TIL-I Sınavı Nedir?

TIL-I sınavı İtalya’nın en iyi 2 teknik üniversitesinden biri olan Politecnico Di Torino’da ingilizce mühendislik okuyabilmek için girmeniz gereken sınavdır. 

Sınav İtalya’da Politecnico Di Torino Üniversitesi kampüsünde yapılmaktadır.

Neden İtalya’da Mühendislik Eğitimi?

 • İtalya’da mühendislik eğitimini tamamen İngilizce olarak almak mümkündür.
 • İtalya’dan mühendislik eğitim süresi 3 yıldır. Bu sayede daha erken mezun olma ve iş hayatına daha erken atılma imkanınız bulunmaktadır. Eğitiminiz sonrası isterseniz sınavsız bir şekilde İtalya’da mühendislik master eğitiminize de devam edebilirsiniz.
 • Yurtdışında mühendislik eğitimi almak için en ideal ülkelerden biri İtalya’dır. Eğitim ücretlerinin düşük olması, bunun yanında geniş burs imkanları sunması ve mühendislik alanında dünya çapında ün yapmış üniversitelere sahip olması İtalya’yı cazip kılan nedenlerden sadece birkaçıdır.
 • İtalya’dan mezun olduğunuzda elde edeceğiniz “mavi diploma” tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Bu sayede İtalya’da veya diğer Avrupa ülkelerinde çalışmak için herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmazsınız.
 • İtalya’da mühendislik eğitimi veren üniversiteler teknik alanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır.
 • İtalya’da mühendislik eğitimi için düzenlenen sınava birden fazla girme hakkınız bulunur. Bu sayede TYT-AYT sınav stresini yaşamadan istediğiniz mühendislik bölümünde eğitim alabilirsiniz.
til-sinavi-nedir
til-sinavi-nedir

2020-2021 Akademik Yılı TIL-I Sınavı Tarihleri

2020-2021 akademik yılında Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin sınava girebilecekler tarihler şu şekilde:

 • 17 Mart 2020
 • 22 Nisan 2020
 • 21 Mayıs 2020
 • 15-16 Temmuz 2020
 • 26-27 Ağustos 2020
 • 15 Eylül 2020

Daha önce de belirttiğimiz gibi yukarıda tarihleri verilen 5 sınavdan 3’üne girme hakkınız bulunmaktadır. Değerlendirme için ise birden fazla kez girmiş iseniz en son girdiğiniz sınav baz alınmaktadır.

TIL-I Sınav İçeriği Nasıl?

TIL-I sınavı matematik, okuduğunu anlama, mantıksal akıl yürütme ve fizik sorularından oluşmaktadır. Her bölüm için soru sayısı ve verilen süre şu şekilde:

 • Matematik:18 soru, 40 dakika
 •          Fizik: 12 soru, 26 dakika
 • Okuduğunu Anlama: 6 soru, 12 dakika
 • Mantıksal Akıl Yürütme: 6 soru, 12 dakika

Sınav sadece İtalya’da düzenlenen özel bir sınavdır. Bu yüzden sınava hazırlık aşamasında özel çalışma kaynakları, kurslar ve çalışma programlarıyla öğrencinin desteklenmesi gerekmektedir. Sınava özel çalışma kaynaklarımız ve kurslarımızla ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

politecnico-muhendislik-sinavi
politecnico-muhendislik

TIL-I Sınavı Konu Başlıkları Nelerdir?

TIL-I Sınavı Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi için girilen spesifik bir sınavdır. O yüzden hazırlık sürecinde özel çalışma kaynakları ve denemelerle akademik yeterliliğin desteklenmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca bürokratik süreçle ilgili olarak da profesyonel bir destek alınması çetrefilli İtalyan bürokrasisinde boğulmadan eğitiminize ve sınavınıza odaklanmanız için oldukça önemlidir.

Sınav konu başlıkları ve sınava özel hazırlık kaynakları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TIL Sınavı Ücreti Ne Kadar?

Sınav ücreti 50 eurodur.

TIL Sınavı Süresi Nedir?

Sınav süresi 90 dakikadır.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

TIL Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here