İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi

İtalya denilince akla ilk gelen konulardan biri de modadır. Milano, dünyanın önemli moda merkezlerinden biridir ve İtalyanlar dünyada şık giyinen bir millet olarak nam salmıştır. Sadece giyim alanında değil; Lamborghini, Ferrari gibi dünyanın en lüks araçlarıyla endüstriyel tasarımda da öncü olduğunu kanıtlayan bir ülkedir İtalya. İtalya’da moda tasarım eğitimi almak tam da bu şöhretin bir parçası olmaktır. İtalya’da lisans, yüksek lisans ve kısa süreli kurslar düzeyinde moda tasarım eğitimi alabilirsiniz. 

italya-moda-egitim

İtalya’da Nasıl Moda Tasarım Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya’da moda tasarım eğitimini lisans, yüksek lisans ve kısa süreli kurslar olarak alabileceğiniz birçok moda tasarım okulu bulunmaktadır. Bazı okullar motivasyon mektubu ve portfolyo talep ederken, bazı okullar başlangıç seviyesinden eğitime başladığı için portfolyo talep etmemektedir. Ayrıca en az B1 seviyesinde İngilizce dil belgesi de başvurularda talep edilmektedir. 

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimini Hangi Şehirlerde Alabilirsiniz?

İtalya’da moda tasarım okumak isteyen öğrenciler için en çok tavsiye ettiğimiz şehirler Milano, Roma, Floransa, Venedik gibi İtalya’nın en iyi moda okullarının bulunduğu şehirlerdir. Örneğin İtalya’nın ve dünyanın en iyi moda okulları arasında gösterilen NABA, IED, Marangoni gibi okulların kampüsleri bu şehirlerde bulunmaktadır. 

italyada-moda-egitimi

İtalya’da Moda Tasarım Okulları

İtalya’da moda tasarım eğitimi İngilizce olarak genellikle özel eğitim kurumları bünyesinde verilmektedir. İtalya’nın dünyaca ünlü moda tasarım okulları şunlardır:

IED (Istituto Europeo di Design)

Elli yıldan fazla bir süredir IED (Istituto Europeo di Design) tasarım, moda, görsel iletişim ve yönetim disiplinlerinde eğitim ve araştırma çalışmaları içerisindedir. Bugün IED lisans ve master eğitimi, sürekli mesleki gelişim ve ileri eğitim kursları düzenleyen bir eğitim kurumudur. Sürekli genişleyen uluslararası ağıyla da dünyanın en önemli moda okullarından biridir.

IED tarihinin en önemli dönüm noktaları, Milano’da (1966), Roma’da (1973), Torino’da (1989), Madrid’de (1994), Barselona’da (2002), São Paulo’da (2005), Venedik’te (2007) kampüslerinin kurulmasıdır. Floransa (2008), Cagliari (2009) ve 2012’de Como’da Aldo Galli Akademisi de IED’in yeni kampüsleri olarak faaliyete girdi ve 2013’ten itibaren Brezilya’daki ikinci IED okulu Rio de Janeiro’da eğitime başladı. Tüm bu tarihler IED’in uluslararası kimliğini vurgulayan önemli gelişmeler olarak göze çarpmaktadır. 

Marangoni

1935 yılında Milano’da İtalyan Giulio Marangoni tarafından özel bir moda okulu olarak kurulan Marangoni, günümüzde Londra, Floransa, Şanghay, Mumbai ve Miami gibi dünyanın çok farklı noktalarında kampüsleri bulunan başarılı bir okuldur. Mezunları arasında Alessandro Sartori, Domenico Dolce, Franco Moschino ve Alessandra Facchinetti gibi ünlü modacılar bulunmaktadır. Instituto Marangoni birçok lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. 

Domus Academy

1982’de Milano’da kurulan Domus Academy, ülkenin ilk lisansüstü tasarım okuludur. Öğrencilerine moda ve tasarım sektöründe hayallerini gerçekleştirebilmek için yeni ufuklar açan Domus Academy, stajlar ve saha öğrenme etkinlikleri ile de öğrencilerine üst düzey bir eğitim sunmaktadır. Domus Academy’nin ortakları arasında yer alan Eastpak, Stefanel, Trussardi,Versace, Ferragamo, Nike, Ferre gibi ünlü şirketler bulunmaktadır. Domus Academy genellikle moda üzerinde bir yıllık master programları sunmaktadır. 

Nuova Accademia Di Belle Arti Milano (NABA)

1980 yılında kurulan NABA, İtalya’daki en büyük özel sanat akademisidir. İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından akredite edilmiş olan, lisans ve yüksek lisans programlarını İtalyanca ve İngilizce olarak okumak mümkündür. Milano ve Roma’da kampüsleri bulunur. 

Lisans programları için giriş şartları olarak motivasyon mektubu ve portfolyo çalışması talep edilmektedir. Ayrıca en az B1 seviyesinde İngilizce dil belgesi şartı bulunmaktadır. 

POLIMODA

1986 yılında Floransa’da kurulmuştur. Okul, öğrencilerine moda tasarımla ilgili birçok alanda eğitim seçeneği sunmaktadır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim verilen okul POLIMODA’nın Gucci, Chanel, Dior gibi lüks markalarla işbirliği çalışmaları bulunmaktadır. Bu da bünyesinde eğitim alan öğrencilere dünya çapında kariyer imkanları fırsatları sunması anlamına gelir. 

Scuola Politecnico Di Design

SPD (Scuola Politecnica di Design) 1954’te Milano’da kurulmuştur. Bugün SPD işlev ve ifade ve üretim arasında bir denge sağlayarak projeler geliştirmek için deneyim alışverişinde bulunan uluslararası bir eğitim kurumudur. Okul her yıl geliştirilen yaratıcı çalışmalar, şirketler, üreticiler ve tasarım zinciri boyunca yer alan çeşitli aktörlerle iş birliği içerisinde üst düzey bir eğitim sunmaktadır. SPD tarafından sunulan master programları IULM Üniversitesi ile işbirliği içinde düzenlenir ve İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından tanınmaktadır.

Istituto Superiore Di Design

Istituto Superiore di Design (ISD) 1989 yılında Napoli’de kurulmuştur. Moda ve tasarım alanlarında eğitim vermektedir. Temel amacı moda ve tasarım alanında yetişmiş, profesyonel bireyler yetiştirmektir. ISD bünyesindeki tüm programlar İtalyancadır. Uluslararası öğrenciler için ise İngilizceye simultane olarak çevrilerek dersler verilmektedir. 

Milano Fashion Institute 

Milano Moda Enstitüsü (Milano Fashion Instıtute) öğrencilerine uluslararası düzeyde araştırma alanında beceri ve deneyim kazandırmak üzere kurulmuştur. Enstitü Bocconi Üniversitesi, Cattolica Üniversitesi ve Politecnico Di Milano ortaklığında kurulmuştur. Dizayn, yönetim ve iletişim alanında dersler verilmektedir ve eğitim dili İngilizcedir. 1 yıllık master programları sunulmaktadır ve eğitim genellikle Ocak ayında başlamaktadır.

italya-moda-okullari

İtalya’da Moda Tasarım Yüksek Lisans için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya Moda Tasarım Okulları Fiyatları

 • POLIMODA’da 4 yıl süren moda tasarımı lisans programı yıllık 15.000 EURO’dur.
 • Domus Academy moda tasarım yüksek lisans ücretleri 28,600 EURO’dur. 
 • Marangoni’de 3 yıl süren moda tasarımı master eğitiminin yıllık ücreti 21.000 Euro civarındadır. 
 • IED’in yıllık eğitim ücretleri ise 17.000-19.000 Euro arasında değişmektedir. 
 • NABA’da lisans ve yüksek lisans programlarının yıllık eğitim ücreti 16.500 Euro, bir yıllık programların ise 17.950 Euro dur. 
 • Scuola Politecnico Di Design bünyesinde sunulan master programlarının yıllık eğitim ücretleri 16.400 Euro, iki alanda sunulan master programları 21.900 Euro ve bir yıllık master programlarını eğitim ücretleri de 11.400 Euro dur. 
 • Milano Fashion Institute yıllık eğitim ücretleri 15.800 Euro dur.

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi Almanın Avantajları

İtalya’da moda tasarım eğitimi almak demek dünyanın en ünlü okullarında okumak ve her an ilham alabileceğiniz bir ülkede yaşamak demektir. İtalya ayrıca dünyanın en ünlü moda firmalarına sahiptir ve okullar bu firmalarla önemli bir işbirliği içerisindedir. Yani İtalya’da moda tasarım eğitimi alırken yapacağınız çalışmalarla öne çıkmanız ve bu firmalarda çalışmanız gayet mümkündür. 

Ünlü İtalyan Modacılar

 • Emilio Pucci: Floransalı modacı geometrik baskılarıyla tanınmaktadır. Markayı günümüzde kızı Laudomia Pucci devralmıştır. İtalyan eğitim kurumlarıyla da üst düzeyde işbirliği içindedir. Pucci her yıl Polimoda ve Central Saint Martins gibi okullardan öğrencileri marka bünyesinde katmaktadır. 
 • Dolce&Gabbana: İtalya’nın en ünlü markalarından biri olan Dolge&Gabbana’yı Domenico Dolce ve Stefano Gabbana 1985 yılında kurmuşlardır. Markanın yüzlerinden biri de ünlü İtalyan aktris Monica Belluci’dir. 
 • Gianni Versace: Bir diğer ünlü İtalyan markası olan Versace’nin kurucusudur. 1978 kurduğu marka ile dünya çapında üne kavuşmuştur. Gianni Versace daha çok parlak renkleri ve koyu desenleri ile tanınır. 
 • Guccio Gucci: Gucci, 1921 yılında Floransa’da kurulmuştur ve en eski İtalyan moda evlerinden biridir. Özellikle Hollywood film yıldızları arasında ünlenmiştir. 
 • Giorgio Armani: Armani markası dünyanın en ünlü markaları arasındadır. Özellikle ödül törenleri ve galaların vazgeçilmez markasıdır. 
 • Prada: 1913 yılında Mario Prada tarafından kurulmuştur. Minimalist tasarımları ile dikkat çekmektedir. 

İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here