Messina Üniversitesi Tarihi 

1548 yılında kurulan Messina Üniversitesi Ignatius of Loyola, tarafından kurulmuştur. 500 yıldan fazla tarihi geleneğe sahiptir. Okul italyanca ismi Università degli Studi di Messina ‘dır. Okul bugün 27 farklı ülkeden öğrenci, çok sayıda profesör ve misafir araştırmacılara kapılarını açmıştır. Yaklaşık 24.000 kayıtlı öğrenci bulunmaktadır. Son yıllarda üniversite uluslararası değişim ve araştırmayı teşvik etmek için yoğun bir program başlatmıştır. UniME, İtalya’nın 13. büyük şehri olan Messina şehri için ana referans noktalarından biridir.

Messina Üniversitesi aynı zamanda şehrin kültürel sembolüdür. Giovanni Alfonso Borelli, Pietro Castelli, Giovan Battista Cortesi, Carlo Fracassati, Giacomo Gallo, Mario Giurba, Marcello Malpighi gibi önemli Rönesans düşünürleri ve bilim insanları üniversite bünyesinde eğitim vermişlerdir. 

Messina Üniversitesi Nerede?

Messina şehri Sicilya adasında yer alır ve adanın 3. büyük şehridir. 250 bin nüfusu bulunan Messina, İtalya ana karasının tam karşısında yer alır ve Sicilya adasının ilk bağlantı noktasıdır. Messina’ya ulaşım Catania ya uçak yolculuğuyla yapılmaktadır. Bu güzel şehrin ortalama sıcaklığı 20 derecedir ve genelde ilkbahar aylarında yağışlıdır. Messina şehri üniversitesi, botanik bahçeleri ve kıyı kenti olmasıyla ünlüdür. Bugün Messina, ülkenin önde gelen yolcu gemisi limanlarından biridir.

Messina şehri ayrıca her yıl önemli sayıda turisti ağırlamaktadır.

Messina Üniversitesi Mezunu Ünlüler

University of Messina mezunları arasında:

ve daha birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Messina Şehrinde Öğrenci Hayatı

Sicilya’ya açılan kapı olan Messina, stratejik konumundan dolayı geçmişte sayısız kez yıkıma uğramıştır. Ancak şehir her şeye rağmen yükselmeyi başarmış ve bugün modern bir şehir haline gelmiştir. Messina’nın harika yemekleri Messina’daki öğrencilik hayatınızdan sonra daima hatırlayacağınız şeylerden sadece biridir. Şehir, damak zevkinize farklı bir boyut katacak bir yemek kültürüne sahiptir. Bu yemekler arasında deniz ürünleri, yerel tuzlu yemekler ve en iyi pizzalar yer almaktadır.
Tüm bu özel yemekler Piazza del Popolo veya Piazza Cairoli‘de mevcuttur.

Öğrenciler için ise şehrin hareket merkezi Messina Katedrali’dir. Ayrıca şehirde birçok önemli caz ve klasik müzik konserine de ev sahipliği yapan katedral, öğrenciler buluşma merkezlerinden biridir. 

Messina’da Üniversite Eğitimi

Sicilya’nın kapısı denilen Messina şehri İtalya’nın en eski üniversitelerinden birine sahiptir. Özellikle İngilizce tıp eğitimine başlamasının ardından Türk öğrencilerden talep almaya başlayan üniversiteyle ilgili öğrenciler ve veliler Messina’yı merak etmekteler.  Messina küçük, şirin bir Sicilya kentidir. Yaşamı Türkiye şehirlerine göre sakindir. Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Messina, İtalya’da eğitimine odaklanmak isteyen öğrenciler için ideal bir üniversite şehridir. 

messina-universite

Messina Üniversitesi Dünya Sıralaması

University of Messina Ranking – CWUR 2016 değerlerine göre dünyada 733.sırada kendine yer bulmuştur.

Institution Name University of Messina
Native Name Università degli Studi di Messina
Location Italy
World Rank 733
National Rank 40

 

Üniversitenin Türkiye’de denklik konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 YÖK Bildirgesine göre tanınması gereken okulların ilk 1000 sıralamasında yer alma şartı bulunmaktadır. 

Ancak isterseniz YÖK ‘ün sisteminden bir dilekçe ile okul ve denklik konuları ile ilgili yetkili makamlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Messina Üniversitesi Lisans Bölümleri

Messina Üniversitesi bünyesinde daha çok İtalyanca lisans eğitimi verilmektedir.
İngilizce lisans bölümleri:

  • Tıp

Messina Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Università degli Studi di Messina İngilizce Yüksek Lisans programları şunlardır:

  • Engineering and Computer Science
  • Banking and Finance
  • International Management
  • Physics (Condensed Matter Physics)
  • Geophysical Sciences for Seismic Risk

messina-universitesi

Messina Üniversitesi Tıp Fakültesi

Messina Üniversitesi’nde tıp eğitimi ;
Azienda Ospedaliera Universitaria Policlinico “G. Martino” Hastanesinde verilmekte.
Deniz kıyısında bulunan hastane  okulun ana kampüsüne oldukça yakın bir konumdadır. 

Messina Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Messina Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Yıllık eğitim ücretlerinden indirim sağlayabilmek için sunmanız gereken belli evraklar bulunmaktadır. Bu süreçle ilgili detaylı bilgi ve destek için bize ulaşabilirsiniz

Messina Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da öğrenciler için konaklama seçeceği olarak ilk yıl genellikle yurtlar tercih edilmektedir. Ancak şehirde kira ve diğer giderler düşük olduğu için öğrenciler ev veya oda kiralama yoluna da gitmektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Messina Üniversitesi Burs İmkanları

Burs anlamında ise belli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin ilk yıl burs almanız için yıl sonunda 30 krediye denk gelecek sayıda dersi geçmiş olmanız gerekmektedir. Öğrencilerimize İtalya’da eğitim hayatlarını idame ettirmek için planlamalarını bu burs temelinde yapmamalarını tavsiye etmekteyiz. Burs çıkmayacakmış gibi hareket etmelerini önemle tavsiye etmekteyiz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Messina Üniversitesi Okul Ücretleri

İtalya’da okul ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Genellikle 500-2.300 Euro arasında değişen okul ücretleri üniversiteler bünyesinde de değişiklik gösterebilmektedir. Türk öğrencilerin ödediği yıllık eğitim ücreti 1.500 Euro yu geçmemektedir. Ancak bunun için okula sunmanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu süreç hassas bir süreç olduğu için profesyonel destek almak ünlü İtalyan bürokrasisine karşı elinizi rahatlatacaktır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Messina Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Messina Üniversitesi’nde lisans eğitimi İngilizce olarak Tıp alanında verilmektedir. Üniversiteyi Türk öğrenciler arasında ünlü yapan da bu Tıp eğitimidir ve IMAT sınavıyla öğrenci kabul edilmektedir. 

Messina Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

University of Messina tamamen İngilizce olarak çeşitli yüksek lisans programları sunmaktadır. Master programları olarak Mühendislik, Bankacılık ve Finans, İşletme, Fizik ve Jeofizik alanlarından programlar sunmaktadır.  

Messina Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

İtalya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Sicilya adasında, Sicilya’nın kapısı diye adlandırılan bir şehirde eğitim almak size unutulmaz hatıralar kazandıracaktır. Misafirperverliği ve sıcakkanlılığıyla ünlü güney İtalya şehri olan Messina sizin için güzel bir Erasmus anısı olabilir.

Messina Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim?

Messina Üniversitesi’nde Tıp Eğitimi almak istiyorsanız imat sınavı’ndan başarılı olmanız gerekmektedir. İtalya’da Tıp Fakülteleri IMAT adı verilen bir sınavla öğrenci kabul etmektedir.

University of Messina ‘da yüksek lisans eğitimi için ise B2 düzeyinde dil belgesi talep edilmektedir. Ayrıca Türkiye’de eğitim aldığınız lisans bölümünün başvuracağınız master programıyla ilgili olması gerekmektedir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirsiniz?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. 


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Messina Üniversitesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here