İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya, son yıllarda özellikle tıp alanındaki programlar için oldukça tercih edilen bir ülke haline gelmiştir. Birçok üniversitede tamamen İngilizce olarak ve dünya standartlarında ve kaliteli bir eğitim verilmektedir. İtalya’da İngilizce olarak diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için Siena Üniversitesi bu seçeneği sunmaktadır. Yurtdışında Diş Hekimliği okumak istiyorsanız ve özellikle İtalya’da diş hekimliği düşünüyorsanız İtalya’da bu programın süresi 6 yıldır. Öğrencilere temel olarak biyoloji bilimleri, klinik bilimler ve diş hekimliği pratiğiyle ilgili dersler verilerek donanımlı birer diş hekimi olarak mezun olmaları amaçlanmaktadır. Programın içeriğiyle ilgili konuşmak gerekirse öğrenciler ilk iki yıl biyoloji dersleriyle insan vücudunun temel bileşenlerini ve hastalıklarıyla ilgili bilgi edinmektedirler. Daha ikinci yıldan itibaren de uygulamaya yönelik dersler başlamaktadır. Böylece öğrenciler teorik olarak aldıkları eğitimi pratiğe dökerek tecrübe kazanmaktadırlar. Programın üçüncü ve dördüncü yılı daha çok pratik ağırlıklı ilerlemektedir. Burada ağız hastalıklarının tanı ve tedavisi, hastalarla iletişim gibi konularda önemli bir tecrübe kazanmaları amaçlanmaktadır. Böylece mezun oldukları gibi donanımlı birer diş hekimi olarak hemen çalışmaya başlamaktadırlar.

Bilgi: İtalya’da diş hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Eğer italyanca diş hekimliği okumak istiyorsanız bu durumda daha çok üniversite seçeneğiniz vardır. İtalya’daki diş hekimliği eğitimlerindeki ortak amaç şöyledir;

 • Temel ve biyolojik bilimlerde yetkin bir şekilde eğitim alınması
 • Nüfusun tüm kesimlerine kaliteli diş bakımı sağlanabilmesi
 • Halka hizmetinde yüksek ahlaki ve mesleki standartlar

italyada-dis-hekimligi

Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak

Kariyerine yurtdışında devam etmek isteyenler, uluslararası bir ortamda eğitim görmek isteyenler , AB fırsatlarından yararlanarak eğitim almayı düşünüp, hem de gezmek isteyenler için yurtdışında diş hekimliği okumak hayal değil.

Neden İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi Almalısınız?

İtalya, dünyanın birçok ülkesinden öğrencinin eğitim için tercih ettiği Avrupa kültürüne ve tarihine yön vermiş bir ülkedir. Tamamen İngilizce olarak sunulan programların çokluğu ve sunduğu birçok fırsat İtalya’yı çekici kılan önemli etkenlerdendir. Son yıllarda ise tıp ve diş hekimliği gibi bölümler için oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Gelin neden İtalya’da diş hekimliği okumanız gerektiğini ve avantajlarını madde madde sıralayalım.

 • İtalya’da diş hekimliğini tamamen İngilizce olarak okumanız mümkündür. Bu sayede hem İngilizceyi ana dili seviyesinde öğrenmiş hem de eğitiminiz boyunca stajlar ve günlük yaşam için İtalyanca öğrenme şansı elde edersiniz.
 • İtalya’da diş hekimliği eğitiminiz sonrası tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu sayede iş bulduğunuzda herhangi bir bürokratik engele takılmadan çalışmanız mümkündür.
 • Mezuniyetiniz sonrası diplomanız YÖK tarafından tanınır.
 • Siena Üniversitesi diş hekimliği okumak için IMAT sınavına girmeniz gerekmektedir.
 • Sınavla öğrenci kabulü yapıldığı için öğrenciler belli bir eliminasyon sürecinden geçmiş olurlar ve bu sayede eğitim kalitesinin üst düzeyde kalması sağlanmış olur.

Siena Üniversitesi’nde diş hekimliği eğitimi için ayrılan kontenjan 2019-2020 akademik yılı için 12 dir.

Ancak sınava olan başvuru da tıp kadar yoğun olmamaktadır. O yüzden sınava yönelik özel bir çalışmayla diş hekimliği için kabul alma şansınız yüksektir.

IMAT 2019, 12 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecektir.

İtalya’da Nasıl Diş Hekimliği Okuyabilirsiniz?

İtalya’da diş hekimliği eğitimi alabilmeniz için yapmanız gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: yurtdisinda-dis-hekimligi

 • Türkiye’de 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavından her iki oturumda da barajı aşmış olmak.
 • IMAT sınavında Siena Üniversitesi diş hekimliği için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmek.
 • İtalya’da bu eğitimi alabilmek için İngilizce dil belgesine ihtiyacınız bulunmamaktadır. IMAT sınavı aynı zamanda İngilizce yeterliliğinizi de kanıtlamaktadır. Ancak her yıl artan talep dolayısıyla TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan dil belgeleri istenebilir. Bu yüzden bu belgeleri edinmenizi tavsiye ediyoruz.

İtalya’daki Diş Hekimliği Programının İçeriği

Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Lisans Programının temel amacı, hastalara ağız bakımı sağlamada yetkinlik, klinik uzmanlık ve etik yeterliliği olan diş hekimlerini yetiştirmektir. Öğrenciler, sözlü fizyoloji ve patoloji, diş hekimliği ile ilgili tıbbi konular ve tüm dişçilik konuları (örneğin restoratif diş hekimliği, endodonti, periodontoloji, ağız cerrahisi, implantoloji, protez, ortodonti, gantoloji) gibi temel bilimler dersleri almaktadırlar. Her konu teorik bilgileri arttırmak ve öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmek amacıyla pratik eğitimle de desteklenmektedir. İtalya’daki diş hekimliği okullarının çoğu, eğitim sürelerinde şu tip ders içeriklerine sahiptir;

Biyoloji bilimleri: İnsan anatomisi, fizyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve farmakoloji; ayrıca oral anatomi, oral patoloji ve oral histoloji. Lisans programı, ADEE (Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği) ve İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın tavsiyesine dayanmaktadır. Son yıllarında, tüm öğrencilere yenilikçi dijital diş hekimliği araçlarını ve yeni diş malzemeleri kullanarak, hastalar üzerinde günlük olarak çalışmaları sağlanmaktadır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here