İtalya'daki Üniversiteler

Torino Üniversitesi

Torino Üniversitesi Tarihi

Torino Üniversitesi 1404 yılında Papa I. Benedict tarafından kurulan İtalya’nın en eski ve köklü üniversitelerinden biridir. Üniversite yaklaşık 70.000 öğrenciye sahiptir ve bunun çoğunluğu kadın öğrencilerden oluşmaktadır. Bu durum tarihsel temelleri göz önünde bulundurulduğunda demokratik yapısını destekler niteliktedir. Torino Üniversitesi 55 bölüm ve 13 fakülte bünyesinde eğitim vermektedir.

19. yüzyıl İtalyan pozitivizminin önemli merkezlerinden biri olan üniversite, 20. yüzyıl İtalyan anti-faşizminin de önemli merkezlerinden biriydi. Torino şehri ise İtalya’nın kuzey batısında yer alır ve ülkenin önemli sanayi ve turizm merkezlerinden biridir.

20. yüzyılın önde gelen isimlerinin çoğu, Antonio Gramsci ve Piero Gobetti, Palmiro Togliatti, Massimo Bontempelli, Norberto Bobbio ve Cesare Pavese gibi İtalyan siyasi, sosyal ve kültürel yaşamında etkili olan isimlerin eğitim geçmişinde Torino Üniversitesi bulunmaktadır. Ayrıca Nobel Tıp Ödülü sahipleri Salvatore Luria, Renato Dulbecco ve Rita Levi Montalcini Torino Üniversitesi mezunudur. Yine mezunları arasında iki İtalya Cumhurbaşkanı Luigi Einaudi ve Giuseppe Saragat bulunmaktadır.

Torino Üniversitesi Nerede?

Università di Torino ismini aldığı Torino şehrinde bulunmaktadır. Torino, Alp’lerin eteğinde yer alır. “Alplerin başkenti” de denilen şehir Piyemonte bölgesinin başkentidir. İtalya’nın en zengin şehirlerinden biri olan Torino, birçok otomobil fabrikasına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebepten dolayı “İtalya’nın otomotiv başkenti” olarak da anılır.

Ekonomik büyüklük olarak İtalya’nın en büyük 3., nüfus olarak ise en büyük 4. şehridir. Sanayi şehri olmasına rağmen tarihi ve doğal dokusuna sahip çıkılmıştır ve birçok doğal ve tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

torino-universitesi
torino-universitesi Campus Luigi Einaudi

Torino Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Torino’dan mezun ünlü kişiler arasında;

Ayrıca Nobel Tıp Ödülü sahipleri Salvatore Luria, Rita Levi Montalcini ve Renato Dulbecco’nun Torino Üniversitesi mezunu olması, üniversitenin tıp alanında verdiği eğitimin kalitesini gözler önüne sermektedir.

Torino Şehrinde Öğrenci Hayatı

Torino şehri ekonomik olarak İtalya’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Ayrıca uluslararası öğrenci hareketliliğinin yüksek olmasından dolayı öğrenciler için birçok sosyal faaliyet bulunmaktadır. Konum olarak Fransa’ya ve İtalya’nın diğer şehirlerine yakın olmasından dolayı eğitim alırken gezebileceğiniz bir şehirdir.

Özellikle kış turizmi için İtalya’nın en iyi şehri olan Torino, Ulusal Sinema Müzesi, Torino Kraliyet Sarayı, Otomobil Müzesi gibi birçok müze ve tarihi mekana da sahiptir.

Torino’da Üniversite Eğitimi

Torino, İtalya’daki en prestijli akademik direklere sahiptir: Università degli Studi di Torino, 70.000 öğrenciye (ve 600 yıllık bir tarihe) sahiptir. Censis istatistiklerine göre, Politecnico Di Torino İtalya’daki en iyi mühendislik üniversitelerinden biridir. 2008’de Torino moda, iletişim, grafik ve tasarım ürünleri konusunda uzmanlaşmış IAAD ve IED gibi eğitim kurumları sayesinde Dünya Tasarım Başkenti oldu. Yine Torino’da yer alan Accademia Albertina ve Conservatorio Giuseppe Verdi, müzik ve sanat eğitimi için en üst düzey üniversitelerdendir. Ayrıca, dünyanın en eski işletme okulu olan ESCP de Torino’da bulunmaktadır. Torino’da, Gastronomi Bilimler Üniversitesi Pollenzo’da (CN), ünlü Langhe Piemontesi’nin kalbinde yer almaktadır.

Detaylı bilgi için “Torino’da Üniversite Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Dünya Sıralamaları 

University of Turin World Rankings;

  • CWUR verilerine göre dünyanın en iyi 208. üniversitesi
  • Shanghai Ranking verilerine göre ise dünyanın iyi 300 üniversitesi arasındadır.
  • Times Higher Education verilerine göre ise dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır.
  • Times Higher Education 2019 verilerine göre tıp eğitimi alanında dünyanın en iyi 250 okulu arasındadır. 

Torino Üniversitesi sadece İtalya’da değil, dünya çapında da büyük bir üne sahiptir.
Her yıl birçok ranking kuruluşu tarafından İtalya’nın ve Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

Torino Üniversitesi Bölümleri

torino-universitesi

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en önemli tercih merkezlerinden biri de Torino Üniversitesi tıp fakültesidir. İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olması ve tıp alanında gelişmiş imkanlara sahip olması nedeniyle her yıl az sayıda öğrenci Torino Üniversitesi tıp fakültesinde eğitim alma şansını elde edebilmektedir.

Tıp Fakültesi’nde eğitim almak isteyen öğrenciler ön başvuru yapıp, sonrasında tercihlerini yaparlar daha sonra da her yıl eylül ayında gerçekleşen IMAT sınavına girerek okula yerleşebilirler.

Bu süreçte IMAT sınavına hazırlık önem arz etmektedir.

Üniversite bünyesinde İngilizce tıp eğitimi 2017 yılından beri verilmektedir. Kampüste üniversiteye bağlı San Luigi Gonzaga Hastanesi bulunmaktadır. İtalya’da Tıp Eğitimlerinin hastane bünyesinde verilmesinden dolayı pratik ve teorik eğitimin bir arada bulunduğu önemli okullar mevcuttur. İtalyanca ve İngilizce tıp eğitimi aynı kampüste verilmektedir. Bu sayede İtalyan ve uluslararası öğrencilerin etkileşimde olmaları amaçlanmaktadır.

Okulun kontenjanları , geçen yılki puan ortalamaları gibi konularla ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Torino Üniversitesi Başvuruları SON TARİHİ: 30 Nisan 2021 ‘dir.

2022 dönemi için başvuru işlemlerini bizimle yapabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Torino Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir. Senelik 550-3.000 Euro arasında değişmektedir. Okul ücretlerinde indirim sağlamak mümkündür.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Torino Üniversitesi Hukuk Fakültesi

University of Turin, İtalya’nın en iyi hukuk fakültelerinden birine sahiptir. Bu alanda eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için de çeşitli program seçeneklerine sahiptir. Siz de Torino Üniversitesi hukuk fakültesinde eğitim alan öğrencilerimizden biri olmak ve bu alanda sunmuş olduğumuz hizmetlerden faydalanmak için uzman ekibimize danışabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Başvuruları

Torino Üniversitesi başvuruları genellikle Nisan ayı sonuna kadar sürmektedir. 2020-2021 akademik yılı için başvurular 30 Nisan tarihinde sona ermiştir. Siz de İtalya’nın en köklü üniversitelerinden Torino Üniversitesi’nde eğitim alan öğrencilerimizden biri olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Torino Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim alan öğrencilerimiz konaklama için genellikle yurtları tercih etmektedirler. Torino şehrinde bulunan farklı yurtlar öğrencilere hizmet sunmaktadır.

Torino’da yurt ücretleri aylık 200-400 Euro arasındadır.

Torino’da oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Euro’dan, çift kişilik odalar için ise 250 Euro’dan başlamaktadır.

Torino’da daire kiraları ise aylık 600 Euro’dan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Burs İmkanları

University of Turin uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır. Öğrenciler İtalyan hükümetinin sunduğu burslardan ve üniversitenin uluslararası öğrenciler için sunduğu burslardan faydalanabilirler.

Burslar yıllık 2000-5200 Euro arasında değişmektedir.

Siz de Torino Üniversitesi’nde burslu eğitim fırsatlarından yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Università di Torino yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir ve aile gelirine göre belirlenir.

İtalyan üniversiteleri yıllık eğitim ücretlerinin düşük olmasıyla ünlüdür. İtalya’da yerleşmiş olan sosyal devlet anlayışı sayesinde İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Ancak düşük eğitim ücretlerinden faydalanabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür vardır. Konuyla ilgili profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

University of Turin Türk öğrenciler tarafından sunmuş olduğu İngilizce lisans ve yüksek lisans programları için tercih edilmektedir. Sunduğu birçok İngilizce eğitim program seçeneğiyle Università di Torino Türk öğrenciler için yıl geçtikçe daha da fazla cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da master yapmak isteyen öğrenciler için İngilizce program seçeneği oldukça geniştir. Türk öğrenciler İtalya’da alanlarıyla ilgili spesifik yüksek lisans programlarında eğitim alıp alanlarında uzmanlaşma şansı elde etmektedirler. University of Turin Türk öğrenciler tarafından özellikle işletme ekonomi, hukuk ve biyoloji gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Torino Üniversitesi erasmus eğitimi İtalya’da erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan Erasmus eğitimi için Torino şehri ve University of Turin harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Torino Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Bazı bölümler için sınav şartı bulunmaktadır. Bazı bölümler için ise öğrencilerin sınavsız üniversite eğitimi alma şansı vardır. İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi fırsatları için bizimle iletişime geçin!


İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Torino üniversitesinde uluslararası hukuk okumak için sadece ielts sınavına girmek yeterlimi yoksa ayrı bir sınav istiyormu bide skype mülakatı gibi şeyler oluyormu

    1. Merhaba Gizem Hanım, okul haricinde skype mülakatı yapmaktadır. Dil belgeniz var ise detaylı bilgi almak için web sitemiz iletişim sayfasındaki formu doldurmanızı eğitim danışmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ederiz:)

  2. Merhaba torino universitesinde tip kazandim fakat turkiyede 9 eylul universitesinde de tip kazandim 9 eylulde tukce egitim aliyorum. Terchimi yapmak icin yardimci olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir