Bölümler

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak

İtalya, son yıllarda özellikle tıp alanındaki programlar için oldukça tercih edilen bir ülke haline gelmiştir. Birçok üniversitede tamamen İngilizce olarak ve dünya standartlarında kaliteli bir eğitim verilmektedir. İtalya’da İngilizce olarak diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için Siena Üniversitesi ve Roma La Sapienza Üniversitesi bu seçeneği sunmaktadır. Yurtdışında Diş Hekimliği okumak istiyorsanız ve özellikle İtalya’da diş hekimliği düşünüyorsanız İtalya’da bu programın süresi 6 yıldır. Öğrencilere temel olarak biyoloji bilimleri, klinik bilimler ve diş hekimliği pratiğiyle ilgili dersler verilerek donanımlı birer diş hekimi olarak mezun olmaları amaçlanmaktadır. Programın içeriğiyle ilgili konuşmak gerekirse öğrenciler ilk iki yıl biyoloji dersleriyle insan vücudunun temel bileşenleri ve hastalıklarıyla ilgili bilgi edinmektedirler. Daha ikinci yıldan itibaren de uygulamaya yönelik dersler başlamaktadır. Böylece öğrenciler teorik olarak aldıkları eğitimi pratiğe dökerek tecrübe kazanmaktadırlar. Programın üçüncü ve dördüncü yılı daha çok pratik ağırlıklı ilerlemektedir. Burada ağız hastalıklarının tanı ve tedavisi, hastalarla iletişim gibi konularda önemli bir tecrübe kazanmaları amaçlanmaktadır. Böylece mezun oldukları gibi donanımlı birer diş hekimi olarak hemen çalışmaya başlamaktadırlar. Bilgi: İtalya’da diş hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. Eğer İtalyanca diş hekimliği okumak istiyorsanız bu durumda daha çok üniversite seçeneğiniz vardır. İtalya’daki diş hekimliği eğitimlerindeki ortak amaç şöyledir;
 • Temel ve biyolojik bilimlerde yetkin bir şekilde eğitim alınması
 • Nüfusun tüm kesimlerine kaliteli diş bakımı sağlanabilmesi
 • Halk sağlığı alanında yüksek ahlaki ve mesleki standartlar
italyada-dis-hekimligi

Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak

Kariyerine yurtdışında devam etmek isteyenler, uluslararası bir ortamda eğitim görmek isteyenler , AB fırsatlarından yararlanarak eğitim almayı düşünüp, hem de gezmek isteyenler için yurtdışında diş hekimliği okumak hayal değil. İtalya bu konuda dünya çapında bir eğitim fırsatı sunuyor.

Neden İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi Almalısınız?

İtalya, dünyanın birçok ülkesinden öğrencinin eğitim için tercih ettiği Avrupa kültürüne ve tarihine yön vermiş bir ülkedir. Tamamen İngilizce olarak sunulan programların çokluğu ve sunduğu birçok fırsat İtalya’yı çekici kılan önemli etkenlerdendir. Son yıllarda ise tıp ve diş hekimliği gibi bölümler için oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Gelin neden İtalya’da diş hekimliği okumanız gerektiğini ve avantajlarını madde madde sıralayalım.
 • İtalya’da diş hekimliğini tamamen İngilizce olarak okumanız mümkündür. Bu sayede hem İngilizceyi ana dili seviyesinde öğrenmiş hem de eğitiminiz boyunca stajlar ve günlük yaşam için İtalyanca öğrenme şansı elde etmiş olursunuz.
 • Eğitiminiz sonrası tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma” sahibi olursunuz. Bu sayede iş bulduğunuzda herhangi bir bürokratik engele takılmadan çalışmanız mümkündür.
 • Mezuniyetiniz sonrası diplomanız YÖK tarafından tanınır.
 • Siena Üniversitesi diş hekimliği okumak için IMAT sınavına girmeniz gerekmektedir.
 • Sınavla öğrenci kabulü yapıldığı için öğrenciler belli bir eliminasyon sürecinden geçmiş olurlar ve bu sayede eğitim kalitesinin üst düzeyde kalması sağlanmış olur.
Ancak sınava olan başvuru da tıp kadar yoğun olmamaktadır. O yüzden sınava yönelik özel bir çalışmayla diş hekimliği için kabul alma şansınız yüksektir.

IMAT 2023, 17 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

IMAT 2024 sınav tarihi henüz açıklanmadı. Sınav tarihi ve İtalya’da eğitimle ilgili tüm detaylar için web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Diş Hekimliği Okuyabilirsiniz?

İtalya’da diş hekimliği eğitimi alabilmeniz için yapmanız gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: yurtdisinda-dis-hekimligi
 • Türkiye’de 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavından her iki oturumdan da puan almış olmak
 • IMAT sınavında diş hekimliği için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmek.
 • İtalya’da bu eğitimi alabilmek için İngilizce dil belgesine ihtiyacınız bulunmamaktadır. IMAT sınavı aynı zamanda İngilizce yeterliliğinizi de kanıtlamaktadır. Ancak her yıl artan talep dolayısıyla TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan dil belgeleri istenebilir. Bu yüzden bu belgeleri edinmenizi tavsiye ediyoruz.

IMAT Sınavı

İtalya’da diş hekimliği eğitimi alabilmek için tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmiş olduğu IMAT sınavına girmeniz gerekmektedir. Tıp ve diş hekimliği öğrencileri aynı sınava girmekte, ancak sıralamalar sadece diş hekimliği tercih eden öğrenciler arasında yapılmaktadır ve bunun için ayrılan kontenjana giren öğrenciler programa kabul edilmektedirler.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu 2024

Haziran – Temmuz 2024 tarihlerinde IMAT sınavına yönelik hazırlık kursumuza katılarak sınav puanınızı maksimize edebilirsiniz. Kursla ilgili detaylar için buraya tıklayınız. Ayrıca IMAT 2024’le ilgili güncel gelişmeler ve kurs içeriğiyle ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz.

İtalya Diş Hekimliği Üniversiteleri

İtalya’da diş hekimliği eğitimini İngilizce olarak alabileceğiniz iki üniversite seçeneği bulunmaktadır. Bunlar;
 • Siena Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
Ancak İtalyanca eğitim almak istediğinizde seçenek çok daha geniş olacaktır. İtalyanca eğitim için de IMAT sınavına benzer TOLC-MED isimli İtalyanca bir sınava girmeniz gerekmektedir.

İtalya’da Diş Hekimliği Ücretleri

İtalya’da diş hekimliği için yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. İşlemlerini yaptığımız öğrencilerimiz için okul ücretlerinden indirim sağlamaktayız. Bu alanda sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’da Burslu Diş Hekimliği Eğitimi

Diş hekimliği eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda burs imkanlarından da faydalanabilirler. Yıllık 2.000-6.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alabilirler. İtalya’da burslu diş hekimliği eğitimi için sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya’daki Diş Hekimliği Programının İçeriği

Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Lisans Programının temel amacı, hastalara ağız bakımı sağlamada yetkinlik, klinik uzmanlık ve etik yeterliliği olan diş hekimleri yetiştirmektir. Öğrenciler, sözlü fizyoloji ve patoloji, diş hekimliği ile ilgili tıbbi konular ve tüm dişçilik konuları (örneğin restoratif diş hekimliği, endodonti, periodontoloji, ağız cerrahisi, implantoloji, protez, ortodonti, gantoloji) gibi temel bilimler dersleri almaktadırlar. Her konu teorik bilgileri arttırmak ve öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmek amacıyla pratik eğitimle de desteklenmektedir. İtalya’daki diş hekimliği okullarının çoğu, eğitim sürelerinde şu tip ders içeriklerine sahiptir; Biyoloji bilimleri: İnsan anatomisi, fizyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve farmakoloji; ayrıca oral anatomi, oral patoloji ve oral histoloji. Lisans programı, ADEE (Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği) ve İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı’nın tavsiyesine dayanmaktadır. Son yıllarında, tüm öğrencilere yenilikçi dijital diş hekimliği araçlarını ve yeni diş malzemeleri kullanarak, hastalar üzerinde günlük olarak çalışmaları sağlanmaktadır.

İtalya’da Diş Hekimi Olarak Çalışmak

İtalya’da diş hekimliği eğitimi aldığınızda herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan diş hekimi olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca İtalyan üniversitelerinden mezun olan öğrenciler tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli “mavi diploma” sahibi olurlar. Bu da tüm Avrupa’da çalışabilme imkanı anlamına gelir.

İtalya Diş Hekimliği Denklik

İtalya’da diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alırlar. YÖK’ün belirlediği temel kriterlerden olan dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer alma şartını diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler karşılamaktadır.

İtalya Diş Hekimliği Doktora

İtalya, sağlık sistemleri açısından Avrupa’nın önde elen ülkelerinden biridir. Bunun sebeplerinden biri de köklü ve gelişmiş eğitim kalitesidir. İtalyan üniversitelerinde diş hekimliği alanında çeşitli doktora program seçenekleri bulunmaktadır. Bu programların genel eğitim dili İtalyanca olsa da İngilizce programlar da bulunmaktadır.
İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.  İtalya’da Diş Hekimliği Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 nolu telefonu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. İyi günler , sorularımı yazacağım cevaplayabilirseniz çokk memnun olurum :))))
  1- İtalya’nın sağladığı devlet veya vakıf burslarına nereden ve nasıl başvuru yapılmakta ?
  2-Burs işlemleri ve kabulü sınavlara girmeden ve Üniversiteye kabul edilmeden oluyor mu ? IMAT ve diğer prosedürler tamamlandıktan sonra burs başvuruları alınıyorsa benim için sıkıntılı bir durum. Çünkü maddi gelirimiz az ve burs garantisi olmadan eğitim için gitmem imkansız. Haliyle burs alacağımın güvencesi ile diğer prosedürleri tamamlamam gerekir.
  Şimdiden teşekkürler :))))) Çok güzel bir yazı çok işime yaradı…

  1. Merhabalar,

   Burs başvuru tarihleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Burs sonuçları ise genellikle IMAT sınav sonuçları açıklandıktan sonra belli olmaktadır. Detaylı bilgi için +905558881343 nolu WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba öncelikle yazı için teşekkürler.
  diş hekimliği okumanın ücreti diye belirttiğiniz bir kısım var. acaba bu ücret sınavı geçtikten sonra okula ödenen ücret mi? yoksa sınavsız özel okumak için mi?
  Birde güncel olarak Türkiye de baraj kalktığına göre hala bu şart var mı?

  1. Merhaba. Yıllık okul ücreti kabul aldıktan sonra ödenen ücrettir. Diş hekimliği fakültelerine sınavsız giriş mümkün değildir. YKS sınavında baraj uygulaması kaldırıldığı için her iki oturumdan da puan almış olmak yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir