İtalya’da Burslu Okumak

İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülkedir. Her yıl binlerce Türk öğrenci tarafından yurtdışında üniversite eğitimi için tercih edilen İtalya, Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahiptir ve köklü bir eğitim geleneği bulunmaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ve velilerinin aklındaki sorulardan biri de İtalya’da burslu üniversite okumak la ilgilidir. 

İtalya’da Burslu Okumak Mümkün Mü?

İtalya’da, tüm uluslararası öğrenciler İtalyan öğrencilerle aynı burs ve eğitimle ilgili hizmetlerden faydalanırlar. Uluslararası öğrencilerin başvurabilecekleri ulusal ve bölgesel düzeyde devlet bursları bulunmaktadır. Ayrıca, bazı İtalyan üniversiteleri uluslararası öğrenciler için bünyelerinde çeşitli burs imkanları sunmaktadır.

İtalya’da Alacağım Burslar Yaşam Masraflarımı Karşılar Mı?

İtalya’da alacağınız burslar yaşam masraflarınızın tümünü karşılamaz. Ancak temel ihtiyaçlardan konaklama veya yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılar ve bütçenize destek sağlar.

İtalya’da yaşam masrafları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

italya-devlet-burslari
italyada-burslar

İtalya’da Burslar 

İtalya’da burslu üniversite okumak isteyen öğrencilerin başvurabilecekleri burslar şunlardır.

 1 – İtalya Devlet Bursları 

italyada-burslu-okumak
italyada-burslu-okumak

İtalya’da eğitim alan yabancı öğrenciler ve yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşları İtalya’da eğitim almaları durumunda bu burslardan yararlanabilmektedirler. Burslar şu programlar için sunulmaktadır:

  • Yüksek Lisans Programları (Laurea Magistrale 2 ° ciclo)
  • Sanat, Müzik ve Dans Kursları (AFAM)
  • Doktora Programları, Akademik Araştırma
  • İtalyan Dili ve Kültürü ile İlgili Kurslar

2 – Yetenek Bursları

İtalyan Dışişleri Bakanlığı ve İtalyan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen yetenek bursları, yetenekli ve başarılı uluslararası öğrencilerin başvurabilecekleri bir burs programıdır. Belirli bir kontenjana bağlı olarak verilen burslar akademik, sportif veya sanatsal bir alanda başarılar elde etmiş, yetenekli öğrencilere ortaklar ve ana kurumsal sponsorlar tarafından desteklenmektedir. 

3- Diğer Burslar

İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrenciler için sunulan birçok burs programı bulunmaktadır. İtalya’da burslu üniversite eğitimi almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibinden destek alabilirsiniz.

DSU Bursu

DSU bursu İtalyanca “Diritto allo Studio Universitario” olarak bilinir ve ilk harflerinin kısaltması şeklinde isimlendirilmiş burstur. Bu burs programı İtalyan hükümeti tarafından İtalya’da eğitim alacak yabancı öğrenciler için sunulmaktadır. Burstan İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler faydalanabilirler. Ekip üyelerimiz gibi İtalya’da yüksek lisans yapanlar ın çokça duyduğu bir burstur. 🙂

Burs nakdi yardım, yeme-içme ile ilgili yardımlar, konaklama indirimi gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Burs genellikle yılda iki taksit halinde verilmektedir. İlk taksit eğitime başlanılan akademik yılın Aralık-Ocak ayı gibi diğer taksit ise belirlenen kredi tamamlandıktan sonra verilmektedir. Bazı okullarda ise ilk yılın sonunda belirlenen krediyi tamamlama şartına bağlı olarak öğrenciler burs alabilmektedirler.

DSU Bursu Şartları

DSU burslarından faydalanabilmek için;

  • Aile gelirinizin yıllık 23.000 Euro’dan daha az olması
  • Öğrenci veya aile üyelerinden birininin İtalyan vatandaşı olmaması
  • Sonraki yıllarda burstan yararlanmaya devam etmek için belirlenen kredide ders vermek

gerekir.

DSU Bursu Ne Kadar?

DSU bursu miktarı yıllık 1188-5139 Euro arasında değişmektedir. DSU bursu yıllık giderinizin bir kısmını karşılayacak düzeyde olsa da öğrencilerimiz için İtalya’da eğitimlerini finanse etmede burs çıkmayacakmış gibi hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.

DSU Bursu Nasıl Alınır?

DSU bursundan faydalanabilmek isteyen öğrenciler için her bölge ve okulda farklı başvuru tarihleri belirlenmiştir. Genellikle her yıl Haziran-Temmuz aylarında başvuru süreçleri başlar. Bazı okullar başvuruları daha erken başlatıp erken bitirmektedir.

Başvurularda öğrencilerden aile gelirlerini gösteren ISEE (l’Indicatore della Situazione Economica Equivalente) belgeleri şeklinde isimlendirilen belgeler talep edilir. Bu belgeleri hazırlarken titizlikle hareket edilmelidir. Okulların talep ettikleri belgeden fazlasını hazırlamak sizi büyük bir tercüme masrafı altına sokabilir. Bu yüzden tam olarak hangi evrakların hazırlanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Başvurudan sonra genellikle Eylül ayında burs almaya hak kazanan öğrenciler açıklanır.

Burs başvuruları noktasında öğrencilerimize gerekli evrakların toparlanması, tercüme edilmesi, başvuruların yapılması ve takibi gibi tüm süreçlerde destek sunmaktayız. Hassas bir süreç olan burs başvurularında birçok öğrenci sayfalarca evrakı tercüme ettirmekte ve masrafı doğal olarak oldukça yüksek olmaktadır. İtalya’da Okumak-EGE ABROAD ekibi olarak İtalya’da eğitim tecrübemizden yola çıkarak sadece gerekli evrakları talep ederek fazla tercüme ve noter ücretinden öğrencilerimizi kurtarmış oluyoruz.

DSU Bursu Veren Bazı Üniversiteler

Polimi DSU Bursu

Birçok araştırma kuruluşuna göre İtalya’nın en iyi üniversitesi üniversitesi olarak gösterilen Politecnico Di Milano, bilinen ismiyle Polimi DSU bursu seçeneğine sahiptir. Üniversite bünyesinde eğitim almaya hak kazanan ve eğitimlerine devam eden öğrenciler için burs başvuruları Temmuz-Ağustos ayı gibi yapılmaktadır. Siz de Polimi DSU bursundan faydalanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

DSU Toscana Bursu

DSU bursu farklı bölge ve şehirlerde farklı isimlendirmelere sahiptir. Toscana bölgesi üniversitelerinden kabul alan öğrencilerin faydalanabilecekleri burs DSU Toscana bursu olarak isimlendirilmektedir. Bu şehirlerdeki üniversitelerden kabulünü aldığımız öğrencilerimiz için de burs başvuruları noktasında destek sunmaktayız. Size de DSU Toscana bursu başvuruları için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Burs Miktarı

İtalya’da eğitim alan öğrenciler yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alabilirler. Burs alabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür ve üniversiteden üniversiteye değişen farklı başvuru tarihleri bulunmaktadır. Burs başvuruları hassas bir süreç olduğu için bu konuda profesyonel destek almanızı tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca bursun yanında okul ücretlerinden indirim sağlamak da mümkündür.

İtalya, uluslararası öğrenciler için düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleriyle yurtdışında eğitim için harika bir lokasyondur!

İtalya’da Burslu Okuma Şartları

İtalya’da burslar için birtakım kriterler bulunmaktadır. İtalya’da burslu eğitim almak isteyen öğrencilerimize akademik seviyelerini gösteren ortalama, dil belgesi gibi konulara önem vermelerini tavsiye ediyoruz.

İşlemlerini yaptığımız öğrencilerimizin %90’ının İtalya’da burslu eğitim imkanlarından faydalanmalarına yardımcı olduk. Siz de İtalya’da burslu üniversite eğitimi almak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Burslu Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here