İtalya'daki Üniversiteler

Roma Tor Vergata Üniversitesi

Roma Tor Vergata Üniversitesi Tarihi

Roma Tor Vergata Üniversitesi  GüneyDoğu Roma’da 1982 yılında 600 hektarlık bir kampüs alanına kurulmuştur.
Üniversite kampüsünde, İtalyan Uzay Ajansı (ASI) gibi çok önemli bir enstitüyü de barındırmaktadır.

Üniversitenin bir parçası olarak EUA birliği , yani yüksek öğretim kurumlarını temsilen 46 Avrupa ülkesinin rektörlerinin yer aldığı bir birliği de bulunmaktadır.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Nerede?

Tor Vergata University of Rome İtalya’nın ve Lazio bölgesinin başkenti olan Roma şehrinde yer almaktadır. Roma ayrıca Katolik dünyasının lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet statüsündeki Vatikan’a da ev sahipliği yapmaktadır.

Roma, İtalya’nın en kalabalık ve yüzölçümü bakımından da en geniş şehridir. Toplam nüfusu 4 milyon olan şehir İtalya milli hasılasının %6.5’ini tek başına kazanmaktadır. 2800 yıllık Roma şehri Bizans’a, Roma İmparatorluğu’na, Papalık Yönetimine, İtalya Krallığı’na ve İtalya Cumhuriyeti’ne başkentlik yapmıştır.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Mezunu Ünlüler

Tor Vergata, İtalya’nın yöneticilerini, Nobel ödüllü bilim adamlarını ve sanatçılarını yetiştirmiş köklü bir üniversitedir. Università di Roma Tor Vergata mezunları arasında:

ve daha birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Roma Şehrinde Öğrenci Hayatı

Roma İtalya’nın en turistik şehirlerinden biridir. Roma şehri Latince “Caput Mundi” yani “dünyanın merkezi” olarak bilinir. Kolezyum, Trevi çeşmesi, Vatikan gibi birçok tarihi ve turistik mekana sahiptir ve dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

Kozmopolit yapısıyla öğrenciler için de oldukça canlı bir şehirdir. Uluslararası öğrenci hareketliliği en yüksek şehirlerden biri olan Roma’da yılın her döneminde konserler, sergiler, konferanslar ve daha birçok etkinlik bulunmaktadır.

Roma’da Üniversite Eğitimi

“Sonsuz Şehir” gibi bir takma ada sahip olan Roma, gezmek için olduğu kadar öğrenci olmak için de etkileyici bir yerdir. Yaklaşık 3.000 yıl önce kurulan şehir Roma İmparatorluğu’nun, Katolik Kilisesi’nin başkentliği yapmıştır ve halen İtalya Cumhuriyeti’nin başkentidir. Tarih boyunca kültür sanat alanında da evrensel bir şöhrete sahiptir. Roma kültürü hala bu şöhrete katkıda bulunmaya devam etmektedir. Roma’da üniversite eğitimi sizin için dünyanın en eski başkentlerinden birinde önemli bir tecrübenin başlangıcı olacaktır.

Roma’da bulunan birçok özel üniversite ve devlet üniversitesi İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasındadır. Türk öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen bu üniversiteler İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi seçenekler arasındadır.

Detaylı bilgi için “Roma’da Üniversite Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Dünya Sıralaması 

Tor Vergata Üniversitesi dünyanın önde gelen üniversite sıralama kuruluşlarından olan

 • CWUR verilerine göre dünyanın en iyi 283. üniversitesi
 • Times Education verilerine göre ise dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Bölümleri

 • Tıp
 • Mühendislik
 • Eczacılık
 • İletişim Teknolojileri ve Internet Mühendisliği
 • Biyoteknoloji
 • Avrupa Ekonomisi ve Şirketler Hukuku
 • Beden Eğitimi ve Sağlığın Geliştirilmesi
 • İşletme
 • Finans ve Bankacılık
 • Antik Çağ’dan Günümüze Roma Sanat Tarihi
 • Ekonomi
 • Nano Mühendislik için Kimya
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Global Yönetim

torvergata-universitesi-roma

Roma Tor Vergata Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Roma Tor Vergata Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerimizin konaklama için ilk tercihleri genellikle yurtlar olmaktadır. Öğrenci yurtlarının ücretleri 250-400 Euro arasında değişmektedir. Oda kiraları ise 350 Euro’dan başlamaktadır. İtalya’da bulunan ekibimizle öğrencilerimiz için taleplerine göre farklı konaklama seçenekleri de sunmaktayız.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Burs İmkanları

