İtalya'daki Üniversiteler

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması 2024

Dünya Üniversite Sıralamalarında İtalyan Üniversitelerinin Yükselişi

İtalya üniversiteleri dünya sıralaması denildiğinide zirvede yer alan iki üniversite Milano Politeknik Üniversitesi (Politecnico Di Milano) ve Bologna Üniversitesi bu yıl dünya sıralamalarında yükselerek dünya çapında da zirvelerdeki yerlerini korudular. Roma Sapienza Üniversitesi ise büyük bir atılım göstererek dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasına girdi. QS Quacquarelli Symonds analistleri tarafından yayınlanan QS Dünya Üniversite Sıralamasının 2024 sıralaması, İtalyan üniversitelerinin yükselişini doğrular nitelikte sonuçlar gösterdi. Sıralama göstergeleri olarak üniversiteler bünyesinde yapılan araştırmaların akademik itibarı ve etkisi, İtalyan üniversitelerinin bu analizdeki güçlü noktaları olarak belirtildi.

İtalya’nın En İyi Üniversitesi Politecnico di Milano dünyada 123. sıraya yükseldi

Politecnico di Milano 2024 QS sıralamalarına göre dünyanın en iyi 123. üniversitesi oldu. Bu sonuçlarla birlikte Milano Politeknik Üniversitesi arka arkaya on yıl boyunca, en iyi İtalyan üniversitesi olarak seçildi. 

Bologna Üniversitesi Dünya Sıralaması ndaki Yükselişi Devam Ediyor

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi Avrupa’nın ilk üniversitesi olmasıyla mükemmel bir üne sahiptir. Ayrıca Bologna Üniversitesi 2024 yılında da yükseliş göstererek yükselerek 154. sıraya yerleşti. Dünyada akademik itibar alanında ise dünya çapında 94. sıraya ve İtalya’da birinciliğe ulaştı. Rektör Francesco Ubertini “Yıllar geçtikçe dünya sıralamaları bağlamında üniversitemizin yükselişi devam ediyor ve bu kuşkusuz tüm toplumumuz için büyük bir memnuniyet kaynağı” yorumunda bulundu.

italya-universiteleri-dunya-siralamalari

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması

Yayınlanan sıralamaya göre kayda değer gelişme gösteren üniversitelerden biri de Roma La Sapienza Üniversitesi oldu. Üniversite genel sıralamada 32 sıra yükselerek 171. sıraya ve ilk 200’e girdi. Sapienza, CWUR dünya sıralamalarına göre ise İtalya’nın en iyi üniversitesi seçildi. CWUR sekiz yıl önce üniversiteler bünyesinde yapılan araştırmaların kalitesini ölçen parametreler temelinde kurulmuştur.

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması 2020

Bir önceki yıl 234. sırada yer alan Padova Üniversitesi de 2020 yılında 18 sıra yükselerek 215. sıraya yerleşti. Üniversite 4 yıllık süreçte 122 sıra yükselerek köklü eğitimini modern dünyaya adapte etme yeteneğini ortaya koymuş oldu. Rektör Rosario Rizzuto “Uluslararası düzeyde de üniversitemizin prestijini belgeleyen sürekli bir büyüme içerisindeyiz. Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına girmek için çabamız sürecek ve bu kapsamda bu sonuçları almak tutkuyla ve verimlilikle çalışmaya devam etmek için önemli bir teşvik” dedi.

Sıralamada yükselen bir diğer üniversite ise Torino Politeknik Üniversitesi (Politecnico Di Torino) oldu. 40 sıra birden yükselen Politecnico Di Torino genel sıralamada 308. sıraya yerleşti. 

Sıralamalarda yükselen diğer üniversiteler ise 392. sıraya yükselen Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi, Bozen-Bolzano Üniversitesi (601-650), Calabria Üniversitesi (801-1000) ve Marche Politeknik Üniversitesi (801-1000) oldu.

Sıralamalarda en fazla yükseliş gösteren üniversite ise Milano-Bicocca Üniversitesi oldu. 60 sıra yükselen üniversite 521-530 serisine yükseldi. Napoli Federico II Üniversitesi, bir önceki listeye göre 48 sıra yükselerek 424. sıraya, Trento ve Pisa ise sırasıyla 37 ve 33 sıra yükselerek dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında girdi.

Dünya Sıralamalarına Göre İtalya üniversiteleri

İlk 500’de yer alan 36 üniversitesi ile İtalya, ilk 500’de en çok üniversiteye sahip dünyada 7., Avrupa’da ise Birleşik Krallık (86) ve Almanya’dan (45) sonra 3. ülkesidir. Bologna Üniversitesi, uluslararası akademik topluluk tarafından en çok takdir gören ve akademik itibar sıralamasına göre dünyada 69. sırada; Roma Sapienza Üniversitesi ise 70. sırada yer almaktadır.

İlk 500’de yer alan 36 üniversiteden 30’u 2020 yılında yükselme göstererek İtalya’nın eğitim kalitesini gözler önüne sermiştir.

Politecnico di Milano (Milano Politeknik Üniversitesi), işverenler tarafından istihdam tercihini gösteren İşveren İtibarı sıralamasına göre dünyada 137., ünlü mezunlar sıralamasına göre ise 70. sıradadır. 

Milan-Bicocca Üniversitesi, üretilen araştırmanın etkisini ölçen bir gösterge olan fakülte başına yapılan atıf oranına göre İtalya’da 1., dünyada ise 115. sıradadır. Milano Bicocca’yı, bu önemli kriterde 134. sırada yer alan Napoli Federico II Üniversitesi takip etmektedir. İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi veren özel üniversitelerden San Raffaele Üniversitesi, öğrenci başına düşen akademik personel oranına göre dünyanın en iyi 37. üniversitesidir. San Raffaele’yi bir diğer özel üniversite olan Cattolica Üniversitesi takip etmektedir.

En çok yabancı akademisyen istihdam eden İtalyan üniversitesi dünyada 131. sırada yer alan Bozen – Bolzano Üniversitesi’dir. En yoğun uluslararası öğrenciye sahip İtalyan üniversitesi ise yine İtalya’nın en iyi üniversitesi olan Milano Politeknik Üniversitesi (Politecnico Di Milano) dur.

QS Dünya Üniversite Sıralamalarına göre İtalyan üniversiteleri dünyada 7., Avrupa’da ise 3. sırada yer almaktadır. 

İtalya’nın En İyi Üniversitesi

6 yıldır dünya sıralamasında İtalya’nın en iyi üniversitesi olarak Politecnico Di Milano gösterilmektedir. Genel sıralamanın yanı sıra mimarlık ve mühendislik alanlarında dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasındadır. Milano Politeknik Üniversitesi, her yıl önemli sayıda Türk öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır.

YÖK’ün de denklik noktasında baz aldığı kurumlardan biri olan CWUR’a göre ise 2020’de İtalya’nın en iyi üniversitesi Roma Sapienza Üniversitesi olmuştur.

İtalya’nın En İyi 10 Üniversitesi 2020

 • Politecnico Di Milano
 • Bologna Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Padova Üniversitesi
 • Milano Üniversitesi
 • Politecnico Di Torino
 • Pisa Üniversitesi
 • Napoli Federico II Üniversitesi
 • Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması – Mimarlık

Mimarlık eğitimi denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan İtalya, dünyanın en iyi mimarlık fakültelerine sahiptir. Bu üniversitelerden öne çıkan üniversiteler de İtalya’nın teknik üniversiteleri olan Politecnico lardır. Bunlardan

 • Politecnico Di Milano mimarlık alanında dünyanın en iyi 7. üniversitesi,
 • Politecnico Di Torino dünyanın en iyi 33. üniversitesi,
 • Roma La Sapienza Üniversitesi dünyanın en iyi 100 ünversitesi arasında,
 • Venedik IUAV Üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında,
 • Napoli Federico II Üniversitesi dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında,
 • Bologna Üniversitesi dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında,
 • Padova Üniversitesi dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında,

yer buldular.

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması – Mühendislik 

Ağır makine, otomobil gibi sektörlerde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İtalya, bu alanda eğitim veren kaliteli üniversitelere sahiptir. Bu üniversiteler Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino gibi teknik üniversiteler yerlerini perçinlemiştir. Bu üniversitelerin yanı sıra Bologna Üniversitesi, Roma Sapienza Üniversitesi, Padova Üniversitesi, Napoli Federico II Üniversitesi gibi üniversiteler bulunmaktadır. Mühendislik fakülteleri dünya sıralamasına göre;

 • Milano Politeknik Üniversitesi dünyanın en iyi 20. üniversitesi
 • Torino Politeknik Üniversitesi 47.üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi 119.
 • Roma La Sapienza Üniversitsi 127.
 • Padova Üniversitesi 133.

sırada kendilerine yer buldular. Bu üniversitelerden Bologna, Roma Sapienza ve Padova üniversiteleri mühendislik eğitim vermekteler ancak tamamen bir teknik üniversite değiller. Ancak elde ettikleri başarılar İtalyan üniversitelerinin çok yönlü eğitim başarısını göstermesi açısından önemlidir.

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması – Tıp

Son yıllarda oldukça popüler olan İtalya’da Tıp Eğitimi, hem sunulan cazip imkanlar hem de İtalyan Tıp Fakültelerinin oldukça iyi dünya sıralamaları bakımından dikkat çekmektedir. Dünyanın en iyi tıp fakülteleri sıralamasına göre;

 • Milano Üniversitesi dünyanın en iyi 100 tıp fakültesi arasında
 • Bologna Üniversitesi Tıp Fakülteleri dünyanın en iyi 100 tıp fakültesi arasında
 • Padova Üniversitesi Tıp Fakültesi dünyanın en iyi 114. tıp fakültesi,
 • Roma Sapienza Üniversitesi Tıp Fakültesi dünyanın en iyi 135. tıp fakültesi
 • Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi ise dünyanın en iyi 174. tıp fakültesidir.

Dünyanın en iyi 500 tıp fakültesi arasında 22 fakülteyle İtalya, Yurtdışında Tıp Eğitimi alınabilecek en iyi ülkeler arasında ilk sıralardadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’nın En İyi Üniversiteleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak : https://www.repubblica.it/scuola/2020/06/10/news/qs_world_university_rankings_la_riscossa_delle_universita_italiane-258830210/

İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması 2024 ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı bu sayfadaki yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 nolu telefonumuzu arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir