İtalya'daki Üniversiteler

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Tarihi

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi 1991 yılında kurulmuş, 30 bin civarında öğrenciye ev sahipliği yapan bir üniversitedir. Daha önceleri Second University of Naples diye bilinen üniversite 1991 yılında Luigi Vanvitelli adını almıştır. İsmini aldığı Luigi Vanvitelli 18. yüzyılda İtalya’nın en ünlü mimarıdır. Üniversite ayrıca Napoli’nin en eski hastanesine ev sahipliği yapmaktadır. Tıp Eğitimi de yine bu tarihi hastanede verilmektedir.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Nerede?

Napoli şehri İtalya’nın güneyinde, Campania bölgesinde bulunur. İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden biridir. Antik Pompei şehri Napoli’nin ünlü turistik yerlerinden biridir. Kuzey bölgesine göre ekonomik gelişmişlik olarak daha düşük seviyede olsa da yaşam giderlerinin oldukça düşük olması şehirde yaşamak için başlıca tercih sebeplerinden biridir.

napoli-luigi-universitesi

Napoli Şehrinde Öğrenci Hayatıluivi-vanvitelli-university

Napoli, İtalya’nın en turistik şehirlerinden biridir. Şehirde iki üniversite tamamen İngilizce olarak eğitim verilen programlar sunmaktadır. Ayrıca bu okulların uluslararası öğrenci hareketliliği ve dünya sıralamaları oldukça yüksektir. Bu sayede üniversite birçok uluslararası öğrenciyi çekmektedir. Napoli’de öğrenciler için birçok sosyal faaliyet bulunmaktadır.

Napoli’de Üniversite Eğitimi

Napoli, İtalya’nın güneyinde yer alan önemli şehirlerden biridir. Bünyesinde iki üniversitede tıp eğitimi verilmesi ise Türk öğrenciler arasındaki popülerliğine katkı sağlamıştır. Napoli, kuzey şehirlerine göre daha düşük maliyetli bir hayat imkanı sunmaktadır. Bünyesindeki üniversiteler ise İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasındadır. Ayrıca kendinizi Napoli şehir yaşamı ve kültürüne entegre etmek, şehir ve toplumun bir parçası olmak kolaydır. Napoli’de üniversite eğitimi diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuzdur ve kültürel olarak birçok imkan sunmaktadır. Napoli’de üniversite okumak sizin için önemli bir yaşam deneyimi olacaktır.

Napoli’de çok kültürlü bir mimarinin tadını çıkaracaksınız. Bunun nedeni ise Napoli’nin Yunan etkisi altındaki kuruluşundan, Ortaçağ dönemi, Rönesans dönemi, Borbone tarafından fethi, başkent yapılması ve 1800’lerde İtalya’nın nihai birleşimine kadar geçirdiği değişim sürecidir. Uluslararası öğrenci ve insan hareketliliği oldukça yüksek olan Napoli, öğrencilik yaşamınızda size dünya vatandaşlığı bilinci katacaktır.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Dünya Sıralamaları

Università degli studi della Campania Luigi Vanvitelli  

 • URAP 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 618. üniversitesidir.
 • CWUR 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 663. üniversitesidir.

Bu anlamda ailelerin ve öğrencilerin en çok merak ettiği konu olan denklikle ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır. YÖK denklik yönetmeliğine göre URAP’ın da aralarında bulunduğu belli başlı üniversite sıralama kuruluşlarının derecelendirmelerine göre ilk 1.000’de yer alan üniversitelerde denklik problemi bulunmamaktadır. 

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Bölümleri

 • Tıp
 • İşletme Yönetimi
 • Ekonomi ve Finans
 • Ekonomi ve Ticaret
 • Klinik Psikoloji
 • Hukuk
 • Biyoloji
 • Eczacılık
 • Uluslararası İlişkiler
 • Veri Analistliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Makine Mühendisliği
 • İşletme
 • Mimarlık
 • Psikoloji
 • Uzay Mühendisliği
 • Turizm
 • Biyoteknoloji
 • Siyasal Bilimler
 • Diş Hekimliği
 • Mühendislik Bölümleri
 • Hemşirelik
 • Moleküler Biyoteknoloji

Napoli’de Tıp Eğitimi 

University of Campania “Luigi Vanvitelli” İngilizce tıp eğitimine 2015 yılında başlamıştır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Napoli Luigi Vanvitelli University medical school eğitimi şehrin en eski hastanesinde eğitim verilmektedir ve gelişmiş laboratuvarlarıyla dikkat çekmektedir.

Napoli’de İngilizce Tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin 2 okulda eğitim alma şansı vardır. Diğer okul ise Napoli Federico II Üniversitesi‘dir.

napoli-tip-fakultesi

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Luigi Vanvitelli Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir. Senelik 500 ila 2800 euro arasında değişmektedir ve okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Ancak bunun için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel destek almak için ekibimize ulaşabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Napoli şehrinde kira ve diğer giderler düşük olduğu için öğrencilerimiz genellikle ev veya oda kiralama yoluna gitmektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Burs İmkanları

Burs anlamında ise belli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.
Örneğin ilk yıl burs almanız için yıl sonunda 30 krediye denk gelecek sayıda dersi geçmiş olmanız gerekmektedir. Öğrencilerimize İtalya’da eğitim hayatlarını idame ettirmek için planlamalarını bu burs temelinde yapmalarını tavsiye etmiyoruz. Belli bir şarta bağlandığı için İtalya’da eğitime başlamadan önce bütçe planlamanızı buna uygun olarak yapmalısınız.

Burslar yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir.

Siz de Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde burslu eğitim fırsatı için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibine ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

italya-napoli-universitesi

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Eğitim Ücretleri

University of Campania Luigi Vanvitelli yıllık eğitim ücretleri 500-2.800 Euro arasındadır.

İtalyan üniversiteleri yıllık harçlarının düşük olması ve yüksek kalitede eğitim sunmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Okul ücretlerinden indirim sağlayabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili profesyonel destek almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Lisans Eğitimi

İtalya’da tıp eğitimi sunan üniversiteler arasında en yüksek kontenjana sahip üniversitelerden biri de University of Campania Luigi Vanvitelli’dir. Bu yüzden önemli tercih merkezlerinden biridir. Ayrıca lisans düzeyinde sunduğu diğer İngilizce bölümler de üniversitenin uluslararası öğrenciler için çekim merkezi olmasında etkilidir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Università degli studi della Campania Luigi Vanvitelli’de master programları olarak geniş seçenekler bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde mühendislik ve mimarlık alanında kaliteli bir yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

University Of Campania Luigi Vanvitelli her yıl yüzlerce uluslararası öğrenciye Erasmus eğitimi için de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Napoli şehri Avrupa’da yaşam ve eğitim tecrübesi için harika bir seçimdir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar ise Tıp Eğitimi için IMAT sınavı gibi bölüm bazında istenen spesifik şartlardır. İngilizce lisans programlarında kabul için sınav şartı bulunmakta iken bazı bölümlerde ise sınavsız eğitim alabilirsiniz.

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir