İtalya'da Okumak

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya her yıl dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi çekmektedir. Köklü bir eğitim geçmişinin yanı sıra geniş olanaklara sahip modern üniversiteleriyle de dikkat çekmektedir. İtalya, batı medeniyetine sunduğu sayısız katkının yanında son yıllarda Avrupa yüksek öğrenimine araştırma ve geliştirme alanında da çok önemli katkılar sunmaktadır. Avrupa’nın ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nin ismiyle anılan ve ortak bir yükseköğrenim sistemi kurmayı ve işbirliğini artırmayı amaçlayan Bologna Süreci bunun sadece küçük bir örneğidir.   

İtalya’da lisans eğitimi ile ilgili detaylı bilgi yazımızda!

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi ?

Daha önce İtalya’da Üniversite Eğitimi da bahsettiğimiz gibi İtalya, dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kuruluşundan bu yana İtalyan eğitim sistemi devamlı büyüme ve gelişme içinde olmuştur. Sunduğu geniş fırsatlar sayesinde her yıl binlerce öğrenci, Avrupa medeniyetinin temellerinin atıldığı İtalya’yı seçmektedir.

Uluslarası öğrenciler için ise düşük eğitim ücretleri ve burs imkanlarıyla, İtalya Avrupa’da hem hesaplı hem de kaliteli bir eğitimin adresi olmaya devam ediyor. Sunmuş olduğu bu imkanlardan dolayı her yıl daha fazla uluslararası öğrenci İtalya’da eğitimi tercih etmektedir.

Bugün İtalya, birçok prestijli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’daki üniversitelerin çoğu dünyanın önde gelen üniversite kalite araştırma kuruluşlarına göre ilk 200’de, ilk 500’de veya alanlarına göre ilk 100’de kendilerine yer bulmaktadır. QS 2024 verilerine göre dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 41 İtalyan üniversitesi bulunmaktadır. Bu alanda İtalya, Avrupa’nın ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkesidir.

İtalya, son zamanlarda yapılan yüksek öğretim reformunda da önemli bir rol oynamıştır. Bu reform “Bologna Süreci” olarak bilinir. İtalya, Avrupa Yüksek Eğitim Reformunun kurucusu dört ülkesinden biridir. Bugün Bologna Süreci tüm Avrupa ve yakın coğrafyalarda uygulanmaktadır.

Sadece eğitimiyle değil aynı zamanda heyecan verici şehirleri, harika manzaraları, her şehirde yüzlerce sanatsal aktivitesi ve tarihi dokusuyla İtalya, eğitim ve yaşam için mükemmel bir seçimdir. Kültür ve iklimin yakınlığından dolayı öğrencilerin Avrupa’da eğitim ve yaşam için en hızlı adapte oldukları ülke İtalya’dır.

italyada-lisans-egitimi
italyada-lisans-egitimi

İtalya’da Eğitim Dili

Lisans eğitim dili ülkenin resmi dili olan İtalyancadır.

Bunun yanında 300’ün üzerinde tamamen İngilizce eğitim veren bölüm seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da okumak için öğrenciler genellikle

gibi bölümleri tercih etmektedirler.

İtalya’da Eğitim alabileceğiniz bölümleri öğrenmek için buraya tıklayın.

İtalya’da Lisans Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

İtalyan eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.

Avrupa Kredi Transfer Sistemine (AKTS) göre her dönem ortalama 30 kredilik ders alınmalıdır. Buna göre 3 yıllık lisans eğitimi için toplam kredi 180 AKTS’dir. 180 AKTS tamamlandığında ve eğitim planında bulunan staj, lisans tamamlama tezi gibi zorunluluklar yerine getirildiğinde öğrenci mezun olmaktadır.

İtalya’da Nasıl Lisans Eğitimi Alabilirsiniz?

