İtalya'daki Üniversiteler

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

İtalya’da tıp eğitimi 13 devlet üniversitesinde tamamen İngilizce olarak verilmektedir. Bunun yanında 5 özel üniversite de İngilizce tıp eğitimi vermektedir. Devlet üniversiteleri her yıl aynı gün ve saatte uyguladığı IMAT sınavı ile öğrencilerini kabul etmekteyken, İtalya’da tıp eğitimi veren özel üniversiteler ise devlet üniversitelerinden bağımsız olarak kendi belirlediği tarihte ve kendilerine özgü sınavlar düzenlemektedirler. Devlet Üniversitelerinde bu sınav (IMAT) Eylül ayında yapılmaktayken özel okullarda ise tarihler değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda İtalya’da tıp eğitimi veren özel üniversiteler ile ilgili soru cevap şeklinde detaylı bilgilerle aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidereceğiz. 🙂

italyada-tip-egitimi-veren-okullar

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler Hangileridir?

 • Cattolica Üniversitesi
 • Humanitas Üniversitesi
 • UNICAMILLUS
 • Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi
 • Campus Bio-Medico Üniversitesi’dir.

Bu üniversiteler IMAT sınavına benzer kendi sınavlarını yapmaktadırlar. Bazı üniversitelerin sınavlarına Türkiye’de de girmek mümkündür.

italyada-tip-egitimi-veren-okullar

1-Cattolica Üniversitesi

Bu başlıkta Cattolica Üniversitesi için başvuru süreci, sınavı ve başvurusu için gerekenler nedir onu inceleyeceğiz.

Cattolica Üniversitesi Hakkında

Cattolica Üniversitesi son zamanlarda Türk öğrenciler için de oldukça cazip hale gelmiştir. Okulun bazı rankinglerde dünyanın en iyi tıp fakülteleri listesinde ilk 200 derecesinde olması bunda önemli bir etkendir diyebiliriz. Ayrıca eğitim müfredatı, mezunların Amerika’da doktorluk yapabilmek için girilmesi gereken USMLE sınavına hazırlanmalarına destek sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Cattolica Üniversitesi Sınavı

65 sorunun sorulduğu sınavda öğrenci 65 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu sınavda din ve etik alanlarından da sorular gelmektedir (etico-religioso). Sınavda öğrencilerin en az 15 puan alması gerekmektedir.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Sınavı Başvuru Süreci Nasıl?

Üniversite bünyesinde eğitim alabilmek için öncelikle giriş sınavına kayıt yaptırmak ve puan sıralamasına göre belirlenen kontenjan içerisinde yer almak gereklidir.

Siz de Cattolica Üniversitesi’nde tıp eğitimine başvurular ve sınava hazırlık aşamasında profesyonel destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibine ulaşabilirsiniz.

Cattolica Üniversitesi Sınav Ücreti 160 Euro dur.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Kontenjanı Nedir?

2020-2021 akademik yılı için non-Eu kategorisinde kontenjan : 30 ‘dur.

Cattolica Üniversitesi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sınavı Nasıl?

 • 18 Soru Biyoloji
 • 12 Soru Kimya
 • 8 Soru Fizik ve Matematik
 • 2 Soru Genel Kültür
 • 20 Soru Mantık
 • 5 Soru Din Kültürü ve Felsefe

Her doğru yanıt 1 puan, her yanlış ise -0.25 puan değerindedir.

Cattolica Üniversitesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Catholic University of the Sacred Heart’e başvuru için B2 seviyesinde dil belgesi gereklidir. Ancak dil belgesini sınav aşamasında sunmak gerekmez. Ayrıca üniversiteye kabul alabilmek için düzenlenen sınavda başarılı olmak gerekmektedir.

Cattolica Üniversitesi Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

Üniversitenin yıllık okul ücretleri Türk öğrenciler için 15.800 Euro dur.

Cattolica Üniversitesi’ne Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz ?

İtalyadaOkumak Ekibi ile irtibat kurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Üniversite hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

italyada-tip-egitimi-veren-okullar 2-Humanitas Üniversitesi (Hunimed)

 

Hunimed olarak da bilinen Humanitas Üniversitesi, tıp bilimlerine adanmış bir İtalyan özel üniversitesidir. Kampüs, Milano Şehri’nin bir parçası olan Rozzano bölgesinde, Humanitas Araştırma Hastanesi Kampüsü içinde bulunmaktadır. İtalya’daki devlet üniversitelerine nazaran Humanitas Üniversitesi özel bir okul olduğu için IMAT sınavı ile öğrenci almayıp kendi sınavını yapmaktadır. Milano Devlet Üniversitesi’nin eskiden kullandığı hastanesini kullanmaktadır. Eğitim kadrosu oldukça kalitelidir. 6 yıllık İngilizce tıp eğitimi veren bu özel üniversite, 3 yıllık hemşirelik ve 3 yıllık psikoterapi programlarına da sahiptir. Ancak bu programlar İtalyanca eğitim vermektedir. Üniversite bünyesinde lisans ve lisansüstü 11 program bulunmaktadır.

Neden Humanitas Üniversitesi?

 • 14 yıllık bir miras
 • Humanitas ile birinci sınıf hastane tesisleri arasında sıkı bağlantı ve son teknoloji araştırmalar
 • Uluslararası meslek kazanma imkanı
 • Modern interaktif öğretim yöntemleri

Rakamlarla Humanitas

Günümüzde, Humanitas, Tıp Fakültesi’nde senelik 150, Hemşirelik Fakültesi’nde senelik 100 ve Fizyoterapi Okulu’nda senelik 31 toplamda ise yaklaşık 1200 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Humanitas Araştırma Hastanesi, Harvard Business Review tarafından alıntılanmıştır ve Harvard Business School yönetim vakası olarak üç kez çalışılmıştır.

Humanitas Üniversitesi Kampüsü Nasıl?

Üniversite tıp eğitimini bünyesinde barındırdığı hastanenin içerisinde eğitim vermektedir. Doktor ve hemşire adayları direkt olarak hastane içerisinde bulunan eğitim yerlerinde öğrenimlerini tamamlamaktadır. Tüm kampüs hastane alanının içerisinde barındırılmaktadır.

Humanitas Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

 • Üniversitenin giriş sınavında başarılı olmanız,
 • Türkiye’de 12 yıllık bir lise programından mezun olmanız gerekmektedir.

Humanitas Üniversitesi Kontenjanı Kaç Kişi?

Üniversitenin 2021-2022 akademik yılı için non-EU kontenjanı 50 olarak belirlenmiştir.

Humanitas Üniversitesi Giriş Sınavı Nasıl?

 • Sınav Ücreti: 165 EURO
 • Sınav Yeri: Online
 • Son Başvuru Tarihi : 3 Şubat 2021
 • Sınav Tarihi: 11 Şubat 2021
 • Sınav İçeriği : 60 soruluk bir sınav. 30 soru Scientific Thinking, 30 soru ise Academic Thinking alanlarından gelmektedir.  

Humanitas Üniversitesi Yıllık Eğitim Ücretleri Nedir?

Avrupa birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler 20.000 euro/senelik ücret ödemektedirler. Humanitas’ın yapmış olduğu sınavda ilk 3 aday arasına giren öğrencilere 10.000 euro burs imkanı mevcuttur. Avrupa birliği vatandaşları için ise burs imkanları daha geniştir.

Siz de Humanitas Üniversitesi’nde tıp eğitimine başvurular ve sınava hazırlık aşamasında profesyonel destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibine ulaşabilirsiniz.

Humanitas Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 3-Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi 1996 yılında Psikoloji programı ile eğitime başlamıştır. Bunu kısa bir süre sonra 1998’de Tıp ve 2000’de Felsefe programları izlemiştir. San Raffaele, adının anlamına yaraşır bir şekilde sağlık ve yaşamın her yönüyle ilgilenmektedir. Vita-Salute San Raffaele’nin misyonu, “Quid est homo?” yani “insan nedir?” sorusuna, insan türünün biyolojik, psikolojik ve ruhsal olarak benzersiz olduğuna inanan bir cevap vermektir. Üniversite, Gruppo Ospedaliero San Donato özel hastaneler grubunun bir parçasıdır.

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi Giriş Sınavı Nasıl?

Üniversite tıp eğitimine girişte 100 soruluk bir sınav yapmaktadır. Sınava İstanbul ve Ankara’da da girmek mümkündür. Sınav soru dağılımı 60 soru mantık, 40 soru da matematik ve fen şeklinde belirlenmiştir. Tüm soruları cevaplamak için öğrencilere 120 dakika süre verilmektedir.

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi Yıllık Eğitim Ücreti Nedir?

Üniversitenin yıllık eğitim ücreti 20.000 Euro dur.

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi Kontenjanı Kaç Kişi?

2019-2020 akademik yılı için 44 kişilik non-EU öğrenci kontenjanı bulunmaktaydı.

2020-2021 akademik yılı için 64 kişilik öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. 

2021-2022 akademik yılı için ise kontenjanlar henüz açıklanmamıştır.

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi Başvuruları

Başvurular 20.01.2021 ile 14.03.2021  tarihleri arasındaydı.

2021-2022 akademik yılın için tarihler açıklandığında buradan bilgilendirmesini yapacağız. 

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Siz de San Raffaele Üniversitesi’nde tıp eğitimine başvurular ve sınava hazırlık aşamasında profesyonel destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibine ulaşabilirsiniz.

 

 

 4-UniCamillus Üniversitesi

camillius-universitesi

 

Resmi temsilcisi olduğumuz ve ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduğumuz Saint Camillus Uluslararası Sağlık ve Tıp Bilimleri Üniversitesi (UniCamillus) yalnızca Sağlık ve Tıp Bilimleri alanlarına adanmış bir üniversitedir. UniCamillus Üniversitesi, 20 Haziran 2017 tarihinde CUN (İtalyan Ulusal Üniversite Konseyi) tarafından Üniversite Düzenlemeleri ve Eğitim Yönetmeliği’nin onayını ve ANVUR (İtalyan Üniversite Araştırma ve Değerlendirme Ulusal Ajansı) tarafından 5 Eylül 2017 tarihinde akreditasyonunu almıştır. İtalya’nın en modern kampüslerinden birine sahiptir.

UNICAMILLUS Giriş Sınavı Nasıl?

Unicamillus öğrenci kabulünü 164 soruluk mantık temelli test ve 69 soruluk “situational assessment” denilen öğrencilerin kriz yönetimini ölçen bir sözlü sınavla yapmaktadır. Sınava Türkiye’de de girmek mümkündür.

UNICAMILLUS Kontenjanı Kaç Kişi?

Unicamillus 2019-2020 akademik yılı için non-EU kontenjanı 65 idi. 

2020-2021 akademik yılı için kontenjanlar 100 öğrenciye çıkarılmıştır. 

UNICAMILLUS Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

Üniversitenin yıllık eğitim ücreti 18.000 Euro dur.

UniCamillus Üniversitesi resmi Türkiye temsilcisiyiz. UniCamillus Üniversitesi başvurular ve diğer tüm işlemler için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 

Siz de UNICAMILLUS bünyesinde tıp eğitimine başvurular ve sınava hazırlık aşamasında uzman ekibimizden destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi veren Devlet Üniversiteleri’ne bu linkten Ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir