İtalya’da Mühendislik Okumak

 

Bu yazımızda İtalya’da mühendislik okumak ve İtalya’nın mühendislik eğitiminde sunduğu imkanlarla ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

İtalya, Avrupa Birliği kurucu ülkelerinden ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. İtalyan ekonomisinin temel direkleri daha çok turizm, tekstil ve giyim alanında ün yapsa da motorlu taşıtlar, makine-kimya endüstrisi de İtalya’nın dünyada söz sahibi olduğu ekonomi alanlarıdır.

Özellikle dünyanın en lüks ve ünlü otomobil firmalarına ev sahipliği yapan bir ülkenin bu noktaya gelmesinde eğitiminin de payı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

 

Neden İtalya’da Mühendislik Okumalısınız?

İtalya, Avrupa’nın ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir ve özellikle otomotiv sanayiinde dünyada söz sahibi bir ülkedir. İtalya’nın sanayi sektörü sadece otomotivle de sınırlı değildir. Makine ve kimya sanayiinde de dünyada söz sahibi olan İtalya bunu köklü eğitim kurumları ve bu eğitimden en üst düzeyde faydalanan firmalara borçludur. İtalya’da mühendislik okumak denildiğinde akla İtalya’nın teknik okulları olan politecnicolar gelir. Özellikle Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino Üniversiteleri İtalya’nın ve dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

İtalya’da mühendislik eğitimi almanız için nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İtalya’da mühendislik lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Türkiye’de aynı dönem üniversiteye başlayan öğrencilere göre erken mezun olup hayata erken atılabilirsiniz.
 • İtalya’da mühendislik eğitimi veren üniversiteler alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.
 • İtalya’da üniversite eğitimi yüzlerce yıllık bir geleneğe dayanır ve güncel gelişmeleri de yakından takip eder. Verilen teorik eğitim seminerle, projeler, stajlarla pratiğe dökülür.
 • İtalya’nın ve dünyanın en büyük firmaları üniversitelerle işbirliği içerisindedir. İtalya’da eğitim aldığınız süre boyunca yapacağınız stajlari katılacağınız projelerle daha mezun olmadan kendinizi kanıtlayıp iş bulma imkanına kavuşabilirsiniz.
 • İtalya’dan mezun olduğunuzda tüm Avrupa’da geçerli “mavi diploma” sahibi olursunuz ve tüm Avrupa’da iş bulma imkanına kavuşursunuz.
 • İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından tanınır ve mezuniyet sonrası Türkiye’de çalışmak isterseniz herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmazsınız.

İtalya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak mühendislik okumak mümkündür.

neden-italyada-muhendislik

İtalyan üniversiteleriyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.  

İtalya’da Mühendislik Okumak (Lisans Eğitimi)

İtalya’da mühendislik lisans eğitiminde bölüm seçeneği yüksek lisansa göre daha sınırlıdır. Ancak otomotiv, elektronik ve haberleşme, bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği ve endüstri mühendisliği gibi Türkiye’de oldukça popüler olan alanlarda tamamen İngilizce eğitim almak mümkündür.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Kaç Yıl?

İtalya’da mühendislik lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.  

İtalya’da İngilizce Mühendislik Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler:

Roma Tor Vergata Üniversitesi öğrenci alımında sınav uygulamamakta, online mülakat yoluyla öğrenci kabulü yapmaktadır.

Politecnico Di Torino Üniversitesi ise TIL-I (Test in Laib) denilen özel bir simülasyon sınavla öğrenci kabul etmektedir.

Roma La Sapienza Üniversitesi için ise TOLC-I sınavıyla öğrenci kabulü yapmaktadır.

İtalya’da İngilizce Mühendislik Lisans Bölümleri

 • INDISTRUAL ENGINEERING – Endüstri Mühendisliği
 • AUTOMOTIVE ENGINEERING – Otomotiv Mühendisliği
 • COMPUTER ENGINEERING – Bilgisayar Mühendisliği
 • ELECTRONIC AND COMMUNICATIONS ENGINEERING – Elektronik ve Haberleşme Müh.
 • MECHANICAL ENGINEERING – Mekanik Mühendisliği
 • SUSTAINIBLE BUILDING ENGINEERING – Sürdürülebilir Yapı Mühendisliği

italyada-muhendislik-egitimi

İtalya’da Mühendislik Giriş Sınavı (TIL-I Sınavı)

TIL-I sınavı, Politecnico Di Torino Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. Sınav matematik ve fizik alanlarından gelen sorulardan oluşmaktadır ve bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavdır. Sınavın ardından aynı gün sonuçları almak mümkündür.