Başvuru süreci, birçok konuyu içerdiği için uzun soluklu bir süreç olacaktır. İtalya’da eğitime başlamak istediğiniz akademik yılın öncesinde Aralık ayında başlayan başvuru süreçlerini takip etmeniz ve kabulünüzü almanız gerekmektedir. Sonrasında konsolosluk ve İtalya’daki resmi işlemler gibi uzun ve yorucu bir süreç sizi beklemektedir.

İtalya’da eğitim için bazı bölümler sınavla, bazı bölümler online mülakatla, bazı bölümler ise sınavsız olarak kabul vermektedirler.

İtalya’da sınavla kabul veren bölümler tıp, mimarlık, mühendislik, diş hekimliği, eczacılık gibi sayısal bölümlerdir. Bu bölümler için IMAT, TOLC, TIL gibi spesifik sınavlar düzenlenmektedir. Sınav içerikleri Türkiye’deki müfredata fen bilimleri ve matematik gibi alanlarda benzerlik gösterse de mantık, genel kültür, okuduğunu anlama gibi Türk eğitim müfredatında az yer alan ve sınavlarda soru gelmeyen alanlar da bulunmaktadır. Bu farklılıktan dolayı sınava hazırlık sürecinde destek almak oldukça önemlidir. Ancak hazırlık süreci sadece kurslar ile değil sıkı bir takip ve gelişim sürecini takip edecek profesyonel bir yaklaşımla mümkündür. İtalya’da Okumak-EduScala ekibi olarak öğrencilerimizin tüm hazırlık sürecini takip etmekteyiz. Her geçen yıl artan sayıda başvurular beraberinde rekabeti de getirmektedir. Bu rekabete öğrencileri en iyi şekilde hazırlamak için en uygun kaynakların seçimi, çalışma programı oluşturulması ve takibi, öğrenciye özel bir süreç yürütülmesi oldukça önemlidir. 

Sınavsız kabul veren bölümler için ise dil yeterliliğiniz, akademik motivasyonunuz, akademik başarılarınız gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Bu bölümler için ise iyi bir başvuru dosyasının hazırlanması, en uygun seçeneklerin sunulması ve başvuru sürecinin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Her bölüm için farklı değerlendirme kriterleri olduğu için profesyonel bir destek almak size bölüm seçeneklerinin değerlendirilmesi ve İtalya’nın sunmuş olduğu imkanlardan faydalanma noktasında oldukça yardımcı olacaktır. Bu konuda İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahip “EduScala – İtalya’da Okumak” ekibinden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

italyada-lisans-egitimi

İtalya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Giderleri

İtalya’da devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri 500 ila 3.000 Euro arasındadır. 

Devlet üniversitelerinde okul harç ücretleri genel olarak aile geliri dikkate alınarak belirlenmektedir. Okul ücretlerinden indirim sağlayabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize danışabilirsiniz. 

Özel üniversiteler ise daha çok moda ve tasarım, dizayn, işletme, tıp, gastronomi ve sanat eğitimi gibi spesifik alanlarda eğitim vermektedirler.

Özel üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri ise 5000 Eurodan başlayıp 25000 Euro ya kadar yükselebilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Bunun yanında İtalyan hükümetinin bursları ve bazı üniversitelerin başarı ve yetenek bursları da bulunmaktadır. Bu seçenekler de İtalya’da eğitim hayatınızı finanse etmede önemli bir destek sunmaktadır.   

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da bir öğrencinin aylık harcaması tüm giderler dahil 600-800 Euro arasındadır. Eğitim süresi olan 10 ay üzerinde bir hesaplama yapıldığında ve eğitim ücretleri dahil edildiğinde İtalya’da bir yıllık yaşam maliyeti 7.000-9.000 Euro arasında olmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-yasam-giderleri

İtalya’da Burslu Lisans Eğitimi

Düşük eğitim ücretleriyle ünlü İtalya’da burslu lisans eğitimi almak mümkün! İtalya’da eğitim alırken yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alabilirsiniz. Bu miktar tüm yaşam giderlerinizi karşılamasa da bütçenize önemli bir katkı sağlayacaktır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için burslar ve İtalya’nın sunmuş olduğu diğer imkanlarla ilgili destek sunmaktayız. Hem İtalya’da hem de Türkiye’de bulunan ekip arkadaşlarımızın koordineli çalışması ile tüm işlemleri profesyonel ve etkili bir şekilde yürütmekteyiz.

Siz de İtalya’da burslu eğitim fırsatlarından faydalanmak için EduScala – İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz. 

İtalya’da Lisans Eğitimi Almanın Avantajları

İtalya’da lisans eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

İtalya’dan mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu diplomayla tüm Avrupa’da ve dünyada çalışma şansı elde etmiş olursunuz. Bundan sonraki süreçte İtalya’da yüksek lisans eğitiminize devam edebilir veya iş bulma durumunda oturum izninizi çalışma iznine çevirebilirsiniz. İş imkanları diğer ülkelere göre daha kısıtlı olsa da bir alanda yetkinliğiniz bulunuyor ve İtalyanca konuşabiliyor iseniz iş bulma ihtimaliniz yüksek olacaktır. İtalya’da okurken çalışmakla ilgili sorularınıza bu yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Türkiye’de çalışmak isterseniz İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından tanınacaktır. YÖK yurtdışında eğitim alan öğrencilerin diploma denkliği için eğitim alınan üniversitelerin belirlediği kuruluşların sıralamasına göre dünyada ilk 1000’de olması şartını koymaktadır. İtalya’daki üniversitelerin birçoğu ise ilk 500’de kendisine yer edinmiştir. İtalya’dan mezun olan bir öğrenci Türkiye’de herhangi bir denklik problemi yaşamamaktadır. 

İtalya’da Üniversite Eğitiminde – 3  Yıl Avantajı

Lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bu da sizinle aynı zamanda üniversiteye başlayan Türkiye’deki yaşıtlarınıza göre daha erken mezun olmanız demektir. Mezuniyet sonrasında İtalya’da iş bulmanız durumunda çalışmaya başlayabilir veya alanınızda uzmanlaşmak için yüksek lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. Her iki ihtimalde de hayata daha erken atılmış olacaksınız. Bu süreçte de eğitim giderlerinizi finanse edebilirsiniz. Yani yaşıtlarınıza göre hem ekonomi hem de tecrübe ve akademik yeterlilik anlamında çok daha avantajlı konumda olacaksınız. Ayrıca iki dili ileri seviyede konuşma yetkinliği kazanabilirsiniz. Bu da sizi hem dünya vatandaşlığı hem de çağa ayak uyduran yetkin bir birey haline getirecektir.

Ayrıca İtalya’da İtalyanca hazırlık eğitimi aldığınızda da Türkiye’ye göre herhangi bir yıl kaybınız olmayacaktır. Öğreneceğiniz ileri düzey İtalyanca’yla ise İtalya’da çalışma ve yaşama şansı elde edebilirsiniz.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri İtalya’da

İtalya, dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesidir. İtalyan üniversitelerinde eğitim almak demek dünya kalitesinde bir eğitim almak demektir. 

İtalya her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’da İngilizce lisans eğitimi aldığınızda dünyanın çok farklı ülkeleri ve kültürlerinden arkadaşlar edineceksiniz. Bu da size dünya çapında network ve dünya vatandaşlığı bilinci sağlayacaktır.

İtalya’da lisans eğitimi veren birçok bölüm bulunmaktadır. Bu da Türkiye’de ve dünyada popüler olan bölümlerin yanı sıra değişen dünya koşulları ve gelişen alanlarda da eğitim alma avantajı demektir. İtalya’nın köklü ve dünya koşullarına uyum sağlayan eğitimi sayesinde gelecekte popüler olacak alanlarda eğitim alma şansı elde edeceksiniz.

