Pisa Üniversitesi Tarihi

Pisa Üniversitesi resmen 1343 yılında kurulsa da birçok bilim adamı tarafından üniversitenin tarihinin 11. yüzyıla dayandığını iddia edilmektedir.

Bunun tarihsel iddianın önemli kanıtı olarak “Studium” un ünlü hukukçu Ranieri Arsendi tarafından Bologna‘dan Pisa’ya aktarılması yani 1338 tarihi gösterilmektedir. Ranieri Arsendi ve medeni hukuk alanında çalışmaları bulunan Bartolo Da Sassoferrato ile birlikte Pisa yerel yönetimi tarafından halka açık dersler vermek için görevlendirilmişlerdir.

3 Eylül 1343’te Papa Clement VI tarafından verilen ‘Supremae dignitatis’, Pisa’nın Studium’unu ‘Studium Generale’ olarak tanınmasını sağladı.  Bu da Pisa Üniversitesi’nin Papalık veya İmparatorluk tarafından kurulan veya onaylanan bir yüksek öğretim kurumu olduğunun tescili idi. Pisa, eğitimin evrensel ve yasal olarak verildiğini gösteren Papalık nişanını alan ilk Avrupa üniversitelerinden biridir.

Pisa Üniversitesi Nerede?

Pisa Üniversitesi adını aldığı İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde bulunur. Pisa şehri Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde bulunur. Ünlü Pisa Kulesinin Pisa Katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte bulunduğu “Piazza del Duomo” (Duomo Meydanı) 1987’de UNESCO Dünya Mirasları listesi’ne alınmıştır.

 

pisa-universitesi

Pisa Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Pisa Üniversitesi mezunları arasında

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Pisa Şehrinde Öğrenci Hayatı

Pisa, İtalya’nın kuzeyinde küçük bir şehirdir. Ancak gelişmiş refah düzeyiyle birçok sosyal faaliyete de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ünlü Pisa kulesine de ev sahipliği yapmaktadır ve oldukça turistik bir lokasyondur. Pisa Üniversitesi ise uluslararası öğrencilerin Erasmus, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için tercih ettikleri bir okuldur. Bu da şehre canlılık katan bir başka unsurdur. İtalya’nın en ünlü şehirlerine yakın mesafede bulunması itibariyle de öğrenciler için hem eğitim alıp gezme şansı tanıyan bir şehirdir.

Pisa’da Üniversite Eğitimi

Pisa’nın ünlü eğik kulesi dünyanın en ünlü figürleri arasındadır. Her yıl milyonlarca turist bu ikonik yapıyı görmek için Pisa şehrini ziyaret etmektedirler. Peki Pisa Üniversitesi’nin İtalya’nın en eski ve en iyi üniversitelerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Geniş bir ölçekte lisans ve yüksek lisans eğitimi sunan üniversitede birçok bölümde tamamen İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. Küçük bir şehir olan Pisa, turistik yapısıyla canlı bir şehirdir. Ayrıca Pisa Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci hareketliliği oldukça yüksektir. Tüm bu unsurlarla Pisa’da üniversite eğitimi sizin için harika bir deneyim olacaktır.

Pisa Üniversitesi Dünya Sıralamaları 

Università di Pisa;

 • Times Higher Education verilerine göre dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasında
 • QS World Ranking verilerine göre dünyanın en iyi 389. üniversitesi
 • CWUR verilerine göre dünyanın en iyi 285. üniversitesi
 • ARWU verilerine göre ise dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır.

Pisa Üniversitesi İngilizce Lisans Bölümleri

 • Management for Business and Economics
 • International Programme in Humanities

Pisa Üniversitesi İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • IT and Networking
 • Computer Engineering
 • Economics
 • Linguistics and Translation
 • Bionics Engineering
 • Computer Science
 • Data Science and Business Informatics
 • Embedded Computing Systems
 • Neuroscience
 • Mathematics
 • Euro-American Literatures and Philologies

pisa-universitesi-italya

Pisa Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim alan öğrenciler konaklama için genellikle yurtları tercih etmektedirler. Pisa’da öğrenci sayısı fazla olduğu için her öğrenciye yurt imkanı bulunamayabilmektedir.

Pisa’da oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Eurodan, çift kişilik odalar için ise 250 Eurodan başlamaktadır.

Pisa’da daire kiraları ise aylık 700 Eurodan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi Burs İmkanları

University of Pisa uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır. Öğrenciler İtalyan hükümetinin sunduğu burslardan faydalanabilirler.

Burslar yıllık 2000-5200 Euro arasında değişmektedir ve aile gelirine göre verilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Pisa Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir ve aile gelirine göre belirlenir.

İtalyan üniversiteleri yıllık eğitim ücretlerinin düşük olmasıyla ünlüdür. İtalya’da yerleşmiş olan sosyal devlet anlayışı sayesinde İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Università di Pisa İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere işletme ekonomi alanlarında seçenek sunmaktadır. Bu bölümlerde tamamen İngilizce olarak eğitim almanın mümkündür.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Università di Pisa İtalya’da master yapmak isteyen öğrencilere geniş program seçenekleri sunmaktadır. Üniversite Türk öğrenciler tarafından daha çok mühendislik, dil bilimleri, ekonomi ve uluslararası ilişkiler eğitimi için tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Pisa Üniversitesi erasmus eğitimi İtalya’da erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan Erasmus eğitimi için Pisa şehri ve Università di Pisa harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Pisa Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
Okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Pisa Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrencilerin dil belgesi, akademik başarısı, motivasyonu gibi kriterler değerlendirme sürecinde önem arz etmektedir. Üniversite bünyesinde sınavsız olarak eğitim alabilirsiniz. Bazı bölümler için ise Skype üzerinden mülakat yapılmaktadır.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Pisa Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here