İtalya'da Okumak

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da Üniversite Okumak

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi?

İtalya’nın hem turistleri hem de uluslararası öğrencileri cezbetmek için kesinlikle pek çok nedeni var: büyüleyici doğal güzellikler; muazzam bir kültürel ve tarihi miras; Roma Kolezyumu ve Pisa Kulesi gibi ikonik ve tarihi yerler; eşsiz mutfak… Neden İtalya’da üniversite eğitimi almalısınız? Çünkü İtalya bilim ve sanatın doğum yeridir, İtalya’daki üniversiteler dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinden bazılarını içerir. İtalya dendiğinde mimarlık, sanat, tasarım ve moda akla gelse de İtalya, araştırma ve bilim alanında da köklü ve çağı yakalamış bir ülkedir.

Avrupa’daki ilk modern üniversite 1088’de Bologna’da kurulmuştur. O zamandan beri İtalya, bilimsel yöntemin babası sayılan Leonardo da Vinci ve Galileo Galilei gibi olağanüstü bilim adamları sayesinde uygulamalı bilimlerde uzmanlık merkezi haline gelmiştir. Modern zamanlarda Guglielmo Marconi kablosuz iletişimin temellerini atmıştır. Bugünün dijital dünyasının temeli ise İtalya P101(Programma 101) olarak bilinen ilk ticari masaüstü bilgisayarı ve İtalyan fizikçi Federico Faggin‘nin keşfettiği ilk mikroişlemcidir. Bu ve daha birçok çığır açıcı örnek İtalya’nın dünya medeniyetine katkısının eğitim kalitesinden geçtiğinin açık bir göstergesidir.

İtalya’da üniversite okumak istiyorum ama nasıl yapacağımı, nerden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre!

neden-italyada-universite

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tamamen İngilizce olarak 300’ün üzerinde program seçeneğine sahiptir. İtalya’da lisans eğitimi(Laurea) 3 yıl, yüksek lisans eğitimi(Laurea Magistrale) ise 2 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde ise lisans ve yüksek lisans eğitimi (Laurea a Ciclo Unico) birlikte 5 yıl olarak verilmektedir.

İtalyan üniversiteleri türlerine göre 5 farklı başlık altında toplanmaktadır. Bunlar:

 • Devlet üniversiteleri
 • Özel üniversiteler
 • Bölge üniversiteleri
 • Sadece lisansüstü eğitim veren Scuola Superiore Universitaria lar 
 • AFAM(L’Alta Formazione Artistica Musicale e Coreutica) ismi verilen Müzik ve Sanat Bilimlerinde yüksek öğrenim programları sunan okullar

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Sistemi” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eğitim Dili

italya-da-egitim-dili

İtalya’da üniversite eğitim dili, ülkenin resmi dili olan İtalyanca’dır. Ancak bunun yanında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tamamen İngilizce olarak 300’ün üzerinde program seçeceği bulunmaktadır.

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite üniversite eğitimi isteyen öğrenciler için birtakım şartlar bulunmaktadır. İtalya’da okumak için gerekenleri lisans ve yüksek lisans şeklinde kategorilendirebiliriz.

İtalya’da Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak
 • Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı geçmek
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan B2 seviyesinde sertifika sahibi olmak
 • Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için yapılan sınavda başarılı olmak (İtalya’da Tıp, Diş hekimliği, Mühendislik, Mimarlık, Eczacılık gibi alanlar için öğrenci kabulünde sınav düzenlenmektedir)
 • İtalyanca eğitim için ise B2 seviyesinde İtalyanca bilgisine sahip olmanız ve bunu çeşitli sınavlarla kanıtlamanız gerekmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Yapma Şartları

 • İtalya’da başvurmak istenilen bölümle ilgili bir lisans mezuniyetine sahip olmak
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan B2 seviyesinde sertifika sahibi olmak
 • İtalyanca eğitim için ise yine B2 seviyesinde İtalyanca bilgisine sahip olmanız ve bunu çeşitli sınavlarla kanıtlamanız gerekmektedir.

İtalya’da İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır! İtalya’da İngilizce üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin dil belgesi sahibi olması gerekmektedir. Ancak İtalyanca hazırlık eğitimi bazı üniversiteler ve özel kurslar bünyesinde mevcuttur.

İtalya’da Üniversite Kabul Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kabul şartları okumak istediğiniz bölüm ve üniversiteye göre değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Burslu Üniversite Eğitimi

İtalya her yıl binlerce öğrenciye çok geniş burs imkanları sunmaktadır. Okulların başarı bursları, araştırma bursları ve yetenek burslarının yanında İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burslar da bulunmaktadır. Burslar yıllık 2000-5200 Euro arasındadır. Tüm yaşam giderlerinizi karşılamasa da bütçenize ciddi anlamda katkısı olacaktır. İtalya’da eğitim almış bir ekip olarak her yıl birçok öğrencimizin burs başvurularını yürütmekte ve İtalya’da burslu eğitim almalarını sağlamaktayız. Sunmuş olduğumuz tüm işlemler İtalya ve Türkiye ekibimizin koordineli çalışmalarıyla profesyonel bir şekilde yürütülmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İtalya’da Konaklama Seçenekleri

İtalya’da konaklama için öğrencilerin yurtlar, kiralık odalar veya kiralık daireler gibi seçenekleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ilk yıl genellikle yurtları tercih etmektedirler. Seçeneklerin aylık maliyeti şehirden şehre değişmektedir. Örneğin, İtalya’nın kuzeyinde yaşam güneyine göre daha maliyetlidir. İtalya’da yurtlar aylık 250-400 Euro arasındayken, kiralık odalar genellikle 350 Euro dan başlamaktadır. Kiralık daireler ise kişi başı 400-450 Euro dan başlamaktadır. Talebinize uygun olarak konaklama seçenekleri sunmaktayız.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Sınavları 

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversiteler bazı bölümler için sınavla, bazı bölümler için Skype mülakatı gibi yöntemlerle, bazı bölümler içinse başvuru dosyası üzerinden değerlendirmeyle sınavsız olarak kabul vermektedir. İtalya’da okumak isteyen öğrenciler için mühendislik, mimarlık, tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi sayısal bölümlerde giriş sınavı bulunmaktadır. Diğer bölümler için sınavsız kabul almak mümkündür. İtalya’da üniversitelere giriş sınavları olarak IMAT sınavı, TOLC sınavı ve TIL sınavı gibi spesifik sınavlar bulunmaktadır. 

italyada-universite-egitimi

İtalya’daki En İyi Üniversiteler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz oldukça geniş üniversite seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

İtalya’da eğitim alabileceğiniz tüm üniversiteleri görmek için buraya tıklayın.

İtalya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

İngilizce eğitim alabileceğiniz 300’ün üzerinde bölüm bulunmaktadır. Lisans eğitimi için Türkiye’de en çok tercih edilen bölümleri İtalya’da tamamen İngilizce okumak mümkündür. Yüksek lisans eğitiminde ise seçenek çok daha geniştir. İtalya’da bulunan üniversitelerin İngilizce bölüm çeşitliliği ise her geçen yıl artmaktadır. Dünyanın en köklü üniversitelerine sahip İtalya’da çok kültürlü bir ortamda alacağınız İngilizce eğitim size bu dili akademik düzeyde kullanabilme yetkinliği kazandıracaktır. İngilizce’nin yanında İtalyanca’yı da günlük hayatta kullanacağınız için çok daha hızlı bir şekilde öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

İtalya’da Üniversite Okuyanlar

italyadaokumak.com ekibi olarak bizden hizmet alan ve eğitimine İtalya’da devam eden öğrencilerimizle yaptığımız röportajların, İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilere ilk elden tecrübe aktarımı olduğuna inanıyoruz. Siz de İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübelerini birinci ağızdan duymak için buraya tıklayınız.

italyada-üniversite-eğitimi

İtalya’da Üniversite Eğitimi Alabileceğiniz Bölümler

İtalya’da tamamen İngilizce olarak, 300’ün üzerinde bölümde eğitim almak mümkündür. Türkiye’de en çok talep edilen bölümleri İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz bunlardan bazıları:

İtalya’da Üniversite Eğitimi Fiyatları

İtalya’da üniversite eğitimi demek dünya standartlarında üniversite eğitimini cazip imkanlarla almak demektir. Bu cazibenin önemli sebeplerinden biri de İtalya’da üniversitelerin düşük eğitim fiyatları olmasıdır. Devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500 Euro ila 3.000 Euro arasındadır. İşlemlerini yürüttüğümüz öğrenciler çok daha makul ücretlerle eğitim almaktadırlar.

Okul ücretlerinden indirim sağlayabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır.

italyada-universite-egitimi

İtalya’da Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Mü?

İtalya’da eğitimle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de ücretsiz üniversite eğitimiyle ilgilidir, İtalya’daki üniversiteler düşük eğitim ücretlerine sahiptir. Avrupa’da diğer ülkelere göre cüzi eğitim ücretleri olsa da eğitim tamamen ücretsiz değildir. Okul ücretleri ve yaşam giderleriyle birlikte İtalya’da 1 yıllık eğitimin maliyeti 7.000-9.000 Euro civarındadır.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Ücretleri – Yaşam Maliyetleri    

İtalya, sosyal yaşamı oldukça canlı bir ülkedir. Ülkenin her şehri kendine özgü sosyal aktiviteleriyle ünlüdür. Örneğin Venedik’te film festivali ve nehir gezintisi, Milano’da alışveriş ve fuarlar, Roma’nın tarihi dokusu ve daha niceleri… Durum böyle olunca İtalya’da yaşam maliyetleri hesaplamamızda temel giderler olan konaklama, ulaşım, yeme-içme, eğitim gibi masraflar yanında konser, müze ziyaretleri gibi sanatsal faaliyetler ve eğlence harcamalarını da hesaplamaya ekledik. 🙂

Tüm bu maliyetler göz önünde bulundurulduğunda İtalya’da bir öğrencinin aylık harcaması 600-900 Euro arasındadır. Bu da eğitim süresi olan 10 ay üzerinden hesaplandığında ve eğitim ücretleri dahil edildiğinde yıllık 7000-9000 Euro ya tekabül etmektedir.  

italyada-yasam-maliyetleri

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza göz atabilirsiniz.


İtalya’da Üniversite Eğitimi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

İtalya’da Okumak için İtalyanca Bilmek Şart mı?

İtalya’da İngilizce eğitim alabilmek için İtalyanca bilme zorunluluğu yoktur. Ancak İtalyanca eğitim alacaksanız B1/B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi veya okulların yapmış oldukları sınavlarda bu seviyede bir puan elde etmeniz gerekmektedir. 

İtalya’da Hazırlık Eğitimi Alabilir Miyim?

İtalya’da İngilizce hazırlık eğitimi seçeneği bulunmamaktadır. Okullar sizden B2 seviyesinde İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan ve uluslararası geçerliliği olan (TOEFL/IELTS gibi) dil belgesi talep etmektedirler.

Ancak İtalyanca eğitim almak isterseniz hazırlık seçeneğiniz bulunmaktadır, dolayısıyla lisans eğitimi 3 yıl sürdüğü için +1 yıllık hazırlık eğitimi alsanız dahi yıl kaybınız olmayacaktır.

İtalya’da hazırlık eğitimi ile ilgili bilgi almak için uzman ekibimizle iletişime geçiniz.

İtalya’da Üniversite Okuma Şartları Nedir?

Üniversite okumak için belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Genel olarak lisans eğitimi için 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak, B2 seviyesinde dil belgesi ve sınavla öğrenci kabul eden bölümler için ise yapılan sınavda başarılı olmak şarttır. Yüksek lisans için ilgili lisans bölümünden diploma ve B2 seviyesinde dil belgesi temel şartlardandır.

İtalya’da Sınavsız Eğitim Mümkün Mü?

Evet, İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi alma şansınız var. Ancak giriş sınavı olmasa da B2 düzeyinde dil belgesi, CV, motivasyon mektubu, okul notları gibi evraklar üzerinden değerlendirmeyle kabul alabileceğinizi unutmayın!

İtalya’da Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Devlet üniversitelerinin harçları yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.
Özel üniversitelerde ise 7.000 – 25.000 Euro arasındadır.

Devlet üniversitelerinin ücretlerinden indirim alma şansınız bulunmaktadır. Ancak bununla ilgili olarak izlemeniz gereken bir süreç bulunmaktadır. Bazı özel üniversiteler ise yetenekli ve belli alanlarda başarılı öğrenciler için çeşitli burs seçeneklerine sahiptirler. Okul ücretleri ve başvurudan İtalya’da eğitiminize hazır olana kadarki tüm süreçte sunduğumuz hizmetlerle ilgili bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Kaç Üniversite Var?

İtalya’da toplam 90 üniversite bulunmaktadır. Çoğunluğu devlet üniversitesidir. Özel üniversiteler bünyesinde tıp, moda tasarım, iç mimarlık, gastronomi ve işletme ekonomi gibi alanlarda eğitim verilmektedir.

İtalya’da Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor?

İtalyan üniversitelerinde eğitim genellikle Eylül ayı ortasında başlar ve Haziran ayı sonuna kadar devam eder. Genellikle iki dönem bulunsa da bazı okul ve bölümler 3 döneme de ayrılabilmektedir.

İtalya’da eğitimle ilgili sık sorulan sorulara yanıtlar verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 nolu telefonumuzu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir