Pavia Üniversitesi Tarihi

Üniversite 1361 yılında kurulmuş, İtalya’nın ve Avrupa’nın en köklü ve prestijli üniversitelerinden biridir. Kral Lotharius tarafından yayınlanan bir fermanla 825’te kurulduğunda esas olarak hukuk çalışmalarına ayrılmıştı. Daha sonra gelişimiyle kuzey İtalya’nın eğitim merkezi haline geldi. Milano dükü Gian Galeazzo Visconti tarafından büyütülen ve yenilenen Pavia Üniversitesi, 1361’de İmparator IV. Charles tarafından daha geniş ölçekte eğitim verilen bir araştırma merkezi hüviyetine kavuşturulmuştur.

Pavia Üniversitesi’nde bugün 9 fakülte bünyesinde 24.000 öğrenciye eğitim verilmektedir. Kampüsü küçük ve şirin bir şehir olan Pavia’nın her tarafına dağılmış durumdadır.

university-of-pavia
university-of-pavia

Pavia Üniversitesi Nerede?

Üniversite kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde bulunan, bölgenin başkenti Milano’ya yakın 72.000 nüfuslu küçük, şirin bir İtalyan şehri olan Pavia’dadır. Lombardiya bölgesi İtalya’nın en zengin bölgesidir ve Pavia şehri de bu refahtan payını almıştır. Küçük bir şehir olmasına rağmen birçok lüks mağazası ve birbirinden renkli etkinliklerle yaşamaya değer bir İtalyan şehridir.

Pavia Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

Üniversite, günümüzdeki ününe geçmişinde sıralarından geçmiş ve dünya mirasına büyük katkılarda bulunmuş isimlere borçludur.

 • Golgi aygıtına ismini veren ve sinir sistemiyle ilgili yaptığı çalışmalarla Nobel ödülünü kazanan Camillo Golgi
 • Volta pilinin mucidi Alessandra Volta 
 • “Suçlar ve Cezalar Hakkında” adlı kitabı ile mevcut çağdaş ceza hukukunu kurmuş ve ölüm cezasına ilk karşı çıkan isimlerden Cesare Beccaria 
 • Kriminolojinin babası olarak bilinen Cesare Lombroso

ve daha birçok ünlü isim Pavia Üniversitesi geçmişine sahiptir.

pavia-universitesi
pavia-universitesi

Pavia Şehrinde Öğrenci Hayatı

Pavia, daha önce de belirttiğimiz gibi küçük bir şehirdir. Ancak gelişmiş refah düzeyiyle birçok sosyal faaliyete de ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin genel yaş ortalaması yüksektir ve Üniversite şehre hayat veren bir unsur olarak görülür. University of Pavia; uluslararası öğrencilerin Erasmus, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için tercih ettikleri bir okuldur. Bu da şehre canlılık katan bir başka unsurdur. Milano’ya trenle 25 dakika mesafededir. İtalya’da üniversite eğitimi için hem sakin bir şehirde yaşayıp hem de büyük şehirlerin canlılığından faydalanmak isteyenler için harika bir tercihtir. İçerisinden geçen Ticino Nehri de şehri ayrı bir güzellik katmaktadır.

Pavia’da Üniversite Eğitimi

Pavia şehri üniversitesiyle özdeşleşmiş küçük şirin bir şehirdir. Pavia’da üniversite eğitimi almak ise eğitiminize odaklanabileceğiniz bu şirin şehirde sizin için oldukça önemli bir tecrübe olacaktır. Pavia’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin üniversiteyi tercihlerindeki ilk neden Pavia Üniversitesi’nin İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmesidir. Ayrıca bünyesinde sunmuş olduğu tıp eğitimi sadece Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinden değil, dünyanın çok farklı ülkeleri ve kültürlerinden öğrencileri de çekmektedir. Milano’ya yarım saatlik mesafede bulunan Pavia şehri, İtalya’da hem sakin bir yaşam hem de kaliteli bir üniversite eğitimi için oldukça iyi bir tercihtir.

Pavia Üniversitesi Dünya Sıralamaları

Università degli Studi di Pavia Rankings

 • CWUR 2018-2019 Rankinglerine göre dünyanın en iyi 366. üniversitesidir.
 • QS 2019 sıralamasına göre tıp alanında dünyanın en iyi ilk 250 üniversitesi arasındadır.

Pavia Üniversitesi Avrupa’nın ilk üniversitelerinden biridir ve oldukça prestijli bir konumdadır.

Pavia Üni, İtalya’nın Tıp alanında en iyi 5 okulu içerisindedir.

Pavia Üniversitesi Lisans Bölümleri

 • Tıp
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Uluslararası İşletme ve Girişimcilik
 • Dünya Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler
 • Elektronik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Endüstriyel Otomasyon Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Ekonomi

Pavia Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

 • Uluslararası İşletme ve Girişimcilik
 • Ekonomi, Finans ve Uluslararası Entegrasyon
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Psikoloji, Nörobilimler Beşeri Bilimler
 • Antik Akdeniz Tarihi
 • Dünya Politikası ve Uluslararası İlişkiler

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp ve cerrahi eğitimleri alanında sadece İtalya’da değil, aynı zamanda Avrupa’da da kendini kanıtlamış ve bu alanda köklü bir eğitime sahip olan Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşu 825 yılına kadar dayanıyor. Bir çeşit restorasyon ve yenileme yaşayarak dönüşüm geçirdiği 2009 yılı ise ikinci kuruluş tarihi olarak kabul ediliyor. Pavia Üniversitesi tıp ve sağlık bilimlerinde bir çeşit dinamo görevi görüyor diyebiliriz çünkü Üniversite’nin dünya literatüründe tanınan “Pavia Sistemi” adında bir sisteme sahip. Bunun yanı sıra Amerikan’dan Japonya’ya birçok ülke ile anlaşması olan Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesinin mottosu ise ; “Öğrencileri profesyonel birer doktor veya cerrah değil aynı zamanda geleceğin bilim insanı ve tıpçısı olarak yetiştiriyoruz”. Bu felsefe ile öğrencilerini eğiten Tıp Fakültesi aynı zamanda da İtalya’nın İngilizce Tıp Eğitimi veren ilk üniversitesi ünvanını taşıyor.

İtalya’daki diğer tıp fakülteleri gibi burada da eğitim süresi 6 yıl olup IMAT sınavı ile öğrenci kabul edilmektedir.

Yurtdışında Tıp Okumak ve özellikle Avrupa’da Tıp Okumak denilince akla ilk gelen Pavia Üniversitesi birçok uluslararası öğrenci tarafından tercih edilirken Türkiye’den de birçok öğrenciyi bünyesinde barındırıyor. Eğer hayalinizde yurt dışında tıp eğitimi almak var ise kesinlikle ilk sıraya bu üniversiteyi koymalısınız çünkü parlak bir gelecek için Pavia Üniversitesi sizlere her yolu açacaktır.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Pavia Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri senelik 500 ila 3.000 euro arasında değişmektedir ve okul ücretinden indirim sağlanabilir. Başvurusunu yaptığımız öğrencilerimizin okul ücretlerinden indirim sağlamaktayız. Siz de bu alanda profesyonel destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Pavia Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Üniversite, yalnızca köklü eğitimiyle ve üst düzey başarılarıyla değil, aynı zamanda binlerce kolej ve konutun oluşturduğu “Pavia Sistemi”yle de benzersiz bir üniversitedir. Şehrin farklı bölgelerine dağılmış ve İngiltere’deki kolej sisteminin benimsendiği tarihi yurt binaları mevcuttur. 

Ayrıca öğrenciler için oda veya daire kiralama imkanları da mevcuttur.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

pavia-da-okumak
pavia-da-okumak

Pavia’da eğitim alan öğrencilerimiz genellikle yurtlarda kalmayı tercih etmektedirler.

Pavia Üniversitesi Burs İmkanları

University Of Pavia öğrencileri İtalyan hükümetinin sunduğu burs imkanlarından faydalanma hakkına sahiptirler. Ancak verilen bursun İtalya’da bir yıllık yaşam maliyetlerinin tamamını karşılamayacağını belirtmekte fayda görüyoruz. İtalya’da bir öğrencinin bir yıllık yaşam masrafı 6000-9000 Euro arasında değişmektedir.

Pavia Üniversitesi’nde burslu okuma imkanları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Üniversitenin eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Bu tutar belirlenirken izlemeniz gereken bir süreç bulunmaktadır. Siz de konuyla ilgili profesyonel destek almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pavia Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

University Of Pavia’da lisans eğitimi Türk öğrenciler tarafından oldukça kaliteli ve geniş bir üne sahip tıp eğitimi için tercih edilmektedir. Eğitim kadrosu bu kaliteyi yukarılara taşıyan alanında uzman ve dünyaca tanınmış profesörlerden oluşmaktadır.

Pavia Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Üniversite yüksek lisans eğitimi Türk öğrenciler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Ayrıca sunmuş olduğu araştırma imkanları da uluslararası öğrenciler için bir çekim merkezi olması altında yatan sebeplerdendir.

pavia-universitesi-tip
pavia-universitesi-tip

 

Pavia’da Erasmus Eğitimi

Università di Pavia dünyanın çok farklı üniversiteleri ve kurumlarıyla iş birliği içerisindedir.
İtalya’da Erasmus eğitimi almayı düşünüyorsanız Pavia, Avrupa’da yaşam ve eğitim tecrübesi için oldukça isabetli bir tercih olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Yapmak İçin 10 Neden” yazımıza göz atabilirsiniz.

Pavia Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

University of Pavia’da eğitim alabilmek için bölüm bazında değişen şartlar bulunmaktadır.

Pavia Üniversitesi’nde kaliteli bir eğitim almak için bizimle iletişime geçin!

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?“yazımıza göz atabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

Pavia Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here