İtalya’da Üniversite Okumak

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi?

Neden İtalya’da üniversite eğitimi almalısınız? Çünkü İtalya birçok bilimin ve sanatın doğum yeri. İtalya dediğinizde mimarlık, sanat, tasarım ve moda gelse de İtalya, araştırma ve bilim alanında da köklü ve çağı yakalamış bir ülke.

Avrupa’daki ilk modern üniversite 1088’de Bologna’da kurulmuştur. O zamandan beri İtalya, bilimsel yöntemin babası sayılan Leonardo da Vinci ve Galileo Galilei gibi olağanüstü bilim adamları sayesinde uygulamalı bilimlerde çok geniş bir uzmanlık kazanmıştır. Daha sonra, modern dünya sanayileşme dilini öğrenirken Guglielmo Marconi kablosuz iletişimin temellerini atıyordu. Ve bugün, tüm dünya dijital dili konuşurken İtalya P101(Programma 101) olarak bilinen ilk ticari masaüstü bilgisayarı geliştirdi ve kısa süre sonra İtalyan fizikçi Federico Faggin ilk mikroişlemciyi icat etti.

İtalya’da üniversite okumak istiyorum ama nasıl yapacağımı nerden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre.

neden-italyada-universite

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tamamen İngilizce olarak 300’ün üzerinde program seçeneğine sahiptir. İtalya’da lisans eğitimi(Laurea), 3 yıl yüksek lisans eğitimi(Laurea Magistrale) ise 2 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde ise lisans ve yüksek lisans eğitimi birleşik(Laurea a Ciclo Unico) olarak verilmektedir ve 5 yıl sürmektedir.

İtalyan üniversiteleri türlerine göre 5 farklı başlık altında toplanmaktadır. Bunlar:

 • Devlet üniversiteleri
 • Özel üniversiteler
 • Bölge üniversiteleri
 • Sadece lisans üstü eğitim veren Scuola Superiore Universitaria lar 
 • AFAM(L’Alta Formazione Artistica Musicale e Coreutica) ismi verilen Müzik ve Sanat Bilimlerinde yüksek öğrenim veren kurumlardır.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Sistemi” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eğitim Dili

italya-da-egitim-dili

İtalya’da üniversite eğitimi dili ülkenin resmi dili olan İtalyancadır. Ancak bunun yanında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tamamen İngilizce olarak 300’ün üzerinde program seçeceği bulunmaktadır.

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite üniversite eğitimi isteyen öğrenciler için birtakım şartlar bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için İtalya’da okumak için gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Lisans Eğitimi Şartları

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak
 • Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı geçmek
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan B2 seviyesinde sertifika sahibi olmak
 • Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için yapılan sınavda başarılı olmak (İtalya’da Tıp, Diş hekimliği, Mühendislik, Mimarlık, Eczacılık gibi alanlar için öğrenci kabulünde sınav düzenlenmektedir)

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Şartları

 • İtalya’da başvurmak istenilen bölümle ilgili bir lisans mezuniyetine sahip olmak
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan B2 seviyesinde sertifika sahibi olmak

İtalya’da İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. İtalya’da İngilizce üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin dil belgesi sahibi olması gerekmektedir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Nasıl Eğitim Alabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Burslar

İtalya her yıl binlerce öğrenciye çok geniş burs imkanları sunmaktadır. Okulların başarı bursları, araştırma bursları ve yetenek burslarının yanında İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burslar da bulunmaktadır. Burslar yıllık 2000-5200 Euro arasındadır. Tüm yaşam giderlerinizi karşılamasa da bütçenize ciddi anlamda katkısı olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Konaklama Seçenekleri

İtalya’da konaklama için öğrencilerin yurtlar , kiralık odalar veya kiralık daireler gibi seçenekleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ilk yıl genellikle yurtları tercih etmektedirler. Seçeneklerin aylık maliyeti şehirden şehre değişmektedir. Örneğin İtalya’nın kuzeyinde yaşam güneyine göre daha maliyetlidir. İtalya’da yurtlar aylık 250-400 Euro arasında iken, kiralık odalar genellikle 350 Euro dan başlamaktadır. Kiralık daireler ise kişi başı 400-450 Euro dan başlamaktadır. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Sınavları 

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversiteler bazı bölümler için sınavla, bazı bölümler için Skype mülakatı gibi yöntemlerle, bazı bölümler içinse sınavsız olarak kabul vermektedir. İtalya’da okumak isteyen öğrenciler için mühendislik, mimarlık ve tıp gibi bölümlerde giriş sınavı bulunmaktadır. Diğer bölümler için sınavsız kabul almak mümkündür. İtalya’da üniversitelere giriş sınavları olarak IMAT sınavı, TOLC sınavı ve TIL sınavı gibi spesifik sınavlar bulunmaktadır. 

italyada-universite-egitimi

İtalya’daki En İyi Üniversiteler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz oldukça geniş üniversite seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İtalya’da eğitim alabileceğiniz tüm üniversiteleri görmek için buraya tıklayın.

italyada-üniversite-eğitimi
italyada-üniversite-eğitimi

İtalya’da Üniversite Eğitimi Alabileceğiniz Bölümler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak, 300’ün üzerinde bölümde eğitim almak mümkündür. Türkiye’de en çok talep edilen bölümleri İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz. İtalya’da İngilizce olarak okuyabileceğiniz bölümler:

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

TYT-AYT sınav stresini yaşamadan İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almak mümkündür. Birçok alanda sınavsız olarak eğitim alabileceğiniz üniversitelerde prestijli bir eğitim için tüm süreçte sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin!

İtalya’da Üniversite Eğitimi Ücretleri

İtalya’da üniversite eğitimi demek dünya standartlarında üniversite eğitimini cazip bir şekilde almak demektir. Bu cazibenin önemli sebeplerinden biri de İtalya’da üniversitelerin düşük eğitim ücretleri olmasıdır. Devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500 Euro ile 3.000 Euro arasındadır.

Okul ücretlerinden indirim sağlayabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Siz de bu alanda profesyonel destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

italyada-universite-egitimi
italyada-universite-egitimi

İtalya’da Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Mü?

İtalya’da eğitimle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de ücretsiz üniversite eğitimiyle ilgilidir. İtalya’da üniversiteler düşük eğitim ücretlerine sahiptir. Avrupa’da diğer ülkelere göre cüzi eğitim ücretleri olsa da eğitim tamamen ücretsiz değildir. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen eğitim ücretlerinden indirim sağlamak için profesyonel bir danışmanlık hizmeti almanız sizin faydanıza olacaktır.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Eğitimi – Yaşam Maliyetleri    

İtalya, sosyal yaşamı oldukça canlı bir ülkedir. Ülkenin her şehri kendine özgü sosyal aktiviteleriyle ünlüdür. Örmeğin Venedik’te film festivali ve nehir gezintisi, Milano’da alışveriş ve fuarlar, Roma’nın tarihi dokusu ve daha niceleri… Durum böyle olunca İtalya’da yaşam maliyetleri hesaplamamızda temel giderler olan konaklama, ulaşım, yeme-içme, eğitim giderleri gibi giderler yanında konser, müze ziyaretleri gibi sanatsal faaliyetler ve eğlence harcalamalarını da hesaplamaya ekledik. 🙂

Tüm bu maliyetler göz önünde bulundurulduğunda İtalya’da bir öğrencinin aylık harcaması 600-900 Euro arasındadır. Bu da eğitim süresi olan 10 ay üzerinden hesaplandığında ve eğitim ücretleri dahil edildiğinde yıllık 7000-9000 Euro ya tekabül etmektedir.  

italyada-yasam-maliyetleri

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.


İtalya’da Üniversite Eğitimi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

İtalya’da Okumak için İtalyanca Bilmek Şart mı?

İtalya’da İngilizce eğitim alabilmek için İtalyanca bilme zorunluluğu yoktur. Ancak İtalyanca eğitim alacaksanız B1/B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi veya okulların yapmış oldukları sınavlarda bu seviyede bir puan elde etmeniz gerekmektedir. 

İtalya’da Hazırlık Eğitimi Alabilir Miyim?

İtalya’da İngilizce hazırlık eğitimi seçeneği bulunmamaktadır. Okullar sizden B2 seviyesinde İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan ve uluslararası geçerliliği olan (TOEFL/IELTS gibi) dil belgesi talep etmektedirler.

Ancak İtalyanca eğitim almak isterseniz hazırlık seçeneğiniz bulunmaktadır. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürdüğü için +1 yıllık hazırlık eğitimi alsanız dahi yıl kaybınız olmayacaktır.

İtalya’da hazırlık eğitimi ile ilgili bilgi almak için uzman ekibimizle iletişime geçiniz.

İtalya’da Sınavsız Eğitim Mümkün Mü?

Evet, İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi alma şansınız var. Bu yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İtalya’da Yıllık Okul Ücretleri Ne Kadar?

Devlet üniversitelerinin harçları yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.
Özel üniversitelerde ise 7.000 – 25.000 Euro arasındadır.

Devlet üniversitelerinin ücretlerinden indirim alma şansınız bulunmaktadır. Ancak bununla ilgili olarak izlemeniz gereken bir süreç bulunmaktadır. Okul ücretleri ve başvurudan İtalya’da eğitiminize hazır olana kadarki tüm süreçte sunduğumuz hizmetlerle ilgili bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here