Roma Tor Vergata Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu çeşitli burslardan faydalanabilirler. Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda verilmektedir. İtalya’da alacağınız burslar tüm yaşam masraflarınızı karşılamasa da eğitiminizi finanse etmeniz için oldukça önemli bir katkı sunacaktır.

Siz de Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde burslu eğitim fırsatlarından yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Ücretleri

İtalya, Avrupa’da kaliteli bir eğitimi oldukça cazip imkanlarla alabileceğiniz tam bir eğitim ülkesidir. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Roma Tor Vergata Üniversitesi İtalya’da lisans okumak isteyen öğrenciler için sunduğu tamamen İngilizce programlarla oldukça iyi bir tercihtir. Tor Vergata University of Rome Türk öğrenciler tarafından özellikle tıp eğitimi için tercih edilmektedir.
İtalya’nın en gelişmiş hastanelerinden birine sahip olan Tor Vergata Università di Roma oldukça kaliteli bir tıp eğitimi sunmaktadır. Bunun yanında işletme ekonomi, mühendislik ve yönetim alanlarından da İngilizce lisans programlarına sahiptir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp fakültesine öğrenciler IMAT adı verilen sınav ile girmektedir. Üniversite, İtalya’nın en modern hastanelerinden birine sahiptir. Her yıl yüzlerce öğrenci tarafından tercih edilen tıp eğitimi bu modern komplekste verilmektedir.

TOR-vergata-universitesi

Roma Tor Vergata Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Tor Vergata University of Rome tıp fakültesi eğitim ücretleri yıllık 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Roma Tor Vergata Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Tor Vergata Università Di Roma, Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen İtalyan üniversitelerinden biridir. Özellikle mühendislik, işletme, ekonomi bölümleri Türk öğrenciler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Siz de alanınızda uzmanlaşmak ve İtalya’nın en iyi üniversitelerinden Tor Vergata’da prestijli bir master eğitim almak için EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Erasmus Eğitimi

İtalya, Erasmus eğitimi için en çok tercih edilen 5. ülkedir. Diğer ülkelere olan yakınlığı, Türk kültürüyle olan benzerliği, sıcakkanlı insanlarıyla Erasmus eğitimi için harika bir seçimdir. Roma şehri ve Tor Vergata Üniversitesi ise İtalya’da Erasmus yapmak ve farklı tecrübelere ufuk açmak için harika bir seçimdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Kabul Şartları

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bunları lisans ve yüksek lisans eğitiminde gerekli şartlar şeklinde ayırabiliriz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Lisans Eğitimi)

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir ve bölümler sınavla öğrenci kabulü yapmaktadır. Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde lisans eğitimi için gerekenler şartlar şunlardır:

 • Roma Tor Vergata Üniversitesi bünyesinde Tıp lisans eğitimi alabilmek IMAT sınavına girip üniversite için belirlenen kontenjana girmek
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi sahibi olmak.
 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak.
 • Üniversite sınavında her iki oturumdan da barajı aşmış olmak.

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde Okumak İçin Gerekenler
(Yüksek Lisans-Master Eğitimi)

Tor Vergata University of Rome ‘da master yapmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Master eğitimi almak istediğiniz bölümler ilgili bölümden lisans diploması
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından (TOEFL/ILETS gibi)  B2 seviyesinde dil belgesi
 • Üniversitesi master eğitiminde diploma mezuniyet ortalaması olarak herhangi bir alt sınır koymamıştır. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde etkili olmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

 Roma Üniversite Kabüllerimiz – 2020

italyada-isletme-okuyanlar

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde kaliteli bir eğitim için İtalya’da eğitim alanında uzman EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibinden destek alabilirsiniz.


 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir