İtalya'da Okumak

İtalya’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da eğitim ücretleri yıllık 500-3.000 euro arasında değişmektedir.

İtalya’da eğitim fiyatları genellikle Batı Avrupa ve Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelere göre daha düşüktür. İtalya’daki yükseköğretim kurumlarının eğitim ücretleri değişiklik göstermektedir. İtalya, özellikle düşük üniversite fiyatları bulunan devlet üniversitelerinin makul ve kaliteli bir eğitim sunmasıyla ünlüdür. İtalya’da devlet üniversiteleri eğitim ücretleri özel üniversitelere göre daha düşüktür. Bununla birlikte eğitim kalitesi tüm yükseköğretim kurumlarında oldukça iyi seviyededir.

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak için gereken genel şartlar şunlardır:

  • B2 seviyesinde dil belgesi
  • Sınavla öğrenci kabul eden üniversitelerin sınavlarında belirlenen kontenjana girmek
  • Yüksek lisans eğitimi için ilgili bölümden lisans diploması

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-universite-ucretleri
İtalya’da Üniversite Ücretleri

İtalya’da Devlet Üniversiteleri Eğitim Ücretleri

İtalya’da üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesidir. Özel üniversiteler moda tasarım, gastronomi, işletme ekonomi gibi spesifik alanlarda eğitim vermektedirler. İtalya’da devlet üniversitelerinin dünya sıralamaları da oldukça iyi seviyededir.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 30 civarında İtalyan üniversitesi bulunmaktadır.

Bunun yanında gelişmiş sosyal devlet anlayışıyla İtalya, üniversite eğitimi alan öğrenciler için birçok fırsat sunmaktadır. İtalya’da eğitim için ortalama öğrenim ücretleri, üniversiteye ve eğitim programına bağlı olarak yıllık 500-3.000 Euro arasındadır. Bunun yanında öğrenciler İtalyan hükümetinin, üniversitelerin ve üniversiteler ve bazı kuruluşların iş birliği içerisinde verdikleri çeşitli yetenek burslarından da yararlanabilmektedirler.

Öğrencilerimiz için İtalya’da üniversite eğitim ücretlerinden indirim sağlamaktayız.
Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

italya-da-universite-ucretleri
İtalya’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da Özel Üniversitelerin Eğitim Fiyatları

Eğitim ücretleri senelik 5.000 ila 25.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da özel üniversiteler genellikle moda tasarım, gastronomi, dizayn ve tasarım, işletme, ekonomi gibi alanlarda lisans düzeyinde eğitim vermektedirler.

İtalya’da NABA, IED, Domus Academy gibi moda, tasarım, iç mimarlık alanlarında dünyaca ünlü enstitülerin yanında Bocconi gibi işletme ekonomi eğitiminde dünyanın en iyi 10 okulundan biri olarak gösterilen özel üniversiteler de bulunmaktadır ve bu alanlarda dünya standartlarında bir eğitim alabilirsiniz. İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren bazı özel üniversiteler de bulunmaktadır ve bu üniversiteler IMAT benzeri kendi sınavlarını yapmaktadırlar.

İtalya’daki özel üniversitelerin fiyatları devlet üniversitelerine göre daha yüksektir.
Yine bu üniversiteler başarılı öğrenciler için çeşitli burs imkanları sunmaktadırlar.

italyada-burslu-egitim
İtalya’da Eğitim Ücretleri Ve Burs İmkanları

İtalya’da Burslu Eğitim İmkanı

İtalya’da eğitim gören öğrencilerin başvurabilecekleri birçok burs seçeneği bulunmaktadır. 

İtalya’da yıllık 2000-5200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alma imkanınız bulunmaktadır. İtalya’da burslu eğitim seçeneklerinden faydalanmak için İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

İtalya’da verilen burslar temel birtakım ihtiyaçlarınızı karşılasa da tüm yaşam masraflarınızı karşılayacak düzeyde değildir. O yüzden İtalya’da üniversite eğitimi için bütçe planlamanızı yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Eğitim” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da 1 Öğrencinin Senelik Masrafı

Bir öğrencinin İtalya’da 1 yıllık yaşam maliyeti tüm masraflar dahil 6000-9000 Euro arasındadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da İngilizce Eğitim Ücretleri

İtalya, İngilizce eğitim programlarında birçok seçeneğe sahiptir. 300’ün üzerinde tamamen İngilizce eğitim alabileceğiniz bölüm bulunmaktadır. İtalya’da İngilizce eğitim ücretleri devlet üniversitelerinde yıllık 500-3.000 Euro arasında değişirken özel üniversitelerde bu ücret 5.000-25.000 Euro arasındadır.

İtalya’da üniversite fiyatları diğer Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika, Kanada, Avustralya gibi yüksek kaliteli eğitim sunan ülkelere göre oldukça cazip seviyelerdedir. Eğitim kalitesi, maliyeti göz önünde bulundurulduğunda ise İtalya, saydığımız ülkelere göre bir adım öne çıkmaktadır.


İlgili Makaleler

8 Yorum

    1. Merhaba Yiğit, iletişim sayfamızdaki formu doldurabilirsen eğitim danışmanlarımız sana en kısa sürede yanıt vereceklerdir:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir