İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ve velilerinin aklındaki aklındaki önemli sorulardan biri de İtalya’da konaklama seçenekleridir. Yurtdışında kaliteli üniversite eğitimi ve sunduğu imkanlarla öne çıkan bir ülke olan İtalya, bütçeye göre farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Bu yazımızda İtalya’da öğrenciler için konaklama seçeneklerini tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. 

italyada-ogrenciler-icin-konaklama

İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Yurtlar

İtalya’da birçok üniversite öğrenciler için yurt seçeneğini sunmaktadır. Ancak bölgeden bölgeye ve şehirden şehre kontenjanlar değişebilmektedir. Yurt fiyatları genellikle 250-380 Euro arasında değişmektedir. Bazı şehirlerde üniversitelerin 1-2 kişilik stüdyo daireleri de bulunmaktadır. Sözleşmeler yıllık 11 ay üzerinden yapılmaktadır ve Ağustos ayında genel bir temizlik ve bakım için yurtlar kapalı tutulmaktadır. 

Üniversitelerin yurtlarının yanında özel yurtlar da öğrenciler için hizmet sağlamaktadır. Fiyatları üniversite yurtlarına nazaran biraz daha yüksektir. Aylık fiyatları 350-550 Euro arasında değişmektedir. 

italyada-yurtlar

Paylaşımlı Oda Kiralama 

İtalya’da öğrenciler için konaklama seçeneklerinden bir diğeri de oda kiralamadır. Oda kiraladığınız zaman genellikle evdeki diğer bireylerle birlikte ortak bir mutfak ve banyoyu kullanırsınız. Odanız tek veya çift kişilik olur. Fiyatlandırması da genellikle buna göre olmaktadır. Elektrik, su, doğalgaz gibi masraflar genellikle kiraya dahil edilmektedir. 

Öğrencilerin bütün apartman yerine bir oda kiralaması yaygındır. Oda kiraları büyük şehirlerde daha pahalıdır. İtalya’da oda kiraları büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak  4000-600 Euro arasında değişmektedir.

Daire Kiralama 

Konaklama seçeneklerinden maliyet olarak diğerlerine göre en yükseği daire kiralamadır. Öğrenciler tek başına kalmak istiyorsa genellikle stüdyo daireleri tercih etmektedirler. Stüdyo daire kiraları 500-800 Euro arasında değişmektedir. Birkaç öğrencinin bir araya gelip kiralayabilecekleri 1+1, 2+1, 3+1 daireler de bulmak mümkündür. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu seçenekler dairelerin büyüklüğü, konumu ve bulunduğu şehre göre farklılık göstermektedir. 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

 • İtalya’nın kuzeyi sanayi bölgesidir ve güneyindeki şehirlere göre daha pahalıdır. Bu da doğal olarak konaklamaya da yansımaktadır. 
 • Özellikle oda ve daire kiralamak için İtalyanca bilen birisinden destek alın. İlk süreçte bu zor olabilir. Bu yüzden İtalya’da konaklamayla ilgili size yardımcı İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibinden destek alabilirsiniz. 

İtalya’da Öğrenci Konaklama Seçeneklerinde
Dikkate Alınması Gerekenler

 • Üniversiteye yakınlık
 • Yaşamak istediğiniz yer (şehir merkezi, daha sakin muhitler vb.)
 • Her gün okula ulaşım için ne kadar zaman harcamak istersiniz? (Bu, üniversiteye ne kadar yakın yaşamak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir)
 • Başka insanlarla yaşamak ister misin? Öyleyse, kaç kişi?
 • Farklı cinsiyetten insanlarla yaşamak ister misiniz?
 • Kendi banyonuzu, mutfağınızı, kullanmak ister misiniz?
 • Evinizin veya dairenizin herhangi bir ek masrafları

Ek masraflar

Ek masraflar aylık veya haftalık kiranıza ek olarak ödediğiniz masraflardır. İtalya’da konaklama seçeneklerinden kiminde bu masraflar kiraya dahil edilmektedir. Bu masrafları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Su
 • Doğalgaz
 • Elektrik
 • Mutfak Alışverişi

Aylık konaklama masrafınızı hesaplamak için için kira için ne ödeyeceğinize ek olarak bu harcamaları da hesaba katmalısınız.

italyada-ev-tutma

İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama İpuçları:

 • Bol bol dolaşmak! Konuştuğunuz ilk kişiden daire veya oda kiralamak için baskı hissetmeyin. Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için konaklama önemlidir. Yaşayacak bir yer bulmak için zaman ayırmalısınız.
 • Erken başlayın! İtalya’ya ulaşmadan önce daire aramaya başlayın. Eğitiminiz başladığında konaklamanızı ayarlayana kadar geçici seçenekler sizin için yüksek maliyetli olabilir.
 • Kira sözleşmenizi dikkatli inceleyin! Kiranıza neyin dahil olduğunu ve neyin dahil olmadığını görmek için kira sözleşmesine dikkatlice bakın. Bu noktada İtalyanca bilen birisinden destek almanız çok önemli!

İtalya’da öğrenciler için konaklama işlemlerinin ayarlaması yapmak zor bir süreçtir.
Bu süreci en hızlı ve en az masrafsız şekilde sonuçlandırmak için İtalya’da Okumak ekibinden profesyonel destek alabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

İtalya’da Öğrenciler İçin Konaklama İmkanları ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here