 • TIL-I sınavında baraj puanı 20’dur.
 • 30 puan ve üzeri alan öğrenciler mühendislik programlarına yerleşmeye hak kazanırlar.
 • 60 puan ve üzeri öğrenciler ise seçtikleri bir mühendislik bölümüne kayıt hakkı kazanırlar.
 • Sınav yılda 5 defa düzenlenir ve her öğrencinin 3 kez girme hakkı bulunur.

Sınavlara başvuru ve sınav tarihlerine ulaşmak için buraya tıklayın.

TIL-I sınavı spesifik bir sınav olduğu için özel hazırlık gerektirir. İtalya’da mühendislik okumak isteyen aday öğrencilerimize bu konuda profesyonel destek almalarını tavsiye ediyoruz.

Detaylı bilgi için TIL-I sınavı yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Giriş Sınavı (TOLC-I Sınavı)

İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Roma La Sapienza Üniversitesi ise TOLC-I sınavıyla öğrenci kabul etmektedir.

Detaylı bilgi için “TOLC-I Sınavı Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Okumak (Yüksek Lisans Eğitimi)

İtalya’da mühendislik yüksek lisans eğitimi için seçenek lisans eğitimine göre daha geniştir. Politecnicolar başta olmak üzere birçok okulda mühendislik alanlarıyla ilgili master programları bulunmaktadır. Makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, petrol mühendisliği, uzay mühendisliği, inşaat mühendisliği, biyokimya mühendisliği gibi birçok spesifik mühendislik eğitimini İtalya’nın en seçkin üniversitelerinde alabilirsiniz.

İtalya’da mühendislik yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir.

İtalya’da Mühendislik Master Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler :

Okullar ve sundukları master programlarıyla ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

İtalya’da Mühendislik Eğitim Ücretleri

İtalya’da mühendislik eğitimi devlet üniversitelerinde verilmektedir.

İtalya’da mühendislik eğitimi veren üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 500-4.000 Euro arasında değişmektedir. Bu ücretler aile gelirine göre belirlenmektedir.

Türk öğrenciler genellikle yıllık 1.000 Euro gibi bir eğitim ücreti ödemektedirler. Ancak okul ücretinin belirlenmesinde sizden istenen bazı evraklar ve izlemeniz gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. İtalyan bürokrasisiyle ilgili zorlukları çevrenizden duymuşsunuzdur. Bu nedenle sürecin uygun bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Bu konuda profesyonel bir destek almanız hem zaman hem de maddi kayıpların önüne geçecektir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Burslu Mühendislik Okumak

İtalya, köklü üniversiteleriyle kaliteli bir eğitimi cazip bir şekilde sunan Avrupa’da eğitim alabileceğiniz harika bir ülkedir. İtalya’da mühendislik eğitimi için eğitim ücretlerinin düşük olmasının yanı sıra geniş burs olanakları da İtalya’yı eğitim için oldukça cazip kılmaktadır.

İtalya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurabileceği bir çok burs bulunmaktadır. Bunların en önemlileri İtalyan hükümet burslarıdır.

Yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs almak mümkündür.

Bunun yanında bazı üniversiteler bünyesinde yetenek bursları ve yapılan giriş sınavlarında başarı gösteren öğrenciler için üstün başarı bursları bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Mühendislik Okuyabilirsiniz?

 

italyada-muhendislik-okumak
italyada-muhendislik-okumak


İtalya’da Mühendislik Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da mühendislik eğitiminin hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde tamamen İngilizce olarak verildiğini daha önce belirtmiştik. İtalya’da mühendislik okumak için gerekenleri lisans ve yüksek lisans eğitimleri için ayrı ayrı inceleyeceğiz.

İtalya’da Mühendislik Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavından her iki oturumda barajı geçmiş olmak.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Üniversitelerin öğrenci kabulünde belirlemiş olduğu online mülakatı geçmek. Sınavla öğrenci kabul eden üniversitelerde ise belirlenen kontenjana girmek.

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmak.
 • Uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan en az B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Politecnico Di Milano Üniversitesi kabul şartı olarak öğrencilerden en az 3,00 veya dengi mezuniyet ortalaması istemektedir. Diğer üniversiteler için böyle bir şart bulunmamaktadır. Ancak ortalamanızın yüksek olması kabul sürecinde size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Bu yazımızda İtalya’da mühendislik okumak konusunda detaylı bilgi sunduk. Yazıda yer alan başlıklarla ilgili detaylı bilgiler için verilen linklerle sitemizdeki diğer yazılara göz atabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Mühendislik Okumak ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here