İtalyanca Öğrenme Avantajı

İtalya’da lisans eğitimi aldığınızda akademik düzeyde İngilizcenin yanında iyi seviyede İtalyanca da öğrenmiş olacaksınız. Bu da CV nizde önemli bir artı olarak iş hayatında size önemli bir katkı sunacaktır.

Türkiye İtalya’yla oldukça iyi ekonomik ve kültürel ilişkilere sahiptir. İtalya, Almanya’dan sonra en geniş ticaret hacmine sahip olduğumuz 2. Avrupa ülkesidir. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren 1000’in üzerinde İtalyan firması bulunmaktadır. İtalya’da lisans eğitimi aldığınızda İtalyanca, İngilizce ve Türkçe bilginizle bu ekonomik ilişki ağında aranan, kalifiye bir çalışan olacaksınız.

İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce eğitim veren birçok üniversite bulunmaktadır. Eğitim almak istediğiniz bölümlere göre o alanda uzmanlaşmış üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Örneğin işletme-ekonomi eğitimi denildiğinde Bocconi Üniversitesi, mimarlık eğitimi denildiğinde Politecnico Di Milano gibi üniversiteler akla gelmektedir. Ancak bölüm ve üniversite seçeneğiniz çok daha geniştir.

İtalya’da Üniversite Okuyanlar

İtalya’da üniversite eğitimi ve yaşam tecrübesine sahip bir ekip olarak bu tecrübeleri işk ağızdan dinlemenin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu anlamda bizden destek alan öğrencilerimizle yaptığımız röportajlarla bu tecrübeyi aktarmayı amaçlamaktayız. İtalya’da üniversite okuyan öğrencilerimizle yaptığımız röportajlara buradan ulaşabilirsiniz.

italya-ve-turkiye

İtalya’da Lisans Eğitimi ile İlgili Merak Edilenler

İtalya’da Okul Fiyatları  Nedir?

Eğitim ücretleri devlet üniversitelerinde yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.

Özel üniversitelerde ise 7.000 – 25.000 Euro arasındadır.

Devlet üniversitelerinde eğitim ücretlerinden indirim alma şansınız bulunmaktadır. Ancak bununla ilgili olarak izlemeniz gereken bir süreç bulunmaktadır. Özel okullar ise yetenekli ve alanlarında yetkinlik kazanmış öğrencilere çeşitli burs imkanları sunmaktadırlar. Okul ücretleri ve başvurudan İtalya’da eğitiminize hazır olana kadarki tüm süreçte sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetleriyle ilgili bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Lisans Tamamlama Eğitimi Alabilir Miyim?

Üniversite sistemi ülkemizde göre farklılık arz etmektedir. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ön lisans mezunları için lisans tamamlama programları bulunmamaktadır.

İtalya’da Nasıl Eğitim Alabilirim? Gerekli Şartlar Nelerdir?

İtalya’da üniversite eğitimi ile ilgili lisans, yüksek lisans, sertifika ve uzmanlık programları düzeyinde birbirinden farklı kabul şartları bulunmaktadır. Öncelikle eğitim almak istediğiniz alana karar vermeli ve gerekli şartlar, en uygun başvuru için bize ulaşmalısınız. 🙂

Genel şartlar olarak tıp, mimarlık, mühendislik, eczacılık gibi bölümlerde giriş sınavı yapılmaktadır. Diğer bölümler için ise Skype mülakatı veya başvuru dosyasın üzerinden değerlendirmeyle sınavsız kabul seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca B2 seviyesinde dil belgesi talep edilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde ise genellikle B2 seviyesinde dil belgesi ve ilgili alanda lisans diploması şartı bulunmaktadır. Sertifika ve uzmanlık programlarında ise daha farklı kabul şartları bulunmaktadır.


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Lisans Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve nolu telefonumuzu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir