İtalya’da Burslu Okumak

İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleştiği bir ülkedir. Her yıl binlerce Türk öğrenci tarafından yurtdışında üniversite eğitimi için tercih edilen İtalya, Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahiptir ve köklü bir eğitim geleneği bulunmaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ve velilerinin aklındaki sorulardan biri de İtalya’da burslu üniversite okumak la ilgilidir. 

İtalya’da Burslu Okumak Mümkün Mü?

İtalya’da, tüm uluslararası öğrenciler İtalyan öğrencilerle aynı burs ve eğitimle ilgili hizmetlerden faydalanırlar. Uluslararası öğrencilerin başvurabilecekleri ulusal ve bölgesel düzeyde devlet bursları bulunmaktadır. Ayrıca, bazı İtalyan üniversiteleri uluslararası öğrenciler için bünyelerinde çeşitli burs imkanları sunmaktadır.

İtalya’da Alacağım Burslar Yaşam Masraflarımı Karşılar Mı?

İtalya’da alacağınız burslar yaşam masraflarınızın tümünü karşılamaz. Ancak temel ihtiyaçlardan konaklama veya yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılar ve size maddi destek sağlar.

İtalya’da yaşam masrafları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

italya-devlet-burslari
italyada-burslar

İtalya’da Burslu Okumak İçin Tüm Burslar 

İtalya’da burslu üniversite okumak isteyen öğrencilerin başvurabilecekleri burslar şunlardır.

 1- İtalya Devlet Bursları – İtalya’da Burslu Okumak

italyada-burslu-egitim
italyada-burslu-egitim

İtalya’da eğitim alan yabancı öğrenciler ve yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşları İtalya’da eğitim almaları durumunda bu burslardan yararlanabilmektedirler. Burslar şu programlar için sunulmaktadır:

  • Yüksek Lisans Programları (Laurea Magistrale 2 ° ciclo)
  • Sanat, Müzik ve Dans Kursları (AFAM)
  • Doktora Programları, Akademik Araştırma
  • İtalyan Dili ve Kültürü ile İlgili Kurslar

Burs içeriğinde öğrenim ücretleri, sağlık sigortası ve aylık ödenekler bulunmaktadır. Burslara üç, altı veya dokuz aylık başvuruda bulunmak mümkündür.

2- “Invest Your Talent in Italy” Bursları

İtalyan Dışişleri Bakanlığı ve İtalyan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen “Invest Your Talent in Italy” programı, Azerbaycan, Kolombiya, Mısır, Etiyopya, Gana, Hindistan, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika, Türkiye, Tunus ve Vietnam gibi ülkelerden yetenekli ve başarılı öğrencilerin başvurabilecekleri bir burs programıdır. “Invest Your Talent in Italy” bursu prestijli İtalyan üniversitelerinde mühendislik ve ileri teknolojiler, mimarlık, tasarım, ekonomi ve yönetim alanlarında İngilizce yüksek lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrencilere becerilerini geliştirme ve uzmanlaşma fırsatı sunmaktadır. Belirli bir kontenjana bağlı olarak verilen burslar akademik, sportif veya sanatsal bir alanda başarılar elde etmiş, yetenekli öğrencilere ortaklar ve ana kurumsal sponsorlar tarafından desteklenmektedir.

3-EDISU Piemonte Bursları – İtalya’da Burslu Okumak

İtalyan, AB üyesi ülkelerin vatandaşı veya AB üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere tam zamanlı lisans, yüksek lisans, veya doktora eğitimi alan öğrenciler EDISU burslarına başvurabilir. Burs miktarı koşullara bağlı olarak değişmektedir.

4-Bologna Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Bursları

Bologna Üniversitesi’nde First Cycle (Lisans), Second Cycle (Master) programlarına kaydolan uluslararası öğrencilere birtakım eğitim bursları sunulmaktadır. Burs bir akademik yıl için verilir ve 11.059 Euroya kadardır. Ayrıca burstan yararlanan öğrenciler üniversite eğitim ücretinden de muaf tutulmaktadırlar.

5-Pavia Üniversitesi Uluslararası Burs Programı

Pavia Üniversitesi (UNIPV), gelişmekte olan ülkelerle uluslararası işbirliğini teşvik etmek için, bu ülkelerden seçkin öğrencilere üniversite bünyesinde İngilizce yüksek lisans programlarında eğitim alan öğrenciler için burslar sunmaktadır. Burslar yıllık 8,000 Euro tutarındadır.

6-Bocconi Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Bursları

Bocconi Üniversitesi belirlenen lisans ve yüksek lisans programlarına kayıtlı olan uluslararası öğrencilere aile gelirine bağlı olarak burslar sunmaktadır. Burslar, lisans programları için yılda 12.000 Euro, master programları için ise yıllık 13.000 Euro’ya kadar eğitim ücretinden indirim sağlamaktadır.

7-Politecnico de Milano Uluslararası Öğrenci Bursları

Politecnico di Milano, bünyesinde bir yüksek lisans programına kabul edilen yetenekli uluslararası öğrencilere birçok burs imkanı sunmaktadır. Burs alan öğrenciler eğitim ücreti olarak sadece 200 Euroluk bir ücret ödemektedirler. Yıllık 5.000 Euro nakdi yardım yanında ayrıca öğrenim ücretinden feragat hakkı da verilebilmektedir.

8-Politecnico Di Torino Uluslararası Öğrenci Bursları

Politecnico di Torino, Mühendislik ve Mimarlık gibi alanlarda eğitim alacak öğrencilere çeşitli burs seçenekleri sunmaktadır.

9-Padova Üniversitesi Bursları

Padova Üniversitesi, akademik geçmişi başarılı, iyi ortalamaya sahip İtalyan ve uluslararası düşük gelirli öğrencileri finanse etmek için bölgesel burs imkanı sunmaktadır. Burs, kısmen nakdi yardım kısmen de yemek ve konaklama bursu gibi hizmetler sunmaktadır.

10-Çeşitli Bölgesel Burslar

Yukarıda sayılan burslar yanında İtalya’da burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler için bölgesel hükümetlerin sunduğu burslar da bulunmaktadır. Yıllık 5200 Euroya kadar olan burslar ilk yıl aile gelirine göre verilmektedir. Bursun devam etmesi için ise her okul bölümün belirlemiş olduğu kredide ders vermek gerekmektedir.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Burslu Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here