Padova Üniversitesi Tarihi

Padova Üniversitesi 1222’de İtalya’nın Padova şehrinde kurulmuştur. Avrupa  üniversiteleri arasında en eskilerinden biri olmasının yanı sıra, İtalya’nın da en eski ikinci üniversitesidir. 2015 yılı itibariyle  62.577 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır.

Bugün Padova Üniversitesi İtalya ve Avrupa’daki en önde gelen üniversitelerden birisidir. Bünyesinde 49 uzmanlık okulu, 43 araştırma merkezi bulunmaktadır. University of Padua ‘da eğitim 8 fakülte ve 32 bölümde verilmektedir.

Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Okulları, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk, Mühendislik, Tıp, Psikoloji, Sosyal Bilimler, Kültürel Miras fakültelerinden oluşan Padova birçok merkez, araştırma kuruluşu ve bilim ve teknoloji merkezini bünyesinde barındırmaktadır. Arazisi aynı zamanda bir üniversite hastanesine, bir müzeye ve kütüphanelere ev sahipliği yapmaktadır.

Yaklaşık 60.000 öğrenci – 40.000 lisans ve 20.000 lisansüstü – üniversite bünyesinde eğitim almaktadır. Üniversitenin orta çağ binalarını 20.000’den fazla profesör ve araştırma personeli paylaşırken, Padova’nın uzun süredir devam eden akademik yenilik geleneğinin devamını sağlamak için tüm güçleriyle çalışmaktadırlar.

Üniversite, Coimbra Grubu olarak bilinen tarihi bir üniversiteler arası araştırma ağının parçasıdır. Bu ağın parçası olan diğer kurumlar arasında Oxford, Cambridge, Heidelberg, Salamanca, Jena, Leuven ve Leiden üniversiteleri bulunmaktadır.

Padova Üniversitesi Nerede?

Padova Üniversitesi, İtalya’nın Veneto bölgesinde bulunan ve ismini aldığı Padova şehrinde bulunan bir İtalyan üniversitesidir. Padova, Kuzey Doğu İtalya’da yer almaktadır ve aynı adı taşıyan ilin başkentidir. Veneto bölgesinde merkezi bir konumdadır. Şehrin bir tarafında Venedik diğer tarafında ise Vicenza ve Verona şehirleri yer almaktadır.

padova-sehri

Padova Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Padova Üniversitesi’ne yolu düşmüş bazı ünlüler..

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Padova Şehrinde Öğrenci Hayatı

Bir İtalyan şehri olarak Padova’da bol miktarda tarihi kilise ve katedral bulunmaktadır. Şehre yeni gelenler doğrudan Basilica di Sant’Antonio – Basilica del Santo ve Scrovegni Katedrali’yle karşılaşacaklardır.

Kentin botanik bahçesi olan Orto Botanico di Padova dünyanın en eski botanik bahçesidir. Chiesa degli Eremitani ve Opere di strada di Kenny Random gibi müzeler kentin tarihinin yanı sıra günümüz sanat ruhunu da yansıtmaktadır.

Padova’da öğrencilik tecrübesi İtalya’nın diğer büyük şehirlerine yakınlığı ve sakin yaşamıyla oldukça iyi bir tecrübedir. En dikkat çekici yerlerden biri, İtalya’nın en büyük meydanı olan ve Moskova’nın Kızıl Meydan’ından sonra Avrupa’nın en büyüğü olduğu düşünülen Prato della Valle meydanıdır.

Öğrenciler turistik yerler dışında Padova’da popüler olan rugby, futbol, ​​ata binme, basketbol, ​​bisiklet ve kürek çekme gibi sporlar için sağlanan imkanlardan faydalanabilirler.

padova-universitesi

Padova’da Üniversite Eğitimi

Padova İtalya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olan Padova Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Küçük bir şehir olan Padova şehri İtalya’nın dünyaya kazandırdığı birçok bilim adamı ve sanatçıya ev sahipliği yapan ve ilham veren bir şehirdir. Bu ev sahipliğinde elbette üniversitesinin payı oldukça büyüktür. 1222 yılından beri aktif eğitim veren Padova Üniversitesi İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Özellikle lisans alanında İngilizce psikoloji eğitimi sunması ve geniş master program seçeneğiyle Türk öğrenciler için de çokça tercih edilen bir üniversitedir.

Padova Üniversitesi Dünya Sıralamaları

 • QS 2020 verilerine göre dünyanın en iyi 236. üniversitesi,
 • Times Higher Education verilerine göre dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında
 • Shanghai (ARWU) verilerine göre ise dünyanı  en iyi 300 üniversitesi arasındadır.

Padova Üniversitesi İngilizce Lisans Bölümleri

Padova Üniversitesi İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Business administration
 • Economics and finance
 • Entrepreneurship and Innovation
 • European and Global Studies
 • Human rights and multi-level governance
 • Environmental engineering
 • ICT for Internet and multimedia
 • Mathematical Engineering
 • Local development
 • Forest science
 • Italian food and wine
 • Sustainable agriculture
 • Medical biotechnologies
 • Pharmaceutical biotechnologies
 • Cognitive neuroscience and clinical neuropsychology
 • Astrophysics and Cosmology
 • Data science
 • Molecular Biology
 • Physics
 • Physics of Data

Padova Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim alan öğrenciler konaklama için genellikle yurtları tercih etmektedirler. Padova’da öğrenci sayısı fazla olduğu için her öğrenciye yurt imkanı bulunamayabilmektedir. Bu durumda öğrenciler oda ve daire kiralama yoluna gitmektedirler.

Padova’da yurt ücretleri aylık 250-400 Euro arasındadır.

Padova’da oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Eurodan, çift kişilik odalar için ise 250 Eurodan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Burs İmkanları

University of Padua uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır. Öğrenciler İtalyan hükümetinin sunduğu burslardan ve Padova Üniversitesi’nin uluslararası öğrenciler için sunduğu burslardan faydalanabilirler.

İtalyan hükümet bursları yıllık 2000-5200 Euro arasında değişmektedir ve aile gelirine göre verilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nde Eğitim Ücretleri 

Padova Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 500-2.600 Euro arasında değişmektedir ve aile gelirine göre belirlenir.

İtalyan üniversiteleri yıllık eğitim ücretlerinin düşük olmasıyla ünlüdür. İtalya’da yerleşmiş olan sosyal devlet anlayışı sayesinde İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Ancak bunun için sunmanız gereken bazı evraklar ve izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak bize ulaşabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

University of Padua İtalya’da İngilizce lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için oldukça geniş seçenekler sunar. Türk öğrenciler üniversitesi genellikle tıp, psikoloji  eğitimleri için tercih etmektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Padova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Fakülte yıllardır italyanca tıp eğitimi vermekteydi, 2019-2020 sezonunda ise ilk defa ingilizce tıp eğitimine başlıyor. IMAT sınavı ile öğrenci alımını yapmakta olan uni padova tıp fakülteleri sıralamasında Avrupa’da ilk 100 üniversite arasında yer almaktadır.

Padova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Padova Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir. Senelik 550 ila 2600 euro arasında değişmektedir ver okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

padova-universitesi-tip

Padova Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Università di Padova İngilizce yüksek lisans alanında İtalya’nın en geniş program sunan üniversitelerinden biridir. İşletme ekonomi alanından birçok mühendislik dalına, dil ve tarih çalışmalarına kadar birçok programı tamamen İngilizce olarak okumak mümkündür. Üniversite Türk öğrenciler tarafından daha çok mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler eğitimi için tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Padova Üniversitesi erasmus eğitimi İtalya’da erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan Erasmus eğitimi için Padova şehri ve Padova Üniversitesi harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Padova Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bunları lisans ve yüksek lisans eğitiminde gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Padova Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Lisans Eğitimi)

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir ve bölümler sınavla öğrenci kabulü yapmaktadır. Padova Üniversitesi’nde lisans eğitimi için gerekenler şartlar şunlardır:

 • Padova Üniversitesi bünyesinde Tıp  lisans eğitimi alabilmek IMAT sınavına girip üniversite için belirlenen kontenjana girmek gerekmektedir.
 • Psikoloji bölümünde eğitim alabilmek için ise SAT skoru olan öğrenciler önceliklidir. SAT skoru bulunmayan öğrenciler ise Skype mülakatına girmek zorundadır.
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavında her iki oturumdan da barajı aşmış olmak.

Padova Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Yüksek Lisans – Master Eğitimi)

Padova Üniversitesi’nde master yapmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Türkiye’den ilgili bölümden mezun olmak
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Padova Üniversitesi master eğitiminde diploma mezuniyet ortalaması olarak herhangi bir alt sınır koymamıştır. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde etkili olmaktadır.

İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Padova Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here