Bari Üniversitesi Tarihi

Bari Üniversitesi (Università degli Studi di Bari) 1925’te kuruldu. Üniversitede 12 fakülte bünyesinde eğitim verilmektedir. 

Bari Üniversitesi’nde Eğitim Alınabilecek Fakülteler:

Üniversite lisans, yüksek lisans, doktora ve bazı alanlarda uzmanlık eğitimi vermektedir. Temel eğitimler dışında üniversite bilimsel araştırmalara da odaklanmaktadır. Università degli Studi di Bari araştırma merkezleri dünyanın en iyi üniversiteleri ve araştırma merkezleri ile ikili anlaşmalara sahiptir.

Üniversitenin olanakları arasında bölüm kütüphaneleri, tiyatrolar, konferans salonları, işe yerleştirme merkezleri, basın ve halkla ilişkiler ofisi, danışma merkezleri bulunmaktadır. Bu tesisler öğrencilere ve personele açıktır ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Üniversite her yıl yerel ve uluslararası öğrenciler arasındaki dostluğu teşvik eden farklı kültürel ve yarı zamanlı etkinlikler düzenlemektedir.

bari-universitesi

Bari Üniversitesi’nin İsmi Nereden Geliyor?

İsmini Aldo Moro isimli İtalyan bir politikacıdan alan okul, kurulduktan sonraki yıllarda hukuk, ekonomi ve ticaret, felsefe, matematik, edebiyat, mühendislik ve veterinerlik gibi bölümler ekleyerek kendini büyütmüş ve Güney İtalya’nın saygın okullarından biri olmuştur.

Büyük şehirlerde yaşamak ve okumak yerine ufak şehirlerde daha minimal ve sakin bir yaşam sürmek isteyen bir çok öğrenci Università degli Studi di Bari gibi İtalya’nın ufak şehirlerinde okumayı tercih etmektedirler.

Hatta öyle ki büyük şehirlerden gelen İtalyanlar bile zaman zaman Bari gibi sakin şehirlerde eğitim almaktadırlar.

Bari Üniversitesi Nerede?

Bari Aldo Moro Üniversitesi, (Università degli Studi di Bari Aldo Moro)  İtalya’nın güneyinde ismini aldığı Bari şehrinde bulunmaktadır. Puglia bölgesinin başkenti olan şehir Napoli’den sonra güney İtalya’nın en önemli ekonomi şehridir. 

Şehir güneydedir ve liman şehri özelliği taşımaktadır. Hem tatil için hem eğitim için hem de yaşamak için ideal bir şehirdir.

Şehre gidenler şehrin sakinliğinin yanında halkın siesta sevdasına vurgu yapmaktadır. Bari şehri limanı ve üniversitesiyle ünlüdür.

Bari Üniversitesi Mezunu Ünlüler

Università degli Studi di Bari mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Bari Şehrinde Öğrenci Hayatı

Bari İtalya’nın diğer üniversite şehirlerine göre sakin bir yaşama sahiptir. Kuzey şehirlerine göre daha düşük yaşam maliyetlerine sahiptir. Daha sakin bir eğitim hayatı arayan öğrenciler için idealdir.

Bari’de Üniversite Eğitimi

Bari şehri bünyesinde bulunan University of Bari ve Politecnico Di Bari Üniversitesi ile güney İtalya’nın önemli üniversite şehirlerinden biridir. Her iki üniversite de uluslararası öğrencileri üst düzey eğitim kalitesiyle kendilerine çekmektedirler.

Bari Üniversitesi Öğrenci Yorumları

Üniversitede eğitim alan öğrencilerin yorumlarına göre ,

genel olarak öğrencilerin yorumlarının olumlu olduğu, okuldaki eğitmenlerin öğrencilerle iletişiminin iyi ve yakın diyalog içerisinde olduğu, İtalya’da daha lokal bir yer  olarak tercih sebebi olduğu, maddi olarak öğrencilerin rahatlıkla geçimini sağlayabilecekleri söylenmiştir.

Bari Üniversitesi Dünya Sıralaması – RANKING

University of Bari CWUR 2019-2020 verilerine göre dünyanın en iyi 421. üniversitesidir. Ailelerin en çok merak ettiği konulardan olan YÖK denkliğiyle ile ilgili üniversitenin Türkiye’de denklik problemi bulunmamaktadır. 

Bari Üniversitesi Bölümleri

 İngilizce Lisans Bölümleri

Yüksek Lisans Bölümleri

  • Computer Science
  • Marketing
  • Physics

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi

University of Bari dünyada ilk 500’deki üniversiteler arasındadır ve bu sıralamaya girmesinde en önemli etkenlerden biri ise tıp alanındaki gelişmeleri, eğitim kadrosu ve akademik başarıları olarak gösterilmektedir.

Bu okulda tıp eğitimi alabilmeniz için IMAT Sınavı’nda üniversite için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmeniz gerekmektedir.

bari-aldo-moro-universitesi

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllık okul ücretleri 500-1.900 Euro arasında değişmektedir. Okul fiyatları aile gelirine göre belirlenmektedir. Doğru ve profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle düşük eğitim ücretleriyle eğitim alabilirsiniz.

Bari Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

University of Bari uluslararası öğrenciler için yurt imkanı sağlamaktadır. Ancak konaklama imkanları belli bir kontenjana bağlı olduğu için her öğrenciye yurt sağlanamayabilir. 

Bu durumlarda İtalyanca bilen ve İtalya’da eğitim tecrübesine sahip profesyonellerden danışmanlık hizmeti almak faydanıza olacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Üniversitesi Burs İmkanları 

Üniversite öğrencileri İtalyan hükümetinin sağladığı burslardan faydalanabilirler. Yıllık 2.000-5.200 EURO arasında verilen burslar aile gelirine göre verilmektedir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Bari Üniversitesi Okul Ücretleri

Bari Üniversitesi okul ücretleri yıllık 500-1.900 EURO arasında değişmektedir. Bu fiyatlar aile gelirine göre belirlenmektedir. Doğru ve profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle düşük eğitim ücreti ödeyerek eğitim almak mümkündür.

Detaylı Bilgi İçin “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Üniversitesi’nde Okunabilecek Lisans Bölümleri

Üniversite Türk öğrenciler tarafından tıp eğitimi için tercih edilmektedir. Üniversitenin diğer lisans bölümleri ise İtalyanca eğitim vermektedir. Tıp fakültesi bünyesinde İngilizce Tıp Eğitimi 2018 yılında başlamıştır ancak İtalyanca tıp eğitimi İtalya’da ve Avrupa’da ünlü bir okuldur.  

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Aldo Moro Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Bari ‘de tamamen İngilizce olarak master yapabilirsiniz. University of Bari bünyesinde İngilizce olarak Physics, Marketing ve Computer Science alanında master eğitimi verilmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Üniversitesi Erasmus Eğitimi

Bari Aldo Moro Üniversitesi her yıl çok farklı ülkelerden öğrencilere Erasmus eğitimi için kapılarını açmaktadır. Avrupa’da sakin bir yaşam tecrübesi için University of Bari ‘yi tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Università degli Studi di Bari ‘de Nasıl Okuyabilirsiniz?

University of Bari ‘de eğitim alabilmek için farklı kabul koşulları bulunmaktadır. İngilizce tıp eğitimi alabilmek için IMAT sınavında okulun kontenjanı puan sıralamasına göre girmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimi için ise B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi ve üniversite bünyesinde  başvurmak istediğiniz bölümle ilgili lisans diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. 


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Bari Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here