İtalya’da Eğitim Ücretleri

İtalya’da eğitim ücretleri yıllık 500-2300 euro arasında değişmektedir.

İtalya’da eğitim fiyatları genellikle Batı Avrupa ve Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelere göre daha düşüktür. İtalya’daki yükseköğretim kurumlarını eğitim ücretleri değişiklik göstermektedir. İtalya, özellikle düşük eğitim fiyatı bulunan devlet üniversitelerinin makul bir maliyetle mükemmel bir üniversite eğitimi sunmasıyla ünlüdür. İtalya’da devlet üniversiteleri eğitim fiyatları özel üniversitelere göre daha düşüktür. Bununla birlikte eğitim kalitesi tüm yükseköğretim kurumlarında oldukça iyi seviyededir.

 

italyada-universite-ucretleri
İtalya’da Üniversite Ücretleri

Üniversite ücreti belirlenirken öğrencilerin aile geliri baz alınır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen öğrenciler için ISEE hesaplaması yapılırken Türkiye’den gelen öğrencilerin aile gelirlerini beyan edici bazı evraklar sunmaları gerekmektedir.
Türk öğrenciler İtalya’da genellikle 1000 Euro civarında eğitim ücreti ödemektedirler.

İtalya’da Devlet Üniversiteleri Eğitim Ücretleri

İtalya’da üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesidir. Özel üniversiteler moda tasarım, gastronomi, işletme ekonomi gibi spesifik alanlarda eğitim vermektedirler. İtalya’da devlet üniversitelerinin dünya sıralamaları da oldukça iyi seviyededir.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 30 civarında İtalyan üniversitesi bulunmaktadır.

Bunun yanında gelişmiş sosyal devlet anlayışıyla İtalya, üniversite eğitimi alan İtalyan ve uluslararası öğrenciler için birçok fırsat sunmaktadır. İtalya’da eğitim fiyatları aile gelirine göre belirlenmektedir. İtalya’da eğitim için ortalama öğrenim ücretleri, üniversiteye ve eğitim programına bağlı olarak yıllık 500-2300 Euro arasındadır. Türk öğrenciler için İtalya’da yıllık eğitim ücretleri 1000 Euro civarındadır. Bunun yanında öğrenciler İtalyan hükümetinin ve üniversitelerin, üniversiteler ve bazı kuruluşların iş birliği içerisinde verdikleri çeşitli yetenek burslarından da yararlanabilmektedirler.

italya-da-universite-ucretleri
italya-da-universite-ucretleri

İtalya’da Özel Üniversitelerin Eğitim Fiyatları

Eğitim ücretleri senelik 5.000 ila 25.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da özel üniversiteler genellikle moda tasarım, gastronomi, dizayn ve tasarım, işletme, ekonomi gibi alanlarda lisans düzeyinde eğitim vermektedirler.

İtalya’da NABA, IED, Domus Academy gibi moda tasarım, iç mimarlık alanlarında dünyaca ünlü enstitülerin yanında Bocconi gibi işletme ekonomi eğitiminde dünyanın en iyi 10 okulundan biri olarak gösterilen bir üniversiteler de bulunmaktadır. İtalya’da tıp eğitimi veren bazı özel üniversiteler de bulunmaktadır. Bu üniversiteler IMAT benzeri kendi sınavlarını yapmaktadırlar.

İtalya’daki özel üniversitelerin eğitim ücretleri devlet üniversitelerine göre daha pahalıdır.
Yine bu üniversiteler başarılı öğrenciler için çeşitli burs imkanları sunmaktadırlar.

italyada-burslu-egitim
İtalya’da Eğitim Ücretleri Ve Burs İmkanları

İtalya’da Burslu Eğitim İmkanı

İtalya’da eğitim gören öğrencilerin başvurabilecekleri birçok burs bulunmaktadır. Burslar okul ücretinden indirim, nakit yardım gibi konuları kapsar. Öğrencilerin en çok başvurduğu burs İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burslardır. Bunun yanında üniversitelerin sunmuş olduğu burslar ve çeşitli yetenek bursları bulunmaktadır.

İtalya’da yıllık 2000-5200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alma imkanınız bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Eğitim” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da 1 Öğrencinin Senelik Masrafı

Bir öğrencinin İtalya’da 1 yıllık yaşam maliyeti ve tüm masraflar dahil 6000-9000 Euro arasındadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Burslar için belli kriterler söz konusudur. Bu kriterleri karşılayan öğrenciler burslara başvuru yapabilir ve sunmuş olduğu imkanlardan faydalanabilir. İtalya’da burslar genellikle ilk yıl aile gelirine göre verilir ve sonraki yıllarda bursun devam etmesi için öğrencilerden belli kredide ders verilmesi istenir. İstenilen kredide ders veremeyen öğrencilerin bursları kesilir.

Bunun yanında İtalya’da bölgeler hatta okullar arasında bile bu kriterlerin farklılık gösterdiğini belirtmekte fayda var. Bazı okullar bursun ilk taksidini verip daha sonraki taksitlerini ders başarısına göre vermekte ise de bazı okullar burs kriteri olarak öğrencilerden ilk yılın sonunda belirledikleri kredi sayısınca ders vermelerini istemektedir.

İtalya’da verilen burslar temel birtakım ihtiyaçlarınızı karşılasa da tüm yaşam masraflarınızı karşılayacak düzeyde değildir. O yüzden İtalya’da üniversite eğitimi için bütçenizi gözden geçirirken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da eğitim fiyatları diğer Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika, Kanada, Avustralya gibi yüksek kaliteli eğitim sunan ülkelere göre oldukça cazip seviyelerdedir. Eğitim kalitesi ve maliyeti göz önünde bulundurulduğunda ise İtalya, saydığımız ülkelere göre bir adım öne çıkmaktadır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Eğitim Ücretleri ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here