İtalya'daki Üniversiteler

Siena Üniversitesi

Siena Üniversitesi Tarihi

1240 yılında kurulan Siena Üniversitesi, İtalya’daki en eski üniversitelerden biridir. Üniversite 20. yüzyılda iki dünya savaşı arasında 400 öğrenciden oluşan küçük bir eğitim kurumuyken günümüzde 20.000’den fazla öğrenciye ulaşmış ve İtalya’nın en önemli yükseköğretim kurumlarından biri haline gelmiştir.

Fakültelerin çeşitliliği öğrenci sayısına bağlı olarak artmıştır. Siena Üniversitesi’nde eğitim İtalyanca ve İngilizce olarak verilmektedir. Lisans ve master programlarının yanında yaz okulu, uzmanlık programları ve daha birçok alanda kendi bilgilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için kurslar ve programlar mevcuttur.

University Of Siena’da mühendislik, beşeri bilimler ve sosyal bilimler gibi fakültelerde eğitim, bir zamanlar San Niccolò Psikiyatri Hastanesi olarak kullanılan tarihi binalarda verilmektedir. Benzer şekilde eski Santa Chiara Manastırı, bugün Università degli Studi di Siena inovasyon laboratuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

54.000 nüfuslu küçük, şirin bir şehir olan Siena’nın nüfusunun neredeyse yarısını öğrenciler oluşturmaktadır. 

Siena Üniversitesi Nerede?

Siena Üniversitesi İtalya’nın kuzeyinde, Toskana bölgesinde bulunmaktadır. Siena şehri mutfağı, müzeleri, nefes kesici ortaçağ şehri manzarası ve yılda iki defa düzenlenen geleneksel Palio at yarışlarıyla ünlüdür. 

Siena Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler 

Università degli Studi di Siena mezunları arasında

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır. 

Siena Şehrinde Öğrenci Hayatı

Siena İtalya’nın kuzeyinde küçük bir şehirdir. 54.000 nüfuslu şehrin neredeyse yarısı öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrenciler, şehre genç ve dinamik bir his vermektedir.

2012 yılında La Repubblica gazetesi, Siena’yı hizmetler hibeler ve globalleşme gibi konularda İtalyan üniversiteleri arasında ilk sıraya yerleştirmiştir. Ayrıca University of Siena tanınmış ulusal ve uluslararası akademisyenler, aydınlar ve sanatçılarla birçok kültürel etkinlik sunmaktadır.

siena-universitesi

Siena’da Üniversite Eğitimi

Siena’da öğrenciler, iş deneyimleri için çeşitli fırsatlardan yararlanma konusunda teşvik edilirler ve pratik iş deneyimi çoğu programa entegre edilmiştir. Üniversite büyüdükçe şehir merkezini çevreleyen tarihi mimariye uygun mimari tarzları ile yeni alanlar inşa edilmeye devam edilmektedir. 

Toscana kırsalının kalbinde yer alan Siena Floransa, Roma, Milano, Napoli ve diğer büyük şehirlerle mükemmel ulaşım bağlantılarına sahiptir. Aynı zamanda İtalya’nın daha az turistik yerlerinden biridir. İtalya’da Üniversite Eğitimi almak isteyen öğrencilerin kendilerini İtalyan yerel kültürüne daha yakın hissedecekleri bir şehirdir. 

Siena Üniversitesi Dünya Sıralamaları

University of Siena  Times Higher Education 2020 verilerine göre dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasındadır.

Siena Üniversitesi Bölümleri

 • Diş Hekimliği
 • Ekonomi ve Bankacılık
 • İşletme ve Ekonomi 
 • Ekonomi
 • Finans
 • Avrupa Çalışmalar 
 • Uluslararası Muhasebe ve İşletme
 • Kamu ve Kültürel Diplomasi 
 • Linguistik ve Bilişsel Çalışmalar 
 • Uygulamalı Matematik 
 • Bilgisayar ve Otomasyon Mühendisliği 
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Mühendislik Yönetimi 
 • Biyoteknoloji Çalışmaları 
 • Genetik Çalışmaları 
 • Medikal Biyoteknolojiler
 • Biyolojik Çeşitlilik ve Çevre Sağlığı 
 • Kimya

Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 

Siena Üniversitesi’nde Diş Hekimliği eğitimini tamamen İngilizce olarak alabilirsiniz. Diş hekimliği bölümü için IMAT Sınavıyla öğrenci kabul edilmektedir. Her yıl Eylül ayında düzenlenen IMAT, yıldan yıla artan başvurular ve sadece İtalya’da düzenlenen spesifik bir sınav olması sebebiyle erken hazırlık gerektirmektedir.

IMAT Sınavına hazırlık kaynaklarımız, deneme sınavlarımız ve kurslarımız ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ücretleri 

Università degli Studi di Siena diş hekimliği fakültesi yıllık eğitim ücretleri ise 500-3.300 Euro arasındadır. Okul ücretlerinden indirim sağlamak için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. 

Okul ücretleriyle ilgili sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. 

siena-universitesi-

Siena Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Siena Üniversitesi öğrencilerine yurt imkanı sağlamaktadır. Ancak öğrenci sayısının fazlalığı ve yurt kontenjanlarının sınırlı olması sebebiyle her öğrenci için yurt imkanı bulunmamaktadır. 

Bu durumda ise öğrencilerimiz için oda ve daire kiralama yoluna gitmekteyiz. 

Üniversite yurt ücretleri aylık 295 Euro dur. 

Siena’da kiralık oda ücretleri aylık 300 Euro’dan, daire kiraları ise 700 Euro’dan başlamaktadır.

Siena Üniversitesi Burs İmkanları

University of Siena uluslararası öğrenciler için çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasındadır.

Siena Üniversitesi’nde burslu eğitim imkanları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siena Üniversitesi Ücretleri

Siena Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri 500-3.300 Euro arasında değişmektedir. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Ancak bunun için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır.

Siena Üniversitesi’nde eğitimle ilgili tüm konularda bize ulaşabilirsiniz.

Siena Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Siena Üniversitesi Türk öğrenciler tarafından özellikle İngilizce Diş Hekimliği eğitimi için tercih edilmektedir. Bunun yanında birçok alanda da tamamen İngilizce olarak lisans eğitimi almak mümkündür.

Siena Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Master programlarında ise seçenek çok daha geniştir. Tamamen İngilizce olarak işletme, mühendislik, biyoloji ve genetik gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. 

Siena Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Yurtdışında kısa süreli eğitim ve yaşam tecrübesi için İtalya, İtalya’da harika bir Erasmus tecrübesi için de Siena Üniversitesi iyi bir seçim olacaktır. Uluslararası öğrenci hareketliliği yüksek bir üniversite olan Università degli Studi di Siena eğitim hayatınızda farklı bir deneyim olarak sizi ileriye taşıyacaktır.

Siena Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

University of Siena’da eğitim alabilmek için belli kriterler bulunmaktadır. Bunlar bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Örneğin İngilizce Diş Hekimliği Eğitimi kabul şartı olarak IMAT sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. İtalyanca eğitim seçeneği ise çok daha geniştir. İtalyanca eğitim için B1/B2 seviyesinde İtalyanca dil belgesi şartı bulunmaktadır. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir