İtalya'da Okumak

İtalya’da Erasmus Yapmak İçin 10 Neden

İtalya’da Erasmus Eğitimi

İtalya, Erasmus öğrencilerinin en çok tercih ettiği 5. ülke konumundadır.
Avrupa’nın kadim medeniyetlerinden olması, diğer Avrupa ülkelerine ulaşımının kolay olması ve yurtdışı eğitim tecrübesi için harika bir seçenek olması bu cazibenin sebeplerindendir. B
u yüzden, İtalya Erasmus yapmak için en popüler yerlerden biridir. 

İtalya’da erasmus eğitimi demek nefis İtalyan lezzetlerini tatmak, tarih kokan sokaklarda yürümek, Akdeniz iklimini ve İtalyanların sıcakkanlılığını hissetmek, tarihi mekanlar eşliğinde kahvenizi yudumlamak, her gün çok farklı etkinliklerle Erasmus eğitiminiz yanında sosyalleşmek demektir.

Neden İtalya’da Erasmus Yapmalısınız?

Bir öğrencinin Erasmus programından kazanımı, gittiği ülkede aldığı üniversite eğitimi ve kendi ülkesinin eğitiminin kalitesini karşılaştırma fırsatı elde etmesidir. Bu anlamda İtalya oldukça iyi bir seçimdir. Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesi İtalya’dır. İtalya’da Erasmus eğitiminiz süresince İtalyan eğitim sistemini yakından tanıma fırsatı elde edeceksiniz. İtalya her yıl binlerce öğrenciyi lisans, yüksek lisans ve Erasmus eğitimi için misafir etmektedir.


Dünya sıralamaları oldukça iyi seviyelerde olan İtalyan üniversitelerinde kısa süreli de olsa eğitim almak size farklı bir ufuk katacak. Lisans eğitiminiz sonrası İtalya’da yüksek lisans yapmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bizzat göreceksiniz.

İtalya’da Erasmus eğitimi aldığınızda Venedik, Milano, Roma, Floransa, Torino ve daha birçok turistik şehri de uygun bütçelerle gezme şansı elde edeceksiniz. Ancak belirtmekte fayda var. İtalya’da Erasmus yaparken dersleriniz ve seyahatlerinizi iyi ayarlamalısınız. İtalyan üniversitelerinde eğitim sistemi Türkiye’deki eğitim sisteminden farklı olduğu için sınavlar daha zorlayıcı olabilir.

İtalya’da Erasmus Yapmak İçin 10 Neden

Erasmus eğitimini İtalya’da almak için tabii ki 10 nedenden fazlası mevcuttur. İtalya’da Okumak ekibi olarak aşağıdaki 10 sebebi sizler için derledik.

İşte İtalya’da Erasmus eğitimi almanız için 10 sebep!

italya-pizza
italya-pizza

1- İtalyan Kültürü

Mutfağı ve davranış kalıplarıyla İtalya, kültürümüze çok benzemektedir. İtalyanların sıcakkanlılığının sizi ne kadar iyi hissettirdiğini görecek ve eşsiz mutfağının tadını çıkaracaksınız.

2-İtalya’nın Konumu

İtalya, konumu itibariyle çoğu Avrupa ülkesine oldukça yakındır.
İtalya’da erasmus italya-konumuyaptığınızda birçok Avrupa ülkesini öğrenci bütçesiyle gezme fırsatınız olacak. Ayrıca birçok havayolu şirketi öğrencilere özel indirimler yapmaktadır. Bu indirimleri araştırarak birçok ülkeyi oldukça cazip fiyatlara gezebilirsiniz.

3- Dil

İtalya’da Erasmus eğitimi aldığınızda İngilizcenin yanında günlük İtalyanca öğrenme şansınız da olacak. Erasmus süresi bir dili öğrenmek için yeterli bir süre olmasa da İtalyancanın temelini, konuşulduğu ve kültürünün yaşatıldığı topraklarda atma şansınız var.


4- Turizm
İtalya aynı zamanda Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biridir.  Roma, Venedik, Milano, Napoli ve diğer tüm turistik şehirlerini gezme fırsatı elde edeceksiniz.

5- Popülerlik
İtalya, İngiltere’den, Fransa’dan, İspanya’dan, Almanya’dan daha geniş ifadesiyle tüm Avrupa ülkelerinden ve dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrencilerin Erasmus için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. İtalya’da erasmus yaptığınızda tüm bu kültürlerlerle bir arada yaşamanın ve dünya vatandaşlığının bilincine varacaksınız.

6-Çevre
İtalya’da erasmus yapmak farklı ülkelerden çevre edinmenizi sağlayacak. Böylece gittiğiniz her ülkede bir kapınız olacak.
italyada-erasmus


7-Erasmus Klüpleri

Hemen her üniversitede Erasmus öğrenci kulübü mutlaka bulunur. İtalyan üniversitelerinin Erasmus kulüpleri de oldukça aktiftir. İtalya’da Erasmus yaptığınız süre boyunca hiç sıkılmayacaksınız.

italyada-erasmus-yapmak
italyada-erasmus-yapmak

8-Ücretsiz Müzeler

İtalya müzeleri, tarihi mekanları, konserlerleri, defileleriyle oldukça canlı bir ülkedir. Her ayın ilk pazarı birçok müzeye giriş ücretsiz. Bizden söylemesi!


9-İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı dünyaca ünlüdür. Adı anıldığında da akla ilk pizza gelir. Tabii ki en iyi pizzalar İtalya’da yapılır. Ayrıca neredeyse her sokakta bulunan şirin kahve dükkanlarında her sabah kahve ve kruvasanla (İtalyancası brioche) hafif bir kahvaltı alışkanlığı elde edeceksiniz.

italyan-yemekleri
italyan-mutfağı

10-Tarihi

İtalya, “üniversite” kelimesinin literatüre kazandırıldığı ülkedir. Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuş Avrupa’nın ilk üniversitesidir. İtalya’da Erasmus eğitimi aldığınızda İtalya’nın köklü eğitim geleneğini yakından gözlemleme şansı elde edeceksiniz.

İtalya’da Erasmus Aylık Gider Ne Kadar?

Bir öğrencinin aylık gideri konaklama ve tüm diğer giderler dahil olmak üzere ortalama 700-900 Euro civarındadır. Ancak, İtalya’da Erasmus Masrafları genel olarak bu civarda iken bu tutarın şehirden şehre değişiklik gösterdiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

İtalya’da Erasmus Oturma İzni

Uç aydan fazla süre kalan herkes İtalya’da oturum iznine başvurmak zorundadır. Bu noktada İtalya’ya ulaştığınız süreç içerisinde vakit kaybetmeden oturma izni ve diğer resmi işlemlerinizi halletmenizi tavsiye ediyoruz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir