenmesi için bilimsel çalışmalara salgının ortaya çıkışıyla birlikte başlamıştır ve ara vermeden devam etmektedir. Sağlık bilimleri alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Milano Üniversitesi COVID-19 araştırmalarına en çok katkı sunan kurumlar arasında Avrupa’nın 1., dünyada ise 4. üniversitesi olmuştur.

Ayrıca öğrenciler burs, bilgisayar ve internet desteği, harç ve yurt ücretlerinden indirim gibi birçok kolaylık sağlanmıştır.

Detaylı bilgi için İtalya Uluslararası Öğrenciler için Hangi İmkanları Sağlıyor? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

italya-covid-son-durum

Pandemi Döneminde İtalya’da Okullar Açık Mı?

Pandemi döneminde eğitimin aksamasını önlemek için daha önce de belirttiğimiz gibi online eğitime geçilmiştir. Laboratuvar çalışmaları gibi pratik çalışma gerektiren durumlar haricinde eğitim online olarak devam etmektedir. İtalya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için ise başvurular önceki yıllarda olduğu gibi devam etmektedir. Başvurular ve konsolosluk işlemleri zorunlu durumlar dışında online olarak yürütülmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi ve bazı İtalyan üniversiteleri yüzyüze eğitime de geçeceğini duyurdu. Salgının günden güne etkisini yitirdiği İtalya’da yüzyüze eğitime kademeli olarak geçiş yapılacak.

İtalya’da Üniversite Başvuruları Devam Ediyor Mu?

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için başvurular devam etmektedir. İtalya Covid’e karşı online eğitime çok hızlı bir şekilde geçiş yapılan İtalya’da başvuru süreçleri de online olarak devam etmektedir.2020 yılı içerisinde yüzlerce Türk  öğrenci de  İtalya’da eğitimine başladı.

2021-2022 akademik yılı başvuruları ise Ocak 2021 itibariyle başlamıştır. 

Şimdi Başvuru Yap!

İtalya’da Okumak – EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık Ekibi olarak İtalya’da ve Türkiye’de öğrencilerimiz için hizmet sunmaya devam ediyoruz. Pandemi döneminde öğrenci-veli görüşmelerimiz ve kurslarımıza büyük oranda online olarak devam etmekteyiz.

Siz de İtalya’da Üniversite Eğitimi’ni her yönünü öğrenmek ve en güncel gelişmelere göre sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.
İtalya’da Okumak Ekibi olarak Türkiye ve İtalya’da bulunan ekibimiz ile  danışmanlık sağlamakta ve en iyi  hizmeti vermekteyiz.

Pandemi döneminde İtalya ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here