İtalya’da Tıp Okumak

İtalya, her yıl binlerce Türk ve diğer milletlerden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda ise özellikle tıp eğitimi için birçok öğrenci İtalya’yı tercih etmektedir. Bu tercihin altında üst düzey eğitim kalitesi ve sunduğu birçok fırsat yatmaktadır.
Bu yazımızda İtalya’da Tıp Okumak konusuyla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

 

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi Almalısınız?

Avrupa’da tıp okumak birçok öğrencinin hayalidir. Ülkemizde tıp fakültelerine giriş puanı oldukça yüksektir. Bu da rekabeti beraberinde getirmektedir. Ayrıca ülkemizde bir tıp fakültesinden mezun olan öğrenci Avrupa’da veya başka bir ülkede çalışmak istediğinde bir takım bürokratik engellerle karşılaşmaktadır. Ancak İtalya’da tıp eğitimi alan bir kişi mezuniyet sonrası “mavi diploma” ya sahip olur ve aldığı diploma tüm Avrupa’da geçerlidir. Böylelikle İtalya’da veya Avrupa’nın başka bir ülkesinde çalışmak istediğinde herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan rahatlıkla çalışabilir. İtalya’da tıp okumak için nedenleri şu şekilde derleyebiliriz:

 • İtalya Avrupa’da hem fiyat açısından uygun hem de oldukça kaliteli tıp eğitimi veren bir ülkedir.
 • İtalya’da tıp eğitimi ülkemizdeki gibi 6 yıl sürmektedir. İtalya’da herhangi bir tıp hazırlık programı bulunmamakta ve öğrenciler direkt olarak eğitimlerine başlamakta ve böylelikle herhangi bir yıl kaybı yaşamamaktadırlar.
 • İtalya’daki üniversitelere başvurabilmek için 4 yıllık lise eğitimini
  tamamlamanız ve Türkiye’deki Üniversite Sınavı barajını geçmeniz yeterlidir. Üniversiteler ayrıca kendi sınavlarını yapmaktadır.
 • İtalya’da mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz ve böylelikle İtalya’da veya Avrupa’nın farklı bir ülkesinde iş bulmanız durumunda herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan çalışabilirsiniz.
 • İtalya’da tıp eğitimi veren üniversiteler dünya çapında üne sahip, kendini kanıtlamış, köklü üniversitelerdir. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci İtalya’yı tıp okumak için tercih etmektedir.
 • Ayrıca eğitim dili İngilizce olduğu için de akademik anlamda Türkiye’de eğitim alan öğrencilere kıyasla güncel gelişmeleri takip edebilecek düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilgisine sahip olursunuz.
 • İtalya’da tıp fakültelerine girişte IMAT denilen bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavda üniversitelerin belirlemiş olduğu kontenjana giren öğrenciler eğitime kabul edilmektedir. Böylelikle öğrenci kalitesi belli bir seviyenin üzerinde tutulmaktadır. Bu da doğal olarak verilen eğitimin kalitesine yansımaktadır.
 • İtalya’da tıp okuduğunuzda alacağınız diploma YÖK tarafından tanınır ve Türkiye’de  de doktor olarak çalışabilirsiniz.
 • İtalya’da öğrenim gören öğrenciler geniş burs imkanlarına sahiptir.
 • Avrupa Sağlık Sistemini daha yakından tanıma şansı elde edersiniz.
 • Yurtdışında yaşama tecrübesi edinmek sizi ayakları yere sağlam basan özgüvenli bireyler haline getirir.

Devlet Üniversitelerinin çoğu çok düşük harç ücretleriyle eğitim vermektedir.
İtalya üniversitelerinde ağırlıklı eğitim dili İtalyancadır.
Ancak bazı okullar lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.
Son zamanlarda İngilizce Eğitim veren bölümler hızla artmaya başlamıştır.
Bu kapsamda İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi de Türk öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

italyada-tip-egitimi
italyada-tip-eğitimi

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren devlet üniversiteleri:

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren 12 devlet üniversitesi 4 özel üniversite olmak üzere 16 üniversite bulunmaktadır. Ayrıca Siena Üniversitesi’nde İngilizce diş hekimliği eğitimi verilmektedir ve öğrenci kabulü yine IMAT sınavıyla yapılmaktadır.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

İtalya’da tıp eğitimi veren özel üniversitelerle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

italyada-tip-okumak
İtalya’da Tıp Okumak

İtalya’da Tıp Fakültelerine Giriş Sınavı (IMAT Sınavı)

İtalya’da tıp okumak için öğrencilerin geçmesi gereken sınav İtalyan Eğitim, Araştırma ve Üniversite Bakanlığı ile Cambridge ortaklığında düzenlenen IMAT sınavıdır.

IMAT sınavı:

 • 60 sorudan oluşmakta ve öğrencilere bu soruları cevaplamaları için 100 dakika süre tanınmaktadır.
 • Sınav 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir.
 • Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken, her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur.
 • Sınav temel olarak sayısal bilimlerle ilgilidir ancak bunun yanında öğrencilerin analitik düşünme becerileri, genel kültürü ve problem çözme becerilerini de ölçen sorular bulunmaktadır.

IMAT Sınav İçeriği

italyada-tip-okumak
italyada-tip-okumak

 

 • Mantık : 10 soru
 • Genel Kültür : 12 soru
 • Biyoloji : 18 soru
 • Kimya : 12 soru
 • Fizik-Matematik: 8 soru

Sınav sadece İtalya’da tıp fakültelerine girişte uygulanan spesifik bir sınavdır. İçeriğinde mantık-logic gibi Türk eğitim müfredatında öğrencilerin aşina olmadığı alanlardan sorular sorulmaktadır. Bu yüzden sınavla ilgili özel bir hazırlık yapılması oldukça önemlidir.
Ayrıca yıldan yıla artan talebe bağlı olarak İtalya’da tıp okumak için puanlar yükselmektedir.

Hazırlık aşamasında ve sürecin bürokratik ayağında profesyonel bir destek almak sınava daha iyi ve daha motive bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Sınav hakkında detaylı bilgiye “ IMAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? ” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da tıp okumak için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi başarıyla tamamlamış olmak. 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir.
 • Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmış olmak. ( TYT-AYT )
 • IMAT sınavında puan sıralamasına göre tercih edilen üniversitenin kontenjanına girmek.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için İtalyan Konsolosluğu’nun öngördüğü İtalyanca seviyesinde olmak.
 • Birkaç üniversite haricinde dil belgesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak öğrencilerimize uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS gibi sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesi edinmelerini tavsiye etmekteyiz. 

İtalya’da Tıp Eğitimi Ücretleri

İtalya’da tıp eğitimi devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler bünyesinde verilmektedir.

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir ve 200-4.000 Euro arasında değişmektedir. 

İşlemlerini yaptığımız öğrenciler yıllık maksimum 1.600 Euro eğitim ücreti ödemektedirler.

Özel üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri ise 14.000-20.000 Euro arasındadır.

İtalya’da tıp okumanın bir yıllık maliyeti yaklaşık devlet üniversiteleri için 7.000-9.000 Euro civarındadır. Bu hesaplamaya tüm yaşam giderleri de dahildir.

Özel üniversiteler için ise bu maliyet 13.000-27.000 Euro civarındadır.

Ancak özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri arasında eğitim kalitesi ve imkanlar bakımından pek bir fark bulunmamaktadır.

İtalya’da tıp eğitimi maliyeti diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında kalitesi ve tamamen İngilizce olarak bol seçenek sunması açısından oldukça oldukça iyi seviyededir.

İtalya’da Burslu Tıp Okumak

İtalya’da tıp eğitimi alan öğrenciler İtalyan hükümet burslarına başvurabilirler. İtalyan hükümet bursları yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda nakit olarak verilmektedir. Bu burslar da aile gelirine göre verilmektedir.

Genellikle ilk taksidi yatırılmakta diğer taksit için ise üniversitenin belirlediği miktarda kredide ders alınması şartı konulmaktadır. İkinci yıl için de ilk yılın sonunda belirlenen miktarda kredi verilmesi şartı bulunmaktadır.

 

İtalya’da tıp okumak diğer Avrupa ülkeleri ve eğitim ücretlerinin ve tıp eğitimi almanın oldukça zor olduğu Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelere göre oldukça iyi bir alternatiftir.

 

İtalya’da Tıp Okumak  – Sık Sorulan Sorular 

İtalya’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl?

İtalya’da Tıp Eğitimi 6 yıldır. Herhangi bir hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Okullar genel olarak 3 yıl teorik 3 yıl da pratik eğitim vermektedir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Sonrası Uzmanlık Nasıl Yapılır?

İtalya’da uzmanlık yapmaya karar verdi iseniz C1 seviyesinde italyanca bilginiz olması bakanlıkça şarttır.
Bunun haricinde her okulun kendi bünyesinde yaptığı sınavlarda başarılı olmanız gerekir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Sonrası Türkiye’de Doktorluk Yapabilir Miyim?

Evet.Yükseköğretim kurumunun aradığı kriter okulların tanınırlık listesinde ilk 1000 içerisinde bulunmasıdır. İtalya’daki Devlet Üniversiteleri’nin Tıp Fakülteleri  ilk 1000 sıralamaları içerisindedir. Çok başarılı  bu okullardan mezun olan öğrencilerimiz Türkiye’ye döndüklerinde diplomalarını YÖK ten onaylattıktan sonra , Türkiye’deki Tıp Fakülteleri’nden mezun olanlar ile aynı statüde olacaklardır.

İtalya’da Nasıl Tıp Eğitimi Alabilirsiniz?

 • 12 Yıllık bir lise eğitimini tamamlamış olmak
 • Türkiye’deki üniversite sınavından barajı aşmak
 • IMAT Sınavı’ndan başarı elde etmek

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi?

neden-italyada-tip

 


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur.


Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Tıp Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here