İtalya'daki Üniversiteler

Napoli Federico II Üniversitesi

Napoli Federico II Üniversitesi Tarihi

Napoli Federico II Üniversitesi, 1224 yılında Sicilya Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru olan Frederick II Hohenstaufen’in İmparatorluk Tüzüğü ile kurulmuştur.
Avrupa’da kamu tarafından finanse edilen ilk üniversitedir.

Günümüzde üniversite bünyesinde, temel tüm akademik disiplinlerde dersler verilmektedir. Teorik derslerin yanı sıra araştırma tesisleri de tüm bu alanlara pratik desteği sağlamaktadır. Öğrencilere entelektüel gelişim ve mesleki becerilerin kazanılması için fırsatlar verilmekte ve araştırmacı ruh aşılanmaktadır. Mevcut öğrenci sayısı 86.000, akademik personel sayısı ise 2532’dir.

Üniversite üç ana fakülteden oluşmaktadır. Bunlar Teknik ve Temel Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakülteleridir. Bunların yanında okulun bir parçası olan öğretim ve araştırma yönetimi için yarı bağımsız organlar olarak faaliyet gösteren 26 bölüm de Napoli Federico II Üniversitesi’nin araştırmacı eğitim anlayışının bir parçasıdır.

Buna ek olarak, Napoli Üniversitesi Federico II, geniş bir alanı kapsayan on dört çok özel müzeden oluşan ve eşsiz türlere ev sahipliği yapan iki botanik bahçesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Merkez kütüphane tesisi, bölüm ve okul kütüphaneleriyle bağlantılıdır; ücretsiz erişim ve yayınlanan materyallerin akademik personele en geniş şekilde yayılması için tasarlanmış birçok dijital program yürütülmektedir. Tüm bölümlerin ve okulların akademisyenlerine ve öğrencilerine açık on yedi bölümler arası araştırma merkezi bulunmaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi, öğrenci derneklerini destekleme geleneğine sahiptir. Hali hazırda faal olan ve çok çeşitli kültürel ve sosyal geçmişe sahip, öğrencileri bir araya getiren elliden fazla öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler, spor etkinlikleri, sanat, sosyal ve siyasi forumlar da dahil olmak üzere farklı nitelikte faaliyet ve etkinlikler düzenlemektedirler.

Üniversitenin kampüsü, tarihin boyunca birçok kez değişmiştir. Günümüz kampüsü Napoli şehri ve yakın çevresine yayılacak şekilde yerleştirilmiştir. Üç büyük kampüs şehir merkezinde ve şehrin kuzey ve batı eteklerinde yer almaktadır. Senato ve ana idari ofisler Napoli’nin merkezinde bulunmaktadır. Camaldoli (Kuzey) ve Fuorigrotta (Batı) bölgeleri ise daha yeni bölümlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölümler de sırasıyla Tıp, Eczacılık, Biyoteknoloji Bölümleri ve Sosyal Bilimler ve Ekonomi Fakülteleridir.

Napoli Federico II Üniversitesi Nerede?

Üniversite ismini aldığı Napoli şehrinde bulunur. Napoli şehri İtalya’nın güneyinde, Campania bölgesinde bulunan ülkenin önemli turizm şehirlerinden biridir. Antik Pompei şehrin önemli turizm merkezlerindendir. Güney İtalya’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Yaşam giderlerinin kuzeye göre oldukça düşük olması şehirde yaşamak için başlıca tercih sebeplerindendir.
Napoli’de yaşam İtalya’nın kuzey şehirlerine göre maliyet olarak daha avantajlıdır.

napoli-federico-universitesi

Napoli Federico II Üniversitesi Mezunu Ünlü Kişiler

University of Naples Federico II mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Napoli Şehrinde Öğrenci Hayatı

Napoli, İtalya’nın güneyinde yer alan turistik bir şehirdir. İtalya’nın güney bölgesindeki şehirlerde olduğu gibi Napoli’de de yaşam maliyetleri İtalya’nın kuzeyine göre daha uygundur. Bunun yanında tıp eğitimi sunan iki üniversitesi ve uluslararası öğrenci hareketliliği yüksek diğer üniversiteleriyle öğrenciler için hareketli bir yaşam vaat etmektedir.

Napoli’de Üniversite Eğitimi

Napoli’de Üniversite Eğitimi sizi dünyanın en eski sürekli yaşam şehirlerinden birine götürür. Çoğu kişi Napoli denildiğinde, bu şehirde doğduğu için hemen pizzayı düşünürler. Ancak Napoli özgün tarihi, sanatı, mimarisi, arkeolojik kalıntıları ve Güney İtalya’nın batı kıyısındaki muhteşem ortamıyla hem okuyup hem de gezmek isteyen öğrenciler için çok iyi bir tercihtir. Napoli’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin genel tercihi tıptır. Bünyesindeki iki üniversitede tamamen İngilizce olarak tıp eğitimi verilmektedir. Tıpın yanında hemşirelik, data analistliği gibi İngilizce lisans programları da Napoli’de eğitim alabileceğiniz programlar arasındadır. Ayrıca mimarlık, mühendislik, uluslararası ilişkiler gibi birçok bölümde de İngilizce eğitim almak mümkündür.

Napoli Federico II Üniversitesi Dünya Sıralamaları

Università degli Studi di Naples Federico II;

İtalya’nın güneyinde bulunan Napoli şehri İngilizce tıp eğitimi veren iki üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Diğer okulumuz ise, Luigi Vanvitelli Üniversitesi‘dir.

 • Shanghai Ranking verilerine göre dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasındadır.
 • Times Higher Education 2019 verilerine göre dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasındadır.
 • QS Ranking 2020 verilerine göre dünyanın en iyi 424. üniversitesidir.

Ayrıca İtalya’nın en iyi ve köklü okullarından biridir. Bu anlamda ailelerin ve öğrencilerin en çok merak ettiği konu olan denklikle ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak istenirse YÖK ‘ün sisteminden bir dilekçe ile okul ve denklik konuları yetkili makamlardan bilgi alınabilir.YÖK denklik yönetmeliğine göre ilk 1000 derecesinde olan üniversitelerde denklik problemi yaşanmamaktadır.

Napoli Federico II Üniversitesi Bölümleri

 • Tıp
 • Mimarlık
 • Ekonomi ve Finans 
 • Biyoloji, Deniz Ekolojisi ve Sürdürülebilir Deniz Kaynakları
 • Jeoteknik Mühendisliği
 • Endüstriyel Biyomühendislik
 • Matematik Mühendisliği
 • Uluslararası İlişkiler
 • Biyoloji
 • Fizik
 • Kimya Mühendisliği
 • Mühendislik Yönetimi
 • Eczacılık
 • Fen Bilimleri
 • Ekonomi ve Ticaret
 • Arkeoloji
 • İşletme Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Gemi Mühendisliği
 • Matematik
 • Ekonomi ve Finans
 • Felsefe
 • Hava ve Uzay Mühendisliği
 • Gıda Bilimleri
 • Deniz Mühendisliği

Napoli Tıp Fakültesi

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği tıp fakültelerinden biri de Napoli Federico II Ünviersitesi Tıp Fakültesidir. Fakülte büyük bir hastane sisteminin bir parçası olarak “Cardarelli” Hastanesi’ni ve Güney İtalya’nın en büyük Kanser Enstitüsü ve Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi’ni bünyesinde barındıran büyük bir üniversite hastanesine ev sahipliği yapmaktadır.
Gelişmiş bir hastaneye sahip olan tıp fakültesinde eğitim sadece teorik değil tıp mesleğinin psikolojik ve sosyal yönlerini de içeren bir pratik çerçeve de sunmaktadır.

napoli-universiteleri-italya

Napoli Federico II Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

İtalya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi Napoli Federico II Üniversitesi tıp fakültesi eğitim ücretleri de aile gelirine göre belirlenmektedir. Senelik 550 ila 3.000 euro arasında değişmektedir ve okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Napoli Federico II Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Napoli’de konaklama masrafları kuzey şehirlerine göre daha uygun seviyelerdedir.

Napoli’de oda kiraları tek kişilik odalar için 300 Eurodan, çift kişilik odalar için ise 250 Eurodan başlamaktadır.

Napoli’de daire kiraları ise aylık 650 Eurodan başlamaktadır.

EGE ABROAD-İtalya’da Okumak ekibi olarak İtalya’da bulunan ekibimizle konaklama ve diğer tüm resmi işlemlerle ilgili profesyonel destek sunmaktayız. İtalya’da sunduğumuz hizmetlerle ilgili detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi Burs İmkanları

University of Naples Federico II uluslararası öğrenciler için birçok burs seçeneği sunmaktadır. Öğrenciler İtalyan hükümetinin sunduğu burslardan faydalanabilirler.

Uluslararası öğrenciler yıllık 2000-5200 Euro arasında değişen miktarda burs alma imkanına sahiptir. Siz de Napoli’de burslu üniversite eğitimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Eğitim Ücretleri

İtalya’da Devlet üniversitelerinin okul ücretleri öğrencinin aile gelirine göre belirlenmektedir. Bu tutar senelik 550 ila 3.000 euro arasında değişmektedir. Düşük eğitim ücretlerinden faydalanabilmek için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Siz de konuyla ilgili profesyonel bir destek almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Naples Federico II lisans eğitiminde İngilizce olarak Tıp eğitimi verilmektedir. Türk öğrenciler tarafından da oldukça talep alan üniversite İtalya’nın en köklü üniversitelerinden biridir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Naples Federico II uluslararası öğrenciler için spesifik master programları sunmaktadır. Üniversite Türk öğrenciler tarafından özellikle mühendislik, mimarlık, işletme ekonomi gibi bölümler için çokça tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

Napoli Federico II Üniversitesi Erasmus eğitimi İtalya’da Erasmus yapmak isteyen birçok Türk öğrencinin tercihidir. Avrupa’da kısa süreli bir yaşam ve eğitim tecrübesi olan Erasmus eğitimi için Napoli şehri ve University of Naples Federico II harika bir seçim olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim? diyorsanız
Okumak istediğiniz bölümün kendine özel şartları bulunmakta ise o şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar ise, eğer okul bazı bölümler için  sınav şartı aramakta ise öncelikli olarak o sınavda başarı edinmeniz gerekmektedir.

Napoli Federico II Üniversitesi Başvuru

Üniversite başvurularından İtalya’daki işlemlerinize kadar tüm süreçte profesyonel bir anlayışla destek sunmaktayız. Sizde Napoli Federico Üniversitesi’nin sunmuş olduğu eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz!


İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhabalar ben İtalya’da biyoloji okumak istiyorum gerekli şartlar nelerdir ?
  Bide ben 17 yasimda mezun oluyorum (2022) tek gidebilmek için ne yapmalıyım?

 2. Merhaba ben italyada hukuk veya diş hekimliği okumak istiyorum. 2022 yılında gitmeyi planlıyorum. Acaba e-mail üzerinden bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Ebru Hanım, sizi daha iyi tanımak adına iletişim sayfamızdaki formu doldurabilirseniz e-mail üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba lise transkriptim çok düşük ayrıca açıktan okuyorum kabul alabileceğim üniversiteler var mı not ortalamasını önemsemeyen:(

  1. Merhaba. Lisans bölümlerinin çoğunda ortalama şartı bulunmasa da bazı bölümler veya üniversiteler eğitim almak istediğiniz alana göre minimum ortalama şartlarına sahip olabilmektedir. Ayrıca seçtiğiniz bölüme göre giriş sınavlarında başarılı olmanız da kabul için temel şartlardan biridir. Liseyi açıktan okumanız İtalya’da eğitim için bir problem yaratmaz. Detaylı bilgilendirme için info@eduscala.com adresinden veya +90 216 599 1343 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir