Bölümler

İtalya’da Genetik Eğitimi

İtalya’da Genetik Eğitimi

Ülkemizde henüz yeni bir alan olarak genetik ve biyomühendislik, İtalya’da uzun süredir genetik ve biyomühendislik eğitimi verilmektedir ve İtalya bu alanda önemli bilim insanlarını yetiştirmiş bir ülkedir. Genetik uzmanları ve biyomühendisler hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında iş imkânı bulabilirler. Bu yazımızda İtalya’da genetik eğitimi ve İtalya’da Genetik Mühendisliği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Genetik Eğitimi Nedir ve Hangi Alanları İçerir?

Genetik ve ilgili alanları moleküler biyoloji, biyomühendislik, biyoteknolojiler gibi eğitim programlarında biyoloji, kimya, matematik, ve bilgisayardan başka elektrik ve manyetizma, mikrobiyoloji, fizyoloji, gen moleküler biyolojisi, gen mühendisliği uygulamaları gibi dersler okutulmaktadır. 

İtalya’da Genetik Mühendisliği

İtalya’da genetik mühendisliği veya diğer ilgili alanlar olan biyoteknoloji, moleküler biyoloji gibi alanlarda tamamen İngilizce eğitim alabilirsiniz. Genç ve dinamik bir alan olan genetik bilimler alanı İtalya’da uzun yıllardan beri eğitim verilen bir alandır. Siz de geleceğin önemli çalışma alanlarından olan genetik ile ilgili İtalya’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alabilirsiniz.

Genetik Eğitimi Alanlar Nerelerde Çalışabilir?

Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik gibi birbiriyle ilgili eğitim programlarından mezun olan öğrenciler aşağıdaki meslek dallarında çalışabilirler:

 • Araştırma – Geliştirme Kuruluşları
 • Üniversiteler ve Akademik Çalışmalar Yapan Merkezler
 • Satış Pazarlama 
 • Laboratuvarlar 
 • Medikal Şirketleri
 • Uluslararası Araştırma Merkezleri
 • Uluslararası Biyoteknoloji ve Biyomedikal Şirketleri

italyada-genetik-egitimi

İtalya’da Genetik ve Biyoteknoloji Lisans Eğitimi

İtalya’da genetik ve biyoteknoloji alanında tamamen İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. Bunun için üniversiteler B1/B2 seviyesinde dil belgesi talep etmektedirler. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz. 

İtalya’da Genetik ve Biyoteknoloji Master Eğitimi

İtalya’da genetik, biyoteknoloji, moleküler biyoteknoloji, medikal biyoteknoloji gibi alanlarda tamamen İngilizce yüksek lisansınızı yapabilirsiniz. Kabul şartları olarak üniversiteler B2 düzeyinde dil belgesi ve ilgili alanda lisans diploması talep etmektedirler. 

Genetik ve biyoteknoloji eğitimi birçok üniversite bünyesinde tamamen İngilizce olarak verilmektedir ve öğrenciler birçok şehir ve üniversite seçeneğine sahiptir.

İtalya’da Genetik Eğitimi Ücretleri

İtalya, Avrupa’da düşük eğitim harçları ve köklü eğitim kalitesiyle bilinen bir ülkedir. Bunun yanında İtalya’da burslu eğitim alma imkanınız da bulunmaktadır. İtalya’da devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Bu ücretlerden indirim sağlamak mümkündür.

İtalya’da Burslu Genetik ve Biyoteknoloji Master Eğitimi

İtalya, düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleri ile ön plana çıkan ve yurtdışında eğitim için oldukça popüler bir lokasyon haline gelmiştir. Okul ücretlerinin aile gelirine göre belirlendiği İtalya’da yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alma imkanınız bulunur.

Siz de İtalya’da burslu lisans ve master eğitimi için ulaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba, ben İtalya’da moleküler biyoloji ve genetik okumak istiyorum. Bildiğim kadarıyla İtalya’da neredeyse her bölüm için üniversitenin kendi sınavına girmek gerekli. Acaba moleküler biyoloji ve genetik için de bir sınava girmemiz gerekiyor mu. Eğer evetse acaba bu sınavın zorluk derecesi veya okula kabul yüzdeleri gibi bilgilere sahip misiniz acaba.

 2. biyomühendislik veya moleküler biyoloji okumak içi gerekli şartlar nelerdir? sınavı var mı? Lisans burs seçenekleri nelerdir?

  1. Merhaba İrem Hanım, web sitemiz iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ekibimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Web sitemiz iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ekibimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba ben moleküler biyoloji ve genetik okumak istiyorum bu eğitimi veren üniversiteler hangileri, özel sınavları var mı IMAT gibi, başvuru tarihleri ve dil gereksinimleri nelerdir, ücretleri nasıl olur bilgi verebilir misiniz acaba bir de Almanya da belli bi paran veya garantörün olması gerekiyor aynısı İtalya içinde geçerli mi

  1. Merhaba Büşra Hanım, İtalya’da genetik eğitimi ingilizce olarak şu an için sadece Bologna Üniversitesi’nde verilmektedir. Garantör gerekmiyor ancak vize sürecinde hesabınızda bir tutar göstermeniz gerekir. Detaylı bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak ekibimize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir