TIL-I Sınavı Nedir?

TIL-I sınavı İtalya’nın en iyi 2 teknik üniversitesinden biri olan Politecnico Di Torino’da İngilizce mühendislik eğitimi için girmeniz gereken sınavdır. 

Sınav normalde İtalya’da, Politecnico Di Torino Üniversitesi kampüsünde yapılmaktadır. Ancak yaşanan pandemi sürecinden dolayı sınav online olarak düzenlenmeye başlamıştır. Evinizden sınava girerek İtalya’da mühendislik eğitimi almaya hak kazanabilirsiniz.

til-sinavi-nedir
til-sinavi-nedir

Neden İtalya’da Mühendislik Eğitimi?

 • İtalya’da mühendislik eğitimini tamamen İngilizce olarak almak mümkündür.
 • İtalya’dan mühendislik eğitim süresi 3 yıldır. Bu sayede daha erken mezun olma ve iş hayatına daha erken atılma imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca eğitiminiz sonrası isterseniz sınavsız bir şekilde İtalya’da mühendislik master eğitiminize de devam edebilirsiniz.
 • Yurtdışında mühendislik eğitimi almak için en ideal ülkelerden biri İtalya’dır. Eğitim ücretlerinin düşük olması, bunun yanında geniş burs imkanları sunması ve mühendislik alanında dünya çapında ün yapmış üniversitelere sahip olması İtalya’yı cazip kılan nedenlerden sadece birkaçıdır.
 • İtalya’da üniversite okumak demek yüzlerce yıllık bir geleneğe dayanan ve güncel gelişmeleri de yakından takip eden eğitim sisteminin bir parçası olmak demektir. Ayrıca verilen teorik eğitim seminerle, projeler, stajlarla pratiğe dökülür. 
 • İtalya’da mühendislik eğitimi veren üniversiteler teknik alanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır. Ek olarak İtalya’da mühendislik eğitimi veren üniversiteler alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.
 • İtalya’da mühendislik eğitimi için düzenlenen sınava birden fazla girme hakkınız bulunur. Bu sayede TYT-AYT sınav stresini yaşamadan istediğiniz mühendislik bölümünde eğitim alabilirsiniz.
 • Dünyanın en iyi teknik üniversitelerinde iyi bir mühendislik eğitimi için kabul almak Türkiye’ye göre daha kolaydır.
 • İtalya’dan mezun olduğunuzda elde edeceğiniz “mavi diploma” tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Bu sayede İtalya’da veya diğer Avrupa ülkelerinde çalışmak için herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmazsınız. Ayrıca İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından tanınır. Yani mezuniyet sonrası Türkiye’de çalışmak isterseniz herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmazsınız.
 • Dünyanın ve İtalya’nın en büyük firmaları üniversitelerle işbirliği içerisindedir. Kısaca İtalya’da eğitim aldığınız süre boyunca yapacağınız stajlar, katılacağınız projelerle daha mezun olmadan kendinizi kanıtlayıp iş bulma imkanına kavuşabilirsiniz.

2022-2023 Akademik Yılı TIL-I Sınavı Tarihleri

2021-2022 akademik yılında Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin sınava girebilecekleri tarihler şu şekilde:

 • 9-24 Mart 2022
 • 24 Mayıs 2022
 • 14 Haziran 2022
 • 12-22 Temmuz 2022

Yukarıda tarihleri verilen 6 sınava birden fazla kez girme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca değerlendirme için ise en son girdiğiniz sınav baz alınmaktadır.

TIL-I Sınav İçeriği Nasıl?

TIL-I sınavı matematik, okuduğunu anlama ve mantık, fizik ve temel teknik bilgisi sorularından oluşmaktadır. Her bölüm için soru sayısı ve verilen süre şu şekilde:

 • Matematik:16 soru, 36 dakika
 • Fizik: 10 soru, 22 dakika
 • Okuduğunu Anlama ve Mantık: 10 soru, 20 dakika
 • Temel Teknik Bilgisi: 6 soru, 12 dakika

Her doğru 1 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,25 puan kaybettirmektedir. Ancak boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi yoktur. Sınav sadece İtalya’da düzenlenen özel bir sınavdır. Bu yüzden sınava hazırlık aşamasında özel çalışma kaynakları, kurslar ve çalışma programlarıyla öğrencinin desteklenmesi gerekmektedir. Sınava özel çalışma kaynaklarımız ve kurslarımızla sınavı kazanan öğrencilerimiz arasındaki yerinizi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

politecnico-muhendislik-sinavi
politecnico-muhendislik

TIL-I Sınavı Konu Başlıkları Nelerdir?

TIL-I Sınavı Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi için girilen spesifik bir sınavdır. O yüzden hazırlık sürecinde özel çalışma kaynakları ve denemelerle akademik yeterliliğin desteklenmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca bürokratik süreçle ilgili olarak da profesyonel bir destek alınması çetrefilli İtalyan bürokrasisinde boğulmadan eğitiminize ve sınavınıza odaklanmanız için oldukça önemlidir.

Sınav konu başlıkları ve sınava özel hazırlık kaynakları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TIL Sınavı Ücreti Ne Kadar?

Sınav ücreti 50 Euro’dur.

TIL Sınavı Süresi Nedir?

Sınav süresi 90 dakikadır.

İtalya Mühendislik Sınavı

İtalya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler Politecnico Di Torino Üniversitesi bölümleri için TIL-I sınavına girmeleri gerekir. Detaylarını yukarıda vermiş olduğumuz sınav bu yıl yaşanan pandemi sürecinden dolayı online olarak yapılmaktadır. Sınava özel hazırlık kaynaklarımız ve deneme sınavlarımızla siz de kazanan öğrencilerimiz arasında yerinizi alabilirsiniz.

TIL Sınavına Hazırlık

İtalya’da mühendislik – nasıl kazanırsın? yazısına göz atarak detaylı bilgi edinebilirsin.

İtalya Mühendislik Hazırlık

İtalya’da mühendislik eğitimi için hazırlanıyorsan dijital yol haritası ile tüm işlemlerini kendin yapabilirsin.

italya-muhendislik-paket

Yol Haritasına Eriş


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

TIL Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here