İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da eğitim denildiğinde akla ilk olarak İtalya’da lisans eğitimi yani üniversite okumak gelmektedir. İtalya her yıl dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi çekmektedir. Köklü bir eğitim geçmişinin yanı sıra çok geniş olanaklara sahip modern üniversiteleriyle de dikkat çekmektedir. İtalya, batı medeniyetine sunduğu sayısız katkının yanında son yıllarda Avrupa yüksek öğreniminde araştırma ve geliştirme alanında da çok önemli katkılar sunmaktadır. Avrupa’nın ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nin ismiyle anılan ve ortak bir yükseköğrenim sistemi kurmayı ve işbirliğini artırmayı amaçlayan Bologna Süreci bunun sadece küçük bir örneğidir.   

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi ?

Daha önce Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi yazımızda da bahsettiğimiz gibi
İtalya, dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kuruluşundan bu yana İtalyan eğitim sistemi devamlı büyüme ve gelişme içinde olmuştur. Sunduğu geniş fırsatlar sayesinde her yıl binlerce öğrenci Avrupa medeniyetinin temellerinin atıldığı İtalya’yı seçmektedir.

Bugün İtalya, birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’daki üniversitelerin çoğu dünyanın önde gelen üniversite kalite araştırma kuruluşlarına göre ilk 200’de, ilk 500’de veya alanlarına göre ilk 100’de kendilerine yer bulmaktadır. İtalya, son zamanlarda yapılan yüksek öğretim reformunda da önemli bir rol oynamıştır.

Bu reform “Bologna Süreci” olarak bilinir. İtalya, Avrupa Yüksek Eğitim Reformunun kurucusu dört ülkeden biridir. Bugün Bologna Süreci tüm Avrupa ve yakın coğrafyalarda uygulanmaktadır.

Sadece eğitimiyle değil aynı zamanda heyecan verici şehirleri, harika manzaraları, her şehirde yüzlerce aktivitesi ve tarihi dokusuyla İtalya, eğitim ve yaşam için mükemmel bir seçimdir.

italyada-lisans-egitimi

İtalya’da Eğitim Dili

İtalya’da lisans eğitim dili genel olarak İtalyancadır.

Bunun yanında 200 ün üzerinde tamamen İngilizce eğitim veren bölüm seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da okumak için öğrenciler genellik mühendislik, mimarlık, tıp, psikoloji, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler, moda tasarım, gastronomi gibi bölümleri tercih etmektedirler.

İtalya’da Lisans Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.

Avrupa Kredi Transfer Sistemine (AKTS) göre her dönem ortalama olarak 30 kredilik ders alınmalıdır. Buna göre 3 yıllık lisans eğitimi için toplam kredi 180 AKTS’dir. 180 AKTS tamamlandığında ve eğitim planında bulunan staj, lisans tamamlama tezi gibi zorunluluklar yerine getirildiğinde öğrenci mezun olmaktadır. İtalya’dan mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu diplomayla tüm Avrupa’da ve dünyada çalışma şansı elde etmiş olursunuz. Bundan sonraki süreçte İtalya’da yüksek lisans eğitiminize devam edebilir veya iş bulma durumunda oturum izninizi çalışma iznine çevirebilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Lisans Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da üniversite okumak istiyorum ama nasıl? sorusuna verebileceğimiz cevap bu sürecin başvuru kabulü, konsolosluk işlemleri, İtalya’daki işlemler gibi birçok konuyu içerdiği için uzun soluklu bir süreç olacağıdır. İtalya’da okumak istediğiniz akademik yılın bir yıl öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

İtalya’da bazı bölümler sınavla bazı bölümler Skype mülakatı gibi yöntemlerle, bazı bölümler ise sınavsız olarak başvuruda sunduğunuz belgeler üzerinden yeterliliğinizi ölçerek kabul vermektedirler.

İtalya’da sınavla kabul veren bölümler tıp, mimarlık, mühendislik, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümlerdir. Bu bölümler için IMAT, TOLC, TIL gibi spesifik sınavlar düzenlenmektedir. Sınav içerikleri Türkiye’deki müfredata göre farklılık arz ettiği için sınava hazırlık sürecinde destek almak oldukça önemlidir. 

Sınavsız kabul veren bölümler için ise dil yeterliliğiniz, akademik motivasyonunuz, akademik başarılarınız gibi kriterler söz konusudur.

Her bölüm için farklı değerlendirme kriterleri olduğu için profesyonel bir destek almak önem arz etmektedir. Bu konuda İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahip bir firmadan destek almanızı tavsiye etmekteyiz.

italyada-nasil-okunur

İtalya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Giderleri

İtalya’da devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri 156 ila 2300 Euro arasındadır.

Devlet üniversitelerinde okul harç ücretleri genel olarak aile geliri dikkate alınarak belirlenmektedir.
Özel üniversiteler ise daha çok moda ve tasarım, dizayn, işletme, tıp, gastronomi ve sanat eğitimi gibi spesifik alanlarda eğitim vermektedirler.


Özel üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri ise 5000 Eurodan başlayıp 25000 Euro ya kadardır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Bunun yanında İtalyan hükümetinin bursları ve bazı üniversitelerin başarı ve yetenek bursları da bulunmaktadır. Bu seçenekler de İtalya’da eğitim hayatınızı finanse etmede önemli bir destek sunmaktadır.   

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da bir öğrencinin aylık harcaması tüm giderler dahil 600-900 Euro arasındadır. Eğitim süresi olan 10 ay üzerinde bir hesaplama yapıldığında İtalya’da bir yıllık yaşam maliyeti 6000-9000 Euro arasındadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-yasam-giderleri

İtalya’da Lisans Eğitimi Almanın Avantajları

İtalya’da lisans eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

İtalya’da lisans eğitimi aldığınızda tüm Avrupa’da ve dünyada geçerli sayılan “mavi diploma”ya sahip olursunuz. Mavi diplomayla Avrupa’da dünyanın farklı ülkelerinde iş bulmanız durumunda Türkiyeden mezun olmuş birine göre bürokratik süreçlerle uğraşmadan çok daha rahat bir şekilde çalışma ve oturum izni alabilirsiniz.

Türkiye’de çalışmak isterseniz İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından tanınacaktır. YÖK yurtdışında eğitim alan öğrencilerin diploma denkliği için eğitim alınan üniversitelerin belirlediği kuruluşların sıralamasına göre dünyada ilk 1000’de olması şartını koymaktadır. İtalya’daki üniversit¨eler ise ilk 500’de kendisine yer edinmiştir. İtalya’dan mezun olan bir öğrenci Türkiye’de herhangi bir denklik problemi yaşamamaktadır. 

İtalya’da Üniversite Eğitiminde – 3  Yıl Avantajı

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bu da sizinle aynı zamanda üniversiteye başlayan Türkiye’deki yaşıtlarınıza göre daha erken mezun olmanız demektir. Mezuniyet sonrasında İtalya’da iş bulmanız durumunda çalışmaya başlayabilir veya alanınızda daha da uzmanlaşmak için yüksek lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. Her iki ihtimalde de hayata daha erken atılmış olacaksınız. Bu süreçte de eğitim giderlerinizi finanse edebilirsiniz. Yani yaşıtlarınıza göre hem ekonomi hem de tecrübe ve akademik yeterlilik anlamında çok daha avantajlı konumda olacaksınız.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri İtalya’da

İtalya’da lisans eğitimi almak demek dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak demektir. İtalya, dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesidir. İtalyan üniversitelerinde eğitim almak demek dünya kalitesinde bir eğitim almak demektir. 

İtalya her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’da İngilizce lisans eğitimi aldığınızda dünyanın çok farklı ülkeleri ve kültürlerinden arkadaşlar edineceksiniz. Bu da size dünya çapında network ve dünya vatandaşlığı bilinci sağlayacaktır.

İtalya’da lisans eğitimi veren 200’ün üzerinde bölüm bulunmaktadır. Bu da Türkiye’de ve dünyada popüler olan bölümlerin yanı sıra değişen dünya koşulları ve gelişen alanlarda da eğitim alma avantajı demektir. İtalya’nın köklü ve dünya koşullarına uyum sağlayan eğitimi sayesinde gelecekte popüler olacak alanlarda eğitim alma şansı elde edeceksiniz.

İtalyanca Öğrenme Avantajı

İtalya’da lisans eğitimi aldığınızda akademik düzeyde İngilizcenin yanında iyi seviyede İtalyanca da öğrenmiş olacaksınız. Bu da CV nizde önemli bir artı olarak iş hayatında size büyük bir katkı sunacaktır.

Türkiye İtalya’yla oldukça iyi ekonomik ve kültürel ilişkilere sahiptir. İtalya, Avrupa’da Almanya’dan sonra en geniş ticaret hacmine sahip olduğumuz 2. ülkedir. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren 1000’in üzerinde İtalyan firması bulunmaktadır. İtalya’da lisans eğitimi aldığınızda İtalyanca, İngilizce ve Türkçe bilginizle bu ekonomik ilişki ağında aranan, kalifiye bir çalışan olacaksınız.

italya-ve-turkiye


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Lisans Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here