İtalya Eğitim Danışmanlığı

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci ve aileleri başvurulardan İtalya’daki eğitimlerine başlayana kadar uzun bir süreç beklemektedir. Her yıl 1.500-2.000 civarında Türk öğrenci yurtdışında üniversite eğitimi için İtalya’yı tercih etmektedir. Ve bu sayı yıl geçtikçe artmaktadır. Bu uzun ve yorucu süreçte İtalya Eğitim Danışmanlığı hizmeti almakla ilgili birçok veli ve öğrencinin zihninde sorular bulunmaktadır. 

Bu yazımızda kısaca İtalya’da Üniversite Eğitiminin neden ve nasılını inceledikten sonra, neden İtalya eğitim danışmanlığına ihtiyacınız olduğunu ve hizmetlerimizi anlatacağız.

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

  • İtalya’yı cazip kılan en önemli etmenlerden ilki Avrupa’da kaliteli bir eğitimi oldukça cazip fırsatlarla sunmasıdır. 
  • İtalya, ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. 
  • Neredeyse 1.000 yıllık üniversite geleneğine sahiptir. Hatta “Üniversite” kelimesinin doğduğu ülkedir. (1088 yılında Bologna Üniversitesi’nin kuruluşuyla birlikte)
  • İtalya, birçok bilim ve sanat dalının doğum yeridir. 
  • Düşük okul ücretleri ve köklü üniversite eğitimiyle tam bir eğitim ülkesidir. 
  • Uluslararası öğrenci hareketliliği yüksektir ve öğrenciler için harika bir yurtdışı eğitim deneyimi sağlar.
  • Düşük okul ücretlerinin yanında burs alma imkanı da bulunmaktadır.
  • Türkiye ile olan kültürel ve mesafe yakınlığı öğrencilerin adaptasyon problemi yaşamadan eğitim hayatlarına odaklanmalarına katkı sağlamaktadır. 

Saydığımız etmenler gibi birçok etmen İtalya’da Üniversite Eğitimi almayı oldukça cazip kılmaktadır. 

Daha detaylı bilgi için Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?” sorusuna yanıt niteliğindeki yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler

Yurtdışında üniversite eğitimi için ülke seçiminizi birçok yönde cazip olması sebebiyle İtalya olarak belirlediniz. Şimdiki aşama İtalya’da okuyabileceğiniz bölümler ve bunun için gereken şartları öğrenmektir. 

İtalya’da Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümler sınavla öğrenci kabul etmekte; Psikoloji, İşletme Ekonomi, Gastronomi, Moda Tasarım, Uluslararası İlişkiler gibi bölümler ise sınavsız, çeşitli kriterleri (öğrencinin dil seviyesi, lise notları, uluslararası geçerliliği olan sınav puanları, portfolyo vs.) göz önünde bulundurarak öğrenci kabul etmektedirler. 

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza  göz atabilirsiniz.

italya-egitim-danismanligi-firmalari

Bir Eğitim Danışmanlığı Şirketine
Neden İhtiyacınız Var?

İtalya, son yıllarda önemli sayıda Türk öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Düşük eğitim harçları, üniversiteye kabuller için gerekli şartların ülkemize göre daha kolay ve eğitim kalitesinin köklü, dünyada kendini ispatlamış olması gibi sebepler bu cazibenin sebeplerinden sadece birkaçıdır.

İtalya’da eğitim için neden bir yurtdışı eğitim danışmanlığına ihtiyacınız var?

Öncelikle öğrencinin durumunun tespit edilmesi ve doğru bir tercih yapılması oldukça önemlidir. Daha sonraki süreçte sınavla öğrenci kabul eden bölümler için öğrencinin eksik olduğu konuların belirlenmesi ve bu yönde bir çalışma planı hazırlanması, gerekirse profesyonel bir kurs desteği alınması, sonrasında ise okul tercihi gibi konular gelmektedir. Sınav veya başvuru sonrası süreçte ise sonuçların takibi ve kazanılması halinde izlenmesi gereken vize ve denklik belgesi işlemleri gelmektedir.

İtalya eğitim danışmanlık hizmeti sunan çeşitli firmalar bulunmaktadır. Doğru firma seçiminde İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesi, zorlu İtalyan bürokrasisi için İtalya’da da hizmet sunması gibi etmenleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Tüm bu kriterleri taşıyan EduScala – İtalya’da Okumak ekibiyle yani bizimle iletişime geçmekten de çekinmeyiniz. 🙂

Gelin İtalya’da eğitime giden uzun süreci aşama aşama inceleyelim.

italya-egitim-danismanligi

İtalya Öncesi Süreç

Yukarıda belirttiğimiz gibi bazı bölümler için özel sınavlar yapılmaktadır. Başvuru sayısındaki artış doğal olarak rekabete de yansımaktadır. Erken hazırlık yapmaya başlayan öğrenciler sınavlara hem daha hazır hissetmekte hem de öğrencilerin farklı alternatifleri değerlendirme şansları olmaktadır. 

on-gorusme

Ön Görüşme 

Öncelikle ofisimizde/online yaptığımız görüşmede öğrencimizin akademik geçmişi, eğitim almak istediği bölüm, şehir, okul gibi konuları öğrenerek en uygun ve özel yol haritasını çıkartıyoruz.

universite-sehir-tercihi

Üniversite ve Şehir Tercihi

İkinci aşamada ise üniversite ve şehir tercihi gelmekte. İtalya’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler için şehir ve üniversite seçimi de bir o kadar önemlidir. İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimizle en doğru bilgileri öğrencilerimizle paylaşıyor, onların talebi ve uygunluğuna göre okul tercihinde bulunuyoruz.  

sinavlara-hazirlik

Sınavlara Hazırlık 

IMAT, TIL, TOLC gibi sınavlar basite alınacak sınavlar değildir ve her yıl rekabet yükselmektedir. Bu sınavlara hazırlanma noktasında, özel hazırlık kaynak kitapları, deneme sınavları ve hazırlık kursları ile öğrencilerimizi en iyi şekilde hazırlamaktayız. 

Denklik Belgesi ve Bürokratik İşlemler

Daha Türkiye’den ayrılmadan, İtalya’ya gitmeden önce sınava başvuru, konsolosluk işlemleri gibi bir çok bürokratik işlem sizi yoracaktır ve sıkacaktır. Hem bu komplike işlerle zamanınızı öldürmek istemeyeceksiniz hem de işi uzmanlarına bırakacaksınız. Bu süreçleri öğrencilerimiz adına yürütmekte, en hızlı ve etkili şekilde tamamlamaktayız. 

İtalya’da Kabul Alıp Eğitime Başlamadan Önceki Süreç

İtalya’da üniversite eğitimi almak için girmeniz gereken sınavları veya çeşitli aşamaları geçtiniz; gereken tüm konsolosluk işlemlerini bitirdiniz ve İtalya’da harika bir eğitim deneyimi için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak yapmanız gerekenler bununla sınırlı değil. Asıl süreç yeni başlıyor desek yeridir.

İtalya’ya daha önce gezme amaçlı gitmiş olabilirsiniz. Ancak uzun süre yaşamak için gitmek farklı bir konudur ve İtalya’ya ulaştığınızda izlemeniz gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. İtalyan bürokrasisi ise Avrupa’da ve ülkemizde bilindiği üzere öğrenciler için sancılı bir süreç haline gelebilmektedir. Aileler ve öğrenciler bu süreçte destek almadan kendi işlemlerini halletmek istediklerinde birçok sorunla karşılaşabilmektedirler. Gideceğiniz şehre ve işlemlerinizi yürüteceğiniz kuruma bağlı olarak İngilizce bilen kurum çalışanı bulmakta kimi zaman zorlanabilirsiniz. Ve bazı işlemlerin belirli süre içerisinde halledilmesi gerekmektedir. Bunun yanında oradaki eğitim hayatınızda size lazım olacak olan ulaşım, barınma, iletişim gibi ihtiyaçlar da en kısa sürede halledilmesi gereken işlemlerdendir.

İtalya’da Karşılama

Ekibimiz İtalya’da öğrencimizi havalimanı ya da tren istasyonunda karşılar, şehir hakkında bilgilendirmelerde bulunur.  

italyada-karsilama-hizmeti

İtalya’da Konaklama

İtalya eğitim danışmanlığı noktasında en çok talep edilen hizmetlerden biri de konaklamadır. Konaklama noktasında ise ev, yurt gibi İtalyanca ve şehirle ilgili konum bilgisi gerektiren önemli hususlarda lokal ekibimizden destek alma imkanınız bulunmaktadır.

Aile Gelir Beyan Evrakları

Okul ücretlerinin belirlenmesi için şart olan bir aşamadır. Bu konuda da İtalya Eğitim Danışmanlığı sunarak öğrencilerimizi büyük bir masraftan kurtarmayı amaçlıyoruz.

İtalya’da üniversite eğitimi tamamen ücretsiz değildir! Eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Düşük de olsa eğitim ücreti ödersiniz. Size İtalya’da tamamen ücretsiz eğitim vaat edenlere itibar etmeyiniz!

Burs Başvuru İşlemleri

Burs noktasında nasıl başvuru yapılır, öğrencilerimize yol gösteriyoruz. Burs başvurularını yaptığımız öğrencilerimizden büyük bir çoğunluğu burslu eğitim hakkı kazanmaktadır. Hassas bir süreç olan burs başvuru işlemleri İstanbul ve İtalya ekiplerimiz arasında koordineli bir çalışmayla, titizlikle yürütülmektedir.

Bu ve diğer imkanlardan faydalanabilmeniz için başvurularda belirli bir süre söz konusudur. Bu süreyi geçirdiğiniz taktirde İtalya’nın uluslararası öğrencilere vaat ettiği birçok imkandan yararlanma şansınız maalesef bulunmamaktadır. Bu yüzden İtalya’da profesyonel bir destek almanız hem İtalya’da eğitiminiz öncesi süreçte sadece sınava veya seçeneklerinize odaklanmanız hem de sonraki süreçte tüm işlemleri en kısa sürede tamamlayıp eğitiminize iyi bir başlangıç yapmanız açısından oldukça önem arz etmektedir.

İtalya’da alacağınız burslar tüm yaşam giderlerinizi karşılamaya yetmeyebilir. Ayrıca bursların alınması ve sonraki yıllarda devam etmesi için belirli kriterler söz konusudur. 

İtalya Oturum İzni ve Banka Hesabı Açılması

İtalya’ya geldiğinizde sizin için en uygun banka hesabını ekibimizle birlikte öğrencilerimiz açmaktadır.

Oturum izni için de tüm işlemlerinizi ekibimiz ile birlikte hızlıca halletmeniz sağlanmaktadır.

 

italya-oturum-izni-alinmasi


İtalya Üniversiteleri Taban Puanları

İtalya’da üniversite eğitimi için farklı formatlar bulunmaktadır. Bazı bölümler için ortak sınav düzenlenirken, bazı bölümler için üniversiteler kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bunun yanında sınavsız üniversite eğitimi de almak mümkündür. İtalya’da merkezi bir sınav sistemi bulunmadığı için taban puanı gibi bir uygulama da bulunmamaktadır. İtalya’da üniversite okumak istiyorum diyorsanız detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İtalya’da eğitim alan öğrencilerimizin röportajları ve diğer faydalı bilgiler için İtalya’da Okuyanlar sayfamıza göz atabilirsiniz.

İtalya Eğitim Danışmanlık Firmaları

İtalya’da Üniversite Eğitimi danışmanlık firmaları arasında en önde gelen firmalardan biri olduğumuz için ekibimiz ve tecrübemizle gurur duyuyoruz.

Siz de İtalya’da eğitimi uzmanında öğrenmek ve sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EduScala Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya Eğitim Danışmanlığı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

2 YORUMLAR

  1. ben ıstanbulda degılım corona sebebıyle ıstanbula gelme sansımda pek yok sızlerle ofısınızde degıl de skype,zoom gıbı programlarla gorusme saglama ımkanım var mıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here