Şehirler

Torino’da Üniversite Okumak

Torino Şehri Nasıldır?

Torino, İtalya’nın Piyemonte bölgesinde yer alır ve bu bölgenin başkentidir. Piyemonte ise Alplerin eteklerinde Fransa ve İsviçre’yi çevreleyen İtalya’nın ekonomik olarak en önemli bölgelerinden biridir. Torino, “İtalya’nın otomobil başkenti” olarak bilinir ve sinema tarihi açısından da oldukça önemli bir şehirdir. Torino’da üniversite okumak ise hem dünyanın en iyi üniversitelerine sahip hem de Avrupa’nın önemli sanayi şehirlerinden birinde eğitim almak anlamına gelir. 

Torino, İtalya’nın en zengin şehirleri arasındadır.  Bir dönem de İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır. Bu anlamda kadim bir kültürel mirasa da sahiptir. M.Ö. 28’de Roma militar kolonisi olarak kurulmuştur ve 2100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Torino şehri İtalya’nın en iyi üniversitelerinde ev sahipliği yapmasının yanı sıra uluslararası öğrenci hareketliliği de yüksek bir şehirdir. Torino’da üniversite okumak sizin için oldukça zengin bir deneyim olacaktır. Torino’nun zengin bir kültürel birikime sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu kültürel miras içerisinde tarihi anıtlar, müzeler, sanat galerileri, saraylar, bahçeler ve daha birçok yer bulunmaktadır. Yeni bir şehirde eğitime ve yaşama başlarken, o şehrin size neler sunabileceğini keşfetmek ve deneyimlemek önemlidir. Torino ise hem sosyal hem de akademik anlamda beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir şehirdir.

Torino’da Üniversite Okumak Hakkında 

Her yıl binlerce öğrenci kaliteli bir üniversite eğitimi için Torino üniversitelerini tercih etmektedir. Torino’nun bir sanayi şehri olması ve İtalya’nın önemli firmalarına ev sahipliği yapması şehir üniversitelerinin eğitimine de doğrudan katkı sağlamaktadır. Torino’da yer alan şirketler üniversitelerle iş birliği içerisinde çalışmakta ve bu üniversitelerin öğrenci potansiyelini değerlendirmektedirler. Torino üniversiteleri birçok programda tamamen İngilizce eğitim seçeneği sunmaktadırlar. 

Torino’da üniversite okumak için tercih edebileceğiniz bazı bölümler şunlardır:

Torino’daki Üniversiteler

Torino’da yer alan üniversiteler dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır. Özellikle mühendislik ve mimarlık alanında Torino Politeknik Üniversitesi dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında kendine yer bulmuştur. Torino Üniversitesi ise tıp alanında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır. İtalya’nın en zengin şehirlerinden biri olan Torino’da üniversiteler için oldukça geniş bir kaynak ayrılmıştır ve öğrenciler için kendilerini geliştirebilecekleri birçok imkan sunulmaktadır. 

Torino’da Yer Alan Üniversiteler ise şunlardır:

  • Torino Politeknik Üniversitesi (Politecnico Di Torino)
  • Torino Üniversitesi
  • IED (Istitup Europeo di Design)
  • Turin School of Development
  • Kuzey İtalya Teoloji Üniversitesi (Theological University of Northern Italy)
  • Accademia Albertina (The Accademia Albertina di Belle Arti)

Torino’nun En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Torino’da üniversite okumak için birçok bölüm seçeneğine sahipsiniz. Torino’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için alanlarına Torino’nun en iyi üniversitelerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Tıp, Sağlık Bilimleri – Torino Üniversitesi
  • Mühendislik, Mimarlık – Torino Teknik Üniversitesi
  • İşletme, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Hukuk – Torino Üniversitesi
  • TasarımIED (Istituto Europeo di Design)

torino-universite-egitimi

Torino’da Ev-Yurt Konaklama

İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Torino’da konaklama öğrencilerin zaman zaman zorlandıkları bir konudur. Torino üniversiteleri uluslararası öğrenciler için yurt seçenekler sunuyor olsa da belirli bir kontenjana tabi olan bu yurtlardan her öğrenci yararlanamamaktadır. Bu noktada EGE ABROAD – İtalya’da Okumak ekibi olarak öğrencilerimiz için kiralık oda, kiralık daire gibi farklı alternatifler sunmaktayız. 

Torino’da Burslu Eğitim

Torino’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri mevcuttur. Uluslararası öğrencilere sunulan bursların yanı sıra alanında başarılı öğrenciler için de çeşitli yetenek bursları sunulmaktadır. Siz de Torino’da burslu üniversite okumak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimize ulaşabilirsiniz. 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir