İtalya'daki Üniversiteler

Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi Tarihi

Pisa Üniversitesi resmen 1343 yılında kurulsa da birçok bilim adamı tarafından üniversitenin tarihinin 11. yüzyıla dayandığını iddia edilmektedir.

Bu tarihsel iddianın önemli kanıtı olarak “Studium”un ünlü hukukçusu Ranieri Arsendi’nin Bologna‘dan Pisa’ya ders vermek için gelmesi yani 1338 tarihi gösterilmektedir. Ranieri Arsendi ve medeni hukuk alanında çalışmaları bulunan Bartolo Da Sassoferrato, Pisa yerel yönetimi tarafından halka açık dersler vermek için görevlendirilmişlerdir.

3 Eylül 1343’te Papa Clement VI tarafından verilen ‘Supremae dignitatis’, Pisa’nın Studium’unun ‘Studium Generale’ olarak tanınmasını sağladı.  Bu da Pisa Üniversitesi’nin Papalık veya İmparatorluk tarafından kurulan ve onaylanan bir yüksek öğretim kurumu olduğunun tescili idi. Pisa, eğitimin evrensel ve yasal olarak verildiğini gösteren Papalık nişanını alan ilk Avrupa üniversitelerinden biridir.

Pisa Üniversitesi Nerede?

Pisa Üniversitesi adını aldığı İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde bulunur. Pisa şehri ise Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde yer almaktadır. Ünlü Pisa Kulesinin Pisa Katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte bulunduğu “Piazza del Duomo” (Duomo Meydanı) 1987’de UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

pisa-universitesi

Pisa Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Pisa Üniversitesi mezunları arasında

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Pisa Şehrinde Öğrenci Hayatı

Pisa, İtalya’nın kuzeyinde küçük bir şehirdir. Ancak gelişmiş sosyo-ekonomik yapısıyla birçok sosyal ve sanatsal faaliyete de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ünlü Pisa kulesi de şehirde bulunmaktadır ve oldukça turistik bir lokasyondur. Pisa Üniversitesi ise uluslararası öğrencilerin erasmus, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için tercih ettikleri bir okuldur. Bu da şehre canlılık katan bir başka unsurdur. İtalya’nın en ünlü şehirlerine yakın mesafede bulunması itibariyle de öğrenciler için hem eğitim alıp hem de gezme fırsatı tanıyan bir şehirdir.

Pisa’da Üniversite Eğitimi

Pisa’nın ünlü eğik kulesi dünyanın ve İtalya’nın en ünlü ikonları arasındadır. Her yıl milyonlarca turist bu ikonik yapıyı görmek için Pisa şehrini ziyaret etmektedir. Peki Pisa Üniversitesi’nin İtalya’nın en eski ve en iyi üniversitelerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Geniş ölçekte lisans ve yüksek lisans eğitimi sunan üniversitede birçok bölümde tamamen İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. İtalyanca eğitimde ise seçenek çok daha geniştir. Küçük bir şehir olan Pisa, turistik yapısıyla oldukça canlı bir yaşam vaat etmektedir. Ayrıca Pisa Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci hareketliliği de oldukça yüksektir. Tüm bu unsurlarla Pisa’da üniversite eğitimi sizin için harika bir deneyim olacaktır.

Pisa Üniversitesi Dünya Sıralamaları 

Università di Pisa;

 • Times Higher Education verilerine göre dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasında
 • QS World Ranking verilerine göre dünyanın en iyi 389. üniversitesi
 • CWUR verilerine göre dünyanın en iyi 285. üniversitesi
 • ARWU verilerine göre ise dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır.

Pisa Üniversitesi Bölümleri

 • İşletme Ekonomi
 • İletişim Teknolojileri
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Dil ve Tercüme
 • Biyonik Mühendisliği
 • Data Bilimleri ve İşletme Bilişim Sistemleri
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Tümleşik Veri İşleme Sistemleri
 • Nöro Bilimler
 • Matematik
 • Avro-Amerikan Edebiyat ve Filolojisi
 • Nükleer Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Çevre Bilimi
 • Uluslararası Çalışmalar
 • Ziraat ve Veterinerlik Bilimleri
 • Ekonomi ve Ticaret
 • Siyasal Bilimler
 • Eczacılık
 • Tıp ve Cerrahi
 • Uzay Mühendisliği
 • Biyomedikal Mühendisliği

pisa-universitesi-italya

Pisa Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da eğitim alan öğrencilerimiz konaklama için genellikle yurtları tercih etmektedirler. Pisa’da öğrenci sayısı fazla olduğu için her öğrenciye yurt imkanı bulunamayabilmektedir.

Pisa’da oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Euro’dan, çift kişilik odalar için ise 250 Euro’dan başlamaktadır.

Pisa’da daire kiraları ise aylık 700 Euro’dan başlamaktadır.

EduScala-İtalya’da Okumak ekibi olarak hem Türkiye’de hem de İtalya’da hizmet sunmaktayız. Siz de konaklama ve İtalya’da gerekli tüm işlemlerle ilgili uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi Burs İmkanları

University of Pisa uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır.

Burs miktarı yıllık 2000-5200 Euro arasında değişmektedir.

Siz de Pisa Üniversitesi’nde burslu üniversite eğitimi fırsatları için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibinden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Pisa Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalyan üniversiteleri yıllık eğitim ücretlerinin düşük olmasıyla ünlüdür. İtalya’da yerleşmiş olan sosyal devlet anlayışı sayesinde İtalyan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Okul ücretlerinden indirim sağlayabilmek için ise izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Università di Pisa İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere birçok bölümde tamamen İngilizce olarak eğitim alma imkanı sunmaktadır. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için ise seçenek çok daha geniştir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Università di Pisa İtalya’da master yapmak isteyen öğrencilere geniş program seçenekleri sunmaktadır. Üniversitenin master bölümleri arasında daha çok mühendislik, ekonomi ve uluslararası ilişkiler bölümleri tercih edilse de seçenek çok daha geniştir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Pisa Üniversitesi erasmus eğitimi İtalya’da erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan erasmus eğitimi için Pisa şehri ve Università di Pisa harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pisa Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Pisa Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
Okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Pisa Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrencilerin dil belgesi, akademik başarısı, motivasyonu gibi kriterler değerlendirme sürecinde önem arz etmektedir. Üniversite bünyesinde sınavsız olarak eğitim alabilirsiniz. Bazı bölümler sınavsız üniversite eğitim fırsatı sunmaktadır.

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi fırsatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pisa Üniversitesi Başvurular

Pisa Üniversitesi’ne başvurular ve üniversitede eğitiminize hazır olana kadarki tüm süreçte profesyonel bir anlayışla hizmet sunmaktayız. Siz de Pisa Üniversitesi’nde eğitim seçenekleri ve fırsatlarla ilgili detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir