Şehirler

Roma’da Üniversite Okumak

Roma Şehri Nasıldır?

Roma, İtalya’nın başkenti ve aynı zamanda dünyanın en kadim şehirlerinden biridir. Roma, İtalyan yarımadasının orta kesiminde, Tiber Nehri üzerinde yer alır. Bir zamanlar orduları ve yönetimi Batı dünyasını antik çağda tanımlayan ve daha sonra görünüşte silinmez izler bırakan eski bir cumhuriyet ve imparatorluğun başkentidir. Katolik Kilisesi’nin başkenti olan Roma, sanatsal ve entelektüel gelişmelerinin de zirvesini yaşamış bir şehirdir. Diğer bir ismi Sonsuz Şehir (La Città Eterna) olan başkent Roma, dini bir merkez ve geçmişin yaratıcı hayal gücünün bir anıtı gibidir. Roma’da Üniversite Okumak ise dünyanın en kadim şehirlerinden birinde Avrupa dünyasının önde gelen üniversitelerinde eğitim almak demektir. 

Roma İtalya’nın başkenti ve tarihi açıdan öneme sahip bir şehirdir. Modern Avrupa tarihinin ve modern hukukun temeli Roma’da atılmıştır. Şehir, kuruluşu yüzyıllara dayanan üniversiteleriyle tarihi dokuyu hissedebileceğiniz bir üniversite eğitimi imkanı sunmaktadır. 

Roma’da Üniversite Okumak Hakkında

Roma’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok program seçeneği bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Roma, üniversite eğitimi için de oldukça isabetli bir tercihtir. Roma’da yer alan üniversiteler bünyesinde İngilizce program çeşitliliği oldukça geniştir. Moda tasarımdan mühendisliğe, uluslararası ilişkilerden mimarlığa kadar birçok alanda tamamen İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. 

Uluslararası öğrenci hareketliliği de oldukça yüksektir. Bu sayede öğrenciler dünya vatandaşlığı kavramını hayata geçirme şansına sahiptirler.

Roma’da üniversite okumak için tercih edebileceğiniz bazı bölümler ise şu şekilde:

romada-universite-okumak

Roma’daki Üniversiteler

Roma şehri La Sapienza Üniversitesi ve Tor Vergata Üniversitesi gibi İtalya’nın önde gelen üniversitelerine sahiptir. Başkent olması sebebiyle ekonomi açısından da İtalya’nın en önemli şehirleri arasında yer alan Roma, üniversiteleri için de bu konuda geniş bir kaynak ayırmaktadır. Üniversiteler şehrin birçok ayrı noktasına dağılmıştır. 

Roma’da yer alan üniversiteler ise şunlardır:

Roma’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Roma’da eğitim alabileceğiniz birçok üniversite ve bölüm seçeneği bulunmaktadır. Roma’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için Roma’nın en iyi üniversitelerini eğitim verdikleri alanlara göre şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tıp, Eczacılık, Sağlık Bilimleri – Roma La Sapienza Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi, Cattolica Üniversitesi, Unicamillus, Campus Bio-Medico Üniversitesi
  • Mühendislik, Mimarlık – Roma La Sapienza Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi
  • İşletme Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler – Roma La Sapienza Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi, Rome Business School, LUISS
  • Moda Tasarım, İç Mimarlık, Güzel Sanatlar – IED, NABA, RUFA

Roma’da Ev-Yurt Konaklama

Dünyanın en turistik şehirlerinden biri ve öğrenci hareketliliği oldukça yüksek olan Roma’da konaklama, öğrenciler için önemli ve zaman zaman zorlandıkları bir konudur. Roma’daki bazı üniversiteler uluslararası öğrenciler için yurt seçeneği sunmaktadırlar ancak belli kontenjana tabi olan yurtlarda her öğrenci için konaklama imkanı sunulamamaktadır. Bu noktada ise EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibi olarak öğrenciler için kiralık oda, kiralık daire gibi konularda hizmet sunmaktayız. 

Siz de Roma en iyi üniversitelerinde burslu eğitim imkanları ve sunduğumuz hizmetlerle ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir