İtalya'daki Üniversiteler

Bari Üniversitesi

Bari Üniversitesi Tarihi

Bari Üniversitesi (Università degli Studi di Bari) 1925’te kurulmuştur. Üniversitede 12 fakülte bünyesinde eğitim verilmektedir. 

Bari Üniversitesi’nde Eğitim Alınabilecek Fakülteler:

Üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans, doktora ve bazı alanlarda uzmanlık eğitimi verilmektedir. Temel eğitimler dışında üniversite, bilimsel araştırmalara da odaklanmaktadır. Università degli Studi di Bari araştırma merkezleri dünyanın en iyi üniversiteleri ve araştırma merkezleri ile ikili anlaşmalara sahiptir.

Üniversitenin olanakları arasında bölüm kütüphaneleri, tiyatrolar, konferans salonları, işe yerleştirme merkezleri, basın ve halkla ilişkiler ofisi, danışma merkezleri bulunmaktadır. Bu tesisler öğrencilere ve personele açıktır ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Üniversite her yıl yerel ve uluslararası öğrenciler arasındaki dostluğu teşvik eden farklı kültürel etkinlikler düzenlemektedir.

bari-universitesi

Bari Üniversitesi’nin İsmi Nereden Geliyor?

İsmini Aldo Moro isimli İtalyan bir politikacıdan alan okul, kurulduktan sonraki yıllarda hukuk, ekonomi ve ticaret, felsefe, matematik, edebiyat, mühendislik ve veterinerlik gibi bölümler ekleyerek kendini büyütmüş ve Güney İtalya’nın saygın okullarından biri olmuştur.

Büyük şehirlerde yaşamak ve okumak yerine ufak şehirlerde daha minimal ve sakin bir yaşam sürmek isteyen bir çok öğrenci Bari gibi İtalya’nın ufak şehirlerinde okumayı tercih etmektedirler.

Hatta öyle ki büyük şehirlerden gelen İtalyanlar bile zaman zaman Bari gibi sakin şehirlerde eğitim almaktadırlar.

Bari Üniversitesi Nerede?

Bari Aldo Moro Üniversitesi, (Università degli Studi di Bari Aldo Moro)  İtalya’nın güneyinde ismini aldığı Bari şehrinde bulunmaktadır. Puglia bölgesinin başkenti olan şehir Napoli’den sonra güney İtalya’nın en önemli ekonomi şehridir. 

Şehir güneydedir ve liman şehri özelliği taşımaktadır. Hem tatil için hem eğitim için hem de yaşamak için oldukça ideal bir şehirdir.

Şehre gidenler şehrin sakinliğinin yanında halkın siesta sevdasına vurgu yapmaktadır. Bari şehri, limanı ve üniversitesiyle ünlüdür.

Bari Üniversitesi Mezunu Ünlüler

Università degli Studi di Bari mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Bari Şehrinde Öğrenci Hayatı

Bari İtalya’nın diğer üniversite şehirlerine göre sakin bir yaşama sahiptir. Kuzey şehirlerine göre daha düşük yaşam maliyetlerine sahiptir. Sakin bir eğitim hayatı arayan öğrenciler için idealdir.

Bari’de Üniversite Eğitimi

Bari şehri bünyesinde bulunan University of Bari ve Politecnico Di Bari (Bari Politeknik Üniversitesi) ile güney İtalya’nın önemli üniversite şehirlerinden biridir. Her iki üniversite de uluslararası öğrencileri üst düzey eğitim kaliteleriyle kendilerine çekmektedirler.

Bari Üniversitesi Öğrenci Yorumları

Üniversitede eğitim alan öğrencilerin yorumlarına göre,

genel olarak öğrencilerin yorumlarının olumlu olduğu, okuldaki eğitmenlerin öğrencilerle iletişiminin iyi ve yakın diyalog içerisinde olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında İtalya’da daha lokal bir yer olarak tercih sebebi olduğu, maddi olarak da öğrencilerin rahatlıkla geçimini sağlayabilecekleri söylenmiştir.

Bari Üniversitesi Dünya Sıralaması – RANKING

University of Bari CWUR 2019-2020 verilerine göre dünyanın en iyi 421. üniversitesidir. Ailelerin en çok merak ettiği konulardan olan YÖK denkliğiyle ile ilgili üniversitenin Türkiye’de denklik problemi bulunmamaktadır. 

Bari Üniversitesi Bölümleri

 • İngilizce Tıp
 • Veterinerlik
 • İletişim Bilimleri
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Marketing
 • Fizik
 • Veterinerlik
 • Restorasyon
 • Kimya
 • Psikoloji
 • Pedagoji
 • Sağlık Bilimleri

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi

University of Bari dünyada ilk 500’deki üniversiteler arasındadır ve bu sıralamaya girmesinde en önemli etkenlerden biri ise tıp alanındaki gelişmeleri, eğitim kadrosu ve akademik başarıları olarak gösterilmektedir.

Bu okulda tıp eğitimi alabilmeniz için IMAT Sınavı’nda üniversite için belirlenen kontenjana puan sıralamasına göre girmeniz gerekmektedir.

bari-aldo-moro-universitesi

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Bari Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllık okul ücretleri 500-1.900 Euro arasında değişmektedir. Doğru ve profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle düşük eğitim ücretleriyle eğitim alabilirsiniz. Konuyla ilgili destek almak için İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahip ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Bari Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

University of Bari uluslararası öğrenciler için yurt imkanı sağlamaktadır. Ancak konaklama imkanları belli bir kontenjana bağlı olduğu için her öğrenciye yurt sağlanamayabilir. 

Bu durumlarda İtalyanca bilen ve İtalya’da eğitim tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibinden konaklama noktasında profesyonel danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Üniversitesi Burs İmkanları

Üniversite öğrencileri İtalyan hükümetinin sağladığı burslardan faydalanabilirler. Burslar yıllık 2.000-5.200 EURO arasında değişmektedir. 

Siz de Bari Üniversitesi’nde burslu eğitim fırsatları için İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslu Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Bari Üniversitesi Okul Ücretleri

Bari Üniversitesi okul ücretleri yıllık 500-1.900 EURO arasında değişmektedir. Bu fiyatlar aile gelirine göre belirlenmektedir. Doğru ve profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle düşük eğitim ücreti ödeyerek eğitim almak mümkündür.

Detaylı Bilgi İçin “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Üniversitesi’nde Okunabilecek Lisans Bölümleri

Üniversite Türk öğrenciler tarafından tıp eğitimi için tercih edilmektedir. Ayrıca 2020 yılından itibaren uluslararası ilişkiler ve veri bilimleri gibi alanlarda da İngilizce eğitim seçenekleri sunulmaya başlanmıştır. Tıp fakültesi bünyesinde İngilizce Tıp Eğitimi 2018 yılında verilmeye başlanmıştır ancak İtalyanca tıp eğitimi ile İtalya’da ve Avrupa’da ünlü bir okuldur.  

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Aldo Moro Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Bari ‘de tamamen İngilizce olarak master yapabilirsiniz. University of Bari bünyesinde İngilizce olarak birçok alanda yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Siz de University of Bari’de burslu yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, İtalya’da yüksek lisans tecrübesine sahip İtalya’da Okumak ekibine ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bari Üniversitesi Erasmus Eğitimi

Bari Aldo Moro Üniversitesi her yıl çok farklı ülkelerden öğrencilere Erasmus eğitimi için kapılarını açmaktadır. Avrupa’da sakin bir yaşam tecrübesi için University of Bari’yi tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Università degli Studi di Bari ‘de Nasıl Okuyabilirsiniz?

University of Bari ‘de eğitim alabilmek için farklı kabul koşulları bulunmaktadır. İngilizce tıp eğitimi alabilmek için IMAT sınavında okulun kontenjanı puan sıralamasına göre girmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimi için ise B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi ve üniversite bünyesinde başvurmak istediğiniz bölümle ilgili lisans diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir