TIL-I Sınavı Nedir?

TIL-I sınavı İtalya’nın en iyi 2 teknik üniversitesinden biri olan Politecnico Di Torino’da ingilizce mühendislik okuyabilmek için girmeniz gereken sınavdır. ,

Sınav İtalya’da Politecnico Di Torino Üniversitesi kampüsünde yapılmaktadır.
Yılda 5 kez düzenlenen sınava 3 kez girme hakkınız bulunmaktadır. Girmiş olduğunuz son sınav puanı geçerli sayılmaktadır.

100 puan üzerinden 20 puan barajı bulunmaktadır.
Non-Eu öğrenciler için 30 puan ve üzeri almak bir bölüme yerleşmek için yeterlidir.

60 puan ve üzeri ise öğrenciler ise istedikleri mühendislik bölümüne girmeye hak kazanmaktadırlar.

SAT, GRE veya GMAT puanı olan öğrenciler TIL-I sınavından muaf tutulmaktadır.

til-sinavi-nedir
til-sinavi-nedir

2018-2019 Akademik Yılı TIL-I Sınavı Tarihleri

2018-2019 akademik yılında Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin sınava girebilecekler tarihler şu şekilde:

  • 13 Mart 2019
  • 10 Nisan 2019
  • 16 Mayıs 2019
  • 16-17 Temmuz 2019
  • 29-30 Ağustos 2019
  • 12 Eylül 2019

Daha önce de belirttiğimiz gibi yukarıda tarihleri verilen 5 sınavdan 3’üne girme hakkınız bulunmaktadır. Değerlendirme için ise birden fazla kez girmiş iseniz en son girdiğiniz sınav baz alınmaktadır.

2019-2020 Akademik Yılı TIL-I Sınavı Tarihleri

Henüz ilan edilmemiştir. Yayınlanacaktır.

TIL-I Sınav İçeriği

TIL-I sınavı matematik, okuduğunu anlama, mantıksal akıl yürütme ve fizik sorularından oluşmaktadır. Her bölüm için soru sayısı ve verilen süre şu şekilde:

  • Matematik:18 soru, 40 dakika
  •         Fizik: 12 soru, 26 dakika
  • Okuduğunu Anlama: 6 soru, 12 dakika
  • Mantıksal Akıl Yürütme: 6 soru, 12 dakika
politecnico-muhendislik-sinavi
politecnico-muhendislik

TIL-I Sınavı Konu Başlıkları

1) Matematik

Arithmetic and algebra

Integer, rational and real numbers and their properties. Absolute value. Powers and roots. Manipulation of algebraic expressions. Polynomials (factorization and other operations). Algebraic equations and inequalities of (or reducible to) the first and second degree. Simultaneous linear equations. Equations and inequalities involving roots. Exponentials and logarithms. Exponential and logarithmic equations and inequalities.

Statistics and probability

Basic elements of combinatorics, statistics and probability.

Geometry

Segments and angles; their measurement and properties. Lines and planes. Simple geometrical loci. Simple plane figures (triangles, circles, regular polygons etc), their lengths, areas and other properties. The principal solids (spheres, cones, cylinders, prisms, parallelepipeds, pyramids etc), their volumes and surface areas.

Analytic geometry and functions

Cartesian coordinates. Concept of a function. Equations of lines and simple loci (including circles, ellipses, parabolas). Graphs and properties of elementary functions (powers, logs, exponentials etc). Working with logarithms. Equations and inequalities involving  logs and exponentiation.

Trigonometry

Graphs and properties of the sine, cosine and tangent functions. The main trigonometric formulae. Trigonometric equations and inequalities. The relationship between the sides and angles of a right triangle.

2) Fizik

Mechanics

Vector and scalar quantities, measuring a physical quantity and units of measurement; definition of the fundamental physical quantities (displacement, velocity, acceleration, mass, momentum, force, weight, work and power); Newton’s laws, inertia and the principle of action and reaction.

Thermodynamics

The concept of temperature, heat, specific heat, compressibility and the equation of state of an ideal gas; basic understanding of the principles of thermodynamics.

Electromagnetism

A basic understanding of electrostatics (Coulomb’s law, the electrostatic field and capacitors), and of magnetostatics (measuring current, Ohm’s law and the magnetic field). Also a basic idea of electromagnetic radiation and its propagation.

TIL-I sınavı Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi için girilen spesifik bir sınavdır. O yüzden hazırlık sürecinde kurslarla akademik yeterliliği desteklenmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca bürokratik süreçle ilgili olarak da profesyonel bir destek alınması çetrefilli İtalyan bürokrasisinde boğulmadan eğitiminize ve sınavınıza odaklanmanız için oldukça önemlidir.

TIL Sınavı Ücreti

Sınav ücreti 50 eurodur.

TIL Sınavı Süresi

Sınav süresi 90 dakikadır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

TIL Sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here