İtalya'daki Üniversiteler

Milano Bicocca Üniversitesi

Milano Bicocca Üniversitesi Tarihi

Milano Bicocca Üniversitesi İtalyan üniversitelerine nazaran genç bir üniversitedir. 1998’de Pirelli fabrikasının eski binaları, son derece modern araştırma laboratuvarları, büyük çalışma alanları ve öğrenciler için ortak alanlar gibi son teknolojiye sahip bir kompleks haline getirilmiştir. Università degli Studi di Milano-Bicocca Milano, Monza ve Bergamo’nun her tarafına dağılmış 28 binasıyla İtalya’da benzersiz bir üniversite kampüsüne sahiptir. 

Ana binalarının Milano’nun kuzeydoğusunda olması ve Greco Pirelli tren istasyonuna yakınlığı üniversiteyi oldukça erişilebilir kılmaktadır. Üniversite 1998’den beri geleceği inşa etmeye ve öğrencileri gerçek dünyaya hazır yetişkinler olarak eğitmeye devam etmektedir.

Yaklaşık 900 akademik personel ve araştırmacı ile Bicocca; Ekonomi-İstatistik, Hukuk, Tıp, Psikoloji, Mühendislik, Sosyoloji ve Eğitim alanlarında geniş program seçeneği sunmaktadır..

Sunulan eğitim şu alanlardadır: 

 • 32 Lisans Programı
 • 36 Yüksek Lisans Programı
 • 5 Bütünleşik Eğitim Programı (unico ciclo 5 veya 6 yıl)

Üniversitede 2484’ü uluslararası olmak üzere toplam 33.000 kayıtlı öğrenci bulunmaktadır.

Milano Bicocca Üniversitesi Nerede?

Üniversite adını aldığı Milano şehrinin kuzeydoğusunda yer alır. Eski Pirelli fabrikasının kompleksine kurulmuş olan üniversite, Milano’nun en iyi üniversitelerinden biridir. Üniversitenin tıp fakültesi ise Bergamo şehrinde yer alır. 

University of Milano-Bicocca Mezunu Ünlüler

Üniversite mezunları arasında:

gibi birçok ünlü isim bulunmaktadır. 

bicocca-universitesi

Milano Şehrinde Öğrenci Hayatı

Milano, öğrenci hareketliliği en yüksek İtalyan şehirlerinden biridir. Dünya moda başkentlerinden biri olan şehir her yıl yüzlerce konser, defile, fuar ve sergileriyle oldukça canlı bir öğrenci hayatı vaat etmektedir. Ayrıca bünyesinde bulunan Milano Üniversitesi, Bocconi Üniversitesi, Politecnico Di Milano, Bicocca Üniversitesi gibi İtalya’nın en iyi üniversiteleri sayesinde uluslararası öğrenciler için bir cazibe merkezidir. 

Milano’da Üniversite Eğitimi

Milano-Bicocca Üniversitesi gibi birçok ünlü İtalyan üniversitesine ev sahipliği yapan Milano şehri İtalya’nın en zengin şehirlerinden biridir. Ülke sanayisinin bel kemiği olan Milano, aynı zamanda moda haftaları, fuarları, sergileri ve müzayedeleriyle çok çeşitli ekonomik faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde faaliyet gösteren firmalar ise İngilizce ve İtalyanca bilen çalışanlar istihdam etmektedirler. Bu şehirde alacağınız eğitim sonrası hem İtalyanca hem de İngilizce seviyeniz oldukça iyi düzeyde olacaktır ve bu da size iş dünyasında artı bir değer katacaktır. 

University of Milano-Bicocca Dünya Sıralaması

University of Milano-Bicocca yakın bir geçmişe sahip olmasına rağmen birçok ulusal ve uluslararası başarı elde etmiştir.

Università degli Studi di Milano-Bicocca:

 • Öğrenci nüfusuna göre Lombardiya’daki 3. büyük üniversitedir. 
 • ANVUR‘a göre (İtalyan üniversite kalite ve araştırma derecelendirme ulusal ajansı) kuruluş tarihi, akademik tanınmışlığı gibi alanlarda İtalyan üniversiteleri arasında 2. sıradadır.  
 • Times Higher Education‘a göre, 50 yaş altı üniversiteler sıralamasında dünyanın en iyi 69. üniversitesidir.

Ayrıca yine Times Higher Education’a göre:

 • Sosyal Bilimler alanında 251–300
 • Psikoloji Alanında 201-250
 • Sağlık Bilimleri Alanında  251–300 skalasındadır.

University of Milano-Bicocca Bölümleri

 • Psikoloji
 • Global Yönetim 
 • Uluslararası Ekonomi
 • Denizcilik Bilimleri 
 • Malzeme Bilimleri
 • Sosyoloji
 • Uygulamalı Psikoloji
 • Fizik
 • Matematik
 • Jeoloji
 • Kimya
 • İstatistik
 • Turizm Ekonomisi
 • Ekonomi ve Finans
 • Hukuk
 • Biyoteknoloji
 • Veri Bilimleri

Milano Bicocca Üniversitesi Tıp Fakültesi 

Università degli Studi di Milano-Bicocca özellikle İngilizce tıp eğitimi için Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. Eğitim tam teşekküllü Papa Giovanni XXIII Hastanesi’nde ve tamamen İngilizce olarak verilmektedir. 

Eğitim içeriği 3 yıl teorik, 3 yıl pratik olacak şekilde düzenlenmiştir. Eğitiminiz sonrası elde edeceğiniz “mavi diploma” ile hem İtalya’da hem de diğer Avrupa ülkelerinde bürokratik engellere takılmadan çalışabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de herhangi bir denklik engeline takılmadan mesleğinizi icra edebilirsiniz. 

bicocca-universitesi-
bicocca-universitesi-

Milano Bicocca Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Diğer İtalyan üniversiteleri gibi University of Milano-Bicocca’nın da eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir.
Okul ücretlerinden indirim alabilmek için sunmanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır.
Bununla ilgili detaylı bilgi için
uzmanlarımıza danışabilirsiniz. 

Università degli Studi di Milano-Bicocca Yurt ve Konaklama İmkanları

Università degli Studi di Milano-Bicocca öğrencileri genellikle ilk yıl yurtta kalmayı tercih etmektedirler. Ayrıca öğrenciler için oda, daire, stüdyo daire kiralama gibi seçenekler de sunmaktayız.
Milano Bicocca Üniversitesi konaklama seçenekleri için bizimle
iletişime geçebilirsiniz. 

Milano Bicocca Üniversitesi Burs İmkanları

Università degli Studi di Milano-Bicocca uluslararası öğrenciler için burs seçeneklerine sahiptir. Bu burslardan faydalanabilmek için sunmanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Burs miktarı yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir.


Milano Bicocca Üniversitesi’nde burslu üniversite eğitimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Milano Bicocca Üniversitesi Eğitim Ücretleri

University of Milano-Bicocca yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Okul eğitim ücretlerinden indirim sağlamak için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. Konuyla ilgili uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Milano Bicocca Üniversitesi Lisans Eğitimi

University of Milano-Bicocca tamamen İngilizce olarak tıp eğitimi sunmaktadır. IMAT sınavıyla öğrenci alımı yapan fakültenin kampüsü Milano’ya yakın Bergamo şehrinde bulunmaktadır. Diğer lisans bölümlerinde İtalyanca eğitim verilmektedir. Università degli Studi di Milano-Bicocca bünyesinde İtalyanca lisans eğitimi almak için B2 düzeyinde İtalyanca dil belgesi şartı bulunmaktadır. 

milano-bicocca-universitesi

Milano Bicocca Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi

Università degli Studi di Milano-Bicocca’da yüksek lisans eğitimi tamamen İngilizce olarak birçok alanda verilmektedir. Kabul şartları ise B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi ve başvurmak istediğiniz alanla ilgili lisans diplomasına sahip olmanızdır. 

Milano-Bicocca Üniversitesi’nde master bölümleri ve eğitim fırsatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Milano Bicocca Üniversitesi Erasmus Eğitimi

University of Milano-Bicocca’yı her yıl yüzlerce öğrenci erasmus eğitimi için tercih etmektedir. Siz de Avrupa’da kısa süreli yaşam ve eğitim tecrübesini dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan Milano’da edinebilirsiniz. 

Milano Bicocca Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirsiniz?

Università degli Studi di Milano-Bicocca’da eğitim alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Örneğin tıp eğitimi alabilmek için IMAT sınavını geçmeniz ve B2 seviyesinde dil belgesine sahip olmanız istenmektedir. Master eğitimi için ise B2 seviyesinde dil belgesi ve başvurmak istediğiniz alanda bir lisans diploması talep edilmektedir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Nasıl Okuyabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir