İtalya’da Oturma İzni (Permesso Di Soggiorno)

Üç aydan daha uzun süre İtalya’da kalmak isteyen ve AB üyesi olmayan herhangi bir ülkenin vatandaşı, uzun süreli bir İtalyan vizesinin yanı sıra İtalyan Oturma İzni (Permesso di Soggiorno) için de başvurmalıdır. Orada bulunma sebebiniz ne olursa olsun (çalışma, kısa ve uzun süreli eğitim, araştırma gibi) İtalya için oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Permesso di Soggiorno “kalmak için izin” anlamına gelir, çünkü İtalya’da uzun süre kalması için elde etmeniz gereken belgedir. Oturma izni kartı elektroniktir ve üzerinde dijital olarak saklanan ve kişisel bilgilerinizi içeren bir mikroçip ve manyetik şerit (bir kredi kartına benzer) bulunur.

italyada-oturum-izni

İtalya’da Oturma İznine Kimler Başvurabilir?

Teknik olarak, İtalya’ya giriş koşullarını yerine getiren herhangi biri, İtalya’da oturum izni başvurusunda bulunabilir. AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız, kendi ülkenizde İtalya’ya giriş yapmanıza izin veren uzun süreli İtalya vizesi için de başvurmanız gerekir.

Uzun süreli vizeye ihtiyacınız var, çünkü İtalyan oturma izni sadece İtalya’da olduğunuzda geçerli olabilir.

Ancak, turizm amaçlı olarak İtalya’daysanız (İtalya’da kısa süreli vize veya muafsanız vizesiz), İtalyan ikamet başvurusunda bulunamazsınız. Permesso di Soggiorno başvurusu yapabilmeniz için öncelikle İtalya’da uzun süreli bulunacağınıza dair vize almanız gerekmektedir. Bununla ilgili süre 3 aydır. Yani 3 ay ve üzeri İtalya’da kalmanız durumunda oturma iznine başvurmanız gerekir. 

İtalya’da Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya’ya ulaştığınızda oturma izni başvurusunu resmi başvuru merkezlerine yapmanız gerekmektedir. 

İtalya’da Oturma İzni İle İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Oturum izni başvurunuzu İtalya’da girdikten sonra en geç 8 gün içinde yapmanız gerekmektedir. 
  • Başvuru için gerekli belgeleri Türkiye’deyken hazırlamaya gayret edin.
  • Belgelerinizi teslim ettikten sonra size verilen tarihleri mutlaka not edin ve o tarihlerde işlemlerinizi yapmaya çalışın.
  • Başvurduğunuz noktadaki işlem yoğunluğuna göre verilen tarihler uzun zaman sonrasına olabilir. Bu durumlarda yine verilen tarihe riayet edin. 
  • Başvurudan sonra size verilen randevu evraklarını saklayın. 

Oturum Başvuru süreci ve prosedürler ile alakalı destek almak için bize ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Oturma İzni (Permesso di Soggiorno) ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here