İtalya’da Mimarlık Okumak

Dünya mimarlık tarihinde birçok akımın doğduğu ülke olan İtalya mimarlık eğitimiyle de dikkat çekmektedir. İtalya’da mimarlık okumak için gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. İtalya’da mimarlık okumak istiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre!

Neden İtalya’da Mimarlık Eğitimi?

İtalya’da mimarlık okumak demek her gün farklı bir yapı karşısında büyülenmek demektir. Mimarlık sanatının ve bilim dalının derinliklerine indikçe, İtalya’da mimarlık eğitimi almanın mimarlık kariyerinizde bir dönüm noktası olduğunu göreceksiniz. İtalya’nın her şehrinde gördüğünüz her biri ayrı birer ders niteliğindeki tarihi yapılara çok daha farklı bir pencereden bakmaya başlayacaksınız.

İtalya’da mimarlık okumak için birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden sizler için derlediklerimiz şunlar:

 • İtalya’da mimarlık eğitimi sonunda tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu sayede tüm Avrupa ve dünyada geçerli bir diplomanız olur ve iş bulma olanaklarınız artar.
 • İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’deki öğrencilere göre daha erken dönemde mezun olursunuz. Bu da hayata bir yıl erken atılmak demektir.
 • İtalya’da mimarlık eğitimi veren üniversitelerin sıralamaları oldukça iyi seviyededir. Özellikle Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino Avrupa’nın en iyi 10 teknik okulu arasındadır.
 • İtalya’da devlet üniversitelerinin eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça makuldür. Verilen eğitimin kalitesi ve maliyeti göz önünde bulundurulduğunda İtalya’da eğitim almanın oldukça avantajlı olduğu görülmektedir.
 • İtalya’dan alacağınız diplomalar YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu sayede Türkiye’de herhangi bir sene kaybı yaşamadan mesleğinizi icra edebilirsiniz.
 • İtalya ve Türkiye’nin ticari ilişkilerinde mimari ve inşaat önemli bir yer tutmaktadır.
 • İtalya’da eğitim aldığınızda iyi seviyede İngilizcenin yanında İtalyanca öğrenme şansınız da bulunmaktadır.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino dünya sıralaması olarak oldukça iyi okullardır. İki okul da mimarlık alanında dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasındadır.

İtalya Mimarlık Denklik

İtalya’da mimarlık eğitimi veren üniversiteler dünya sıralamalarında genel anlamda ilk 500’de, mimarlık alanında ise ilk 50’de yer almaktadırlar. Bu anlamda İtalya’da mimarlık eğitimi alan öğrencilerin herhangi bir denklik problemi bulunmamaktadır.

İtalya’da Mimarlık Okumak (Lisans Eğitimi )

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir ve tamamen İngilizce eğitim almak mümkündür. Bunun için her yıl Eylül ayında düzenlenen bir sınava girmeniz gerekmektedir.  

italyada-mimarlik-okumak

İtalya’da Mimarlık Fakülteleri Giriş Sınavı

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için giriş sınavı bulunmaktadır. İtalya’da mimarlık sınavı her yıl Eylül ayında İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından düzenlenmektedir.

Mimarlık fakülteleri giriş sınavında 2020 yılı için bazı değişikliklere gidildi.
Yeni sisteme göre;

 • Sınavda soru sayısı 40’a indirildi.
 • Sınav süresi 70 dakika olarak belirlendi.
 • Her doğru cevap 1,5 puan değerindeyken yanlış cevaplar ise -0,4 puan. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi bulunmuyor.
 • Sınav 60 puan üzerinden değerlendirilecek.

Sınav İçeriği

 • Genel Kültür : 8 soru
 • Mantık : 6 soru
 • Tarih : 12 soru
 • Tasarım ve sunum : 6 soru
 • Matematik-Fizik : 8 soru

Politecnico Di Milano Mimarlık Sınavı

İtalya’da mimarlık sınavı ortak olarak düzenlenmektedir. Okul tercihi olarak Politecnico Di Milano ‘yu (Milano Teknik Üniversitesi) tercih eden öğrenciler bu okulda sınava girmektedirler.

Politecnico Di Torino Mimarlık Sınavı 2020

Politecnico Di Torino için bu yıl mimarlığa giriş sınavı online olarak ve 4 eylül tarihinde gerçekleşti. 2021 için bizimle irtibata geçerek tarihler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sınavda soru gelen alanlar ağırlıklı olarak Türk öğrencilerin aşina olmadığı alanlardır. Bu yüzden hazırlık sürecinde kurs ve resmi işlemler için profesyonel bir destek almak oldukça önemlidir.

Mimarlık sınavı içeriği ile ilgili detaylı bilgi, sınava özel sunduğumuz hazırlık kaynakları, deneme sınavları ve hazırlık programları için bizimle iletişime geçiniz.

İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından yapılan son yapılan değişikliğe göre 2020 İtalya’da Mimarlık Sınavı tarihleri
 • Politecnico Di Milano için 2 Eylül 2020
 • Politecnico Di Torino için ise 4 Eylül 2020 

İtalya’da Mimarlık Eğitim Ücretleri

Devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.

EGE ABROAD-İtalya’da Okumak ekibi olarak işlemlerini yaptığımız öğrencilerimiz için okul ücretlerinden indirim sağlamaktayız.

Devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.
Özel okullarda yıllık üniversite fiyatları ise 7.000 ila 25.000 Euro arasında değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Burslu Mimarlık Eğitimi

İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler aynı zamanda burs alma imkanına da sahiptirler. İtalya’da burslu mimarlık eğitimi için bizimle iletişime geçiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Nasıl Mimarlık Okuyabilirsiniz?  

İtalya’da mimarlık eğitimi alabilmek için 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak, TYT-AYT sınavında barajı aşmak ve mimarlık fakülteleri giriş sınavında belirlenen kontenjana girmek gerekmektedir.

italyada-mimarlik-okuyanlar

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Okuma Şartları

İtalya’da mimarlık okuma şartları lisans ve yüksek lisans düzeyinde farklılık göstermektedir.

Lisans Eğitimi;

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak
 • TYT-AYT sınavlarında her iki oturumda da barajı aşmak
 • B2 seviyesinde dil belgesi
 • Mimarlık Fakülteleri Giriş Sınavında başarılı olmak
 • İtalyanca eğitim için İtalyan konsolosluğu‘nun belirlediği İtalyanca seviyesinde olmak

Master Eğitimi;

 • Mimarlık veya ilgili alanda lisans diploması
 • B2 seviyesinde dil belgesi
 • Yapmış olduğunuz çalışmaları gösteren bir portfolyo

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Mimarlık Master Eğitimi alabileceğiniz üniversiteler olarak seçenekler lisans eğitimine göre daha fazladır. Bu üniversitelerden başlıcaları teknik üniversiteler olan ve alanında uzman Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino gibi üniversiteler ve Floransa Üniversitesi, Bologna Üniversitesi gibi İtalya’nın en köklü üniversiteleridir. Bu üniversitelerin yanında Domus Academy, ISAD (Istituto Superiore Di Architettura e Design) gibi özel üniversiteler de bulunmaktadır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi sunan üniversitelerle ilgili detaylı bilgi için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’da mimarlık yüksek lisans ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir ve bu ücretlerden indirim sağlamak mümkündür. Bu alanda sunmuş olduğumuz prfoesyonel hizmetlerle alakalı detaylı bilgi için ekibimize ulaşabilirsiniz.

italya-mimarlik-yuksek-lisans

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans İçin Şartlar

İtalya’da mimarlık alanında master yapmak için gereken şartlar ise şunlardır:

 • Türkiye’de mimarlık veya ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak.
 • İtalya’da bir üniversite haricinde mimarlık yüksek lisans eğitimi için herhangi bir mezuniyet notu alt limiti yoktur. Ancak ortalamanızın yüksek olması kabul sürecinde elinizi güçlendiren bir unsurdur.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan en az B2 düzeyinde belge sahibi olmak.

İtalya’da Mimar Maaşları

İtalya’da ortalama mimar maaşları aylık 2.100 Euro civarındadır. Bu miktar tecrübenize ve çalıştığınız iş alanına göre değişiklik göstermektedir.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Mimarlık Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here