İtalya'daki Üniversiteler

Floransa Üniversitesi

Floransa Üniversitesi Tarihi

Floransa Üniversitesi’nin kökenleri 1321’de Floransa Cumhuriyeti tarafından kurulan Studium Generale’ye dayanmaktadır. Başlangıçta, medeni hukuk, edebiyat ve tıp Studium’da eğitim verilen konular arasındaydı ve çeşitli ünlü bilim adamları üniversiteye davet edilmekteydi. Dünya edebiyatının ilk hikayecisi Giovanni Bocaccio’dan da dersler vermesi istenmişti.

Bununla birlikte, Studium, 1349’da Popo Clemente VI tarafından resmi hüviyetine kavuştu. Studium’a eğitim verme ve bu eğitim sonucunda derece verme yetkisi tanındı ve ilk İtalyan İlahiyat Fakültesi Floransa’da açıldı.

Floransa Üniversitesi Nerede?

University of Florence , adını aldığı Floransa şehrinde bulunmaktadır. Şehrin İtalyanca ismi Firenze’dir. İtalya’nın en turistik şehirlerinden biridir. Şehir, kuzey İtalya’da bulunur ve Toskana bölgesinin başkentidir. Canlı bir sosyal yaşama sahip olan Floransa şehri, Michelangelo ve Leonardo Da Vinci gibi ünlü sanatçıları yetiştirmiş bir sanat başkentidir.

Şehrin en önemli merkezleri Santa Maria Del Fiore Katedrali ve Ponte Vecchio bulunmaktadır.

floransa-universitesi

Floransa Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Floransa Üniversitesi mezunları arasında:

ve daha birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Floransa’da Öğrenci Yaşamı

Floransa şehri daha önce de belirttiğimiz gibi İtalya’nın en turistik ve canlı şehirlerinden biridir. Rönesans’ın başkenti olan Floransa, yurtdışında eğitim ve yaşam tecrübesi için harika bir seçimdir. Şehirde birçok sergi, konser etkinliği yapılmaktadır. Ayrıca Floransa Üniversitesi bağlı olduğu ikili ve uluslararası anlaşmalar sayesinde öğrencilerine dünyanın farklı ülkelerinde kısa süreli eğitim imkanları da sunmaktadır.

Floransa’da Üniversite Eğitimi

Floransa’da üniversite eğitimi size dünyanın en güzel şehirlerinden birinde uluslararası eğitim deneyimi kazandıracaktır. Üniversite sunduğu geniş bölüm seçeneğiyle Türk öğrenciler için de bir cazibe merkezidir. Floransa Üniversitesi mimarlık master programı her sokağı ayrı birer mimari sergi niteliğinde olan Floransa şehrinde harika bir deneyim olacaktır. “Rönesans’ın beşiği” olarak adlandırılan Floransa, bulunduğu Toskana bölgesinin de başkentidir. Kuzey İtalya’da bulunan şehir Siena, Bologna, Pisa gibi İtalya’nın en ünlü şehirlerine de yakın mesafededir. Ayrıca tam bir sanat şehri olan Floransa’da San Lorenzo Bazilikası, Palatina Galerisi, Salvatore Ferragamo Müzesi, Duomo Meydanı, Floransa Üniversitesi Anatomi Müzesi, San Marco Müzesi, Firenze Sanat Galerisi, Gucci Müzesi, Vecchio Sarayı ve Santa Maria Kathedrali ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Özellikle Floransa Üniversitesi Anatomi Müzesi 1824’te kurulmuştur ve 19. yüzyılın önemli anatomi sanatçılarına ait balmumu heykellere sahiptir. Müzede yer alan mulajlar kurulduğu zamanlarda canlı örneklerin, kadavraların ve diğer örnek çalışma araçlarının az olduğu tıp fakülteleri için paha biçilmez öğretim araçlarıydı. Müzedeki en ünlü eserlerden biri sanatçı Luigi Calamai’nin 1851 yılına ait “cüzamlı” eseridir. Bu çarpıcı balmumu heykel cilt lezyonlarından korkunç şekilde acı çeken bir adamı tasvir eder. “Cüzamlı” olarak bilinmesine rağmen aslında Norveç uyuzundan muzdarip bir adamı tasvir etmektedir.

Detaylı bilgi için “Floransa’da Üniversite Okumak yazımıza göz atabilirsiniz.

floransa-universitesi

Floransa Üniversitesi Dünya Sıralaması

Università Degli Studi di Firenze;

Floransa Üniversitesi Bölümleri

 • Mimarlık
 • Finans ve Risk Yönetimi
 • Sürdürülebilir Turizm Sistemleri
 • Tropik Kırsal Bölgelerin Gelişimi İçin Doğal Kaynakların Yönetimi
 • Ekonomi ve Kalkınma 
 • Jeomühendislik
 • Uluslararası İşbirliği İçin Coğrafya, Çevre Yönetimi ve Kültürel Miras
 • İleri Düzey Moleküler Çalışmalar
 • Dirençli ve Güvenli Siber Fiziksel Sistemler
 • Uluslararası İlişkiler
 • Sosyoloji
 • Felsefe
 • Restorasyon
 • Psikoloji
 • Arkeoloji
 • Tarih
 • Biyoloji
 • İşletme ve Ekonomi

Floransa Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Floransa Üniversitesi bünyesinde kendisine ait konaklama hizmetine sahip değildir. Ancak öğrenciler için özel yurtlar, kiralık oda ve daireler gibi seçenekler bulunmaktadır. Oda, daire ve yurt ücretleri konum, oda tipi, oda büyüklüğü gibi etmenlere bağlı olarak değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Burs İmkanları

University of Florence öğrencileri İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burs imkanlarından faydalanabilirler. Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir. Bursun yenilenmesi için her bölümde belirlenen kredide dersi vermek gerekmektedir.

Floransa Üniversitesi’nde burslu eğitim fırsatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Ücretleri

University of Florence eğitim ücretleri yıllık 500-2.650 Euro arasında değişmektedir. Okul ücretleri aile gelirine göre belirlense de eğitim ücretinden indirim sağlamak mümkündür. Bunun için izlemeniz gereken bir prosedür bulunur. Konuyla ilgili olarak uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Lisans Eğitimi

University of Florence bünyesinde İngilizce lisans eğitim programı şu anlık bulunmamaktadır. Ancak İtalyanca mimarlık, mühendislik, işletme ekonomi, hukuk, siyasal bilimler, psikoloji, matematik gibi bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Bunun için ise en az B1/B2 düzeyinde İtalyanca talep edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Bölümler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

University of Florence sunmuş olduğu geniş program seçenekleriyle yurtdışında master yapmak isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir seçenektir. İtalya’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Università Degli Studi di Firenze’de yüksek lisans eğitimi Türk öğrenciler tarafından daha çok mimarlık, uluslararası ilişkiler gibi eğitim programları için tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans

Floransa Üniversitesi mimarlık eğitiminde İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biridir. Siz de Floransa Üniversitesi mimarlık yüksek lisans eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvurulardan burs işlemlerine kadar bu alanda sunduğumuz kapsamlı danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Erasmus

İtalya’da erasmus yapmak birçok Türk öğrencinin hayalidir. Özellikle büyüleyici güzelliğiyle Floransa şehri Avrupa’da erasmus yapmak için oldukça iyi bir tercihtir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Floransa Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için üniversitenin belirlemiş olduğu şartları sağlamanız gerekmektedir. University of Florence master programları için kabul şartlarından en önemlileri en az B2 seviyesinde, uluslararası geçerliliği olan dil belgesi ve Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir