Floransa Üniversitesi Tarihi

Floransa Üniversitesi ‘nin kökenleri 1321’de Floransa Cumhuriyeti tarafından kurulan Studium Generale’ye dayanmaktadır. Başlangıçta, Medeni Hukuk, Edebiyat ve Tıp Studium’da eğitim verilen konular arasındaydı ve çeşitli ünlü bilim adamları üniversiteye davet edilmekteydi. Giovanni Bocaccio’dan da ünlü eseri İlahi Komedya hakkında dersler vermesi istenmişti.

Bununla birlikte, Studium, 1349’da Popo Clemente VI tarafından bir resmi hüvieyetine kavuştu. Studium’a düzenli derece vermeye resmi olarak yetki verildi ve ilk İtalyan İlahiyat Fakültesi’nin Floransa’da açıldı.

Floransa Üniversitesi Nerede?

University of Florence , adını aldığı Floransa şehrinde bulunmaktadır. Şehrin İtalyanca ismi Firenze’dir. İtalya’nın en turistik şehirlerinden biridir. Şehir, kuzey İtalya’da bulunur ve Toskana bölgesinin başkentidir. Canlı bir sosyal yaşama sahip olan Floransa şehri, Michelangelo ve Leonardo Da Vinci gibi ünlü sanatçıları yetiştirmiş bir sanat başkentidir.

Şehrin en önemli merkezleri Santa Maria Del Fiore Katedrali ve Ponte Vecchio bulunmaktadır.

floransa-universitesi

Floransa Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Floransa Üniversitesi mezunları arasında:

ve daha birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Floransa’da Öğrenci Hayatı

Floransa şehri daha önce de belirttiğimiz gibi İtalya’nın en turistik ve canlı şehirlerinden biridir. Şehirde birçok sergi, konser etkiliği yapılmaktadır. Ayrca Floransa Üniversitesi’nin bağlı olduğu ikili ve uluslararası anlaşmalar sayesinde öğrencilerine canlı bir üniversite hayatı vaat etmektedir.

Floransa’da Üniversite Eğitimi

Floransa’da üniversite eğitimi size dünyanın en güzel şehirlerinden birinde uluslararası eğitim deneyimi kazandıracaktır. Üniversite sunduğu geniş bölüm seçeneğiyle Türk öğrenciler için de bir cazibe merkezidir. Floransa Üniversitesi mimarlık master programı her sokağı ayrı birer mimari sergi niteliğinde olan Floransa şehrinde harika bir deneyim olacaktır. -“Rönesans’ın beşiği” olarak adlandırılan Floransa bulunduğu Toskana bölgesinin de başkentidir. Kuzey İtalya’da bulunan şehir Siena, Bologna, Pisa gibi İtalya’nın en ünlü şehirlerine de yakın mesafededir. Ayrıca tam bir sanat şehri olan Floransa’da San Lorenzo Bailikası, Palatina Galerisi, Salvatore Ferragamo Müzesi, Duomo Meydanı, Floransa Üniversitesi Anatomi Müzesi ,  San Marco Müzesi, Firenze Sanat Galerisi, Gucci Müzesi, Vecchio Sarayı ve Santa Maria Kathedrali ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

 

floransa-universitesi

Floransa Üniversitesi Dünya Sıralamaları

Università Degli Studi di Firenze;

Floransa Üniversitesi Bölümleri

  • Mimarlık
  • Finance and risk management
  • Design of sustainable tourism systems 
  • Natural Resources Management for Tropical Rural Development
  • Economics and Development
  • Geoengineering
  • Geography, Spatial Management, Heritage for International Cooperation
  • Advanced Molecular Sciences
  • fResilient and Secure Cyber Physical Systems
  • International Relations and European Studies

Floransa Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Floransa Üniversitesi bünyesinde kendisine ait konaklama hizmetine sahip değildir. Ancak öğrenciler için özel yurtlar, kiralık oda ve daireler gibi seçenekler bulunmaktadır. Oda, daire ve yurt ücretleri konum, oda tipi, oda büyüklüğü gibi etmenlere bağlı olarak değişmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Burs İmkanları

University of Florence öğrencileri İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burs imkanlarından faydalanabilirler. Yıllık 2.000-5.200 Euro arasında verilen burslar aile gelirine göre belirlenmektedir. Ancak bursun yenilenmesi için her bölümde belirlenen kredide dersi vermek gerekmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Okul Ücretleri

University of Florence eğitim ücretleri yıllık 500-2.650 Euro arasında değişmektedir. Türk öğrenciler genellikle 1.000 Euro civarı eğitim ücreti ödemektedirler. Ancak eğitim ücretinden indirim sağlamak için başvuruda belirtmeniz gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu süreçle ilgili danışmanlık hizmeti almanız önemlidir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Lisans Eğitimi

University of Florence bünyesinde İngilizce lisans eğitim programı şu anlık bulunmamaktadır. Ancak İtalyanca mimarlık, mühendislik, işletme ekonomi, hukuk, siyasal bilimler, psikoloji, matematik gibi bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Bunun için ise en az B2 düzeyinde İtalyanca talep edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Bölümler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

University of Florence sunmuş olduğu geniş program seçenekleriyle yurtdışında master yapmak isteyen öğrenciler için oldukça iyi bir seçenektir. İtalya’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Università Degli Studi di Firenze’de yüksek lisans eğitimi Türk öğrenciler için mimarlık eğitimi seçeneğiyle tercih sebebidir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi ‘nde Erasmus Yapmak

İtalya’da erasmus yapmak birçok Türk öğrencinin hayalidir. Özellikle büyüleyici güzelliğiyle Floransa şehri Avrupa’da erasmus yapmak için oldukça iyi bir tercihtir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Floransa Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Floransa Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için üniversitenin belirlemiş olduğu şartları sağlamanız gerekmektedir. University of Florence kabul şartlarından en önemlileri en az B2 seviyesinde ve uluslararası geçerliliği olan dil belgesi ve Türkiye’de ilgili lisans bölümünden mezun olmaktır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Floransa Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here