İtalya’da Mimarlık Okumak

Dünya mimarlık tarihinde birçok akımın doğduğu ülke olan İtalya mimarlık eğitimiyle de dikkat çeken bir ülkedir. İtalya’da mimarlık okumak için gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. İtalya’da mimarlık okumak istiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre!

italyada-mimarlık-egitimi
italyada-mimarlık-egitimi

Neden İtalya’da Mimarlık Eğitimi?

İtalya’da mimarlık okumak demek her gün farklı bir yapı karşısında büyülenmek demektir. Mimarlık sanatının ve bilim dalının derinliklerine indikçe, İtalya’da mimarlık eğitimi almanın mimarlık kariyerinizde bir dönüm noktası olduğunu göreceksiniz. İtalya’nın her şehrinde gördüğünüz her biri ayrı birer ders niteliğindeki tarihi yapılara çok daha farklı bir pencereden bakmaya başlayacaksınız.

İtalya’da mimarlık okumak için birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden sizler için derlediklerimiz şunlar:

 • İtalya’da mimarlık eğitimi sonunda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu sayede tüm Avrupa ve dünyada geçerli bir diplomanız olur ve iş bulma olanaklarınız artar.
 • İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’deki öğrencilere göre daha erken dönemde mezun olursunuz. Bu da hayata bir yıl erken atılmak demektir.
 • İtalya’da mimarlık eğitimi veren üniversitelerin sıralamaları oldukça iyi seviyededir. Özellikle Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino Avrupa’nın en iyi 10 teknik okulu arasındadır.
 • İtalya’da devlet üniversitelerinin eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça makuldür. Verilen eğitimin kalitesi ve maliyeti göz önünde bulundurulduğunda İtalya’da eğitim almanın oldukça avantajlı olduğu görülmektedir.
 • İtalya’dan alacağınız diplomalar YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu sayede Türkiye’de herhangi bir sene kaybı yaşamadan mesleğinizi icra edebilirsiniz.
 • İtalya ve Türkiye’nin ticari ilişkilerinde mimari ve inşaat önemli bir yer tutmaktadır.
 • İtalya’da eğitim aldığınızda iyi seviyede İngilizcenin yanında İtalyanca öğrenme şansınız da bulunmaktadır.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da Mimarlık Okumak (Lisans Eğitimi )

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir ve tamamen İngilizce eğitim almak mümkündür. Bunun için her yıl Eylül ayında düzenlenen bir sınava girmeniz gerekmektedir.  

İtalya’da Mimarlık Fakülteleri Giriş Sınavı

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için giriş sınavı bulunmaktadır. Her yıl Eylül ayında İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından düzenlenen sınav . Sınava İtalya’da tercih edilen üniversitede girilmektedir.
Sınav 60 sorudan oluşmaktadır 100 dakika sürmektedir.

Sınavda soru gelen alanlar ağırlıklı olarak Türk öğrencilerin aşina olmadığı alanlardır. Bu yüzden hazırlık sürecinde kurs ve resmi işlemler için profesyonel bir destek almak oldukça önemlidir.

Mimarlık sınavı içeriği ile ilgili detaylı bilgi, sınava özel sunduğumuz hazırlık kaynakları, deneme sınavları ve hazırlık programları için bizimle iletişime geçiniz.

2019 Mimarlık Lisans Sınavı :5 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
2020 Mimarlık Lisans Sınavı tarihi belli olduğunda sizlere bildireceğiz. Sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın 🙂 
italyada-mimarlik-okumak
italyada-mimarlik-okumak

İtalya’da Mimarlık Eğitim Ücretleri

Devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.

İşlemlerini yaptığımız öğrencilerimiz için okul ücretlerinden indirim sağlamaktayız.

 

Devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.
Özel okullarda yıllık üniversite fiyatları ise 7.000 ila 25.000 Euro arasında değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Eğitiminde Burslar

İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler aynı zamanda burs alma imkanına da sahiptirler. İtalya’da burslu mimarlık eğitimi için bizimle iletişime geçiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Nasıl Mimarlık Okuyabilirsiniz?  

İtalya’da mimarlık eğitimi almak için gerekenler lisans ve yüksek lisans eğitimi için farklıdır. İtalya’da mimarlık lisans eğitimi almak için gerekenler şunlardır:

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi başarıyla tamamlamış olmak.
 • Türkiye’deki üniversite sınavından her iki oturumda da barajı geçmiş olmak.
 • İtalya’da düzenlenen sınavda puan sıralamasına göre üniversiteler için belirlenen kontenjana girmek.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan en az B2 düzeyinde belge sahibi olmak.
 • İtalya’da İtalyanca mimarlık okumak isteyen adaylar için ise Türkiye’deki İtalyan konsolosluğunun belirlemiş olduğu İtalyanca seviyesinde olmak

  İtalya’da mimarlık okuma şartları bunlardır.

  Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Mimarlık Master Eğitimi alabileceğiniz üniversiteler;

İtalya’da mimarlık master eğitiminde seçenekler lisans eğitimine göre daha fazladır. Bu üniversitelerden başlıcaları teknik üniversiteler olan ve alanında uzman Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino gibi üniversiteler ve Floransa Üniversitesi, Bologna Üniversitesi gibi İtalya’nın en köklü üniversiteleridir. Bu üniversitelerin yanında Domus Academy, ISAD (Istituto Superiore Di Architettura e Design) gibi özel üniversiteler de bulunmaktadır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi sunan üniversitelerle ilgili detaylı bilgi için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

italyada-mimarlik-master
italyada-mimarlik-master

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans İçin Şartlar

İtalya’da mimarlık alanında master yapmak için gereken şartlar ise şunlardır:

 • Türkiye’de mimarlık veya ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak.
 • İtalya’da bir üniversite haricinde mimarlık yüksek lisans eğitimi için herhangi bir mezuniyet notu alt limiti yoktur. Ancak ortalamanızın yüksek olması kabul sürecinde elinizi güçlendiren bir unsurdur.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan en az B2 düzeyinde belge sahibi olmak.

İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Mimarlık Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here