Napoli Federico II Üniversitesi Tarihei

Napoli Federico II Üniversitesi, 1224 yılında Sicilya Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru olan Frederick II Hohenstaufen’in İmparatorluk Tüzüğü ile kurulmuştur.
Avrupa’da kamu tarafından finanse edilen ilk üniversitedir.

Günümüzde üniversite, temelde tüm akademik disiplinlerde dersler verilmektedir. Teorik derslerin yanı sıra araştırma tesisleri de tüm bu alanlara pratik desteği sağlamaktadır. Öğrencilere entelektüel gelişim ve mesleki becerilerin kazanılması için fırsatlar verilmekte ve araştırmacı ruh aşılanmaktadır. Mevcut öğrenci sayısı 86.000, akademik personel sayısı ise 2532’dir.

Üniversite üç ana fakülteden oluşmaktadır. Bunlar Teknik ve Temel Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakülteleridir. Bunların yanında okulun bir parçası olan öğretim ve araştırma yönetimi için yarı bağımsız organlar olarak faaliyet gösteren 26 bölüm de Napoli Federico II Üniversitesi’nin araştırmacı eğitim anlayışının bir parçasıdır.

Buna ek olarak, Napoli Üniversitesi Federico II, geniş bir alanı kapsayan on dört çok özel müzeden oluşan ve eşsiz türlere ev sahipliği yapan iki botanik bahçesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Merkez kütüphane tesisi, bölüm ve okul kütüphaneleriyle bağlantılıdır; ücretsiz erişim ve yayınlanan materyallerin akademik personele en geniş şekilde yayılması için tasarlanmış birçok dijital program yürütülmektedir. Tüm bölümlerin ve okulların akademisyenlerine ve öğrencilerine açık on yedi bölümler arası araştırma merkezi bulunmaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi, öğrenci derneklerini destekleme geleneğine sahiptir. Hali hazırda faal olan ve çok çeşitli kültürel ve sosyal geçmişe sahip, öğrencileri bir araya getiren elliden fazla öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler, spor etkinlikleri, sanat, sosyal ve siyasi forumlar da dahil olmak üzere farklı nitelikte faaliyet ve etkinlikler düzenlemektedirler.

Üniversitenin kampüsü, tarihin boyunca birçok kez değişmiştir. Günümüzde, üniversitenin kampüsü Napoli şehri ve yakın çevresine yayılacak şekilde yerleştirilmiştir. Üç büyük kampüs şehir merkezinde ve şehrin kuzey ve batı eteklerinde yer almaktadır. Senato ve ana idari ofisler, Napoli’nin merkezinde bulunmaktadır. Camaldoli (Kuzey) ve Fuorigrotta (Batı) bölgeleri ise daha yeni bölümlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölümler de sırasıyla Tıp, Eczacılık ve Biyoteknoloji Bölümleri ve Sosyal Bilimler ve Ekonomi Fakülteleridir.

Napoli Federico II Üniversitesi Nerede?

Üniversite ismini aldığı Napoli şehrinde bulunur. Napoli şehri İtalya’nın güneyinde, Campania bölgesinde bulunan ülkenin önemli turizm şehirlerinden biridir. Antik Pompei şehrin önemli turizm merkezlerinden biridir. Kuzey bölgesine göre ekonomik gelişmişlik olarak daha düşük seviyede olsa da yaşam giderlerinin kuzeye göre oldukça düşük olması şehirde yaşamak için başlıca tercih sebeplerinden biridir.
Napoli’de yaşam İtalya’nın kuzey şehirlerine göre maliyet olarak daha avantajlıdır.

napoli-universite-federico

Napoli Federico II Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

University of Naples Federico II mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Napoli Şehrinde Öğrenci Hayatı

Napoli, İtalya’nın güneyinde yer alan turistik bir şehirdir. İtalya’nın güney bölgesindeki şehirlerde olduğu gibi Napoli’de de yaşam maliyetleri İtalya’nın kuzeyine göre daha uygundur. Bunun yanında tıp eğitimi sunan iki üniversitesi ve uluslararası öğrenci hareketliliği yüksek diğer üniversiteleriyle uluslararası öğrenciler için hareketli bir şehirdir.

Napoli’de Üniversite Eğitimi

Napoli’de Yurtdışında Eğitim, İtalya sizi dünyanın en eski sürekli yaşam şehirlerinden birine götürür. Çoğu kişi Napoli denildiğinde, bu şehirde doğduğu için hemen pizzayı düşünürler. Ancak bu Napoli’de üniversite eğitimi almayı düşünmenin tek nedenidir. Özgün tarihi, sanatı, mimarisi, arkeolojik kalıntıları ve Güney İtalya’nın batı kıyısındaki muhteşem ortamıyla Napoli hem okuyup hem de gezmek isteyen öğrenciler için çok iyi bir tercihtir. Napoli’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin genel tercihi tıptır. Bünyesindeki iki üniversitede tamamen İngilizce olarak tıp eğitimi verilmektedir. Ayrıca mimarlık, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde yüksek lisans eğitimi almak da mümkündür.

Napoli Federico II Üniversitesi Dünya Sıralamaları

Università degli Studi di Naples Federico II;

İtalya’nın güneyinde bulunan Napoli şehri İngilizce tıp eğitimi veren iki üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Diğer okulumuz ise, Luigi Vanvitelli Üniversitesi‘dir.

  • Shanghai Ranking verilerine göre dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasındadır.
  • Times Higher Education 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasındadır.
  • QS Ranking 2020 verilerine göre dünyanın en iyi 424. üniversitesidir.

Ayrıca İtalya’nın en iyi ve köklü okullarından biridir. Bu anlamda ailelerin ve öğrencilerin en çok merak ettiği konu olan denklikle ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak istenirse YÖK ‘ün sisteminden bir dilekçe ile okul ve denklik konuları yetkili makamlardan bilgi alınabilir.


YÖK denklik yönetmeliğine göre ilk 1000 derecesinde olan üniversitelerde denklik problemi yaşanmamaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi İngilizce Lisans Bölümleri

Napoli Federico II Üniversitesi bünyesinde İngilizce lisans bölümü olarak sadece tıp eğitimi sunulmaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

  • Design for the Built Environment
  • Economics and Finance
  • Biology and Ecology of Marine Environment and Sustainable Use of Marine Resources
  • Structural and Geotechnical Engineering
  • Industrial Bioengineering
  • Mathematical Engineering
  • International Relations

Napoli  Tıp Fakültesi

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği tıp fakültelerinden biri de Napoli Federico II Ünviersitesi Tıp Fakültesidir. Fakülte büyük bir hastane sisteminin bir parçası olarak “Cardarelli” Hastanesi’ni ve Güney İtalya’nın en büyük Kanser Enstitüsü ve Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi’ni bünyesinde barındıran büyük bir üniversite hastanesine ev sahipliği yapmaktadır.
Gelişmiş bir hastaneye sahip olan tıp fakültesinde eğitim sadece teorik değil tıp mesleğinin psikolojik ve sosyal yönlerini de içeren bir pratik çerçeve de sunmaktadır.

 

napoli-universiteleri-italya

Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Napoli Federico II Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir. Senelik 550 ila 2200 euro arasında değişmektedir ve Türk öğrenciler genelde 1000 euro ödemektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Napoli Federico II Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Napoli’de konaklama masrafları kuzey şehirlerine göre daha uygun seviyelerdedir.

Napoli’de oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Eurodan, çift kişilik odalar için ise 250 Eurodan başlamaktadır.

Napoli’de daire kiraları ise aylık 650 Eurodan başlamaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi Burs İmkanları

University of Naples Federico II uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır. Öğrenciler İtalyan hükümetinin sunduğu burslardan faydalanabilirler.

Burslar yıllık 2000-5200 Euro arasında değişmektedir ve aile gelirine göre verilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Eğitim Ücretleri

İtalya’da Devlet üniversitelerinin okul ücretleri öğrencinin aile gelirine göre belirlenmektedir. Bu tutar senelik 550 ila 2200 euro arasında değişmektedir. Türk öğrenciler genellikle senelik 1000 euro okul ücreti ödemektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Naples Federico II lisans eğitiminde İngilizce olarak Tıp eğitimi sunmaktadır. Türk öğrenciler tarafından da oldukça talep alan üniversite İtalya’nın en eski üniversitelerinden biridir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Naples Federico II uluslararası öğrenciler için spesifik master programları sunmaktadır. Üniversite Türk öğrenciler tarafından özellikle mimarlık ,(DBE Design for the Built Environment)
işletme ekonomi ve mühendislik eğitimi için tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Napoli Federico II Üniversitesi Erasmus eğitimi İtalya’da Erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan Erasmus eğitimi için Napoli şehri ve University of Naples Federico II harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
Okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar ise, eğer okul bazı bölümler için  sınav şartı aramakta ise öncelikli olarak o sınavda başarı edinmeniz gerekmektedir.


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Napoli Federico II Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here