İtalya'daki Üniversiteler

Messina Üniversitesi

Messina Üniversitesi Tarihi 

1548 yılında kurulan Messina Üniversitesi Ignatius of Loyola tarafından kurulmuştur. 500 yıldan fazla tarihi geleneğe sahiptir. Okulun İtalyanca ismi Università degli Studi di Messina ‘dır. Okul bugün 27 farklı ülkeden öğrenci, çok sayıda profesör ve misafir araştırmacılara kapılarını açmıştır. Yaklaşık 24.000 kayıtlı öğrenci bulunmaktadır. Son yıllarda üniversite uluslararası değişim ve araştırmayı teşvik etmek için yoğun bir program başlatmıştır. UniME, İtalya’nın 13. büyük şehri olan Messina şehri için ana referans noktalarından biridir.

Messina Devlet Üniversitesi aynı zamanda şehrin kültürel sembolüdür. Giovanni Alfonso Borelli, Pietro Castelli, Giovan Battista Cortesi, Carlo Fracassati, Giacomo Gallo, Mario Giurba, Marcello Malpighi gibi önemli Rönesans düşünürleri ve bilim insanları üniversite bünyesinde eğitim vermişlerdir. 

Resmi temsilciliğini yaptığımız Messina Devlet Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Università degli Studi di Messina’da eğitim almak, sunduğu eğitim fırsatlarından yararlanmak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip “İtalya’da Okumak” ekibine ulaşabilirsiniz. 

Messina Devlet Üniversitesi Nerede?

Messina şehri Sicilya adasında yer alır ve adanın 3. büyük şehridir. 250 bin nüfusu bulunan Messina, İtalya ana karasının tam karşısında yer alır ve Sicilya adasının ilk bağlantı noktasıdır. Messina’ya ulaşım Catania’ya uçak yolculuğuyla yapılmaktadır. Bu güzel şehrin ortalama sıcaklığı 20 derecedir ve genelde ilkbahar aylarında yağışlıdır. Messina şehri üniversitesi, botanik bahçeleri ve kıyı kenti olmasıyla ünlüdür. Bugün Messina, ülkenin önde gelen yolcu gemisi limanlarından biridir.

Messina şehri ayrıca her yıl önemli sayıda turisti ağırlamaktadır.

Messina Üniversitesi Mezunu Ünlüler

University of Messina mezunları arasında:

ve daha birçok ünlü isim bulunmaktadır.

Messina Şehrinde Öğrenci Hayatı

Sicilya’ya açılan kapı olan Messina, stratejik konumundan dolayı geçmişte sayısız kez yıkıma uğramıştır. Ancak şehir her şeye rağmen yükselmeyi başarmış ve bugün modern bir şehir haline gelmiştir. Messina’nın harika yemekleri Messina’daki öğrencilik hayatınızdan sonra daima hatırlayacağınız şeylerden sadece biridir. Şehir, damak zevkinize farklı bir boyut katacak bir yemek kültürüne sahiptir. Bu yemekler arasında deniz ürünleri, yerel tuzlu yemekler ve en iyi pizzalar yer almaktadır.
Tüm bu özel yemekler Piazza del Popolo veya Piazza Cairoli‘de mevcuttur.

Öğrenciler için ise şehrin hareket merkezi Messina Katedrali’dir. Ayrıca şehirde birçok önemli caz ve klasik müzik konserine de ev sahipliği yapan katedral, öğrencilerin buluşma merkezlerinden biridir. 

Messina’da Üniversite Eğitimi

Sicilya’nın kapısı denilen Messina şehri İtalya’nın en eski üniversitelerinden birine sahiptir. Özellikle İngilizce tıp eğitimine başlamasının ardından Türk öğrencilerden talep almaya başlayan üniversiteyle ilgili öğrenciler ve veliler Messina’yı merak etmekteler. Messina küçük, şirin bir Sicilya kentidir. Yaşamı Türkiye şehirlerine göre sakindir. Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Messina, İtalya’da eğitimine odaklanmak isteyen öğrenciler için ideal bir üniversite şehridir.

Messina Devlet Üniversitesi, her yıl uluslararası öğrenciler için çekim merkezi haline gelmektedir. Üniversite, 2020-2021 akademik dönemden itibaren özellikle lisans düzeyinde yeni İngilizce programlar başlatmıştır. Resmi temsilciliğini yaptığımız Messina Üniversitesi eğitim programları ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

messina-universite

Messina Üniversitesi Dünya Sıralaması

University of Messina Ranking – CWUR 2016 değerlerine göre dünyada 733.sırada kendine yer bulmuştur.

Institution Name University of Messina
Native Name Università degli Studi di Messina
Location Italy
World Rank 733
National Rank 40

Üniversitenin Türkiye’de denklik konusunda herhangi bir problemi bulunmamaktadır.

YÖK Bildirgesine göre denklik talep edilen okulların ilk 1000 sıralamasında yer alma şartı bulunmaktadır. 

Ancak isterseniz YÖK‘ün sisteminden bir dilekçe ile okul ve denklik konuları ile ilgili yetkili makamlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Messina Üniversitesi Bölümleri

 • Tıp
 • Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Bankacılık ve Finans
 • Uluslararası Yönetim
 • Uluslararası İlişkiler
 • Fizik (Yoğun Madde Fiziği)
 • Jeofizik Bilimleri ve Sismik Risk
 • Dil ve Edebiyat
 • Fizik
 • İşletme
 • Felsefe
 • Hukuk
 • Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi
 • Uluslararası Yönetim
 • Arkeoloji
 • Biyoloji
 • Eczacılık
 • Kimya
 • Diş Hekimliği
 • Biyoteknoloji
 • Psikoloji
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 • Sosyoloji
 • İnşaat Mühendisliği
 • Turizm
 • Makine Mühendisliği
 • İş ve Sağlığı ve Güvenliği
 • Gastronomi
 • Denizcilik
 • Beden ve Spor Bilimleri Ekonomi
 • Sosyal Hizmetler
 • Hemşirelik

messina-universitesi

Messina Üniversitesi Tıp Fakültesi

Messina Üniversitesi’nde tıp eğitimi ;
Azienda Ospedaliera Universitaria Policlinico “G. Martino” Hastanesinde verilmekte.
Deniz kıyısında bulunan hastane okulun ana kampüsüne oldukça yakın bir konumdadır. 

Messina Üniversitesi Tıp Fakültesi Ücretleri

Messina Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllık eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir. Yıllık eğitim ücretlerinden indirim sağlayabilmek için sunmanız gereken belli evraklar bulunmaktadır. Bu süreçle ilgili detaylı bilgi ve destek için bize ulaşabilirsiniz

Messina Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

İtalya’da öğrenciler için konaklama seçeceği olarak ilk yıl genellikle yurtlar tercih edilmektedir. Ancak şehirde kira ve diğer giderler düşük olduğu için öğrencilerimiz için ev veya oda kiralama yoluna da gitmekteyiz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama Seçenekleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Messina Üniversitesi Burs İmkanları

Yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olduğu Messina’da Messina Devlet Üniversitesi öğrencileri için burs imkanları da bulunmaktadır. Burs miktarı yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişmektedir. Ancak öğrencilerimize İtalya’da eğitim hayatlarını idame ettirmek için planlamalarını bu burs temelinde yapmamalarını ve burs çıkmayacakmış gibi hareket etmelerini önemle tavsiye etmekteyiz.

Messina Üniversitesi’nde burslu üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Messina Üniversitesi Okul Ücretleri

Messina Devlet Üniversitesi yıllık eğitim ücretleri genellikle 500-2.500 Euro arasında değişmektedir ve okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür. Ancak bunun için okula sunmanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu süreç hassas bir süreç olduğu için profesyonel destek almak ünlü İtalyan bürokrasisine karşı elinizi rahatlatacaktır. Konuyla ilgili uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Messina Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi

Messina Üniversitesi’nde lisans eğitimi İngilizce olarak Tıp alanında verilmektedir. Üniversiteyi Türk öğrenciler arasında ünlü yapan da bu Tıp eğitimidir ve IMAT sınavıyla öğrenci kabul edilmektedir. Ancak Messina Üniversitesi temsilcisi Guiseppe Bey ile yaptığımız görüşmelerde üniversitenin 2020-2021 akademik yılından itibaren İngilizce yeni lisans programları sunmaya başladığı bilgisini aldık. İtalya’da Eğitimin Her Yönü ile ilgili en güncel bilgilere web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 🙂 

Messina Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi

University of Messina tamamen İngilizce olarak çeşitli yüksek lisans programları sunmaktadır. Bu programlarda eğitim alabilmek için ilgili alanda lisans diploması gerekmektedir. Ayrıca programlara göre İngilizce dil seviyesini kanıtlamak için Skype mülakatı veya TOEFL/IELTS belgesi gerekmektedir.

Messina Üniversitesi’nde Erasmus Eğitimi

İtalya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Sicilya adasında, Sicilya’nın kapısı diye adlandırılan bir şehirde eğitim almak size unutulmaz hatıralar kazandıracaktır. Misafirperverliği ve sıcakkanlılığıyla ünlü güney İtalya şehri olan Messina sizde güzel Erasmus anıları bırakacaktır.

Messina Üniversitesi’nde Nasıl Okuyabilirim?

Messina Üniversitesi’nde Tıp Eğitimi almak istiyorsanız IMAT sınavında başarılı olmanız gerekmektedir. İtalya’da Tıp Fakülteleri IMAT adı verilen bir sınavla öğrenci kabul etmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirsiniz?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir