İtalya'da Okumak

İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler

İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler

İtalya, düşük eğitim ücretleri ve sunduğu birçok cazip imkan sayesinde yurtdışında eğitim alınabilecek en iyi ülkedir. Gelin İtalya’da eğitim alabileceğiniz bölümleri daha yakından inceleyelim. Bu yazımızda İtalya’da okuyabileceğiniz bölümler i İngilizce ve İtalyanca olarak ayrı ayrı inceleyeceğiz. 

İtalya’da Eğitim Almanın Avantajları
Neden İtalya’da Eğitim Almalısınız?

İtalya’da eğitim alabileceğiniz tüm programlarla ilgili bilgi vermeden önce İtalya’da eğitim almanın avantajlarından bahsetmek gerekir. İtalya’da eğitim almak demek dünya çapında kendisini kanıtlamış bir eğitim geleneğinden geniş imkanlarla faydalanmak demektir. İtalya’da eğitim almanın belli başlı avantajları şunlardır:

 • İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Böylece Türkiye’de aynı dönemde üniversite eğitimine başlayan öğrencilere göre daha erken mezun olup hayata erken atılma şansı etmiş olursunuz. İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi aldığınızda da eğitim süresi 4 yıl olmuş olur ve herhangi bir yıl kaybı yaşamazsınız.
 • Türkiye’de okumak istediğiniz bölümü İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de sınav stresini yaşamadan İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almak mümkündür. İtalyanca eğitim almak için hazırlık eğitimi de alabilirsiniz.
 • İtalya’da okuduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma”ya sahip olursunuz. Böylece eğitiminiz sonrası iş bulmanız durumunda İtalya’da veya Avrupa’nın farklı bir ülkesinde herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan çalışma şansı elde edersiniz.
 • İtalya’da eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşüktür. Sosyal devlet anlayışı gereği aile gelirine göre belirlenen üniversite fiyatları 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.
  Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Bu süreç için ise ekibimizden profesyonel destek almanız size zaman ve nakit kazancı olarak geri dönecektir.
  Okul ücretlerinden indirim sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için izlemeniz gereken prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel destek için bize ulaşabilirsiniz.
 • İtalya’da okumak isteyen öğrenciler için geniş burs seçenekleri bulunmaktadır. Alacağınız burslar tüm yaşam maliyetlerinizi karşılamasa da eğitiminize önemli bir katkı sağlayacaktır. İtalya’da burslu eğitim imkanları için bize ulaşabilirsiniz.
 • İtalya, Avrupa’nın en eski üniversitesi Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Bunun yanında Padova Üniversitesi, Roma La Sapienza Üniversitesi, Siena Üniversitesi gibi kuruluşu yüzyıllar öncesine dayanan köklü eğitim kurumları da İtalya’da bulunmaktadır.
 • İtalya kültür ve konum olarak Türkiye’ye oldukça yakındır. İtalya’nın birçok şehrine 2 buçuk-3 saatlik uçuşla ulaşabilirsiniz. Ayrıca İtalyanlar oldukça sıcakkanlı insanlardır. Kültürel ve konum olarak yakınlık İtalya’daki yaşama çok kolay adapte olmanızı sağlayacaktır.  
 • İtalya’da tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz 300 ün üzerinde bölüm bulunmaktadır.
 • İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi alabilirsiniz. İtalyanca eğitimde bölüm seçenekleri ise İngilizce eğitime göre çok daha geniştir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Hangi Bölümler Okunmalı

İtalya’da okuyabileceğiniz bölümler çok geniştir. Ancak en çok tercih edilen ve eğitim kalitesinin yüksek olduğu bölümler tıp, mimarlık, mühendislik, gastronomi, moda tasarım gibi İtalya ile özdeşlemiş alanlardır.


İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İtalya’da 300’ün üzerinde İngilizce bölüm seçeneği bulunmaktadır. İtalya’nın tüm bölgelerindeki okullarda İngilizce eğitim verilmektedir. Ayrıca her bölgenin üne sahip olduğu alanla ilgili o bölgede yer alan üniversitelerde üst düzey eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Örneğin İtalya’nın moda merkezi Milano dünyanın en iyi moda okullarına sahiptir. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde birçok bölümde İngilizce eğitim almak mümkündür. İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler Roma, Milano, Torino, Venedik, Siena, Floransa, Napoli gibi büyük şehirlerde daha yaygın olsa da ülkenin diğer şehirlerinde de İngilizce eğitim veren üniversiteler mevcuttur.

İtalya’da Okuyabileceğiniz İngilizce Bölümler

İtalya’da okumak yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için son yıllarda oldukça önemli bir tercih haline gelmiştir. Bu tercihin önemli sebeplerinden biri de İtalya’nın sunmuş olduğu geniş eğitim seçeneğidir. İtalya’da okuyabileceğiniz tamamen İngilizce bölümler 300 ün üzerindedir. Bu geniş seçenek Türk öğrencileri köklü bir eğitim geleneğine sahip İtalya’ya yönelten önemli sebeplerden biridir.

İtalya’da Okunabilecek İngilizce Lisans Bölümleri

Türkiye’de lisans eğitiminde en çok tercih edilen bölümleri İtalya’da tamamen İngilizce olarak okumanız mümkündür. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. İtalya’da okuyabileceğiniz İngilizce lisans bölümleri şunlardır:

italyada-okuyabileceginiz-bolumler
italyada-okuyabileceginiz-bolumler

İtalya’da Okuyabileceğiniz İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

İtalya’da master eğitimi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Dünya sıralamalarında oldukça iyi seviyede olan İtalyan üniversitelerinde öğretim üyeleri de İtalya’nın en iyi üniversitelerinde veya dünyanın en iyi üniversitelerine sahip Amerika, İngiltere gibi ülkelerde eğitim almış bilim insanlarıdır. Bu sayede alacağınız eğitimin kalitesi de oldukça üst düzeydedir.

İtalya’da okuyabileceğiniz İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Mühendislik
 • Mimarlık
 • Siyasal Bilimler
 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • Ekonomi
 • Finans
 • Hukuk
 • İç Mimarlık
 • Moda Tasarım
 • Gastronomi
 • Psikoloji
 • Sosyoloji
 • Turizm İşletmeciliği
 • İletişim
 • Halkla İlişkiler
 • Linguistic (Dil Bilimleri)

İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Bölümler

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler genellikle İngilizce eğitim almayı tercih etseler de İtalya’da İtalyanca eğitim almak da mümkündür. Bu durumda seçenek çok daha geniştir.

İtalya’da İtalyanca Eğitim Şartları

İtalya’da İtalyanca eğitim almak için en temel şartlardan biri ileri düzeyde İtalyanca bilgisidir. Çünkü alacağınız eğitimde eğitim dili olan İtalyancayı da akademik seviyede bilmeniz şarttır. Üniversiteler genellikle B1/B2 seviyesinde İtalyanca bilgisi istemektedirler. Genel şartlar okuldan okula ve bölümden bölüme değişse de genel hatlarıyla şu şekildedir.

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak.
 • Üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmak.
 • Konsolosluk ve başvurulacak üniversitenin talep ettiği İtalyanca seviyesine sahip olmak

İtalya’da İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilere tavsiyemiz en az B2 düzeyinde İtalyanca dil bilginizi kanıtlayan CILS, CELI gibi sınavlardan belge edinmeleridir.

Bunun yanında İtalyan üniversitelerinin sunmuş olduğu İtalyanca hazırlık eğitiminden de faydalanabilirsiniz. İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşın.

İtalya’da İtalyanca Tıp Okumak

İtalya’da tıp eğitiminin tamamen İngilizce olarak alabileceğinizden daha önce bahsetmiştik. İngilizce eğitim daha çok tercih edilse de İtalya’da İtalyanca tıp eğitimi almak da mümkündür. Öğrenci kabulünde İtalyanca IMAT benzeri bir sınav yapılmaktadır. Sınav içeriğinde mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik konularından sorular bulunmaktadır. 

İtalya’da İtalyanca Mimarlık Okumak

İtalya’da İtalyanca mimarlık bölümü için sınavla öğrenci kabulü yapılmaktadır. Sınav içeriğinde genel kültür, mantık, sanat tarihi, fizik, matematik gibi konular bulunmaktadır. 

İtalya’da İtalyanca Mühendislik Okumak

İtalya’da İtalyanca mühendislik eğitimi alabilmek için bazı üniversiteler sınav düzenlemektedir. Bazı üniversiteler ise sınavsız öğrenci kabul edebilmektedirler. 

İtalya’da İtalyanca Diş Hekimliği Okumak

İtalya’da İtalyanca diş hekimliği eğitimi için yine sınavla öğrenci kabul edilmektedir. 

İtalya’da İtalyanca Hukuk Okumak

İtalya’da hukuk eğitimi 5 yıl sürmektedir. Eğitiminiz sonrası İtalya’da avukatlık yapabilmek için düzenlenen sınavı geçmeniz gerekmektedir. Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz de baronun belirlemiş olduğu fark derslerini vermelisiniz. Ayrıca eğitiminiz sonrası uluslararası firmalara hukuki danışmanlık da yapabilirsiniz. 

İtalya’da Hukuk Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için burayatıklayın.

İtalya’da İtalyanca Eczacılık Okumak

İtalya’da eczacılık eğitimini İtalyanca olarak almanız mümkündür. Eğitiminiz sonrası İtalya’da eczacılık yapabilir, eczacılığın akademik alanıyla ilgilenmek istiyorsanız da master eğitiminize devam edebilirsiniz. Ayrıca İtalya önemli ilaç firmalarına sahiptir. Bu firmalarda da çalışma imkanınız bulunmaktadır. 

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.

İtalya’da İtalyanca Psikoloji Okumak

İtalya’da İtalyanca olarak psikoloji eğitimi alabilmeniz mümkündür. Fakültelere girişte sınav yapılmaktadır. 

İtalya’da İngilizce Psikoloji Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın. 

italyada-gastronomi-egitimi

İtalya’da İtalyanca Gastronomi Okumak

İtalya’da İtalyanca gastronomi eğitimi bazı üniversiteler bünyesinde verilmektedir. Bu üniversitelere girişte 12 yıllık temel eğitimi almış olmanız gerekmektedir.
Ayrıca bir giriş sınavı yapılmaktadır. 

İtalya’da İngilizce Gastronomi Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.

italyada-moda-tasarım-egitimi

İtalya’da İtalyanca Moda Tasarım Eğitimi

İtalya’da moda tasarım eğitimini İtalyanca olarak alabilirsiniz. İtalya dünyaca ünlü birçok moda tasarım akademisine sahiptir. Ayrıca dünyanın her yerinden öğrenci kabul eden bu üniversitelerde İngilizce bölüm çeşitliliği de oldukça geniştir.

İtalya’da İngilizce Moda Tasarım Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.

İtalya’da Hazırlık Eğitimi 

İtalya’da üniversite eğitiminizi İtalyanca olarak almak isterseniz, hazırlık eğitimi alma imkanınız bulunmaktadır. Alacağınız 1 yıllık hazırlık eğitiminde istenilen seviyeye gelmeniz durumunda lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Dolayısıyla Türkiye’de sizinle aynı dönemde eğitime başlayan öğrencilerle aynı dönemde mezun olma şansınız bulunmaktadır.

İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İtalyan Lisesi Öğrencileri İçin İtalya’da Üniversite Eğitimi

Türkiye’de bulunan iki İtalyan lisesinden mezun öğrenciler Maturità diploması alma hakkına sahiptirler. Ayrıca bu öğrenciler aldıkları eğitim sonrasında İtalya’da İtalyanca üniversite eğitimi için gerekli dil seviyesi ve akademik seviyeye gelmiş olurlar. Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için iyi seviyede İtalyanca bilgilerinin olması İtalyan lisesi öğrencileri için önemli bir avantajdır. Ancak sınavlara hazırlık süreci de bir o kadar önemlidir. Bu süreçte sunmuş olduğumuz hazırlık ve diğer tüm bürokratik işlemler noktasında profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir