Uluslararası İlişkiler

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi

Uluslararası ilişkiler disiplinler arası niteliktedir. Program içeriğinde ekonomi, tarih ve siyaset bilimi alanlarını insan hakları, küresel yoksulluk, çevre, ekonomi, küreselleşme, güvenlik, küresel etik ve politik çevre gibi birçok konuyu harmanlayarak birleştirir. İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi almak ise Avrupa tarihinde önemli roller oynamış bir ülkede kaliteli bir eğitim almak demektir. 

İtalya’da bu alanda eğitimi veren üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Bu okullarda ders veren profesörler ise alanlarında uzman, birçok ulusal ve uluslararası kuruluşta aktif rol alan kişilerdir. Ayrıca bu alanda daha çok İtalya dışından uluslararası öğrenciler eğitim almak için İtalyan üniversitelerini tercih etmektedirler. Bu sayede eğitim hayatınız size uluslararası bir iletişim ağı kazandıracaktır.

Neden İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi?

İtalya, Avrupa Birliği’nin dört kurucu üyesinden biri ve dünyanın en büyük ekonomileri arasındadır. 

Avrupa tarihinde birçok alanda hep önde olmuş bir ülke olan İtalya, kuruluşu bin yıla dayanan üniversiteleriyle köklü bir eğitim sunmaktadır. Bu üniversiteler Machiavelli gibi birçok siyasi dehayı dünyaya kazandırmıştır. 

İtalya, Türkiye ile güçlü ticari ilişkilere sahip bir ülkedir. Avrupa’da en büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz 2. ülke İtalya’dır. Türkiye’de faaliyet gösteren 1.200 civarında İtalyan firma bulunmaktadır. İtalya’da alacağınız eğitim boyunca akademik düzeyde İngilizcenin yanında İtalyanca öğrenip bunu geliştirebilirsiniz. Bu sayede, bu gelişmiş ticari ağda istihdam edilebilecek aranan eleman olabilirsiniz. 

Türkiye ise İtalya’nın 4. büyük ticari partneridir. Daha çok tekstil, sanayi, hizmet sektörü gibi alanlarda gelişmiş olan bu ticari ilişki çok eskilere dayanmaktadır ve yıl geçtikçe de olumlu yönde ilerleme kaydetmektedir.

İtalya’dan mezun olduğunuzda “mavi diploma”ya sahip olursunuz. Bu sayede tüm Avrupa’da çalışma ve yaşama imkanı elde edersiniz. 

İtalyan üniversiteleri düşük eğitim harçlarına sahiptir. Bunun yanında geniş burs imkanları da sunmaktadırlar. 

Uluslararası ilişkiler eğitiminin önemli bir yönü de dil bilmek ile ilgilidir. Ana dili İngilizce olmayan bir ülkede bu eğitimi almak size iki dili iyi bir şekilde öğrenme fırsatı verecektir. 

italyada-uluslararasi-iliskiler-egitimi

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi Veren Üniversiteler

Bu alanda eğitim veren İtalyan üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Tamamen İngilizce olarak lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde uluslararası ilişkiler eğitimi alabilirsiniz. İtalyanca eğitim almak isterseniz doğal olarak üniversite seçeneğiniz daha geniş olacaktır.

İtalya’da Nasıl Uluslararası İlişkiler Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi alabilmek için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları lisans ve yüksek lisans eğitimi için gerekli şartlar şeklinde ikiye ayırabiliriz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Bölümü

İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümlerinde eğitimi İngilizce ve İtalyanca olarak verilmektedir. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde birçok üniversitede uluslararası ilişkiler bölümü mevcuttur. Bu bölüm için eğitim dili İngilizce olan programları tavsiye etmekteyiz.

İngilizce olarak akademik seviyede alacağınız eğitimin yanında günlük hayatta İtalyanca öğrenme şansı da elde etmiş olursunuz. Böylece ileri düzeyde İngilizce, İtalyanca ve ana diliniz olan Türkçe bilginiz sayesinde Avrupa ve Türkiye arasında gelişmiş uluslararası ilişkiler ağında aranan eleman olabilirsiniz. İtalya, Avrupa’da en büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz 2. ülkedir. Türkiye’de de 1.200 civarında İtalyan firması faaliyet göstermektedir. Bu rakamlar İtalya ve Türkiye arasındaki köklü diplomatik ve ticari ilişkinin doğal bir sonucudur.

Uluslararası İlişkiler Lisans Eğitimi

İtalya’da uluslararası ilişkiler lisans eğitimini tamamen İngilizce ve sınavsız olarak alabilirsiniz. Bunun için üniversiteler genel olarak B2 düzeyinde İngilizce dil belgesi talep etmektedirler. Bazı üniversiteler ise SAT sınavı veya Skype mülakatıyla da öğrenci kabul edebilmektedirler. 

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da bu alanda master eğitimi için ise üniversiteler yine B2 düzeyinde, dünyada geçerliliği olan dil belgesi ve bu alanla ilgili bir lisans diplomasına sahip olma şartı koymaktadırlar.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.


6 Yorum

  1. merhabalar, sosyoloji öğrencileri de Palermo’yu tercih edebilir mi? Siyasal bilimler için gelişmiş diye yazmışsınız acaba sosyoloji okuyanlar da eğitim kalitesi açısından tercih etmeliler mi? cevabınızı bekliyorum, sevgiler.

    1. Merhabalar ingilizce bölüm seçeneği pek bulunmamaktadır ancak italyanca olarak tercih edebilirsiniz.

  2. Merhabalar, Milano üniversitesinde uluslararsı ilişkiler okumanın şartları tam olarak nedir?Ve başvuru tarihleri???

    1. Merhaba Ecem Hanım, iletişim sayfamızdaki form aracılığıyla bize ulaşırsanız eğitim danışmanı arkadaşlarımız size destek olacaktır.

    1. Merhaba. Torino Üniverstesi’nde uluslararası ilişkiler uluslarası hukuk bölümü bulunuyor. Bu bölüm için TOLC-E sınavına girmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir