İtalya'da Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden

İtalya yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok nedenden dolayı oldukça iyi bir tercihtir. Yazımızda İtalya’da okumak için 10 nedeni sıraladık.

italyada-okumak-icin

1) Avrupa’nın En Eski Üniversitesi Olan Bologna Üniversitesi İtalya’dadır.

Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuştur. Aktif olarak eğitime devam Università di Bologna dünyada da önemli bir üne sahiptir. Birçok üniversite sıralama kuruluşuna göre dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır. Sadece Bologna Üniversitesi değil, 1222 yılında kurulan Padova Üniversitesi, 1224’te kurulan Napoli Federico II Üniversitesi, 1240 yılında kurulan Siena Üniversitesi ve 1303 yılında kurulan Roma La Sapienza Üniversitesi İtalya’nın ve dünyanın en eski ve köklü üniversiteleri arasındadır. Bu üniversitelerin sıralarından dünya kültür ve sanat mirasına katkıda bulunan Leonardo Da Vinci, Alessandra Volta gibi dev isimler ve daha birçok Nobel ödüllü isim geçmiştir. Bu isimlerle aynı sıralarda eğitim alma hayali bile İtalya’da okumak için yeterlidir!

italyada-okumak-icin

2) Avrupa’da Kaliteli ve Cazip Bir Eğitimin Adresi İtalya!

Avrupa’da okumak ve bunu düşük eğitim ücretleri, 200 ün üzerinde İngilizce program ve geniş burs imkanlarıyla yapmak mı istiyorsunuz? O zaman adresiniz İtalya! İtalya’da okul ücretleri aile gelirine göre belirlenir ve geniş burs imkanları bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de okumak istediğiniz bölümleri tamamen İngilizce olarak İtalya’da okuyabilirsiniz.

italyada-okumak-icin

3) Dünyanın En İyi 500 Üniversitesine Sahip 3. Avrupa Ülkesi İtalya’dır.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler gidecekleri ülke ve okulların seviyelerini genellikle dünya sıralamalarını bakarak ölçmektedirler. İtalyan üniversiteleri ise dünyanın en köklü ve en iyi üniversiteleri arasında yer alır. Hatta bu alanda Avrupa’nın en iyi 3. ülkesi İtalya’dır. Bu yüzden İtalya her yıl daha fazla sayıda Türk öğrenciye ev sahipliği yapıyor!

italyada-okumak-icin

4) Tipik Akdeniz İnsanları : İtalyanlar

İtalya’ya gittiğinizde birbirine selam veren ve gülümseyen insanlar görürsünüz. İtalyanlar cana yakın, yardım sever ve hayat dolu insanlardır. Her şehirde yılın her dönemi festivallerle, konserlerle canlı bir yaşam vardır. Sizinle konuşurken bol bol jest, mimik kullanırlar ve dokunarak konuşmayı çok severler. Avrupa’da kültür olarak Türklere en çok benzeyen millet İtalyanlar diye boşuna dememişler 🙂

italyada-okumak-icin

5) Türkiye’yle En Büyük Dış Ticaret Hacmine Sahip 2. Avrupa Ülkesidir.

Türkiye’nin Avrupa’da en büyük ticaret hacmi Almanya’dan sonra İtalya’yladır. Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren 1300 İtalyan firması vardır. İtalya’da eğitiminiz sonrası elde edeceğiniz İtalyanca dil yetkinliğiyle bu büyük ekonomik iş birliğinin bir parçası olabilirsiniz.

italyada-okumak-icin

6) İtalyan Mutfağı Dünyanın En Ünlü Mutfaklarından Biridir.

İtalyan mutfağı dünyaca ünlüdür ve her bölgesinde ayrı lezzetler tatma şansınız bulunmaktadır. İtalya denilince akla gelen pizza, makarna, tiramisu ve lazanyanın yanında daha birçok yerel İtalyan lezzeti bulunmaktadır. İtalya’da gezilecek yerler yazımıza göz atarak siz de neyi nerede yemeniz gerektiğini öğrenenilirsiniz.

italyada-okumak-icin

7) İtalya Hem Türkiye’ye Hem De Diğer Avrupa Ülkelerine Oldukça Yakındır.

İtalya konumu itibariyle Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerine ulaşım olarak çok elverişli bir konumdadır. Türkiye’den yaklaşık 2 buçuk saatlik bir uçuşla birçok İtalyan şehrine ulaşabilirsiniz. Ayrıca İtalya’da ulaşım yazımızdan İtalya içi ulaşımla ilgili önemli ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

italyada-okumak-icin

8) Dünyanın En Turistik Şehirlerine Sahiptir.

İtalya, dünyanın en ünlü ve turistik şehirlerine sahiptir. Her yıl milyonlarca turistin uğrak yeri olan bu şehirlerde yaşam deneyimi size ileride unutulmaz anılar bırakacaktır.

italyada-okumak-icin-sebepler

9) Hem Okuyup Hem De Gezme Şansı Elde Edersiniz.

İtalya’da eğitim aldığınızda hem İtalya’da hem de Schengen vizenizle Avrupa’da birçok şehri görme şansı elde edersiniz. İtalya’da üniversite eğitimi almak hem gezen hem de okuyan olmaktır!

italyada-okumak-icin-10

10) Nerede Tasarım Orada İtalyanlar!

Dünyanın en önemli moda, otomobil markaları İtalya’dan çıkmıştır. Özellikle lüks otomobil ve lüks giyim konusunda İtalyanlar dünya çapında bir üne sahiptir.

Yazımıza sadece 10 nedeni sığdırabildik. Siz İtalya’da okumak için daha fazla nedene sahipseniz yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir