İtalya’da Gastronomi (Yemek Bilimleri)

İtalya, mutfağıyla dünyada ün yapmış bir ülkedir. İtalyan mutfağı denildiğinde akla ilk pizza, spaghetti, lasagna gelse de her bölgesi ve şehrinin ayrı bir yemek kültürü bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü şefleri arasında gösterilen birçok İtalyan şef de bu mutfak kültürün en önemli göstergesidir. İtalya’da gastronomi eğitimi almak işte bu gelenekten beslenmektir.

Yiyecek, kültür, seyahat ve gastronomi eğitimin bir arada tecrübe etmenin bir yolunu arıyorsanız, İtalya’da gastronomi eğitimi programları listenizin başında olmalı! İtalyan gastronomi kültürü dünya çapında ünlüdür. Pizza ve makarnadan, lasagna ve tiramisuya kadar her damak zevkine hitap eden tatlar İtalyan mutfağından çıkmadır. İster Floransa, ister Roma, ister Milano’da yani İtalya’nın neresinde eğitim alırsanız alın kendi yemek pişirme becerilerinizi mükemmelleştirmek için bir İtalyan mutfağını görmeniz bu yolda atacağınız en önemli adım olacaktır.

İtalyan mutfağı, fast-food odaklı bir ülkede yaşayan biri için harika bir değişim ve tat değişikliği yaratabilecek etkidedir. Akdeniz diyeti, taze malzemeler ve sadeliği temel almaktadır. İtalya’da gastronomi eğitimi sizi sanat, arkeoloji, moda, tasarım ve Avrupa Birliği yasaları uyarınca korunan en geleneksel lezzetler bakımından zengin bir deneyim sunacaktır. Zeytinyağından parmesan peyniri, espresso ve şaraplara kadar tüm lezzetler İtalya’da gastronomi eğitiminin önemli parçalarıdır.

italyada-gastronomi-egitimi
italyada-gastronomi-egitimi

İtalya’da Gastronomi Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler ve Okullar

Yurtdışında gastronomi eğitimi almak isteyenlerin ilk tercih ettiği ülkelerden biri de şüphesiz İtalya’dır. İtalya’da lisans düzeyinde İngilizce olarak gastronomi eğitimi alabileceğiniz bir üniversite bulunmaktadır. Master programları ise 1 yıllık veya 2 yıllık şekildedir. Kısa süreli kurslar ya da sertifika programlarında ise seçenek daha geniştir. 

Gastronomi Bilimleri Üniversitesi

2004 yılında, kar amacı gütmeyen uluslararası bir dernek olan Slow Food tarafından İtalyan Piedmont ve Emilia-Romagna bölgeleriyle işbirliği içinde kurulan Gastronomik Bilimler Üniversitesi, bakanlık tarafından tanınan, kar amacı gütmeyen bir kurumdur.

Amacı, tarım yöntemlerini yenilemek, biyolojik çeşitliliği korumak ve gastronomi ile tarım bilimi arasında organik bir ilişki kurmak için uluslararası bir araştırma ve eğitim merkezi oluşturmaktır.

Üniversite bilimleri üniversitesi bilim, kültür, politika, ekonomi ve gıda ekolojisi alanlarında çok disiplinli bilgi ve beceriye sahip profesyonel bireyler yoluyla üretim, dağıtım ve sürdürülebilir tüketime katkı sunmak için çalışmaktadır.

Dünyanın dört bir yanından gelen UNISG öğrencileri, çeşitli çalışma gezilerine katılmaktadır. Bu yolla hem gastronomi bilimlerinde hem de sosyal bilimler alanında teorik ve uygulamalı eğitim sayesinde, geleneksel ve endüstriyel gıda üretiminde dinamik deneyimler kazanmaktadır.

Bugüne kadar UNISG’de 2500’den fazla öğrenci gastronomi eğitimi almıştır.

yurtdisinda-gastronomi
italyada-gastronomi

Italian Culinary Institute For Foreigners (ICIF)

ICIF kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 1991 kurulmuş bir organizasyondur. O günden beri İtalyan mutfağı ile ilgili uzmanlık elde etmek isteyen İtalyan ve yabancı genç profesyoneller için yüksek lisans (iki ay merkezde teorik-pratik eğitim ve seçilmiş restoranlarda 4 ay staj) ve kısa süreli kurslar organize etmektedir. 

Florence Culinary School (FCAS)

Floransa’da bulunan FCAS, İtalyan mutfağı alanında şef eğitimi kursları düzenlemektedir. Kurslar altı, on iki veya on sekiz aylık sürelerde verilmektedir. Kurs çalışmalarını yanı sıra İtalyanca dersleri ve Sommelier eğitimi de verilmektedir.

İtalyan Şef Akademisi

Roma’da bulunan akademi, İtalyan mutfağı üzerine özelleştirilmiş mutfak kursları sunmaktadır. Profesyonel şef kursu, yemek pişirme temellerini ve gıda güvenliğini de kapsayan dört öğrenme seviyesinde verilmektedir. İtalyan Şef Akademisi ayrıca İtalyan mutfağıyla akredite mutfak okullarından uluslararası şefler için üç ila altı aylık kurslar da düzenlemektedir. İtalya’da gastronomi eğitimi için bu programları tercih eden adaylara  önceden talep edilmesi halinde İngilizce tercüme servisi de sunulmaktadır.

İtalya’da Gastronomi Eğitimi Süresi Ne Kadar?

Lisans eğitimi olarak 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Bunların haricinde kısa dönem olarak haftalık,aylık, yıllık kurslar olmaktadır.

İtalya’da Gastronomi Eğitimi Fiyatları

İtalya’da Gastronomi eğitimi almak isteyenler için bu fiyatlar 2.000 EURO’dan başlayıp 15.000 Euro’ya kadar değişmektedir. Planlanan eğitim süresi ve programına göre ücret değişmektedir.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Gastronomi Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here