İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Bölümler

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler genellikle İngilizce eğitim almayı tercih etseler de İtalya’da İtalyanca eğitim almak da mümkündür. İtalya’da okuyabileceğiniz İtalyanca bölümler, kabul şartları gibi merak ettiğiniz detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. 

İtalya’da İtalyanca Eğitim Şartları

İtalya’da İtalyanca eğitim almak için en temel şartlardan biri ileri düzeyde İtalyanca bilgisidir. Çünkü alacağınız eğitimde eğitim dili olan İtalyancayı da akademik seviyede bilmeniz şarttır. Üniversiteler genellikle B2 seviyesinde İtalyanca bilgisi istemektedirler. Genel şartlar okuldan okula ve bölümden bölüme değişse de genel hatlarıyla şu şekildedir.

  • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak.
  • Üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmak.
  • Konsolosluk ve okulun talep ettiği İtalyanca seviyesine sahip olmak

Yurtdışında o ülkenin dilinde eğitim almak akademik olarak oldukça zordur. Çünkü eğitim aldığınız öğrenciler ana dillerinde eğitim almakta ve profesörler de o seviyede ders vermektedirler. İtalya’da İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilere tavsiyemiz en az B2 düzeyinde İtalyanca dil bilginizi kanıtlayan CILS, CELI gibi sınavlardan belge edinmeleridir.

İtalyan Lisesi Öğrencileri İçin İtalya’da Üniversite Eğitimi

Türkiye’de bulunan iki İtalyan lisesinden mezun öğrenciler Maturità diploması alma hakkına sahiptirler. Ayrıca aldıkları eğitim sonrasında İtalya’da İtalyanca üniversite eğitimi için gerekli dil seviyesi ve akademik seviyeye gelirler. Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için iyi seviyede İtalyanca bilgilerinin olması İtalyan lisesi öğrencileri için önemli bir avantajdır. Ancak sınavlara hazırlık süreci de bir o kadar önemlidir.

italyada-italyanca-bolumler

İtalya’da İtalyanca Eğitim Alabileceğiniz Bölümler

İtalya’da İtalyanca Tıp Eğitimi

İtalya’da tıp eğitiminin tamamen İngilizce olarak alabileceğinizden daha önce bahsetmiştik. İngilizce eğitim daha çok tercih edilse de İtalya’da İtalyanca tıp eğitimi almak da mümkündür. Öğrenci kabulünde İtalyanca IMAT benzeri bir sınav yapılmaktadır. Sınav içeriğinde mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik konularından sorular bulunmaktadır. 

İtalya’da İtalyanca Mimarlık Eğitimi

İtalya’da İtalyanca mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler sınavla öğrenci kabulü yapılmaktadır. Sınav içeriğinde genel kültür, mantık, sanat tarihi, fizik, matematik gibi konular bulunmaktadır. 

İtalya’da İtalyanca Mühendislik Eğitimi

İtalya’da İtalyanca mühendislik eğitimi alabilmek için bazı üniversiteler sınav düzenlemektedir. Bazı üniversiteler ise sınavsız öğrenci kabul edebilmektedirler. 

İtalya’da İtalyanca Diş Hekimliği Eğitimi

İtalya’da İtalyanca diş hekimliği eğitimi sınavla öğrenci kabul edilmektedir. 

İtalya’da İtalyanca Hukuk Eğitimi

İtalya’da hukuk eğitimi 5 yıl sürmektedir. Eğitiminiz sonrası İtalya’da yapılan sınavı geçmeniz gerekmektedir. Türkiye’de avukatlık yapmak isterseniz de baronun belirlemiş olduğu fark derslerini vermelisiniz. Ayrıca eğitiminz sonrası uluslararası firmalara hukuki danışmanlık da yapabilirsiniz. 

İtalya’da İngilizce Hukuk Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.

İtalya’da İtalyanca Eczacılık Eğitimi

İtalya’da eczacılık eğitimini İtalyanca olarak almanız mümkündür. Eğitiminiz sonrası İtalya’da eczacılık yapabilir, eczacılığın akademik yönüyle ilgilenmek istiyorsanız da eğitiminize devam edebilirsiniz. Ayrıca İtalya önemli ilaç firmalarına sahiptir. Bu firmalarda da çalışma imkanınız bulunmaktadır. 

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.

İtalya’da İtalyanca Psikoloji Eğitimi

İtalya’da İtalyanca olarak psikoloji eğitimi alabilmeniz mümkündür. Fakültelere girişte sınav yapılmaktadır. 

İtalya’da İngilizce Psikoloji Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın. 

İtalya’da İtalyanca Gastronomi Eğitimi

İtalya’da İtalyanca gastronomi eğitimi bazı üniversiteler bünyesinde verilmektedir. Bu üniversitelere girişte 12 yıllık temel eğitimi almış olmanız gerekmektedir.
Ayrıca bir giriş sınavı yapılmaktadır. 

İtalya’da İngilizce Gastronomi Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.

İtalya’da İtalyanca Moda Tasarım Eğitimi

İtalya’da moda tasarım eğitimini İtalyanca olarak alabilirsiniz. İtalya dünyaca ünlü birçok moda tasarım akademisine sahiptir. 

İtalya’da İngilizce Moda Tasarım Eğitimi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayın.


 

İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Bölümler

İtalya’da Okuyabileceğiniz İtalyanca Bölümler ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here